Kadınların Ortak Çilesi Adet Sancısı Nasıl Geçer

1
9775

Mide krampları, kasık, sırt ve göğüs ağrıları. Kadınların neredeyse %75’i her ay yaşadığı bu ağrı ve kramplardan şikayetçi. Adet dönemi öncesinde başlayıp genellikle tüm süreç boyunca devam eden bu sancıları geçirmek, ağrı kesici ilaçlarla da mümkün. Ancak metabolizmanızın doğal akışını bozmak istemiyor ve doğal yöntemlere başvurmak istiyorsanız, sunacağımız bu önerileri bir kenara not edin. İşte adet sancısı nasıl geçer diyenlerin oldukça işine yarayacak şifa dolu yöntemler.

Civanperçemi çayı

Orta ve hafif derecedeki adet sancılarını bitki çaylarıyla dindirebilirsiniz. Civanperçemi bu bitkilerin başında geliyor. Özel döneminiz başlamadan birkaç gün önce içmeye başlamanız gereken civanperçemi çayı, ağrılarınızı kesip daha kolay hareket etmenizi, bu dönemi daha rahat geçirmenizi sağlayacak. Bir tutam civanperçemi otunu, yarım litre kaynayan suya atın ve üç dakika demleyin. Soğumaya bırakın. Sabah ve akşam bu çaydan bir bardak için. Çayı her gün taze demleyin; eski çayı kullanmayın.

Keten tohumu

Kalp, damar, dolaşım sistemi sorunları ve şeker hastalığının tedavisinde de kullanılan keten tohumu, adet ağrılarını ve kramplarını da azaltıcı bir etkiye sahip. Ayrıca bu dönemde yaşanan ateş basması sorununa da iyi gelen keten tohumunu sabah akşam iki kaşık olacak şekilde tüketebilirsiniz. Sade istemiyorsanız ev yapımı yoğurtla karıştırarak da yiyebileceğiniz keten tohumu, adet sancısı nasıl geçer diyenlere önerilebilecek en etkili yöntemlerden biri.

Zencefil çayı

Metabolizmamıza faydaları saymakla bitmeyen zencefil, adet söktürücü ve ağrı kesici özelliğiyle de bilinen bir bitki. Regl dönemlerinizde ağrı kesici olarak çayını demleyip içebileceğiniz zencefil, bağışıklığınızı güçlendirerek sizi kış hastalıklarına karşı da koruyacak. Yaklaşık on-on beş gram taze zencefili temizleyip ince ince dilimleyin. Kaynayan suya atıp on dakika kadar demleyin. Uzmanlar bu çayı günde iki-üç bardaktan daha fazla tüketmemeniz gerektiğini söylüyor.

Safran çayı

Halk arasında yüksek fiyatlı bir bitki olarak bilinen safran, adet sancınızı kısa sürede dindirmenizi sağlayacak. Şifalarını saymakla bitiremeyeceğimiz safran, adet söktürücü bir etkiye de sahip. Çayını yapmak ise oldukça kolay. Bir tutam tel safranı bir bardak suya atın ve kaynatın. Ilık içebileceğiniz safran çayı, adet sancısı nasıl geçer diyenlere ilaç gibi gelecek.

1 YORUM

  1. nereden bulalım zencefil çayını , safran çayını kaynatın suyu içine şeker koyun için iyi geliyor diyorlardı ayrıca ılı bir duşta olur daha rahatlatıyor 😉

CEVAP VER