Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademciklerin şişmesi insan vücudunda mikropların hızlı bir şekilde çoğalmasına sebep olan bir hastalık türüdür. Bademcik şişmeleri dikkat edilmez ve önlemi alınmazsa ilerlemesi sonucunda vücudun bağışıklık direncini düşürür ve beslenmeyle ilgili sağlık sorunları yaşanır. Özellikle çocuklarda görülen tıpta bademcik iltihabı hastalığı olarak bilinen tonsilit çocukların yanı sıra bir çok yetişkinde her yaşta insanda bademcik şişmeleri olarak görülmektedir. Bademciklerin şişmesine neden olan mikroorganizmalar ateş yapar, baş ağrılarına yol açar ve boyun ağrılarına sebep olur. Bademcik şişmesinin verdiği rahatsızlıkları azaltmak için farklı yöntemler uygulanmaktadır. Aynı zamanda ağrıyı hafifletmek için bademcik şişmesine iyi geldiği bilinen tavsiyelere kulak kabartarak uygularız.

Bademcik şişmesinin en önemli sebeplerinden biri de vücuttaki D vitamini eksikliğidir.

– Bademciklerimiz şiştiğinde yutkunmakta zorlandığımız gibi çiğnememiz gereken besinleride çiğnemekte zorluk çekeriz. Bu yüzden bademcik şişmelerinde mümkün olduğun sıvı besinlerle beslenmek daha faydalıdır. Sebze çorbaları ya da tavuk suyuna yapılan çorbalar hem daha sağlıklı hemde besleyici olduğu gibi yemek yerler bademciklerinizi tahriş etmeden ağrınızı en aza indirerek yemek yemenizi sağlar.

– Sabahları uykudan uyandıktan sonra Sıcak suyun içine bal atarak iyice karıştırın. Tatlı su bademciklerini yumuşatarak bademciklerdeki şişliklerin oluşturduğu ağrıları önler.

– Aynı zamanda her gün boğazınıza tuzlu su ile garagara yapmalısınız böylece bademciklerde ve ağızda oluşan mikropların çoğalmasını önler.

– Bademciklerin şiş olduğu süreçte kesinlikle sigara tüketilmemelidir. Sigara tüketmek; şiş olan bademciklere daha da tahriş etmektedir.

– Bademciklerin şiş olduğu dönemde vücut direnci zayıflar. Bizimde bu dönemde vücut direncini arttırarak hastalığı çabuk atlatmamız için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almak için taze sıkılmış meyve suları tüketmekte fayda vardır.

– Bademcik şişmelerinde boğazınızın kurumaması için bulunduğunuz ortamı sık sık nemlendirin.

– Bademciklerinizin şiş olduğu dönemde boğazınızı tahriş edebilecek tüm baharatlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durun aynı zamanda kafein ve asit içeren içeceklerde tüketmemenizde fayda vardır. Kafein ve asit içeren içeceklerin yerine mümkün olduğunca bitki çayları tüketilmelidir.

– Mümkün olduğunca dinlenin. Vücudunuzu ve bademciklerinizi dinlendirmek enfeksiyonların kısa sürede vücuttan atılmasını sağlar.

– Eğer tüm önlemlerinize rağmen hala bademciklerinizin şişmesi geçmediyse, bir hekime başvurmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir