Heyecan Dorukta: Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

0
9851

Mideniz bulanıyor, başınız dönüyor; üstelik adetiniz de gecikti. Vücudunuz işaretler veriyor ama emin değilsiniz. Aklınız sürekli bu durumda; test yapmaya gerek olup olmadığını düşünüyorsunuz. Aslında hamilelik belirtileri hemen her kadında aynı şekilde gösteriyor kendini. İşte kendinizi gözlemleyerek basitçe anlayabileceğiniz 5 işaretiyle hamilelik belirtileri.

Her daim yorgunluk hissi

Düzenli ve yeterli uyuyorsunuz ancak yine de kendinizi tüm gün yorgun hissediyorsunuz. Sanki hiç uyumamış gibisiniz. Eğer hamileyseniz bu çok normal. Çünkü metabolizmanız hem sizin hem de bebeğinizin gelişimini sürdürebilmek için hızlandı. Bu da hiçbir şey yapmasanız bile kendinizi bitkin hissetmenize sebep oluyor. Bu durum ise sürekli uyuma isteğini beraberinde getiriyor.

Mide bulantısı ve kusma

En açık hamilelik belirtilerinden olan mide bulantısı, vücudun hormon düzeylerinin değişmesinden kaynaklanıyor. Bulantı ve kusma genellikle sabahları yaşansa da, günün her saati oluşması mümkün. Hamile kadınlar normalde rahatsız olmadıkları koku ve tatlara karşı daha duyarlı oluyor; mideleri bulanıyor. Araştırmalar aşırı bulantı şikayeti olan kadınların hamileliğinde, düşük riskinin daha az olduğu yönünde.

Baş dönmesi

Hamilelik kan damarlarının genişlemesine, bu da tansiyonun düşmesine neden olur. Hamilelik belirtilerinden baş dönmesi, uzun süre ayakta kalındığında veya bir süre oturduktan sonra aniden ayağa kalkıldığında yaşanır. Hatta zaman zaman bayılmalar da olur. Uzmanlar bu durumu hafifletmek için aşırı olmamak şartıyla hareket etmeyi ve spor yapmayı öneriyor.

Adetten kesilme

Hamilelik belirtileri arasında, sonucun pozitif olduğunu gösteren en kesin belirtidir. Anne adayı, olması gereken dönemde adet görmez. Ancak her hamilelikte adet kesilmeyebilir. Bazen hamile kadın, normalinden daha açık renkte, miktar olarak ise daha az bir kanama yaşayabilir. Kadınlar bunu genellikle adet kanamasıyla karıştırırlar ancak öyle değildir.

Göğüslerde değişiklikler

Vücuttaki hızlı homonal değişimler, göğüslerde büyüme ve hassasiyete neden olur. Göğüsler tıpkı adet dönemlerinde olduğu gibi şişer ve ağrır; sürekli bir gıdıklanma hissedilir. Göğüs uçları ve etrafındaki halkanın rengi koyulaşır. Hamilelik belirtilerinden olan bu durum aslında çok normaldir; vücut kendini süt üretimine ve bebek emzirmeye hazırlamaktadır.

Gebeliğinizin kaçıncı haftada olduğunu öğrenmek için gebelik hesaplama aracını kullanın!

CEVAP VER