İltihap Sökücü Besinler

4466

Enflamatuar bağırsak hastalığına, astıma, alerjilere, diyabete, kansere, kalp hastalıklarına, eklem iltihaplarına ve Alzheimer hastalığına sahip kişilerin beslenme düzenleri, hastalıklarının daha kötü bir hale bile gelmesine sebep olabilir.

İltihap sökücü beslenme nasıldır?

İltihap sökücü beslenme düzeni, sağlıklı, besin değeri yüksek, işlenmemiş gıdalardan oluşmaktadır.

İltihap sökücü yağlar bu beslenme düzeninin temel taşlarıdırlar. Omega 3 asitleri açısından zengin yiyecekler somon, sardalya, ringa balığı, ançuez, keten tohumu, kendir tohumu ve cevizdir. Diğer iltihap sökücü özelliği olan yağlar ise natürel zeytinyağları, avokado yağı, keten tohumu yağı, kendir tohumu yağı ve ceviz yağıdır.

Meyve ve sebzeler yüksek oranda iltihap azaltıcı antioksidanlar içerirler. Özellikle de soğan, sarımsak, biberler ve koyu yeşil yapraklı sebzeler bu açıdan oldukça zengindirler. Çünkü, içlerinde iltihapla savaşan K ve E vitaminleri ve karotenoid vardır.

Otlar ve baharatlar iltihapla savaşırlar. Zencefil, zerdeçal, keklikotu, biberiye ve yeşil çay iltihap azaltıcı özelliğe sahiptirler.

İltihap sökücü beslenmede bir diğer dikkat edilmesi gereken, eğer imkanınız varsa, her zaman doğal ve organik ürünler tüketmenizdir. Çünkü organik ürünler her zaman daha sağlıklıdırlar ve doğal mucizeleri daha fazla içlerinde barındırırlar.

Hangi gıdalar proinflamatuardır?

İşlenmiş gıda ya da çok miktarda fast food tüketen insanlar bol miktarda omega 6 alırlar ve bu bizim size bahsettiğimiz beslenme şeklinin tam tersi anlamına gelir.

Omega 6’yı içinde barındıran gıdalar, mısır, yalancı safran, ayçiçeği, yer fıstığı ve soyafasulyesi yağıdır. Bu yağlar iltihap ve yangı oluşumuna sebep olurlar çünkü bunların içinde bulunan bileşenler iltihap ve yangıları tetiklerler.

Omega 6 gibi iltihap ve yangı yapıcı bir diğer besinler ise işlenmiş gıdalardır. İşlenmiş un, şeker ve yiyecekler yüksek oranda glisemik indeks içerirler. Bu gıdalar, insülin ve glikoz oranlarını arttırıcı oldukları gibi, yangı ve iltihaba sebep olan reseptörleri arttırıcı özelliğe de sahiptirler.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER