İyimser Olmanın Sağlığa Faydaları

0
355

İmmün sistemi güçlendirir

Pozitif bakış açısına sahip olmak immün sistemi güçlendirir. Araştırmalar da bunu kanıtlamıştır. Optimistik hastaların daha hızlı iyileştikleri de bilinmektedir.

Daha uzun yaşamanızı sağlar

Pozitif insanların immün sistemi kuvvetlenir ve stres seviyeleriyle başa çıkmak onlar için daha kolaydır. Bu nedenlerden dolayı, pozitif düşünce tarzına sahip olan insanlar daha uzun yaşarlar. Optimist insaların depresyona yakalanma ihtimalleri de daha düşüktür, egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi alışkanlıkları daha çok uygularlar.

Depresyonu önler

Optimist insanların depresyona yakalanma ihtimallerinin daha düşük olduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır. Pozitif düşünce, pozitif duyguları tetikler. Optimistler endişe hissinden uzaktırlar ve umutlarını zor anlarda bile kaybetmezler.

Stresi azaltır

Optimist olmak stresle başa çıkmanızı da kolaylaştırır. Araştırmalar, pozitif bakış açısına sahip olan insanların strese neden olan kortisol hormonunu daha az salgıladıklarını göstermiştir.

İyileşmeyi hızlandırır

Pozitif olmak, bizi sarsan durumlardan sıyrılmayı ve bu kötü hissi üzerimizden atmayı kolaylaştırır. Pozitif insanlar üzüntülerinden daha çabuk kurtulurlar ve problemleri daha çabuk çözebilirler.

Kendinize olan güveninizi arttırır

Pozitif bakış açısına sahip olmak kendinize olan güveninizi de arttırır. İyimser insanlar, hem başkalarının içindeki hem de kendilerindeki iyi şeyleri görürler ve bu nedenle daha mutlu, neşeli ve güvenli insanlardır.

 

Pozitif düşünmek ilk başlarda size zor gelse de zamanla bunun bir alışkanlık haline dönüşeceğini göreceksiniz. Keyifli günler dileriz!

CEVAP VER