Kalori Yakımına Yardımcı 9 Yiyecek

0
417

Kadınlar erkeklere nazaran kilolarına daha çok önem verirler. Şişman bir kadın her zaman zayıflamayı düşünür ama erkekler bu konuda daha rahattır. Kilo problemi bazı kadınlarda depresyona yol açabilecek kadar tehlikeli olabilir. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam için kilo kontrolü gereklidir. Çocukluktan başlayan yanlış beslenme alışkanları yüzünden birçok kadın kilo problemi yaşar. Ne kadar az yemeye çalışsalar da başaramazlar. Ama az yemekten ziyade bize kalori kaybettirecek yiyecekleri tüketmek daha faydalıdır. Peki bu yiyecekler nelerdir?

İşte en çok kalori yakan 9 yiyecek:

  1. Yumurta: Mutfağımızda bulunması gereken en önemli besinlerden biridir yumurta. Hem doyurucudur hem de yemeklerimize ayrı bir lezzet kadar. Tüm bunların yanında yumurtanın bir de zayıflamaya yardımcı etkisi vardır. Özellikle haşlanmış yumurta içerdiği protein sayesinde tok tutar ve yağ yakmaya yardımcı olur. Ayrıca uzun süre tok tutarak günlük kalori alımını aşmamaya yardımcı olur.
  2. Tarçın: Yağ yakıcı baharatların başını çeken tarçın , vücutta glikoz emilimini önleyen mucizevi bir yapıya sahiptir. Ne şekilde türetirseniz tüketin yağ yakmaya ve tatlı yeme isteğini kesmeye birebirdir.
  3. Zencefil: Soğuk algınlığında ilk başvurulan bitkidir. Bunun yanında taze zencefil tüketerek kalorilerinize veda edebilirsiniz. Ayrıca gaz sökücü özelliğiyle de şişkinlikleri de gidermeye yardımcı olur.
  4. Avokado: İçerdiği doğal yağlar sayesinde vücudun yağ dengesini sağlar. Avokadoyu çiğ olarak tüketmek çok daha faydalıdır.
  5. Chia tohumu: Özellikle Güney Amerika’da yaygın olarak kullanılan bu bitki, yağ yakımında oldukça etkili. Ayrıca iltihap önleyici etkisi de vardır.
  6. Acı biber: Ülkemizde birçok yörede sevilerek tüketilen biberin vücuda faydaları çoktur. En büyük faydası ise sindirim sistemini hızlandırmasıdır. Bu sayede kilo kaybetmenize yardımcı olur ve metabolizmanızı geliştirir.
  7. Yeşil çay: Ödem söktürücü olarak bilinen yeşil çay diyet listelerinin vazgeçilmezlerindendir. Günde 3 bardak yeşil çay içmek kalori yakmanıza yardımcı olacak ayrıca da cildinize de faydası dokunacaktır.
  8. Kırmızı meyveler: Özellikle yaban mersini ve karadut gibi kırmızı meyveler günlük tatlı ihtiyacını dengeler ve vücutta yağ birikmesini önleyerek kalori yakmanıza yardımcı olur. Kırmızı meyveleri direkt tüketebileceğiniz gibi çay şeklinde de tüketebilirsiniz.
  9. Bal: Doğal yollarla üretilen ballar, tatlı isteğini keser, tok tutar ve yağ yakımına yardımcı olur. Ayrıca yatmadan önce ballı süt içmek de vücudu dinlendirir ve yağ birikimini engeller.

CEVAP VER