Tek Üyelik Sınırsız Grup Dersi Keşfi ‘FitinClass.com’

Sağlıklı hayata adım atıp aynı zamanda sosyalleşerek fit kalmak istiyorum diyen kadınların son zamanlardaki trendi fitinclass.com adlı bir site. Bizde sitenin işlevi ve trend olma sebebini sizler için araştırdık.

Projenin Yöneticisi olan Seylan Tasalı ile Fit in Class hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fit in Class Nedir?

Fitness ve grup egzersiz derslerine tek üyelik ile giriş yapabileceğiniz ve bir çok grup aktivite derslerini keşfedebileceğiniz bir sistemdir.

fitgorsel1

Aylık 99 TL üyelik ücreti ile anlaşmalı olan tüm spor salonlarının grup egzersiz derslerine giriş yapabilirsiniz. Sınırsız grup dersi keşfedebileceğiniz sistemde tek sınırlama aynı salona ayda 3 defa giriş yapabiliyor olmanız.

Avantajları Nelerdir?

Türkiye de sadece grup aktivite derslerine katılmak oldukça zor. Herhangi bir salonda Zumba veya Pilates grup dersine girmek için o spor salonuna üye olmanız gerekir. Sadece grup derslerinin satışı yapıldığı bir stüdyo bulmak oldukça zordur. Grup dersi üyeliği satın alabileceğiniz stüdyolar ise bütçeyi fazla zorlar vaziyette.

Durum böyle olunca Fit in Class’ın avantajları saymakla bitmiyor. Uygun fiyat, tek üyelik ve dilediğin salonda grup dersi keşfi. İstediğin zaman üyelğini iptal etme hakkı ve süre sınırı olmadan üyelik dondurma.

Fit in Class Nasıl Kullanılır?

fitgorsel2 

Sistem herkesin keyifle kullanabileceği basitlikte. www.fitinclass.com giriş yapıyorsunuz. Kayıt ol işlemi yapıp, üyelik bedeli olan 99 TL ‘yi ödüyorsunuz.

Ödeme sonrasında anlaşmalı salonların tüm grup aktivite derslerini görebileceğiniz ve aynı zamanda rezervasyon yapabileceğiniz bir sayfa açılıyor. Bu sayfada istediğiniz salonun dilediğiniz grup dersine rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Derslere rezervasyon yapabilir, rezervasyon iptallerinde bulunabilirsiniz. Kurallar çevçevesindeki saat aralıklarında rezervasyon iptallerini yapmanız oldukça önemli.

Peki Fit in Class Kuralları Nelerdir?

Grup derslerine rezervasyon kuralları çok önemlidir. Eğer herhangi bir derse rezervasyon yapıyorsanız ve derse katılmayacaksınız mutlaka 24 saatten önce rezervasyon iptali yapmanız gerekir. İptal edilmeyen her ders kaydı, başka birinin o derse olan katılımını engelliyor aslında.

Aynı zamanda ufak tefek cezalar almanıza da sebep oluyor. Rezervasyonlar eğer 24 saatten az zaman kala iptal edilirse 8 TL, hiç iptal edilmeyip derse de katılım olmazsa 10 TL ceza ödenmesi gerekiyor. Derslere 24 saatten daha fazla süre varsa ücretsiz iptal işlemi yapılabiliyor.

Fit in Class Fikri Nasıl Oluştu?

Uzun süredir sektörün içindeyiz. Sizlerin bildiği gibi hali hazırda devam eden anlaşmalı salonların esnek üyeliklerini satan sitemiz SporCard.com’un kullanıcılarından gelen talep ve yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda grup egzersiz derslerine olan ilginin azımsanmayacak kadar büyük olduğunu fark ettik. Sektöre yeni bir soluk, kullanıcılara da avantajlı bir sistem sunmak istedik.

Eğlenceli grup derslerinin tadını çıkartmak isteyen herkesi sitemize bekleriz.

Poponuzu Sıkılaştıracak Egzersizler

Kalça geri tekmesi

Dizlerinizin ve ellerinizin üzerinde durun ve dizlerinizi 90 derece kırın. Kafanızı boşta tutun ve sol bacağınızı geriye, yukarı doğru kaldırın. Ayaklarınız kafanızdan yukarıda duruncaya kadar bacağınızı, diz kırık bir şekilde, yukarı kaldırın. Sol poponuzu sıkın ve yavaşça başlama pozisyonunuza geri dönün. Aynısını sağ bacağınızla da tekrarlayın.

Top üzerinde bacak kaldırma

Bir egzersiz topunun üzerine karın üstü uzanın ve elleriniz yerde olsun. Popo kaslarınızı sıkın ve bir bacağınızı yavaşça yerden kaldırarak düz hale getirin. Sonra bacak değiştirin. Eğer daha da zorlanmak isterseniz iki bacağınızı aynı anda yerden kaldırın.

Geri tekme ve squat

Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın ve squat pozisyonuna eğilin. Sol bacağınızı geriye doğru düz uzatın ve kollarınızı öne doğru açın. Squat pozisyonunuza geri dönün ve aynısını diğer yanda tekrarlayın. 1 dakika boyunca yan değiştirmelere devam edin.

Ayakta hamle

Eğer daha önce bu hareketi yapmadıysanız ya da yapmakta zorlanıyorsanız bu sefer ayakta durun. Sol ayağınızı öne uzatın ve dizlerinizin ayak parmaklarınızın önüne geçmediğinden emin olun. Dizinizi kırarak eğildikten sonra geri gelip başlama pozisyonunuza geri dönün ve diğer bacağınızla aynısını tekrarlayın.

Yan bacak kaldırma

Bir yanınıza doğru uzanın ve bacaklarınızı uzatın. Tek bacağınızı yıkarı doğru kaldırın ve bu sırada kalçanızı sıkmayı unutmayın. Sonra başlama pozisyonuna dönün ve aynısını diğer yanda tekrarlayın.

Squat

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve yavaşça kalçanızı aşağı doğru indirin. Dizlerinizin ayak parmaklarınızı geçmesine izin vermeyin ve sonrasında başlama pozisyonunuza geri dönün.

Köprü

Sırt üstü uzanın ve ayaklarınızı kalça genişliğinde açarak yere basın. Omurganızı yavaşça yukarı kaldırın ve bu sırada poponuzu sıkın. Ellerinizle kendinizi destekleyin, sonra yavaşça başlama pozisyonunuza dönün ve hareketi tekrarlayın.

 

Bu haraketleri düzenli yapın, farkı göreceksiniz!

Duruşunuzu Düzeltmenin Yolları

Doğru duruş hem vücudunuzu güçlendirir hem de daha enerjik olmanızı sağlar. Duruşunuzu düzeltmek için, omuzlarınızı esnetin ve bacaklarınızı açıp göğsünüzü biraz yukarı doğru kaldırın. Aşağıdaki egzersizler de size yardıcı olacak;

Savaşçı duruşu

Pilates matınızın önünde durun ve bir ayağınızı öne doğru uzatarak diğer ayağınızı geriye uzatın. Kollarınızı belinizde tutun ve sonrasında ön bacağınıza doğru ağırlığınızı vererek kollarınızı kaldırın, avuç içlerinizi birbirine bastırın ve 5-8 nefes alıp verene kadar bu pozisyonda durun.

Üçgen

Savaşçı pozisyonundan bu pozisyona geçin. Bunun için bacağınızı düzleştirin ve göğsünüzü yukarı döndürün. Sağ elinizi sağ ayak bileğinize doğru uzatın, sol elinizi yukarı doğru kaldırın ve 5 nefes kadar bu pozisyonda durun.

Kollar yukarıda üçgen

Sol elinizi de başınızın üzerine kaldırın, sağ kolunuzu sağ kulağınızın altına koyun ve 3 nefes boyunca bu pozisyonda durun. Sonrasında ilk pozisyona geri dönün ve bu sırayı diğer yanınızla tekrarlayın.

 

Sağlıklı günler dileriz!

Bisiklete Binmeye Başlamanız İçin 6 İyi Neden

İyi bir ulaşım alternatifi

Eğer işiniz evinize yakınsa, ulaşım aracı olarak bisikleti kullanabilirsiniz. Bisiklet, trafiğe takılmanızı engeller. Böylece işinize çok daha rahat gider gelirsiniz.

Kalbinizi korur

Hızlı bisiklet kullanmak, kalbinizi güçlendiren bir egzersizdir.

Konsantre olmanızı sağlar

Yönünüzü kaybetmemek ve insanlara çarpmamak için, bisiklet sürerken daima konsantre olmalısınız.

Kalori yakmanızı sağlar

Bisiklete binmek, kalori yakmanızı ve kilo vermenizi sağlar. Böylece daha fit ve sağlıklı olursunuz.

Daha uzun yaşarsınız

Sağlıklı beslenme ve pozitif bakış açısını da hayatınıza dahil ederseniz çok daha uzun süre yaşarsınız.

Yatak odası

Bisiklete binen insanlar daha mutlu olurlar ve bu mutluluğu yatak odalarına da taşırlar. Böylece çok daha iyi bir seks hayatınız olur.

 

Daha sağlıklı ve mutlu bir hayat için haftada 2 gün bisiklete binmenizi öneririz.

Plank Hareketi Yapmanın Değişik Yolları

Ters bilek duruşu

Omuz ve bilekleri esnetmeye yarayan bu duruş şekli normal plankin iki eliniz ters duracak şekilde yapılmasından oluşur. Parmaklarınız, gövdenize dönük olacak şekilde tuttuğunuz bu duruşu 30-60 saniye yapmaya çalışın.

Tek kollu duruş

Bu duruşta, plank hareketini aynen uyguluyorsunuz ama tek elinizi sırtınıza koyarak. Bu duruşu 30 saniye yapın, sonra da elinizi değiştirin.

Ayak parmağıyla duruş

Plank pozisyonunda durun ve sonrasında tek ayağınızı diğer ayağınızın üzerine koyun. Ayağınızı koyarken başparmak ve ikinci parmak arasındaki boşluğunuzu aşil tendonuna yerleştirin. gövdenizi daha çok çalıştırmak için topuklarınızı aşağı doğru bastırın. Bu şekilde 30 saniye durun ve sonra diğer ayağınızla aynısını tekrarlayın.

Uzun duruş

Normal plank pozisyonunu alın ve sonrasında kollarınızı uzatabildiğiniz kadar öne uzatın. Bu şekilde 15-30 saniye durun.

Ağaç duruşu

Plank duruşundayken bir ayağınızı diğer bacağınızın iç baldırına yerleştirin, aynı bacağınızın dizi dışarı doğru bakacak şekilde olsun. Bu şekilde 30 saniye durun ve sonra ayak değiştirin.

 

Bu hareketleri her gün tekrarlayın. Karnınızdaki değişikliğe inanamayacaksınız!

Spor Yapamadığınız Zamanlarda Nasıl Motive Kalırsınız?

Hamilelik, sakatlık, hastalık gibi pek çok nedenle egzersiz rutininizi aksatabilirsiniz. Böyle zamanlarda, çizdiğiniz sağlıklı beslenme yolunun da dışına çıkmanız çok normal. Peki, bunu nasıl önler ve motivasyonunuzu korursunuz? 

Neler yapabileceğinizi bulun

Bileğinizde sakatlık mı var? O zaman üst vücudunuzu çalıştırabilirsiniz. Yeni mi doğum yaptınız? Doktorunuza, bebek arabanızla ne zaman yürüyüşler yapabileceğinizi sorun. Aktif kalmanın pek çok yolu var!

Beslenmeye dikkat

Spor yapamadığınız zaman yediklerinize daha da dikkat etmeniz gerekir çünkü bu dönemde normalden daha az kalori yakarsınız. Kilo almamak için sağlıklı ve dikkatli beslenmeye devam edin.

Sağlıklı örneklerle etrafınızı çevreleyin

Egzersiz yapamadığınız zamanlarda kendinizi formdan düşmüş hissedebilirsiniz ama yine de etrafınızda sağlıklı ilgili şeyler bulundurun. Sağlıkla ilgili dergiler, motivasyon amaçlı hazırladığınız bir tahta ya da sağlıklı yiyecek alternatifleri iyi birer seçenek olacaktırlar.

Hedef belirleyin

Şu an spor yapamıyor olabilirsiniz ama bu, ilerisi için hedef koyamayacağınız anlamına gelmez. Kendinize hedefler belirleyin ve iyileşince bu hedefler üstünde çalışın.

 

Sağlıklı günler dileriz!

Fit Olmanızı Sağlayacak Motive Edici Sözler

Her gün spor yapmak o kadar da kolay değil. Kimi zaman canınız yataktan çıkmak bile istemeyebilir. Böyle zamanlarda size yardımcı olacak birkaç motive edici sözü sizle paylaşmak istedik.

Zaman uçar gider

İster spor yapın ister yapmayın zaman uçar gider. Neden bu geçen zamanda kendiniz için güzel bir şey yapmayasınız ki?

Kolay?

Sahip olmaya değen hiçbir şey kolay değildir.

Daha hızlı

Kimi zaman daha hızlı demek daha iyi demek olmayabilir.

Günaydın

Bugün hayatınızın günü olabilir!

Gözünü ödülden ayırma

Asla geriye bakmayın ve gözünüzü hedeflerinizden ayrımayın!

Yapabilirsin

Başarmak istediğiniz sürece her şeyi yapabilirsiniz.

Dene

Denemeden bilemezsiniz.

Hayata bir defa geliyoruz

Ve bu tek şansınızı sıkı ve fit bir vücutla geçirmek istemez misiniz?

Altı ay

Kulağa uzun gelse de 6 ay sandığınız kadar uzun bir süre değil. 6 ay içinde vücudunuzdaki değişimlere inanamayacaksınız.

Örnek olmak

Örnek olun ve başkalarına ilham verin.

Her gün

Her gün o ilk adımı atmanız gerekli.

Siyah giyerim…

…kilolarımı, üşengeçliğimi ve sağlıksızlığımı saklamak için.

Hız fark etmez

Çünkü bazı egzersizlerin hıza ihtiyacı yoktur.

Pes etme

Ağlasanız da, kussanız da pes etmeyin! Kendinizi yaralamadığınız sürece zorlanmaktan korkmayın.

Kendini sev

Daima kendinizi sevin.

Sır

İşin sırrı sizi motive edecek bir arkadaş bulmakta.

İmkansız

Bir zamanlar imkansız olan çalıştıktan sonra imkansız olmaz.

 

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz!

Daha Az Oturmak İçin Yapmanız Gerekenler

Uzun süre oturmak sağlık açısından zararlıdır. Hem kilo almanıza neden olur hem de 2012 yılında yapılan bir araştırma günde 11 saatten fazla oturan insanlarda ölüm riskinin %40 daha fazla olduğunu göstermiştir.

Daha yakın zamanda yapılmış olan bir araştırma, günün büyük bir çoğunluğunda oturan insanların kolon kanserine yakalanma risklerinin %24 daha fazla olduğunu göstermiştir.

Peki, bize bu kadar zarar veren oturma eyleminden nasıl biraz uzaklaşabiliriz? İşte yolları:

Alarm kurun

Kulağa saçma gelebilir ama kendinize ayağa kalkmanız gerektiğini arada bir hatırlatmanız gerekebilir. Alarm kurmak, hatırlamanızı kolaylaştıracaktır. Her saatte bir, 10 dakikalığına ayağa kalkın.

Adım atın

Ofiste çalışanlar için çok faydalı bir yöntem olan adım atmayı kolayca yapabilirsiniz. Mesela telefon görüşmelerinizi ayakta yapmak iyi bir alternatif olacaktır.

Her mümkün olduğunda yürüyün

Ne kadar çok yürüyebildiğinize şaşıracaksınız! Bulduğunuz her fırsatta yürümeyi tercih edin.

Doğru koltuğu seçin

Yemeğe gittiğinizde masada oturmak yerine bar taburelerine yönelin. Bar sandalyesinde oturmak, vücudunuz için doğru pozisyonu korumanızı sağlar.

Sandalyeyi boşverin

Yaz demek festival, konser, parkta vakit geçirmek demek. Bir daha dışarı çıktığınızda ilk gördüğünüz sandalyeyi kapmaya çalışmayın. Oturmaya ihtiyacınız olduğunda ise bir battaniyeyi yere serip oturun.

İşleri kendiniz yapın

Biraz hareket etmek için daha iyi bir bahane olamaz! Ofis arkadaşınıza e-posta atmak yerine, soracağınız soruyu yanına gidip sorun. Hem daha hızlı sonuç alırsınız hem de yürümüş olursunuz. Kahvenizi, çayınızı da şirketin elemanından istemek yerine gidip kendiniz alabilirsiniz.

 

Her gün en az 8.000 adım atmayı hedefleyin!

Spordan Önce ve Sonra Aminoasid Almanın Faydaları

Dayanıklılık

Dayanıklılık seviyenizi arttırmak için amino asit kullanmak çok faydalıdır. Amino asitler, insülinin direkt kas hücrelerine taşınmalarını sağlar ve bu, enerji üretimine yardımcı olur. L-Gluatmine ve L-Arginine bu iş için ideal amino asitlerdirler.

İyileşme

L-Glutamine, en önemli amino asitlerden biridir. L-Glutamine takviyesi yapmak kasların iyileşmesini ve bu sayede bütün vücudun iyileşmesini destekler.

Daha hızlı iyileşme

Spor yapıyorsanız, sporun hangi çeşidini yaparsanız yapın, kaslarınız büyük bir stres altına girer. Onlara ihtiyaçları olan takviyeyi yapmamak ise kaslarınızın iyileşme süresini uzatır ve sonucunda kas ağrısı çekmenize neden olur. Amino asitler, spordan önce ve sonra alındıkları zaman, vücudun kendini çok daha hızlı şekilde toparlamasını sağlarlar.

Hormon üretimi

Amino asitler, vücutta, HGH ve testosteron üretimini arttırırlar. Bu sayede kilo vermek kolaylaşır, libido yükselir ve çok daha sıkı bir vücuda sahip olunur.

Güç

Amino asitler, dayanıklılığı arttırırken gücünüzü de arttırırlar.

Oksijen taşınması

Amino asitler, oksijenin kas hücrelerine taşınmasına yardımcı olurlar ve bu sayede sağlıklı kan akışını da desteklerler.

Kas gelişimi

Özellikle L-Glutamine ve L-Arginine amino asitlerini spordan önce ve sonra tüketmek, uzun kas oluşumunu destekler.

 

Aminoasid tüketimizinize önem vermenizi tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz!

Duruşunuzu Düzeltecek Esneme Hareketleri

Duvar melekleri

Sırtınızı duvara dayayıp oturma pozisyonu alın ve kollarınızı, dirseklerinizi 90 derece kırarak, duvara dayayın. Omuzlarınızı geri verin ve omuzlarınız gerideyken kollarınızı duvarda yukarı aşağı hareket ettirin.

Omurga açıcı

Yan olarak uzanın, yukarıda duran bacağınızın diz kısmını spor süngerinin üzerine koyun ve yukarıdaki kolunuzu ters yöne doğru uzatın. Altta kalan omuzunuz yere deyiyor olsun. Bu tarafı esnettikten sonra aynı hareketi diğer yanınızda da yapın.

Gövde aktivasyonu

Dört ayak üstüde durun ve bir pilates topunu siz ve duvar arasına sıkıştırın. Kendinizi duvara doğru itin ve bir kolunuzu öne doğru uzatın. Bu şekilde 10 saniye bekleyin ve kol değiştirin.

Kalça esnetici

Bir dizinizin üzerinde durun ve karın kaslarınızı da sıkarak kalçanızı öne hareket ettirirken dizinizin tersinde duran kolunuzu yukarı kaldırın.

 

Her spor öncesi ve sonrası mutlaka bu esneme haraketlerini yapmanızı tavsiye ederiz!