Vajinal Bölgeye Zarar Veren 5 Şey

0
24999

Kadınlar, çok hassas varlıklardır. Her bir bölgesine ayrı bir özen gösterilmesi gerekir. Bunlardan en önemlisi ise üreme organı olan vajinadır. Toplum olarak inançlarımız ve geleneklerimiz gereği cinsel bölge konusunda pek fazla konuşmaz ve sır küpü oluruz. Ama bazı zamanlarda bu konuşmalara ihtiyaç duyabiliriz. Vajina konusunda yaşadığımız sıkıntıları yeri gelir doktorumuza bile anlatamayız. Peki, ciddi bir durum olduğunda ne yapacağız? Vajinaya nasıl bakabiliriz? Hastalıkları nasıl önleriz? Gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa bu yazımızı dikkatli okumanızda fayda var.

Vajinanıza zarar veren 5 şey:

  1. Pedsiz bisiklete binmek: Evet pek çoğumuz çocukluğumuzdan beri bisiklete binmeyi çok severiz. Bisiklete binmek spor olarak da çok faydalı ve eğlencelidir. Ama bu eğlencenin yararı olduğu gibi zararı da vardır. Ped olmadan bisiklete bindiğinizde damarlarınız sıkışır ve bu vajinanızı zorlayabilir. Bisikletin oturma kısmı ön kısımdan yüksek olduğundan dengelemek için pedli taytlardan giymelisiniz.
  2. Spor yaptıktan sonra kıyafetleri değiştirmemek: Spor sonrası bilindiği gibi vücudumuz terler. Terli taytları ve şortları çıkarmadığımız takdirde vajinamız mikrop kapabilir ve yara oluşabilir. Bu yüzden spor sonrası hemen duş almalı ve temiz kıyafetler giymelisiniz.
  3. Çok fazla sabun kullanmak: Vajinanızı temizlerken çok fazla sabun veya duş jeli kullanmak vajinanızı daha temiz yapmaz. Aksine içerdikleri kimyasallar nedeniyle vajinaya zarar verirler. Ayrıca aşırı sürtme nedeniyle de tahriş olabilir. Banyo tuzları ise vajinanızın sağlığı için en çok uzak durmanız gereken şeydir.
  4. Bebek yağı: Birçok kadın ilk gece korkusu gibi nedenlerle, vajinusmus oluşumunu engellemek için vajinaya bebek yağı sürmeyi tercih ederler. Ama bu yağlar yapısından dolayı kolay kolay temizlenmezler. Temizlemek için epeyce uğraşmanız gerekeceği gibi yağ tabakası gözenekleri de tıkayarak cildinizin nefes almasını engel olur.
  5. Ağda: Vajinal bölgede çıkan tüyler her kadının baş belası durumundadır. Tüyleri temizlerken kullanılan yöntemlerden en yaygını ise ağdadır. Ağda tüyleri kökünden alarak bebeksi bir cilde ulaştırır. Fakat bunun da bir bedeli vardır. Özellikle genital bölgedeki tüyleri çekmek ilerleyen yaşlarda sarkmalara neden olacaktır.

CEVAP VER