Kimyasal Gebelik Belirtileri Nelerdir

0
2567

Birçok bayanın yaşadığı durum olan kimyasal gebelik aslında tam anlamı ile yani sağlıklı ilerleyen bir gebelik demek değildir. Gebelik testi yaptırdığınızda kimyasal ebeliği de olumlu yani pozitif olarak görebilirsiniz.

Kimyasal gebelik nedir?

Aslında rahminizde döllenmenin olduğunu fakat normal bir hamilelik süresinde devam eden bu döllenmenin ilerleyememesine kimyasal gebelik denmektedir. Yani döllenen yumurta sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayarak embriyo olarak devam edememektedir. Bu durum başta da belirttiğimiz gibi sadece gebelik testlerinde meydana çıkabilmektedir.

Kimyasal gebelik belirtileri nelerdir?

Adet kesintisi veya buna bağlı olarak normal gebelik belirtilerini yaşayabileceğiniz kimyasal gebelik döneminde yaptığınız testlerin de gebelik hormonunun daha yüksek çıkmasında dolayı pozitif sonuç yani hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz. Fakat sadece gebelik hormonlarındaki artıştan dolay yaşanılan ve kimyasal gebelik olarak adlandırılan bu süreç yeniden adet olumu ile birlikte sonlandırılmaktadır. Yumurtalığınızda oluşan döllenmenin adet oluşumu ile biterek, adet kanı ile birlikte atılması süreci kimyasal gebelik olarak adlandırılmaktadır. Kanınızda yüksek olan hamilelik hormon ve değerleri adet kanı ile birlikte döllen yumurtanın dışarı atılması ile hızla bir değer düşüklüğü yaşamaktadır.

Doktorunuz tarafında kimyasal gebelik teşhisi konulduğunda hemen diğer bir aşama kontrol edilmelidir. Bu da dış doğum tehlikesi olarak adlandırılmaktadır. Yani alında hamile olmamanıza rağmen yapılan testlerde hamile olarak gözükmenize kısaca kimyasal gebelik denebilir. Adet kanı ile birlikte vücuttan atılan döllenen spermler için doktorunuz size oldukça erke bir düşük yaptığınızı da söyleyebilir.

Sizlerin de gebelik testi yaptırmadan önce özellikle adet döneminizdeki gecikmeleri de göz önünde bulundurarak erken test yaptırmamanız ve bunun sonunda da hayal kırıklığı yaşamamanızı tavsiye ediyoruz. Adet dönemi farklı gecikmeler ile oluşabilir. Buna bağlı olarak da adet olmadan birkaç gün önce yaptırdığınız testte gebelik hormonunuzun yüksek çıkmasına bağlı olarak hamile görünebilirsiniz. Oysa adet bitiminde vücudunuzdaki hamilelik hormonunun hızla düşmesi ile birlikte hamile olmadığınız da anlaşılacaktır. Sağlıklı bir embriyo gelişiminde ise düzenli olarak hamilelik süreci başlayacaktır. Kimyasal gebelik teşhisi için doktor tanısının konulması daha sağlıklı olacaktır.

CEVAP VER