Sigaranın Üreme Fonksiyonuna Olan Zararları

0
860

Uzmanlara göre üreme döneminde kadınlarda erkeklere nazaran yüzde 25 daha fazla sigara tüketim artışı görülmektedir. Özellikle ergenlik çağına giren gençler arasında sigara alışkanlığı tıpkı bir virüs gibi yayılmakta. Birçok sağlık problemine yol açan sigaranın kadın sağlığını da birçok zararı vardır. Özellikle üreme fonksiyonlarına verdiği zararlar görmezden gelinemez. Peki, sigaranın üreme fonksiyonlarına olan zararları nelerdir? :

  1. Gebe kalma süresinin uzaması: Sigara estrojen hormonunun salgılanmasını azaltır hatta büyük bir ölçüde zedeler. Yumurta hücresinin gelişmesini sağlayan hormonlara zararı büyüktür.
  2. Menopoz: Sigara kullanan kadınların kullanmayanlara göre daha çabuk menopoza girdikleri uzmanlarca kanıtlanmıştır.
  3. Düşük riski: Tüm düşük vakalarının sebebi elbette ki sigara değildir. Ama aniden ve kendiliğinden düşük yapan hastaların düşük yapma sebebi kesinlikle sigara kullanımıdır.
  4. Kısırlık: Sigaranın kadına verdiği zararlardan belki de en büyüğü budur. Sigara kullanan kadınlarda kısırlık çok sık rastlanan bir vakadır.
  5. Adet bozuklukları: Birçok kadının yaşadığı bir problem olan adet bozukluğunun bir diğer nedeni de sigaradır.
  6. Erken doğum: Hamileliği boyunca sigara kullanan hastaların erken doğum oranının diğerlerine nazaran daha fazla olduğu gözlenmiştir. Bu sebeple en azından hamilelik süresince sigara kullanımını bırakmak gerekir.
  7. Rahim kanseri: Sigara pek çok kanserin başlıca nedenlerinden biridir. Yine rahim kanseri riski de sigara içen kişilerde oldukça fazladır.
  8. Düşük ağırlık: Hamilelerde sigara kullananların bebeklerinin düşük kiloda ve çeşitli sağlık problemleriyle doğmaları söz konusu olabilir. Ayrıca bunların dışında da sigaranın bebeğe birçok zararı bulunabilir.
  9. Gebe kalma süresi: Sigaranın gebelik süresini uzattığı da gözlemlenen zararlardan biridir.
  10. Cinsel isteksizlik: Sigara, estrojen hormonunu olumsuz etkilediği için cinsel hayatı da olumsuz etkiler. Hatta bu boşanmalara sebep olacak derecededir.

 

Sigara, sizin dertler için bulduğun bir çare gibi görünse de aslında başınıza yeni dertler açan bir alışkanlıktır. Eğer bir sigara kullanıcısı iseniz, vücudunuzu ve kendinizi sevmeniz hayata bakış açınızı değiştirmeniz gerekir. Bunun için atacağınız ilk adım ise sigaraya veda etmek olmalıdır. Unutmayın! Sağlıklı bir nesil yetiştirmek için sağlıklı bir birey olmalısınız. Sağlığınız için sigaradan vazgeçin.

CEVAP VER