Kadınlığa İlk Adım: Adet Belirtileri

0
3777

Ülkemizde yanlış bilinenin aksine kız çocuğu, bekaretini yitirdiğinde değil, adet yani diğer bir adıyla regl olduğunda kadın olur. Doğurganlığın belirtisi olan adet kanamasıyla genç kız, kadınlığa ilk adımı atar. Genelde 12-14 yaş arasında yaşanan adet belirtileri hemen her kadında aynıdır. Genç kız adet görmeye başladıktan sonra geçen ilk 1-2 yıl vücut, adet döngüsüne tam anlamıyla uyumlanmaya çalışır. Bu süreçte kanama ve sancının daha şiddetli olması normaldir.

Karın bölgesinde ağrı

Adet dönemi başlamadan önce alt karın bölgesinde ağrı hissedilir. Bu ağrı, kadının rahminde bulunan ve döllenmediği için vücuttan atılma zamanı gelen yumurtanın çatlaması ve rahim kanallarının, yumurtayı dışarı atmak için açılması nedeniyle yaşanır. Alt karın bölgesinde yaşanan bu ağrı ve kasılmalar, adet belirtileri arasında en belirgin olanıdır ve kadından kadına farklılık gösterebilir.

Sinirlilik ve huzursuzluk

Vücutta meydana gelen hormonal değişimler, kadının fiziksel yapısını etkilediği gibi duygu durumunu da etkiler. Adet döneminin hemen öncesinde ve adet süresince kadın, normalde sorun etmeyeceği şeyleri sorun eder, küçük şeylere takılır ve hemen her şeye sinirli bir şekilde tepki verir. Kadın, kendisinin dahi anlamadığı bir şekilde mutsuz, huzursuz ve sinirlidir. Adet belirtilerinden olan bu ruhsal değişimler süreç sona erdiğinde kendiliğinden normale döner.

Göğüslerde ve karında şişkinlik

Adet döneminde göğüsler de metabolizmada gerçekleşen hormon değişikliklerine bağlı olarak büyür. Bu normal bir durumdur. Göğüsler kendini emzirmeye hazırlamaktadır. Karın altı bölgesi de, çatlayan yumurtanın dışarı atıldığı bu dönem ve öncesinde şişkindir. Bu süreçte kadının elleri, ayakları da şişebilir. Bu belirtiler kanama başlamadan birkaç gün önce başlar ve adet sonrası sona erer.

Kanama

Adet belirtileri arasında en açık olan göstergedir. Bu dönemde vajinadan kan gelir. Kanama, normal durumlarda 4-5 gün sürer. 3 günden az ve 7 günden çok süren adet kanamalarında, mutlaka bir uzmana gözükmek gerekir. Kadının ruhsal durumu, yaşadığı stres ve beslenmesiyle yakından ilgili olan adet kanaması, tüm bu etmenlere bağlı olarak zaman zaman artıp azalabilir. Ancak kadın normalde kaç gün ve ne yoğunlukta adet gördüğünü bilir. Genel döngü, kanamanın 28 günde bir yaşanması şeklindedir.

CEVAP VER