En Çok Kalori Yaktıran 7 Egzersiz

0
3423

1. Cycling

Eğer hızlıca kalori yakmak istiyorsanız, bisiklet en yakın arkadaşınız olmalı! Evet, bisiklet kimsenin spor salonundaki en sevdiği egzersiz değil ama bu egzersizi yaparak saatte 1000 kalori yakabileceğinizi söylersek içinizdeki cycling aşkını ateşlendirmiş oluruz herhalde! Sayılara dökersek, maksimum yoğunlukta çevrilen 1 saatlik bisiklet normal kilodaki kadınlarda saatte ortalama 850 kalori yaktırırken, bu rakam erkeklerde 950 oluyor. Hiç fena değil, ne dersiniz?

2. İp atlamak

İp atlamak yalnızca çocuklar için olan bir oyun değil! Üstelik ip atlamak en çok kalori yaktıran egzersizlerin de başında geliyor. Bu egzersizi 1 saat boyunca yaptığınız zaman 750 kalori yakabiliyorsunuz (erkekler ise 850).

3. Yüzmek

Terlemekten hoşlanmayanlardan mısınız? Sorun değil! Saatte 720 kalori (erkeklerde 840) yakmanızı sağlayan bu egzersiz 3. sırayı gerçekten de hak ediyor!

4. Aerobik

Eğlenceli, dinamik ve problemsiz olan aerobik, hiç şüphesiz ki birçoğumuzun favori egzersizi. Ortalama kilodaki bir kadın aerobik ile saatte 680 kalori yakabilir, üstelik bu egzersizin selülitleri yok etmek ve seksi bir popoya ve karına sahip olmanızı sağlamak gibi ekstra yararları da var.

5. Eliptik bisiklet (elliptical trainer)

Koşu bandından çok daha enteresan olan bu egzersiz aleti saatte 600 kalori yakmanızı sağlar, üstelik geri geri gitmeyi tercih ederseniz bunun %11’i kadar daha çok kalori yakabilirsiniz.

6. Zumba

Saatte 400 ile 700 arası kalori yakımı ile eğlenceli ve popüler olan Zumba listemize 6. sıradan girmeye hak kazanıyor. Üstelik bu egzersiz sayesinde kalori yaktığınız gibi güzel dans hareketleri de öğreniyorsunuz.

7. Su aerobiği

Terlemekten nefret edenler için bir diğer ideal egzersiz su aerobiğidir. Üstelik yüzme bilmeyenler için de son derece güvenilir olan bu egzersiz 1 saatlik yüzmenin vücudunuza sağladığı faydanın aynısını sağlar. Bu egzersizle hem terlemez, hem de saatte 200 ile 400 arası kalori yakarsınız. Üstelik sakatlanma riskiniz de yoktur.

 

Bu egzerszilerden birini seçip, haftada 3-4 gün yaparak, hem kilo verebilir, hem de harika bir vücuda sahip olabilirsiniz. Peki, sizin favori egzersiziniz hangisi?

CEVAP VER