Akşamdan Kalma Olmaya (Hangover) Çözümler

1
8065

Son bir tekila shottan ölecek değiliz ya!  Tabii bu her zaman doğru olmuyor…

Yılın en hit şarkısı çalarken, dans pisti hınca hınç doluyken, son bir içki içmenin çok da kötü bir fikir gibi gelmemesi normal ama bu işin bir de sabahı var. Sersemlemiş, nefesiniz hala alkol kokarken ve cildiniz kurumaktan kavrulmuş bir şekilde uyandığınızda, acı gerçekle yüzleşiyorsunuz (ya da acı gerçeğin duvarına tosluyorsunuz demek belki daha doğru!).

Şanslısınız ki biz bu konuda uzmanlaşmış parti kızları olarak size hayatınızı kurtaracak ipuçları vereceğiz. Bunlardan ilki daha az için olacak. Şimdi uygulaması daha kolay olanları geliyor, hazır mısınız?

Yemek

Çok alkol aldığınız bir geceden sonra bazen yemek yemek en son istediğiniz şey olabilir. Ama az miktarda da olsa doğru besinler yerseniz, bu size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Akşamdan kalmaysanız yiyebileceğiniz en iyi besinlerden biri muzdur. Çünkü muz, yüksek derecede potasyum içerir.  Alkol vücudumuzdaki potasyumu yok eder ve bu bizim susuz hissetmemize neden olur. Hızlı bir şekilde yenilen muz, vücudunuzu potasyum ile tazeler ve böylelikle vücudunuz daha iyi çalışır.

Rahatsız mide

Eğer akşamdan kalma olduğunuzda siz de gün boyunca tuvalete koşanlardansanız merak etmeyin. Bunun önüne geçmenin de yolları var.  Ağrı kesicilerden uzak durmak (tabii yapabilirseniz) iyi bir çözümdür. Çünkü ağrı kesiciler de mideyi rahatsız ederler.

Çantanızda mutlaka bir bağırsak antiseptiği ilacı bulundurun, bu hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır. Eğer mideniz boşsa ve rahatsızsa, karbonhidratlar ve yağlı yiyecekler yemek size iyi gelecek diye düşünebilirsiniz ama bu noktada en iyi ve sağlıklı çözüm yulaf ve sebze yemek olacaktır.  Bu sindirim sisteminizin düzelmesini sağlar. Ayrıca bolca su içmeyi de unutmayın!  

Unutmayın ki, çok içtiğiniz bir gecenin ertesinde bağırsaklarınız su emme kabiliyetlerini kaybederler. Bu da yan etkisini ishal olarak gösterir. Bu durum vücuttan alkol tamamen atılana kadar sürer. Sizi bilmiyoruz ama düşüncesi bile bize son kadehi içirmemeye yetecek gibi!

Vitamin kokteyli

Alkol sonrası yapılacak vitamin kokteyli, ertesi sabaha vücudunuzun direncini arttıracak çok zekice bir çözümdür. Boğa dikeni özü, karaciğeri alkolün zehirli etkilerinden korumada oldukça güçlüdür. Antioksidan kompleks içerir ve toksinleri etkisiz hale getirir.

Enginar ise safra üretimini tetikler ve bu alkol sonrası sabahı için oldukça yardımcıdır; mide bulantısını azaltır. Genellikle 30 dakika içinde etki eder.

Akşamdan kalma şişkinlik

Su içmek, her türlü akşamdan kalmalık için en önemli düzeltici unsurdur. Güne başlamadan mutlaka bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Güne sıcak su içinde limon ve zencefil ile başlayın. Zencefil bulantınızı hafifletecektir.  

Alkol yüksek derecede asidiktir ve bizim vücudumuz alkaliktir. Bu sebeple dengeyi yeniden kurmamız gerekir! 

Eğer öğleden sonra enerjinizde düşüş yaşıyorsanız, naneli çay içerek kendinizi koruyun. Naneli çay, alkali dengenizi sağlayacak ve modunuzu yükseltecektir. Bu aynı zamanda enerjinizi de yükseltir

Egzersiz

Toksik akşamdan kalma halinizin üstesinden gelmek için spor yapın! Kendinizi ölü gibi hissediyor olsanız bile spor yapınca kalp ritminiz yükselir ve terlemek toksinlerinizi atmanızı sağlar. Bu da kendinizi yenilenmiş hissetmenize neden olur. İyi haber şu ki, alkol sonrası sabahı egzersizi hafif yapılabilir ve son derece etkili olur. Sakin bir yürüyüş ve düzenli nefes alıp vermek size iyi gelecektir.

Ayrıca yürümek susamanıza neden olur ve tüm vücudunuza biriken toksini atmanızı da sağlar, sindirim sisteminiz için de son derece faydalıdır.

Zararı limitlemek

Ertesi gün ne kadar başımız ağrırsa ağrısın biliyoruz ki hepimiz bir dahaki gece çıkmamızda yine alkol içeceğiz.

Eğer hala bir önceki akşamdan kalmalığınızın kabuslarını hala görmekteyseniz, aşağıdaki ipuçlarını değerlendirip bir sonraki ertesi güne daha iyi uyanabilirsiniz;

  • İçkileri karıştırmayın.
  • Her alkollü içkiden sonra su için.
  • Yatağa geçmeden önce mutlaka meyve/sebze suyu için ki vücudunuz tekrar nemlenmeye başlasın.

Hepimiz daha az içmenin ertesi günkü kötü etkileri önlediğini biliriz ama büyük ve çılgın bir geceye hazırlanıyorsanız, kıyafet seçiminizden sonrasını da planlamaya değer!  Bu midenize bir alt baz yapmak demektir. Gün içinde akşam çıkacağınızı göz önünde bulundurarak, en azından 1 litre su için ve doyurucu bir yemek yiyerek midenizi koruyun.

 

Hazır havalar da ısınmışken hepinize hiç akşamdan kalma olmayacağınız, bol partili, güzel bir yaz dileriz!!!

 

 

.

 

 

1 YORUM

  1. O kadar sevimli ve öğretici bir yazı olmuşki bilmediğim bir çok şey öğrendim. Sebepleriyle beraber anlatmanızı çok sevdim. Emeğinize sağlık 🙂

CEVAP VER