Adet Görmek İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

19
7570

Adet görmek özellikle ilk zamanlarda biraz korkutucu ve sıkıntılı bir dönem olabilir. Eğer yeni adet görmeye başladıysanız, yeni adet görmeye başlamış bir kızınız varsa veya adet görmek ile ilgili aklınıza takılan bazı noktaları netleştirmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Adet görmek hakkında birkaç bilgi

Adet görme konusunda, bedenlerimizde yaşanan değişikliklerin normal olup olmadığı ve en kötü adet sıkıntıları için herhangi bir çare olup olmadığı hakkında özellikle genç kızlar oldukça dertlidir. Hepimizin bir dönem karşı karşıya kaldığı soruların cevaplarını sizler için aşağıda topladık. Gözümüzden kaçan başka sorularınız varsa lütfen sormaktan çekinmeyin.

İlk adet görme yaşı ortalama olarak kaçtır?

Kızlar genellikle ilk adetlerini 11-14 yaşları arasında görürler, ancak ilk adet bu yaşlardan daha önce ya da daha sonra da görülebilir –yaşanılan iklimden, psikolojinize kadar bu durumu etkileyen birçok faktör vardır. İlk adeti ne zaman görecekleri konusunda iyi bir fikir edinmek adına genç kızlar annelerine kaç yaşında adet görmeye başladıklarını sorabilirler veya anneler genç kızlarına bu dönem hakkında bilgi verebilirler.

Adet olacağınızı gösteren belirtiler nelerdir?

Adet olacağınızı gösteren işaretler kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Yaş ilerledikçe vücudun verdiği işaretler daha doğru bir şekilde okunmaya başlar. Yine de bu dönemde göğüslerin şişmesi, sırt ve bel ağrıları, asabi, duygusal ve değişken ruh durumları, kabızlık, şişkinlik hissi, iştah artışı ve birkaç sivilce gibi bazı belirtiler dikkat çekebilir. Her ay bu belirtilerin hepsini yaşanmasa bile birkaç tanesi ortaya çıkabilir.

Adetim kan kırmızısı olmaktan ziyade daha çok kahverengimsi. Bu kötü bir belirti mi?

Bu özellikle adetinizin başladığı ve bittiği günlerde tamamen normaldir. Bunun tek anlamı adet kanamanızın vücudunuzu normalde olması gerektiğinden daha yavaş terk ettiğidir. Kanınızın kahverengi olmasının sebebi, daha uzun sürede oksitlenmesidir –bu, kanın vücuttan çıktıktan sonra bir süre havayla temas etmesiyle, kahverengiye dönüşmesiyle aynı sebeptendir.

Adet olduğum günlerde hissettiğim ağrı ve acı konusunda ne yapabilirim?

Adet olduğunuz dönemde yapabileceğiniz en iyi şey sıcak, uzun bir banyo yapıp, eşofmanlarınızı üzerinize geçirmeniz ve dinlenmenizdir. Çektiğiniz acıyı hafifletmek için reçetesiz satılan bazı ağrı kesici ve kas gevşeticileri kullanabilir, bitki çaylarını deneyebilir ya da uzanıp ayaklarınızın altına sıcak su dolu bir şişe koyabilirsiniz. Ayrıca yağlı ve baharatlı yiyeceklerden de uzak durmanız sizin için iyi olabilir.

Adet kanamasının normal miktarı ya da süresi nedir?

Çoğu kadının adet kanaması iki-altı gün arasında değişiklik gösterir. İlk birkaç gün adet kanamanız yoğun olabilir, bunun anlamıysa pedinizi ya da tamponunuzu her üç-dört saatte bir değiştirmeniz anlamına gelebilmektedir. Sonraki birkaç gün ise kanamanız oldukça azalacak ve hafifleyecektir. Adet kanamanız aydan aya da değişiklik gösterebilir ve bu tamamen normal bir durumdur. Fakat adet kanamalarınız pedinizi her saat iki kez değiştirmenizi gerektirecek kadar yoğun ya da sürekli akar halde geliyorsa ya da adetiniz yedi günden fazla sürüyorsa bir doktora görünmeniz sizin için iyi olacaktır.

Adetimin gelişini geciktirebilir miyim ya da başladıktan sonra durdurabilir miyim?

Adetinizin başlayacağı günü değiştirmeniz ya da hemen durdurabilmenizin doğal bir yolu yoktur. Eczanelerde kadınların yılda yalnızca birkaç kez adet görmelerini sağlayan doğum kontrol hapları bulunmaktadır, ancak bu tür haplar herkes için güvenli değildir ve ayda bir adet olmanızdan daha kötü sayılabilecek bazı yan etkilerle karşılaşabilmeniz olasıdır. Adet döneminizi ve kanamalarınızı kontrol altında tutmak istiyorsanız, bu tür seçenekler hakkında doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Düzensiz adet dönemlerinin anlamı nedir?

Birçok kadının adet döngüsü yaklaşık olarak 28 gündür, ancak bu durum da kadından kadına değişiklik gösterebilmektedir. Ve sizin kendi döngünüz de stres, hastalık ya da kilonuzdaki değişimle birlikte değişebilir. İlk kez adet gördükten sonraki iki yıl boyunca adetiniz düzensiz olabilir –hatta bazı aylarda hiç adet görmeyebilirsiniz. Bu ilk yıllarda adetiniz düzensiz de olsa, devam ettiği sürece endişe etmenizi gerektiren herhangi bir durum yoktur.

Adet görürken hamile kalmak mümkün müdür?

Evet, adet döngünüz boyunca –düşük bir ihtimal olmasına karşın adet görüyor olsanız bile- korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girdiyseniz hamile kalmanız mümkündür. Bunu önlemek için güvenli seks hakkında bilgi edinmeniz ve her cinsel ilişkiye girdiğinizde prezervatif kullanmanız önerilmektedir.

Adetim gecikti. Bunun anlamı nedir? Ne yapmalıyım?

Endişelenmeyin. Her kadının son adetinden 28 gün sonra adet görmez.  Yine de hamile olduğunuzu düşünmenize yol açacak herhangi bir sebebiniz varsa bir eczaneye gidip evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir gebelik testi alabilirsiniz.

Hem adet görüp hem de hamile olmak mümkün müdür?

Hayır, aynı anda adet görüp, hamile olmanız mümkün değildir. Bazı hamile bayanlar vajinal kanama yaşayıp bunu adet gördükleri şeklinde yorumlayabilirler, ancak bu kanama adet kanaması değildir.

“Lekelenme” nedir ve neden olur?

Lekelenme iki adet döneminiz arasında görülebilen hafif kan akışıdır. Herkes bu durumu yaşamayabilir, bir sorunun göstergesi olmamasına karşın, canınızı sıkabilir. Sürekli olarak lekelenme yaşıyorsanız, en azından lekelenmelerin oluştuğunu fark ettiğiniz dönemlerde, günlük ped kullanımı alışkanlığıyla bu durumla başa çıkabilirsiniz.

Hangisini kullanmalıyım –tampon mu, ped mi?

Daha güvenilir olduğu için ve kullanırken denize girilebildiği için kadınların çoğu tampon kullanmayı tercih etmektedir, ancak tampon kullanmayı öğrenmek ve kullanmaya alışmak biraz zaman alabilmektedir. Ayrıca tampon kullanımı az da olsa toksik şok sendromu riski taşımaktadır. Bu yüzden ped kullanmakta ısrar ediyorsanız, bu tamamen iyi bir tercihtir. Önemli olan kendinizi hangisiyle rahat hissettiğinizdir.

 

19 YORUMLAR

  1. Cok tewekkur ederim onemli bilgileri bizimlede paylawdiginiz icin.
    Benim adet gormemin belirli bir zamani yok her ay duzensiz zamanlarda adet oluyorum ve onceleri hic agri hiss etmezdim cok rahatdim fakat son 3-4aydir ne zaman olursam agrilardan resmen kivraniyorum.Bide ben 2011-in son aylarindan beri bawladim adet gormeye fakat bazi aylar hic olmuyor onceleri 3 ay kadar olmuyordum wimdi 1 aya indi olmamam acaba bir sorunmu var diye endiweleniyorum? (.Sizin bu konu hakkindada bilgi vermiwtiniz okudum ama orada 1 ay yaziyo bende bazen bir kac ay olmuyor(

  2. Kizim eylul ayinda ilk adetini oldu. Sonraki ay bi daha oldu. Bu aya kadar bi daha olmadi.herkes normal diyor ilk adette olurmus bir sene olmaz diyorlar dogrumu kizim 12 yasinda

  3. Ben 11 yaşındayım 2 kere regl oldum bi ay oldu hala regl olmadim belirtileri var sadece karnım ağrıyor midem bulanıyor pembe akıntım oluyor canım sürekli tatlı istiyor duygularım değişiyor.Korkuyorum

  4. Ben 14 yaşındayım kasım ayında ilk kez adet oldum ilk 3 ay normaldi ver ay düzgünce oldum fakat şimdi olduğumda bir buçuk ay oldu acaba nedendir . Arada birgün durup geri başlıyor sizce neden

  5. 12 yaşında bir kızım var geçtiğimiz temmuz ayının 5 inde ilk kez regl oldu. Fakat kanaması hale devamı ediyor bunun sebebi nedir acaba. Ilk 15 gün normal kanaması oldu ama halen lekeleri devam ediyor

CEVAP VER