A Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

En geniş vitamin grubu arasında yer alan A vitamini çeşitlerinden ve A vitamini içeren besinler hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Özellikle hayvansal gıdalarda A vitamini daha ağırlıklı ve yoğun olarak bulunmaktadır. A vitaminini hem bitkilerden hem de hayvansal gıdalardan bolca almanız mümkündür. A vitamini içeren besinlerden her zaman mutfağımıza giren besinler arasında patates, ıspanak, havuç, domates, pırasa, bezelye ve maydanoz yer almaktadır. Bu saydığımız sebzeler herkesin mutfağında bulunan sebzelerdir. Yemek yapılarak veya direkt yeşillik olarak da tüketebileceğiniz koyu yapraklı yeşilliklerde bol oranlarda A vitamini yer almaktadır.

A vitamini bulunan diğer besinleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

Greyfurt

Kavun

Nane

Karalahana

Bal kabağı

Yukarıda belirttiğimiz besinler dışında başta da söylediğimiz gibi özellikle hayvansal gıdalarda A vitaminini daha yoğun olarak bulmanız mümkündür. A vitamini bulunan hayvansal besinleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

En çok A vitaminini kesinlikle ciğerde bulabilirsiniz. A vitamini içeren hayvansal besinleri mesela ciğeri tüketirken özellikle kolesterol oranını da hesaba katarak tüketmelisiniz. A vitamini özellikle inek ve keçi sütünde oldukça yüksek oranda bulunmaktadır. Ve herkesin günlük olarak tükettiği yumurta A vitamini açısında da oldukça zengin bir hayvansal gıdadır. Özellikle çocuklarınıza en az haftada birkaç kez yumurta tüketimi yatırmanız özellikle A vitamini açısından gerekli besini alması için yeterli olacaktır.

Et çeşitlerinde ise A vitaminini en yoğun olarak barındıran özellikle kırmızı et grubundan hindi ve koyun etini tüketebilirsiniz. Balık grubundan ise ton balığı en fazla A vitamini içeren hayvansal gıdadır. Sığır eti de herkesin bolca tüketmesi gereken ve dilerseniz ızgara veya fırında yaparak kendi yağı ile tüketilmesi içerisindeki A vitaminini daha fazla oranda almanız için yardımcı olacaktır.

Peki, yukarıda saydığımız ve A vitamini içeren besinlerin düzenli olarak alınmaması yani A vitamini gerekli miktarda vücuda alınmadığı takdirde ne gibi sorunlar ile karşılaşırsınız?

Özellikle göz hastalıklarının belirmesinde, cilt kuruluğu, solunum yolu hastalıkları ve idrar yolu hastalıkları A vitamini eksikliğinden dolayı meydana gelebilir.

C Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar ve Nelerde Bulunur?

Askorbatik asit olarak bilinen suda eriyen C vitamini bazı meyvelerin içerisinde bulunmaktadır. C vitamini vücut içerisinde antioksidan olarak görev yapar ve serbest radikaller tarafından gelecek zarara karsı hücreleri korur. Serbest radikaller vücudumuz tarafından yediğimiz yemeği enerjiye çevirirken ortaya çıkar. Kişiler başka sebeplerden de serbest radikallere mağrur kalabilirler, sigara kullanımı, hava kirliliği, güneşten gelen ultraviyole ışınlar vb.

Vücudun kollajene, yaraların iyileşmesinde gerekli olan proteinin yapabilmesi için C vitaminine ihtiyacı vardır. Ayrıca C vitamini bitki bazlı yiyeceklerdeki demirin emilimine yardımcı olur ve vücudun bağışıklık sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını sağlayarak vücudun hastalıklardan korunmasını sağlar.

C Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Sebze ve meyveler C vitamini için en iyi kaynaktır. C vitaminini aşağıda belirttiğimiz yiyeceklerden temin edebilirisiniz.

  • Narenciyeler (portakal, mandalina, greyfurt) ve narenciyelerden sıkılmış meyve suları, ayriyeten kırmızı ve yeşil biber, kivide de yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır.
  • Diğer– brokoli, çilek, kavun, fırında pişirilmiş patates ve domates – gibi meyve ve sebzelerde de C vitamini bulunur.
  • C vitamini takviye edilmiş bazı yemek ve içecekler. Urunu C vitamini eklenip eklenmediğini anlamak için urun etiketine bakiniz.

C vitaminli ürünler uzun sure dolapta kalma veya pişirilme ile içeriklerindeki C vitaminini kaybedebilirler. Buharda pişirme veya mikrodalgaya koyma da C vitaminini düşürebilir. Neyse ki C vitamini ihtiva eden çoğu yiyecekler çiğ şekilde yenmektedir.

Hangi Çeşit C Vitamini Diyet Takviyeleri Mevcut Bulunmaktadır?

Çoğu multivitamin C vitamini ihtiva etmektedir. C vitamini ayrıca tek başına diyet takviyesi veya diğer besinlerin karışımı ile mevcuttur. C vitamini diyet takviyesi olarak genellikle askorbik asit formunda, fakat bazı takviyeler farklı formlarda bulunmaktadır, sodyum askorbik, kalsiyum askorbik, mineral askorbik ve bioflovonoidli askorbik gibi. Araştırmalara göre herhangi bir formun diğerinden daha iyi olduğuna dahil her hangi bir bulguya ulaşılmamıştır.

Yeteri Kadar C Vitamini Alıyor muyuz?

ABD’de çoğunluk yiyecek ve içeceklerden yeteri kadar C vitamini almaktadır. Buna rağmen bazı gruplar diğerlerine göre daha az C vitamini almaktadırlar:

  • Sigara kullananlar veya sigara dumanına maruz kalanlar, çünkü sigara ile vücut hücreleri sabit radikaller tarafından oluşan haşiri tamir edebilmek için daha fazla C vitaminine ihtiyaç duymaktadır.
  • Kaynatılmış veya koyulaştırılmış süt içenler, çünkü inek sütünde çok az miktarda C vitamini vardır ve kaynatma bu vitamini ortadan kaldırır. İnek sütü 1 yaşın altındaki bebekler için önerilmemektedir. Anne sütü ve bebek formülü yeteri kadar C vitamini içermektedir.
  • Limitli çeşitlilikte yemek yiyen bireyler.
  • Malabsorbsion, kanser, hemodiyaliz gerektiren böbrek hastalıkları gibi ölümcül sağlık koşulları olanlar.

 

B Vitamini Nedir, Nerelerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir?

B12 vitamini, vücuttaki sinirlerin ve kan hücrelerinin sağlıklı kalmasına ve her hücredeki genetik materyal olan DNA’nın yapılmasına yardımcı olan bir besindir. Ayrıca B12 vitamini, insanları yorgun ve zayıf düşüren megaloblastik anemi adında bir anemi türünü önler.

Vücudun B12 vitaminini yiyeceklerden özümsemesi için iki adım gereklidir:

  1. Midedeki hidroklorik asit yiyecekte proteine yatışık olan B12 vitaminini ondan ayırır
  2. B12 vitamini mide tarafından üretilen intrinsik faktör adındaki proteinle birleşir ve vücut tarafından özümsenir

Bazı insanlar intrinsik faktörün üretilemediği bir durum olan pernisyöz anemiye sahiptirler. Sonuç olarak, B12 vitaminini bütün yiyeceklerden ve diyet takviyelerinden almakta sıkıntı çekerler.

Hangi yiyecekler B12 vitaminini sağlar?

 B12 vitamini doğal olarak birçok çeşitten hayvansal yiyeceklerde bulunur ve bazı takviye edilmiş besinlere ilave edilir. Bitkisel yiyecekler, takviye edilmedikleri halde B12 vitamini içermezler. Aşağıdakiler de dahil çeşitli yiyecekleri yiyerek önerilen B12 vitamin değerlerini elde edebilirsiniz:

Karbonhidratları Tamamen Beslenmenizden Çıkartmayın

Daha net düşünebilmek ve daha iyi hafızaya sahip olmak için

Eğer beslenmenizden karbonhidratları çıkartırsanız hafızanızda zayıflama olduğunu fark edersiniz. Çünkü karbonhidratlar, beyninizin düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu besinlerdir.

Kendinizi çok sıkmamak için

Karbonhidratları beslenmenizden çıkartmak sürekli aç olmanıza neden olur. Vücudunuz sürekli aç kalırsa da pek çok ihtiyacını karşılayamaz.

Enerjinizi korumak için

Eğer kilo vermek uğruna karbonhidratları beslenmenizden çıkartırsanız kendinizi gün boyu yorgun hissedersiniz.

Beslenme eksikliği yaşamamak için

Beslenmenizden büyük bir besin grubunu çıkartmak, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri alamamasına neden olur.

Yaşam tarzı seçin, diyeti değil

Sağlıklı beslenmek ve fit olmak bir yaşam tarzıdır, kısa süreli bir hedef değil.

Aktifseniz zorluk çekmemek için

Eğer aktif bir yaşam sürüyorsanız enerjiye ihtiyacınız vardır. Karbonhidratlar da size enerji sağlarlar.

 

Sağlıklı günler dileriz!

Bezelyenin Faydaları

Demir

Bezelye, mükemmel bir demir kaynağıdır.

Alerjen içermez

Alerjen içermeyen bu sebze, diğer besinlere alerjisi olanlar için ideal bir sebzedir.

Kilo kaybı

Bezelye protein açısından zengin olduğu ve yağ içermediği için kilo vermenize de yardımcı olur. Smoothielerinize de bezelye katabilir ve faydalarından sabahtan itibaren yararlanabilirsiniz.

Protein açısından zengindir

Bezelyenin içerdiği protein amino asit açısından da zengindir.

Sindirimi kolaydır

Sindirimi çok kolay olan bezelye, gaz ve şişkinliğe de neden olmaz.

Ucuzdur

Bezelye, faydalı olduğu kadar ekonomik de bir sebzedir.

Doyurucudur

Bezelye, son derece doyurucudur ve tok tutucu özelliği vardır.

 

Sağlıklı günler dileriz!

Yağ Yakan ve Kilo Vermeye Yardımcı Olan Yiyecekler

Limon

Limon ve limon suyu vücudu alkalize eder ve C vitaminiyle doludur. Yağ yakımını hızlandırır ve karaciğeri temizler.

Tarçın

Tarçın, kuvvetli bir baharattır. ¼ çay kaşığı tarçın kilo vermenize yardımcı olur.

Acı biber

Acı seviyorsanız acı biberi yemeklerinizden eksik etmeyin. Acı biber metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımının artmasını sağlar.

Tam tahıllar

Lif, beslenmenin önemli bir parçasıdır ve kilo verirken liflere ihtiyaç duyarız.

Zeytinyağı

Vücudumuzun yağ yakması için yağ almaya da ihtiyacı vardır. Sızma zeytinyağı ise sağlıklı yağlardan oluşur.

Hindistan cevizi

Değeri yeni keşfediler hindistan cevizi karaciğerin iyi çalışmasına yardımcı olur ve bu sayede daha çok yağ yakılmasını sağlar. Yemek pişirmek için de en ideal yağ hindistan cevizi yağıdır çünkü bu yap vücutta birikmez, enerji yoluyla açığa çıkar.

Chia çekirdeği

Chia çekirdeği, karnınızda şişerek sizi uzun süre tok tutar, metabolizmanızı hızlandırır. Her öğününüze ciha çekirdeğini rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Balık

Yağ yakan en iyi iki balık ton balığı ve somondur. Protein ve yağ asitleri ile dolu olan bu iki balık, vücudunuzdaki yağın kırılmasını sağlarlar. Haftada en az 3 defa balık yemeye özen gösterin.

Yumurta

İçeriğinde B12 vitamini olan, uzun süre tok tutan yumurta kilo vermenize yardımcı olur. Haftada 3-4 defa yumurta tüketmeye özen gösterin.

Taze meyve/sebze

Taze meyve ve sebze tüketmek hem sağlıklı beslenmenin şartıdır, kilo vermenize ve saçınızın ve cildinizin güzelleşmesine yardımcı olur.

 

Sağlıklı günler dileriz!

Stresi Azaltıp Beyin Fonksiyonlarını Arttıran Baharatlar

Güveyiotu

Eski zamanlardan beri antidepresan ve endişeyi giderici olarak kullanılan güveyiotu beyin fonksiyonları için de çok faydalıdır. Bol miktarda antioksidan içerir ve B6 vitamini açısından da iyi bir kaynaktır. B6 vitamini enerjiyi yükseltir, stresi alır, beyne giden kan akışını güçlendirir ve tansiyonu düzenler.

Fesleğen

Beyin fonksiyonunu ve uzun yaşamı destekleyen fesleğen, stresi de alarak immün sistemi güçlendirir.

Zerdeçal

Sağlık için tüketilebilecek en önemli baharatlardan biri olan zerdeçal yüksek oranda antioksidan içerir, kalp ve beyin sağlığını destekler. Ayrıca stresi azaltır. Günde ¼ çay kaşığı miktarda zerdeçal tüketmek çok faydalıdır.

Zencefil

Vücuttaki iltihabı ortadan kaldıran zencefil beyin sağlığı için de önemlidir. Ayrıca hafızayı da güçlendirir.

Tarçın

Tarçın, beyne giden kanı arttırır ve kan şekerini düzenler. İçeriğindeki antioksidanlar diyabete yakalanmanızı da önler.

Karabiber

Beyne giden kan akışını destekleyen karabiber, sindirim sistemine de faydalıdır. Ayrıca stresi azaltıcı özelliği vardır ve iştahınızı bastırarak metabolizmanızı hızlandırır.

Muskat

Mikronik enfeksiyonların tedavisinde de kullanılan muskat, sindirim sistemini de düzenler. Fakat aşırı miktarda alının muskatın toksik etkisi olabilir. Tüketirken dikkat edin.

 

Sağlıklı günler dileriz!

Pirinçle Denemeniz Gereken İştah Açıcı Baharatlar

Pirinç tercih ederken koyu renk olanları seçin. Çünkü beyaz pirinç işlenmiştir, lif ve besleyiciler içermemektedir. Diğer pirinç çeşitlerinde ise B vitamini, amino asitler ve sağlıklı karbonhidratlar vardır. Ayrıca pirinç, gluten içermez.

Güveyiotu

İnsanlar güveyiotunu genellikle makarna ve sarımsaklı ekmekte kullanırlar ama pirince de çok yakışır. B6 vitamini açısından zengin olan güveyiotu beyninizi güçlendirir ve tansiyonunuzu düzenler.

Doğranmış soğan

Doğranmış soğan, pilavlarınızı iştah açıcı bir hale getirir. Üstelik antioksidan ve lif açısından da zengin bir diüretiktir.

Köri

Pilava etnik bir tat ve renk veren köri antioksidan açısından da zengindir.

Zerdeçal

Pilava en çok yakışan baharatlardan olan zerdeçal, pirince hoş bir sarı rengi verir. Ayrıca antioksidan açısından zengindir ve kansere yakalanma riskinizi azaltır. Mide rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Muskat

Tatlı ve iştah açıcı tada sahip olan muskat, pirinçte mutlaka denenmesi gereken bir baharattır.

Sarımsak

Toz ya da tane olarak kullanabileceğiniz sarımsak antioksidan, B6 vitamin, C vitamini açısından zengin, ekonomik bir lezzettir.

Rezene tohumu

Kurutulmuş rezene tohumu yabani pirinçle çok uyumludur. Diüretiktir, sindirime yardımcıdır ve iyi bir C vitamini kaynağıdır.

 

Sağlıklı günler dileriz!

Mineral Açısından Zengin Bitki Çayları

Kinoayı Beslenmenize Eklemenin Yolları

Burgerlerinize doku ekleyin

Yarım kg ete 1 fincan kinoa ekleyerek hamburger köftenizi hazırlayabilirsiniz.

Parfenizi süsleyin

Parfenizi süslemek için kinoa kullanın, pişman olmayacaksınız.

Köfteyi bağlayıcı olarak kullanın

Ekmek yerine kinoa kullanarak köftenizi hazırlayabilir, çok daha sağlıklı bir köfte elde edebilirsiniz.

Sağlıklı çıtır tavuk

Çıtır tavuk yapmak için galeta unu yerine kino kullanın. Öncesinde kinoaları pişirirseniz mükemmel çıtır bir dış elde edebilirsiniz.

Sütlaca katın

Sütlacın içine pirinç yerine kinoa katın.

Salataya ekleyin

En sevdiğiniz salataya biraz da kinoa ekleyin.

Smoothieye katın

Kinoanızı smoothieye de katabilirsiniz.

Dolmada pirinç yerine kullanın

Her türlü dolmanızda pirinç yerine kinoa kullanabilirsiniz.

 

Sağlıklı günler dileriz!