Halıfleks Nasıl Temizlenir?

Isı yalıtımında öncelikli olarak tercih edilen ve evinizin dekorasyonu için de hem hijyen açısından hem de sağlıklı olması açısından halıfleks kullanımı oldukça yaygındır. Odanızda neredeyse hiçbir boşluk kalmayacak kadar halıfleks kaplı olması aynı zamanda temizlik sorununu da beraberinde getirecektir. Her yerin kaplı olması sık aralıklarla halı çırpar gibi halıfleksi çırpamamanız ve sürekli olarak bir yenisi ile değiştirememeniz de temizliğini oldukça sık yapmanızı gerektirmektedir. Halıfleksin kullanışlı olmasının yanı sıra bütün tozun, kirin ve bakterilerin de üzerinde biriktiğini ve toplandığınız da ayrıç hatırlatmak isteriz. Buna göre halıfleks nasıl temizlenir?

Günlük yaptığınız temizlik sırasında her gün halıfleksin üzerini elektrikli süpürge ile temizlemeniz tam olarak yüzeyin temizlendiği anlama gelmemektedir. Süpürme işlemi yaparken de birkaç kez halıfleksin üzerinden süpürge ile geçmek dibe çöken tozların ve kirlerin de alınması için daha uygun olacaktır. Bunun yanı sıra zemine sabitlenen halıfleksler için yıkama işlemini evinizde bulunan halı yıkama makinesi ile yapabilişiniz. Halı yıkama makineniz yok ise yapacağınız işlem oldukça basittir. Halı temizleme deterjanları ile ılık bir su yardımı ile halıfleksinizi silmeniz dibe çöken bakterilerin ve yüzeyindeki kirli ve tozlu görüntünün temizlenmesinde oldukça etkili olacaktır.

Tabi ki silme işlemini yaparken oldukça sulu ve nemli bırakmamak da oldukça önemlidir. Bu işlem halıfleks yıkama işlemlerinde de oldukça önem taşımaktadır. Nemli kalan bir halıfleksi zemine yeniden sabitlediğiniz ve kullanmaya başladığınızda bu nem ve ıslaklık halıfleks üzerinden ve altından koku gelmesine ve küf oluşumuna kadar olumsuz sonuçları da beraberinde getirebilir.

Halıfleks temizliğine kullanılması gereken deterjanlar kesinlikle halı temizleyiciler olmalıdır. Bu hem halıfleksin renk tonlarında herhangi bir farklılık olmaması hem de deterjan kalıntılarının yeniden bakteri üretmemesi için gereklidir. Temizleme sırasında isterseniz halı fırçası tercih edebilirsiniz. Bu noktada da dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de kullanacağınız halı fırçasının veya diğer fırça çeşitlerinin uç kısımlarının kesinlikle sivri olmaması gerekmektedir. Bu tarz fırçalar ile yapacağınız halı tarama veya temizleme işlemi halıfleksin yapısına zarar verebilmektedir.

Halıfleks Nasıl Döşenir

Temiz ve şık görünümünün yanı sıra aynı zamanda oldukça sağlıklı bir ev ortamı meydana getirmesinde dolayı halıfleks kullanımı herkes tarafından tercih edilmektedir. Evinizin veya odanızın boydan boya halı döşenmesi oldukça zahmetli ve bunun yanı sıra da maliyet olarak da fazla bir yük olabilir.

Öncelikli olarak halıfleks seçiminizde oldukça kaliteli ve bakteri üretmeyen bir ürün seçmelisiniz. Temizliğinin de diğer boş odalarınıza göre oldukça zahmetli olabileceğini de belirtmek isteriz. Tüm bunların yanı sıra ayrıca ısı yalıtımı için en uygun ve etkili çözümlerden birisi de halıfleks kullanımıdır. Sadece ısı yalıtımı değil aynı zamanda ses yalıtımı için de halıfleks kullanımı oldukça uygundur. Almış olduğunuz halıfleksi kendiniz döşemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Doğru işlemler yapılmadan döşenen bir halıfleks hem kırışık duracak hem de kıvrılmalara bağlı olarak daha kolay eskiyecektir.

Peki, halıfleks nasıl döşenir ve halıfleks seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Halıfleks döşeme işinde oldukça profesyonel olmanıza gerek yoktur. Sadece uygun bir el becerisi ile kolaylıkla halıfleks döşemesi yapabilirsiniz. Öncelikli olarak alırken seçtiğiniz halıfleksin kaymayan bir yapıda olması döşeme işlemi sırasında sizlerin de işini kolaylaştıracaktır. Oda uzunluğuna göre halıfleksi alırken kestirmediyseniz önce odanızın ölçüsünü almalısınız. Daha sonra sabitleme aylarını da içine katarak halı makası ile halıfleksi uygun ölçülerde kesmelisiniz. Döşeme yapılacak olan alanın veya zeminin önce iyice temizlenmesi gerekmektedir. Bu hem halıfleksin kirlenmemesi hem de altında herhangi bir kabarıklık olmaması için gereklidir. Odanızda süpürgelik veya kapı girişinde çıkıntılar veya girintiler var ise bunlar da ölçüleri alınarak halıfleks üzerinde kesilmelidir. Halıfleks seçerken kaymaz tabanlı bir ürün seçtiyseniz halıfleksi zemine yapıştırmanıza gerek yoktur. Eğer tabanı kayan bir halıfleks ise halı yapıştırıcıları ile döşeme sırasında halıfleksi zemine yapıştırarak yavaş ve oda çıkışına doğru döşeme işlemi yapabilirsiniz. Yapıştırma işlemi bittikten sonra kenarların tamamen zemine sabitlenmesi halıfleksin kaymaması için yapılması gereken bir işlemdir. Duvara sabitleme işlemi için köşe bantlarından faydalanarak halıflekse zarar vermeden kaymasını önleyerek döşeme işini tamamlayabilirsiniz.

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Evimizin bir bahçeyi andırması için görsel olarak evimizi veya balkonumuzu renklendirecek çiçek çeşitlerini kullanırız. Hem rengi hem de dış görünümü ile en çok tercih edilen bitkilerden birisi de yılbaşı çiçeğidir. Yılbaşı çiçeğinin bir diğer adı d yılbaşı kaktüsüdür. Oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yetişen ve çiçek açan yılbaşı çiçeği bakımı açısında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalara sahiptir.

Her bitkinin yetişmesi için uygun bir mevsim olduğu gibi yılbaşı çiçeği de özellikle yaz mevsiminde yetişen bir bitkidir. Tamamen güneşli olmayan ve tamamen gölge bir alan olmaması kaydı ile yarı güneşli bir ortamda bulundurulması bitkinin sağlıklı bir şekilde yetişme sürecini de hızlandıracaktır. Yaz mevsiminin sonunda özellikle sonbahar aylarında serin bir alana yılbaşı çiçeğini alabiliriniz. Sulama işlemi sonbahar ayında yavaş yavaş azaltılmalıdır. Güneşli olmayan havalarda ise tamamen ışık alan bir ortama konulması gerekmektedir.

Kendi mevsimi dışında da yetişesini ve tomurcuklanmasını sağlamanız için gerekli ölçülerde çiçekler için kullanılan vitaminlerden muhakkak yılbaşı çiçeğinde de kullanmalısınız. Hem az bir su hem e vitamini de katkısı ile ışıklı bir ortamda sonbahar da bile kolaylıkla tomurcuklandığına şahit olabilirsiniz. Su verme işlemi yılbaşı çiçeğinin tomurcuklanma süresinde oldukça önemlidir. Bunun için de bol su veya her gün aynı oranda az su yerine her gün azaltılarak su verilmesi gerekmektedir. Yılbaşı çiçeği tomurcuklandığı zaman mümkün olduğunca az hareket ettirilmeli veya hiç yerinden oynatılmamalıdır. Bunun da en büyük sebeplerinden birisi de en ufak bir hareket de dahi tomurcuklarını dökebilecek kadar da naif bir çiçek olmasıdır.

Yılbaşı çiçeğinin en çok tercih edilen ev bitkilerinden birisi olmasının sebepleri arasında yapılan bakıma oldukça kolay bir şekilde cevap verebilmesidir. Çiçeklerin döktüğünde yeniden tomurcuklanması için yukarıda bahsettiğimiz işlemleri yapmanız dâhilinde 3 ayda bir yeniden çiçek açtığını göreceksiniz. Yaz bitkisi olarak anılsa da uygun bir ışık ortamında da ve vitamin destekleri ile bütün bir yıl evinizin en güzel köşesinde yılbaşı çiçeğini çiçekleri ile görmek mümkündür.

Kruvaze Perde Kullanımı

Bayanların en dekorasyonunda en ince dokuyup özen gösterdikleri konu perde seçimidir. Evinizi şık bir görünüme sokacak olan perde seçimi aynı zamanda dışarıdan görünüm için de oldukça önemlidir. Perdeler her zaman zarif ve dantel işlemeli olan modellerden seçilmelidir. Dantel ve tülün birleşmesi odanızı gerçekten şık ve zarif bir görünüme kavuşturmaktadır. Kruvaze perde kullanımı özellikle klasik mobilyalar ile daha çok tercih edilmektedir. Renk olarak da bu yıl kırık beyazın tonları daha çok tercih edilirken griye çalan kirli beyazlar da son dönemlerde öne çıkmaya başlamıştır. Görsel olarak kruvaze perdeler daha romantik bir hava yaratmaktadır.

Kruvaze perdelerin bu kadar öne çıkmasındaki sebeplerden birisi de hem klasik tül ve dantel perdeleri hem de modern bir görünümü bir arada sunmasıdır. Normal perdelere oranla kruvaze perdelerin süsleri ve işlemleri de ek aksesuarları ile oldukça şık ve ağır bir hava yaratmaktadır. Spor mobilyalar ile kullanım için pek uygun olamayan ve daha çok avangart mobilya takımlarında uyan kruvaze perdeler dökümlü durması için oldukça geniş tüllerden yapılmaktadır. Kapandığı zaman sade bir görünüm kazanan kruvaze perdeler asıl özelliklerini ve görünümlerini açıldığı zaman meydana çıkarmaktadırlar.

Kruvaze perdelerin şekil alabilmesi için kullanabileceğiniz ip veya boncuk ve zincir gibi aksesuarları sizlerin tercihi ile değiştirebilirsiniz. Kruvaze perdeleri diğer klasik perdelerden ayırt eden özellikleri ise açma ve kapama mekanizmasına sahip olmasıdır. Kolaylıkla değiştirilebilen ve çıkarılıp yeniden takılabilen bu açma ve kapama mekanizmaları perdeleri yıkamanız esnasında da kolaylıkla çıkarılabilmektedir. Tamamen dantel ve işlemeli modelleri ile gerçekten bir gelinlik kumaşını andıran ve şıklığı ile tek başına göz dolduran kruvaze perdelerin temizliği e bakımı da oldukça kolaydır.

Spor bir mobilya takımınız var ise ve kruvaze perde kullanmak istiyorsanız daha az işlemeli ve daha sadece modellerini tercih edebilirsiniz. Yanlara açılan iki kanatlı yapısı ile hem şık hem de romantik bir görünüm ortaya çıkarmaktadır. Oldukça uygun fiyat aralıklarında bulabileceğiniz kruvaze perdeleri her türlü dekorasyonunuzda tamamlayıcı ürün olarak kullanabilirsiniz.

Dekoratif Raf Nasıl Kullanılır?

Evinizdeki konforu görsel olarak da tamamlamak isteyenler için son dönemlerde dekoratif raflar oldukça sık tercih edilmektedir. Bu raflar sayesinde duvarlarınızın boş alanlarını değerlendirmekle kalmıyor aynı zamanda da zeminde yer tasarrufu da yapabiliyorsunuz. Dekoratif raf çeşitleri arasında onlarca ve yüzlerce modeli bulabilirsiniz. Renk seçenekleri e oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip olan dekoratif raflar nasıl kullanılır?

Bu soruya herkesin dekorasyon zevkine bağlı olarak dekoratif raf seçimi ve kullanımı da değişkenlik gösterebilir diyerek cevaplandırabiliriz. Duvara monte edilerek kullanılan raf çeşitleri dilerseniz tek parça ya da birden farklı parçaların görsel olarak şık duracak şekilde birleştirilmesi ile oluşan modellere de sahiptir. Bu noktada seçim sadece sizin zevkinize olarak yapılabilir. Tabi ki seçim yaparken dekoratif rafı kullanacağınız odanızdaki mobilyalar ve diğer eşyalarınızla da uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Dekoratif raflar tek başına kullanımlarda bile olukça şık duran görselliğe sahiptir. Genellikle birkaç Dekoratif eşyanız ile kolaylıkla doldurabileceğiniz rafları dilerseniz resimleriniz veya kitaplarınız ile de doldurabilirsiniz.

Siyah, beyaz veya ahşap tonlarını her türlü mobilyalarınızda rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Oldukça renkli çeşitleri de bulunan dekoratif rafları spor oturma gruplarınızda veya çocuk odalarınızı neşelendirmek için kullanabilirsiniz. Kaliteli bir malzemeden yapılan dekoratif rafları temizlerken de sadece nemli bir bez kullanmanız yeterli olacaktır. Raf yerleştirmesine gelince hem boyunuza uygun bir hizada hem de çok aşağıda bir monte etme işleminin yapılmamasına dikkat etmelisiniz. Düz ve sade modelleri özellikle küçük evlerde daha fazla alana eşya koymak için oldukça kullanışlı bir seçim olmaktadır. Dekoratif raflarda sadece duvara monte edilen çeşitler ile sınırlı değildir. Merdiven şeklindeki eskitmeli ve modern görünümlü raflar da evinizde otantik bir görünüme kavuşmanızı ağlayabilir. Sadece sizlerin dekorasyon zevkinize göre belirleyeceğiniz bir modeli muhakkak bulacağınıza eminiz. Ayrıca oldukça uygun fiyat aralıklarında raf çeşitlerini de bulmanız da mümkündür.

Sadece salon veya oturma odalarınıza değil on dönemlerde çıkan yeni modeller ile banyo ve mutfaklarınızda da dekoratif raf modellerini kullanarak yaşam alanlarınızı renklendirebilir ve güzelleştirebilirsiniz.

Bu Püf Noktaları Hayatınızı Kolaylaştıracak

Çalışan birçok insanın kesin ve kolay çözümlere ihtiyaçları vardır. Zaman altın kadar değerlidir, onun için basit çözümler büyük kurtarıcıdır mutfakta, yemek yaparken, ütüde çıkmayan zorlu lekelerde kendileri pratik çözümlerin mecburen ustaları haline gelir işte onlardan sizlere de yardımcı olacak öneriler;

Yeni satın aldığınız mutfak eşyalarınızın üzerinde etiketler görürsünüz bunları yok etmek için çok basit etkili bir yöntem olarak etiket bulunan bölgeye mobilya cilası dökün, mikro fiber bir bezle silin.

Tutkal bulaşmış bölgelere sirke sürün hafifçe ovun bolca su ile yıkatın, yok olduğunu göreceksiniz. Sehpalarınız üzerinde ya da tabaklarda oluşan mum damlalarını yok etmek için, lekenin üzerine neft dökün 10 dakika bekletin sonra yaş bir bezle silin.

En sevmediğimiz sarımsak ve soğan kokularını ellerimizden çıkarmak için yapacağımız işlem çok basit sadece haşladığınız bir patatesle ellerinizi ovun kokunun kaybolduğunu fark edeceksiniz.

Kışın giydiğiniz triko kazaklarınızda ya da herhangi pamuklu, yünlü kıyafetlerinize oluşan yeni lekelere ılık suyla ıslatılmış bezle silin hemen çıkar ama leke eskiden oluşmuş ise ılık bir suya limon damlatın, limonlu suya batırılmış bez ile lekeyi çitileyin ardından su ile durulayın leke kaybolacaktır

Evlerde mümkün olduğunca sigara içememeye özen gösterin mutlaka açık alan tercih edin, yinede evinizde sigara içilmiş ise o odada hemen bir mum yakın mumun kokuyu emdiğini göreceksiniz

Ütü yaparken özelliklede beyaz kumaşların kâbusu sarı lekeler, ilk olarak bu durumu önlemek için ütünüzün altını çalıştırmadan önce sirke ile silin hem buhar kanalları daha çok açılır hem de ütülediğiniz kıyafetlerde sararma meydana gelmez, bunun yanı sıra sararan yer oksijenli su ile silindiğinde leke kaybolacaktır.

Buzdolabınızdaki kötü kokuyu almak için bir tabak içine karbonat dökün ve orta rafa yerleştirin, yemek kokularının karışmamasını ve dolabı açtığınızda kötü kokunun gelmesini önlemiş olursunuz. Ayrıca dolaptaki nem için üzeri açıkta bulunan tuz dolu kabı yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

En çok kullandığınız teflon tavaların sararması kötü bir görüntü oluşturur bunlardan kurtulmak için içerisine su koyun, biraz çamaşır suyu ekleyin, suyu kaynayıncaya kadar bekletin. Ocaktan aldığınız tavayı önce sıcak suyla yıkayın ardından soğuk suyla güzelce durulayarak işlemi tamamlayın.

Lezzetli yemekler yaparken en çok kullandığınız fırınınıza kötü kokular sindiğinde yapmanız gerek fırınınızın ortasına sirkeli su karışımını yerleştirin, fırınınız ısınana kadar bekletin ardından soğumaya bırakın kokuların kaybolduğunu göreceksiniz.

Gömleklerinizi yıkarken en zor işlem yakalarınızdaki lekeleri çıkarmaktır, bunu kolay bir yöntemle daha çabuk çıkmasını sağlayabilirsiniz, gömleğinizi makineye atmadan önce sirke sürün veya bulaşık yıkarken kullandığınız deterjan iyi bir sonuç verecektir.

Kristalleriniz zarif mutfak eşyalarınızdandır bunların temizliğini özenle yapmanız için yıkadıktan sonra sirkeli suyla temizlerseniz ışıldadığını göreceksiniz.

Artık hayatınızda hiçbir zorluk kalmadan püf noktalarla birçok işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz, geriye kalan zaman sizin olsun!

Ojelerinizi Kullanabileceğiniz Yaratıcı Yollar

Takılarınızda değişiklik yapmak için

Takılarınıza yeni bir hava katmak için farklı renklerdeki ojelerinizden yardım alabilirsiniz.

Zarf kapatmak

Zarfları kapatmak için illa yalamanıza gerek yok! İstediğiniz renk bir oje ile zarfınızı kapatabilirsiniz. Daha resmi zarflarda şeffaf oje kullanmanızı öneririz.

İşaretlemek için

Anahtarlarınızı karıştırmamak için, farklı yerlerin anahtarlarını farklı renklerle boyayın.

Süslemek için

Telefon şarjınızı, tokalarınızı, telefon kılıfınızı ojenizle dilediğiniz renge çevirebilirsiniz.

Ayakkabı tamiri için

Ayakkabılarınızda oluşan çizikleri ayakkabınızla aynı renkte bir ojeyle kapatabilirsiniz.

Araba çiziklerini kapatmak için

Arabanızda oluşan küçük çiziklerden aynı renkte oje ile kurtulabilirsiniz.

 

Peki, sizin önerileriniz var mı?

Mutfağınız İçin Dekorasyon Önerileri

Döşenmiş mobilya

Mutfağınıza biraz kumaş eklemeye ne dersiniz? Mutfaktaki her şey illa tahta ya da çıplak mobilya olmak zorunda değil. Üstelik sandalyelerinizi kaplatmak, mutfağınızın hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlayacak.

Bembeyaz

Bembeyaz mutfaklar yeniden popülerleşti. Hatta ev sahipleri işi bir adım daha ileri götürerek mutfaklarına aldıkları her şeyi beyaz tercih etmeye başladılar. Siz de beyazdan hoşlanıyorsanız mutfağınızı bembeyaz yapabilirsiniz. Zemini ise koyu renk tutarak mutfağınıza biraz hareket kazandırabilirsiniz.

Modern mutfak

Modern mutfaklarda bolca alan ve endüstriyel his hakimdir. Mutfakta vakit geçirmekten hoşlananlar için ideal bir dekorasyon olan bu seçenek hem kullanışlı olur hem de yaratıcılığınızı kullanmanızı sağlar.

Çinko setüstü

Çinko, mutfağınıza son derece şık ve parlak bir görüntü katacaktır. Fakat çizilebilir ve rengi dönebilir, bu nedenle dikkatli olmak gerekir. Ev sahipleri çinko setüstünü rustik bir görüntüsü olduğu için tercih ederler.

Rustik kesim

Rustik mutfaklar da son derece popüler dekorasyon seçimleridir.

Açık raflar

Açık raf kullanmak hem şık bir görüntü verir hem de pratiktir. Açık raflarınıza baharatlar, yemek kitapları ve diğer malzemelerinizi koyabilirsiniz.

 

Sizin de önerilerinizi bekliyoruz!

Tuzu Kullanmanın Yaratıcı Yolları

Yiyeceklerin biraz daha hızlı pişmelerini sağlar

Suya tuz atmak, suyun kaynama noktasını yükseltir ve bunun sonucunda yiyecekleri biraz daha hızlı pişirebilirsiniz çünkü suyunuz, tuzsuz olduğu zamankinden daha sıcak olacaktır.

Fırını temizlemeye yardımcı olur

Yemek yaparken fırının tabanına hazırladığınız yemek mi döküldü? Temizleyecek vaktiniz yoksa ve fırın çok sıcaksa yemek dökülen yerin üzerine biraz tuz dökün. Tuz, nemi emecek ve dökülen yiyeceği sertleştirecektir. Fırın soğuduğundaysa döküleni kolayca fırın tabanından ayırabilirsiniz.

Yabani otların çıkışını durdurur

Verandanızın aralarından çıkan otlarınız varsa bunları durdurmak için önce otları yolun sonra da verandanızın ayrık yerlerine tuz serpin. Otlar bir daha büyümeyecektir.

Buzdolabı temizliği

Buzdolabınızı temizlediğiniz madde çok önemlidir çünkü sonrasında yiyecekler, temizlik maddesinin kokusunu alabilirler. Buzdolabı temizleyicisi kullanmak yerine tuzlu su kullanın, yiyecekleri yerleştirmeden önce buzdolabını kurutmayı unutmayın.

Kaygan yüzeydeki buzu çıkartır

Kış aylarında yolları tuzladıklarını hepimiz biliriz. Siz de kendi buz tutan bölgeleriniz için tuzdan faydalanabilirsiniz. Tuz, donma noktasını normalden daha aşağı çekerek kış aylarının buz tutma derdinden sizi kurtarır. Buz tutan yollarınızı çözmek için kristal tuz ya da (daha iyisi) bulaşık makinası tuzu kullanın. Sofra tuzları fazla işe yaramazlar.

Ütüdeki yapışkan yerleri çıkartır

Ütünüzde oluşan yapışkan noktalardan kurtulmak için tuzu bir kağıdın üzerine dökün ve tuzun üzerini ütüleyin.

Yeşil lahana ve brokoli daha kolay yıkanır

Bu sebzelerinizi bir iki defa sudan geçirin ve bir kabın içine tuzlu su koyun. Sebzeleri bu kaba koyun ve biraz döndürün. Sonra kaptan alın ve suda durulayın. Tuz, sebzelerinizi durularken, kalan kiri de beraberinde götürecektir.

 

Sizin de önerileriniz varsa bizimle paylaşabilirsiniz!

Çay Ağacı Yağını Kullanmanın Akıllıca Yolları

Diş fırçası temizliği

Diş fırçalarımız, kullanıldıktan sonra nemli kalırlar ve zamanla içinde bakteri üremeye başlar. Üstelik sıkıntı bakterilerle de bitmez. Diş fırçanız zamanla küflenme tehlikesi ile de karşı karşıya kalır. Diş fırçanızın bakteri ve küf yuvası olmasını istemiyorsanız arada bir, bir damla kadar çay ağacı yağı ile onu temizleyin.

Genel temizleyici

Su ve çay ağacı yağı karıştırılarak hemen her şey temizlenebilir. Ahşap, taş, seramik gibi her türlü farklı yüzeyde güvenle kullanabileceğiniz bu karışım evinizi tertemiz yapacaktır. Ayrıca ahşap mobilyalarınızı böceklerden korumak istiyorsanız biraz çay ağacı yağıyla ovalamanız yeterli olacaktır. Fakat bu yağı mutfaktaki ahşaplarınıza kullanmaktan kaçınmalısınız çünkü çay ağacı yağı tüketilmemelidir.

Spor eşyaları temizleyici

Spor malzemelerine yerleşen kötü kokulardan çay ağacı yağı ile kurtulabilirsiniz. Çay ağacı yağınızı su ile karıştırarak kullanın.

Çamaşır temizleyici

Çamaşırlarınızın tertemiz kokmalarını mı istiyorsunuz? Çamaşır makinanıza birkaç damla çay ağacı yağı eklemeniz yeterli olacaktır.

Küf çıkartıcı

1 bardak su ve 1 damla çay ağacı yağıyla bir solüsyon hazırlayın ve bunu sprey kutusuna koyun. Küflü bölgeye sıkın, biraz emilmesini bekleyin ve temizleyin.

Banyo temizleyici

Su ve sabun lekelerini çıkartmak için çay ağacı yağından yardım alın. Tuz ya da karbonatı çay ağacı yağı ile karıştırın ve banyonuzun her yerindeki lekeyi rahatça çıkartın.

Güve uzaklaştırıcı

Güveden kurtulmak için top haline getirdiğiniz pamukları çay ağacı yağına batırın ve çekmece ve dolaplarınıza yerleştirin. Hem çekmeceleriniz mis gibi kokacak, hem de güve ve böcek gelmeyecektir. Evinize böcek girmesini istemiyorsanız, onları öldürmek yerine, girdikleri noktalara çay ağacı ve su karışımı püskürtürseniz evinize böcek bir daha girmeyecektir.

 

Sizin de önerilerinizi bekliyoruz!