Kırmızı Şarap Nasıl İçilir?

13972

Birçoğumuz beyaz şarap içmekten keyif alırken, iş kırmızı şaraba geldiğinde durum farklılaşıyor. Kırmızı şarabın, beyaz şarap tutkunlarınca tercih edilmemesinin nedenlerinden biri de, keskin bir tada sahip olmasıdır. Aslında gerçek, kırmızı şarabın, tıpkı kahve gibi, sonradan keşfedilebilir bir lezzet olmasıdır.

Kırmızı şaraptan keyif almak için birçok sebep mevcut:

  • Öncelikle kırmızı şarap kalp dostudur.
  • Baharatlı yiyeceklerin yanında çok iyi gider.
  • Yemek yemeyi daha ilgi çekici bir hale getirir.

Siz de kırmızı şarapları daha iyi anlamak istiyorsanız, okumaya devam edin ve de unutmayın ki, gecenin erken saatlerinde içilen beyaz şarapları, ilerleyen saatlerde kırmızı şarap takip eder.

Kırmızı şarap ne zaman içilmelidir?

Kırmızı şarap yemeği dengeler. Lüks et lokantalarında kalın bir dilim dana filetonun yanında, pirinç pilavı servis edilmemesinin nedeni, pilavın lezzetinin dana filetonun baskın tadının yanında kaybolacak olmasıdır.  Pilav yerini bu durumlarda haşlanmış tatlı patateslere bırakır. Patatesin tatlığı ve dokusu eti dengeleyecektir. Aynı şekilde, ana yemeği dengelemek açısından, dana filetonun yanında güzel bir beyaz şarap, örneğin bir Chardonnay içmek, şarabın tadının yemeğin yanında kaybolmasına neden olacaktır. Bu durumda, dana filetonun yanında yapılacak en iyi seçim, dengeleyici ve belirgin bir tat olan kırmızı şaraptır.

Chardonnay’ın baskın tatlı yemeklerle servis edilmesi, sosyal olarak yanlış bulunmasa da, lezzet açısından pek tavsiye edilmez. Dana fileto yanında, püre ve peynirli makarna kombinasyonu dengesiz bir kombinasyon olarak kabul edilebilecekken, yeşil salata ve patates, denge bakımından muhteşem ikiliyi oluşturabilir. Chardonnay, meyve aromalı bir şaraptır. Kavun, kayısı ve hatta şeftali aroması, tavuk ve balık yemeklerinize güzel bir şekilde eşlik edebilir.

Aynı şekilde kırmızı bir şarabın, örneğin Cabarnet Sauvignon, dil balığı ile servis edilmemesinin bir sebebi vardır. Çoğu kırmızı şarap, balık için çok baskın bir tercih olup, bu yemeğin tadının kaybolmasına neden olacaktır, bu yüzden balık ile beyaz şarap tercih etmemelisiniz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER