21. Yüzyılın Hastalığı Depresyon Belirtileri Nelerdir?

0
1401

İş, aile veya özel hayatınızda zor bir dönemden mi geçiyorsunuz? Uykusuzluk, umutsuzluk, mutsuzluk; sürekli kaygı ve tedirginlik hissi mi yaşıyorsunuz? Tüm bunlar 21. yüzyılın en sık görülen psikolojik rahatsızlığı olan depresyonun belirtileri olabilir. Kendi kendinizin doktoru olmalı ve bu durum çok ilerlemeden önlem almalısınız. Depresyon belirtilerinin ne olduğunu merak ediyorsanız bu yazıya mutlaka göz atın.

Konsantrasyon bozukluğu

Gerek iş gerekse özel yaşantınızda başladığınız hiçbir işi bitiremiyor, bir türlü konsantre olamıyorsunuz. Bırakın işi, başladığınız bir kitabın veya filmin sonunu dahi getiremiyorsunuz. Bir bakıyorsunuz aklınız başka yerlerde. Öyle ki yemek yapmakta bile zorlanıyorsunuz. Uzmanlara göre konsantrasyon bozukluğu, depresyon belirtilerinin başında geliyor.

Sürekli suçluluk hissi

Kendinizi sürekli suçlu, beceriksiz, değersiz hissediyorsunuz. Kontrolünüzde veya sorumluluğunuzda olmayan olaylarda dahi bu duygudan kurtulamıyorsunuz. Sürekli bir tedirginlik ve kaygı duyuyorsunuz. Bu olumsuz duygular geçici değil de kronik bir hal almışsa bu durum depresyon belirtilerinden olabilir.

Negatif düşüncelerden kurtulamama

İşiniz, özel yaşantınız, aile hayatınız; her şey yolunda gidiyor. Buna rağmen aklınıza sürekli olumsuz şeyler geliyor, geleceğiniz ve olacaklarla ilgili kaygılanıyorsunuz. Kendinizi her daim huzursuz hissediyor, aşırı huysuz ve sinirli tavırlar sergiliyorsunuz. Uğraşıyor ama olumsuz düşüncelerden kurtulamıyorsunuz. Bu durum depresyonda olduğunuzun bir belirtisi olabilir.


İştahsızlık/iştah artışı ve halsizlik

Hiçbir şey sizi heyecanlandırmıyor, sevindirmiyor, mutlu etmiyor. Önceden yaptığınız pek çok şey gözünüze boş, anlamsız, gereksiz geliyor. Yerinizden kalkmak, dışarı çıkmak istemiyorsunuz. Zorunlu olmasanız, işe bile gitmeyeceksiniz. Üstelik hiçbir şey yiyemiyorsunuz; sevdiğiniz yemekleri bile canınız çekmiyor. Ya da tam tersi; yemeden duramıyorsunuz. Bu durum, depresyon belirtileri listesinin ilk sırasında yer alıyor.

Aşırılık eğilimi

Aşırı uyku, aşırı alkol tüketimi, aşırı yemek yemek, hızlı araba kullanma. Depresyonda olan kişiler hayatındaki her şeyde aşırıya kaçmaya meyillidir. Daha ileri safhalarda kumar ve uyuşturucu gibi bağımlılıklar da görülebilir. Depresyon belirtilerinden olan aşırılık eğiliminin önüne geçilmezse tehlikeli sonuçları olabilir. Bu aşırılık en çok uyku konusunda kendini gösterir. Depresyonda olan kişi ya hiç uyuyamaz ya da aşırı uyur. Ne yaptığının farkında olmadığı için bu duruma karşı kendi kendine önlem alması da zordur.

 

CEVAP VER