Adet Dönemi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

72362

Adet/regl nedir?

Adet, kadınların aylık kanamasına verilen addır. Adet olduğunuzda vücudunuz rahminizin astarını döker. Adet kanı, rahim boynundaki küçük açıklıktan geçerek, rahimden akar ve vajina yoluyla vücuttan çıkar. Çoğu adet döngüsü 3 ya da 5 gün sürmektedir.

Adet döngüsü nedir?

Adet, düzenli bir şekilde gelmeye başladığında buna adet döngüsü denir. Düzenli adet olmak vücudunuzun önemli kısımlarının normal bir şekilde çalıştığının göstergesidir. Adet, sağlıklı kalmanız için hormon adı verilen önemli kimyasallar sağlar ve vücudunuzu her ay hamileliğe hazırlar. Bir döngü, bir adetin başladığı günden gelecek adetin başladığı güne kadardır. Ortalama adet döngüsü 28 gündür. Döngüler yetişkinlerde 21 günden 35 güne, genç kızlarda ise 21 günden 45 güne kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Adet döngüsünü ay boyunca hormonların artan ve azalan seviyeleri kontrol eder.

Adet döngüsü esnasında neler olur?

Döngünün ilk yarısında östrojen (kadınlık hormonu) yükselmeye başlar. Sağlıklı olmanız açısından, özellikle güçlü kemikleriniz olmasına ve yaşlandıkça kemiklerinizin güçlü kalmasına yardımcı olduğundan, östrojenin önemi büyüktür. Östrojen ayrıca rahminizin astarının kendini yenilemesini ve kalınlaşmasını da sağlar. Rahmin astarı hamilelik oluşursa embroyu besler. Rahmin astarı büyürken, yumurtalıklardan birinde bir yumurta ya da ovum olgunlaşmaya başlar. Ortalama 28 gün olan döngünün yine yaklaşık olarak 14. günü civarında yumurta yumurtalıktan ayrılır. Buna ovülasyon yani yumurtlama adı verilir.

Yumurta, yumurtalıktan ayrıldıktan sonra fallop tüpleri (dölyatağı boruları) boyunca rahme doğru ilerler. Bu sırada hormon seviyeleri yükselir ve dölyatağının hamilelik için hazırlanmasına yardımcı olur. Bir kadının en fazla hamile kalma ihtimali yumurtlamanın olduğu gün ya da 3 gün öncesidir. Ancak adet döngüsü ortalamadan daha uzun ya da kısa olan kadınların 14. günden önce ya da sonra yumurtlayabileceğini de unutmamak gerekir.

Bir kadın, yumurtası, bir erkeğin sperm hücresi tarafından döllenirse ve dölyatağı duvarına tutunursa, kadın hamile kalır. Yumurta döllenmediyse parçalanır. Daha sonra hormon seviyeleri düşer ve rahmin kalınlaşmış duvarları adet zamanında dökülmeye başlar.

Tipik bir adet dönemi nasıldır?

Adet zamanınızda, kalınlaşmış rahim duvarları ve fazla kan vajinanızdan dökülür. Adetiniz her ay aynı olmayabilir. Diğer kadınlarınkine de benzemeyebilir. Vajinadan gelen kan miktarına göre adetiniz hafif, orta ya da yoğun olabilir. Buna adet kanaması adı verilir. Adetin uzunluğu da değişiklik gösterebilmektedir. Çoğu adet 3-5 gün sürmektedir ancak 2-7 arası da normal sayılmaktadır.

Adet olmaya başladıktan birkaç ay sonrasına kadar adet döngüleri genellikle daha uzundur. Adet döngüsü yaşla birlikte kısalmaya ve daha düzenli bir hal almaya başlar.

Adet dönemi ile ilgili ne gibi sorunlarla karşılaşılabilir?

Kadınlar ağrı, aşırı kanama ya da adet atlama gibi çok çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedir.

Amanore: Adet döneminin eksikliği

Bu terim genellikle 15 yaşına kadar adet olmamış genç kızlar ve adetleri hiçbir zaman uzun sürmese bile, 90 gün boyunca adet görmemiş kadın ve kızlar için kullanılır. Nedenleri arasında hamilelik, emzirme, aşırı kilo kaybı, yeme bozuklukları, aşırı egzersiz, stres, tedavi edilmesi gereken ciddi hastalıklar sayılabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi adetinizin düzenli olması, vücudunuzun önemli kısımlarının normal çalıştığının bir göstergesidir. Bazı durumlarda, adet görmemek vücudunuzun normal miktarda östrojen üretmeyi bıraktığı anlamına gelebilmektedir. Bu hormonların salgılanmamasının genel sağlığınızın üzerinde önemli etkileri olabilmektedir. Bu etkiler arasında polikistik over sendromu gibi hormonal sorunlar ya da üreme organlarında ciddi problemler sayılabilir. Eğer böyle bir sorununuz varsa derhal doktorunuza görünmelisiniz.

Dismenore: Ciddi ağrı ve krampların yaşandığı adet

Genç kızlardaki adet krampları prostaglandin adı verilen bir kimyasalın aşırı olmasından kaynaklanır. Kramplar çok şiddetli olsa da çoğu genç kızın ciddi bir hastalığı yoktur. Yaşça daha büyük olan kadınlarda ağrı bazen bir hastalık ya da uterus fibroidleri ya da endometriyoz gibi durumlar neden olabilmektedir.

Birçok kadın için ısıtıcı yatak ya da sıcak bir duş almak bu krampları hafifletmektedir. Bu belirtilerin giderilmesinde Ibuprofen, Ketoprofen ya da Naproxen gibi bazı reçetesiz ilaçlar da kullanılmaktadır.

22 YORUMLAR

 1. Daha önce hic adet olmadim ama çok küçük kahverengimsi kanlar geliyor daha öncede çok küçük gelmesi iki ay önce ergenlik belirtilerimi yoksa ergenlik vagina girdimmi

 2. Ben bir kere adet tam olmadım sadece 1 gü n içinde 2-3 kere kanama oldu
  Bu günde epey kanama ve ağrı oldu bunun nedeni nedir 12 yaşi nazım yardım edin

 3. bn adet oldum 12 yasindayim ama adet oldukda gercekden utaniyorum cok kanama olmuyo ama gercekden bu gilgiler isime yaradin
  ne de olsa sizin icin bu kadar eziyyete katlanmis annenizi dusunun >; )
  bu arada kadinlar kocaniza soyleyin (sey)yaparken acitmasin ;D
  haha yeni ogrendim sey yapdiklarini

 4. bi kere cop kabini bosaltmata giderken kanli pedi gordum anneme dedim
  ben-anne elini mi kesdin bu kan da ne?
  annem-ne kani oglum/dur geliyorum**
  ben kanli pedi gostererek-iste bu anne..
  anne kizararak-git isinle meskul ol!kopekmisin copeseliyon…
  siimdi bu yazilarigorunce coook utandm 😀

  bu da size benden bir ani

 5. Benim bi sorum olucak .Ben ilk defa adet oluyorum.6. gecede azalması gereken yerde kan çok daha fazla aktı.Bilgisi olan yada daha önceden buna benzer bi olay yaşamış olan varsa lütfen bana bilgi verebilir mi? Bu konuda endişelenmeye başladım!!!

  • Suzan hanım bunu ilk önce doktora danışmanız gerekir benim bilgilerime göre kızlık zarınız normal kadınlarda delikli olur belki sizin zarınız kapalıdır ama baya şanslısınız

 6. 2 aydır düzenli adet olurken 2. adet bitiminden 7 gün sonra tekrar kanama başladı. hamile olma ihtimali var mı? 2 aydan fazla süredir ilişki yaşamıyorum.
  sinir hapı kullanmaya başladıktan 3 gün sonra oluşan bir durumu buna bağlamak daha mı dogru_? hamile olma durumunda 2 ay düzenli adet görülür mü ve belirtisi 2 ay sonra mı belli olur?

 7. 17 yaşındayım normalde önce kahve rengi leke ile başlayan reglim ilk defa normal kanla geldi bu durum normal mi yoksa doktora başvurmalı mıyım? Lütfen yardım eder misiniz

CEVAP VER