Doğum Kontrol Hapları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

16
24007

Yararları, riskleri ve seçenekler

Adeti geciktiren hapların normal doğum kontrol haplarından farkı nedir? Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı? İşte doğum kontrol hapları hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları.

Doğum kontrol hapı-yani oral kontraseptif kullanıyorsanız, muhtemelen kolaylığı ve güvenilirliği konusunda oldukça memnunsunuz. Yine de doğum kontrol haplarının genel sağlığınıza olan muhtemel riskleri konusunda aklınızda birçok soru olabilir.

Adeti erteleyen ya da durduran hapların diğer doğum kontrol haplarından farkı nedir?

Geleneksel doğum kontrol hapları 28 günlük düzenli bir döngüyü taklit eder. İlk 21 gün içinde üreme hormonları bulunan aktif hapları alırsınız. Son 7 günde ise plasebo (ilaçmış gibi alınan fonksiyonsuz madde) alınır. Plasebo haplarını alırken, normal adet görüyormuşsunuz gibi vajinal kanama yaşarsınız.

Alınan ilk uzatılmış döngü hapı dozajı üç ay boyunca her gün alınan aktif hormon haplarıdır, sonrasında bir hafta plasebo hapları ya da düşük dozda östrojen hormonu bulunduran haplar alınır. Adet kanaması o hafta gerçekleşir. Yeni bir uzatılmış döngü dozajının bir yıl boyunca sürekli olarak alınması gerekir. Bu dozajın adet kanamasını tamamen durdurması gerekir.

Bazı kanıtlar bu tür dozajın bir avantajı olduğunu göstermektedir. Hapları sürekli olarak alarak kanamanın, krampların, baş ağrılarının ve adet olmakla ilgili diğer rahatsızlıkların nedeni olan hormon dalgalanmalarını da önlemiş olursunuz. İlk birkaç ay boyunca planlanmamış kanama ve lekelenmeler görülebilmektedir. Normalde sürekli hap kullanımıyla bu durum yok olur, ancak bazı kadınlarda sürekli hap kullanımına rağmen planlanmamış kanamalar görülebilmektedir.

Sürekli olarak sıradan doğum kontrol hapı alarak adetimi engelleyebilir miyim?

Herhangi bir doğum kontrol hapını sürekli olarak alarak adetinizi engellemeniz mümkündür. Bunun için plasebo haplarını almayıp yeni bir doğum kontrol hapı paketine başlamanız gerekir. Sürekli doğum kontrol hapı alımından en iyi şekilde faydalanmak için, üç haftalık aktif haplarla aynı dozda monofazik ilaç (21 gün boyunca kullanılan hapların estrojen ve projestin dozunun sabit ilaçlar) almanız gerekir.

Önemli bir olay ya da yolculuk gibi durumlarda adetinizi engellemek için sürekli olarak hap kullanımını işe yarar bulabilirsiniz. Sürekli olarak aylık dozajda doğum kontrol hapı alımı sorun yaratmaz, ancak yine de yenilenme kanaması yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda, adet görmek için plasebo haplarına geçmeniz gerekir.

Hamile kalmak istiyorsam, hapları bıraktıktan ne kadar sonra hamile kalabilirim?

Hap alımını bıraktıktan sonra yeniden yumurtlamanızda iki haftalık bir gecikme yaşanabilir. Son hapı aldıktan 4-6 hafta sonra yeniden adet görürsünüz. Yumurtlama başlar başlamaz hamile kalabilirsiniz. Hapı bıraktıktan sonra ilk döngünüzde hamile kaldıysanız hiç adet görmeyebilirsiniz.

Hamile kalmaya çalışmadan önce, hapı bıraktıktan sonra birkaç ay beklemenin bir faydası var mıdır?

Hamile kalmadan önce en azından bir kez normal adet görürseniz, ne zaman yumurtladığınızı ve bebeğinizin ne zaman doğacağını tahmin etmeniz kolaylaşır.

Geçmişte doktorlar hapı bıraktıktan hemen sonra hamile kalmanın düşük yapma ihtimalini yükselttiğini düşünüyorlardı, ancak bu endişelerin doğru olmadığı kanıtlanmıştır.

Eğer birkaç ay beklemeyi planlıyorsanız adet döngünüz normale dönene kadar başka bir doğum kontrol yöntemini kullanmanız gerekir.

Doğum kontrol hapı almayı bıraktıktan sonra adetim normale dönmezse ne olur?

Hap alımını bıraktıktan sonra birkaç ay adet görmediyseniz, hap sonrası amenoresi adı verilen bir durum yaşıyor olabilirsiniz. Hap vücudunuzun yumurtlama ve adet görme ile ilgili hormonları salgılamasını engeller. Hap almayı bıraktığınızda, vücudunuzun yeniden bu hormonların normal üretimine dönmesi zaman alabilir.

Normal olarak adetinizin, hap alımını bıraktıktan sonra 3 ay içinde başlaması gerekir. Ancak özellikle adet döngülerini düzenlemek için hapı alan bazı kadınlarda bu durum daha uzun sürebilir.

3 ay içinde adet görmezseniz, bir hamilelik testi alın ve bir doktora görünün.

Doğum kontrol hapı alımı hamilelik testini etkiler mi?

Hap kullanırken hamilelik testinden doğru sonuç alabilirsiniz. Hamilelik testleri idrarınızda ya da kanınızda bulunan ve hamilelikle ilgili belli bir hormonun -HCG (insan koryonik gondadotropini) seviyesini ölçerler. Doğum kontrol haplarının aktif içeriği gebelik testlerinin vücudunuzdaki HCG hormonunun ölçmesini etkilemez.

Hamileyken doğum kontrol hapı alırsam ne olur?

Hamile olduğunuzu fark etmediğiniz için doğrum kontrol haplarını kullanmaya devam ettiyseniz endişelenmeyin. Doğum kontrol haplarındaki hormonların doğum kusurlarına neden olduğuna dair çok az kanıt vardır. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz anda hap alımını bırakın.

Acil bir gebelik önleme durumunda aynı anda birden fazla hap alabilir miyim?

Acil bir gebelik önleme durumunda standart östrojen-progestin doğum kontrol haplarını kullanmanız mümkündür, ancak uygun doz ve hapların zamanı konusunda doktorunuza danışmanız gerekir.

Korunmasız vajinal ilişki yaşadıysanız hamile kalmanızı önlemek için özellikle üretilmiş iki çeşit doğum kontrol hapı bulunmaktadır. Bu haplar genellikle “ertesi gün hapı” olarak anılırlar. Bu tür hapların bazılarını eczaneden reçetesiz olarak temin edebilirsiniz, ancak bazıları yalnızca reçeteyle satılmaktadır.

Yıllarca doğum kontrol hapı kullandıktan sonra bırakmaya karar verirsem, hemen bırakabilir miyim yoksa paketi bitirmem mi gerekir?

Genel sağlığınız açısından hap kullanımını ne zaman bıraktığınız çok önemli değildir. Hap kullanımını bıraktıktan sonra kanamanız olabilir ve bu da normal adet döngünüzün ritmini değiştirebilir. Ancak hapları istediğiniz anda bırakabilirsiniz.

Aktif olmayan (plasebo) haplarını aldığım hafta hamile kalma ihtimalim var mı?

Plasebo haplarını almak gebe kalma riskinizi yükseltmez. Doğum kontrol haplarını gerçekten gerektiği gibi kullanıyorsanız, gebe kalmanızı engelleme konusunda % 98-99 oranında güvenilirlerdir.

Ancak hap alımını döngüsünde bir ya da birkaç kez hapınızı almayı unuttuysanız, o döngüde istenmeyen bir gebelik oluşması ihtimali yüksektir. Bunu önlemek için kondom kullanımı gibi ek bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız gerekir.

Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?

Birçok kadın doğum kontrol haplarının kilo aldırdığını düşünmektedir. Ancak araştırmalara göre doğum kontrol haplarının kilo üzerindeki etkisi varsa bile oldukça azdır. Kadınlara bunu düşündüren şey hap kullanımının vücudun daha fazla sıvı tutmasına neden olması olabilir. Bu da özellikle göğüsler, kalça ve baldırlarınıza kilo aldığınızı düşünmenize yol açabilir. Doğum kontrol haplarındaki östrojen yağ (adipose) hücrelerini etkiler ancak sayılarının artmasına değil, genişlemelerine neden olur.

Doğum kontrol hapları kanser riskini nasıl etkiler?

Bilimsel kanıtlar uzun yıllar doğum kontrol hapı kullanımının rahim ağzı ve karaciğer kanseri gibi bazı kanser türleri riskini yükselttiğini, diğer yandan yumurtalık ve endometriyum (rahim iç zarı) kanseri gibi bazı kanser türleri riskini azalttığını göstermektedir.

Doğum kontrol haplarının göğüs kanseri üzerindeki etkisi net değildir. Ancak bazı araştırmalar hap kullanımı ve göğüs kanseri arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Bu konudaki temel etkenlerin hapı ne kadar uzun süre kullandığınız ve en son ne zaman hap kullandığınız gibi bazı gerçekler olduğu düşünülmektedir. Bir araştırmaya göre, doğum kontrol hapı kullanımı bebek sahibi olmadan önce 4 yıl ya da daha uzun zaman doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda menopoz öncesi göğüs kanseri riski daha yüksektir. Bir diğer araştırmaya göre hap alımını bıraktıktan 10 sene sonra göğüs kanseri riskiniz sanki hiç hap kullanmamışsınız gibi normal seviyeye döner.

Doğum kontrol hapları kolesterol seviyesini etkiler mi?

Doğum kontrol hapları kolesterol seviyesini etkiler. Ne kadar etkilediği ise ne tür bir hap kullandığınıza ve hapın nasıl bir östrojen ya da progestin konsantrasyonu içerdiğine bağlı olarak değişir. Daha fazla östrojen barındıran haplar genel olarak vücudunuzdaki kan yağları üzerinde biraz daha faydalıdır. Ancak genel anlamda bu değişiklikler çok büyük değildir ve genel sağlığınızı etkilemez.

Doğum kontrol hapları kan basıncını etkiler mi?

Haplar kan basıncını çok az miktarda etkileyebilir. Eğer doğum kontrol hapı alıyorsanız, kan basıncınızı düzenli olarak ölçtürün. Yüksek kan basıncına sahipseniz, başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız gerekip gerekmediği konusunda doktorunuza danışın.

35 yaşını geçmiş kadınlar doğum kontrol hapı kullanabilir mi?

Önceden 35 yaşını geçmiş kadınlara doğum kontrol hapını bırakmaları söylenirdi, ancak artık bu sınırın sağlıklı ve sigara kullanmayan kadınlar için geçerli olmadığı biliniyor. Ancak kalp-damar hastalıkları riski dolayısıyla 35 yaşını geçmiş ve sigara kullanan kadınlara doğum kontrol hapı kullanmamaları önerilmektedir. 35 yaşınızı geçtiyseniz ve sigara kullanıyorsanız, doğum kontrol hapı kullanmaya güvenli bir şekilde devam etmek için sigarayı bırakmanız gerekmektedir.

Antibiyotikler doğum kontrol haplarının etkinliğini etkiler mi?

Rifamfin adlı bir antibiyotik dışında, antibiyotiklerin doğum kontrol haplarına etkisi fazla büyütülüyor olabilir. Araştırmalar rifampinin doğum kontrol haplarının yumurtlamayı önlemedeki etkinliğini azalttığını açıkça göstermektedir. Ancak rifampin günümüzde yaygın olarak kullanılmamaktadır.

 

Siz de herhangi bir nedenden dolayı düzenli olarak veya belli bir süre doğum kontrol hapı kullanacaksanız, öncelikle mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

16 YORUMLAR

  1. Mrb ben iliskiye girdikten sonra ertesi gun sadece bir tane dogum kontrol hapı aldım sonrasinda da almadım ve iliskiye girmedende 3 gün öncesinde de adetim bitti oyle iliskiye girdim ve cok korkuyorum hamile kalırım diye ne olur bana yardımcı olun

  2. Merhabalar ben esimle ayin 7 . 8 inci gunlerinde iliskiye girdim ayin 8 .inci günü benim yumurtlama gunum ayin 11 inde ella doğum kontrol hapı ni ictim hamile kalirmiyim adetime 11 gün var

  3. doğum kontrol hapları ilişkiye girdikten sonra değil önce kullanılır ve güvenli bir şekilde korunmak için ilişkiye girmeden yaklaşık 1 ay önce ve adetin ilk günü başlanır.

  4. Meraba ben 9 aylık evliyim adet duzensizligi var bende 1 ay dogum kontrol hapi kullandim adet gormem icin ama ilac bitti ve adet gormedim 6 gundur acaba gebelik mi ? Gebe kalma ihtimali var mi

  5. Merhabalar ben dogum kontrol haplarini 24 mayis 2015te biraktim 26 mayis adet oldum 25 haziran adet oldum 18 temmuz bidaha oldum 26 temmuz birazda oldu 1 bucuk gun bitti bugun 12 agustos yine adet oldum 4 yil kullandim nicin hamile kalamadim acaba surekli iliskiyede girdik neden olmuyo

  6. mrhaba acil cvp lütfeennnnnn…. ben ilişkiye girmeden önce adetimn ilk günü kullanmaya başladım ve adetim bittkten snra ilişkiye girdik bir haaftaboyunca hergün. o süreçte hapları düznli olarakkullandm eşim şehirdışına gitti ve hap bittikten bir hafta sonra adet oldum normaldede hap bittikten sonra bir hafta ara verilyr ama adet oldgm için hap almadım hamile olma olasılığı var mı sizce acil yardımmm

  7. Merhaba adet olmadan normal bir gunde hap kullanmaya basladim 4 gündür kullanıyorum iliskiye girdik acaba hamile kalirmiyim 22 yasindayim 2 çocuğum var hamile kalmak istemiyorum

  8. ARKADAŞLAR ben kız arkadaşımla ilişkiye giridm içine boşaldım git gelyaptım ama yapmadan önce hap içti acaba hamile kalır mı cvp lütfen

  9. 21 haptan 4 hapım kaldı bugün salı zannedip pazartesi hapını akşam 9 da almam gèrekirken sabah aldım gece yutmadm zannederek ne yapmalıyım

CEVAP VER