4 Şifalı Yöntemle Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Migren, araç tutması, stres, kaygı, hamilelik, gıda zehirlenmesi, aşırı alkol kullanımı ve vertigo; yaşadığınız mide bulantısının pek çok nedeni olabilir. Alerji de mide bulantısının sebeplerinden biridir. Bazı yiyecekler mide bulantısını artırırken bazıları hafiflemesini sağlar. Eğer kronik bir şekilde mide bulantısı problemi yaşıyorsanız ve sebep bu saydıklarımızdan hiçbiri değilse mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Ancak hafif ve geçici mide bulantılarında evde uygulayacağınız bitkisel yöntemlerle de sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Mide bulantısı nasıl geçer diyenler için işte 4 şifalı yöntem.

Zencefil çayı

Mide için oldukça şifalı bir bitki olan zencefil, araç tutması ve hamilelikte yaşanan sabah bulantılarına da oldukça iyi geliyor. Mide bulantınızı hafifletmek için günde bir-iki bardak zencefil çayı için. Bu çayı hazırlamak için toz zencefil yerine taze zencefil kullanmanızı öneririz.

Tavuk suyu

Özellikle gribal enfeksiyonlardan kaynaklanan mide bulantılarında, halk arasında oldukça sık başvurulan bir yöntemdir, tavuk suyu çorbası. Mideniz bulanırken kokusu biraz ağır olan bu çorbayı içmek zor olabilir. Ancak denemeye değer. Pirinçli veya erişteli olarak yaptığınız tavuk çorbası, mide bulantısı nasıl geçer diyenlere ilaç gibi gelecek. Çorbası ağır geliyorsa iki-üç parça tavuğu haşlayıp suyundan bir miktar için. İyi geldiğini hissedeceksiniz.

Nane-limon

Küçükken midemiz bulandığında annelerimiz nane-limon yapardı ve bu sihirli iksir bizi neredeyse hayata döndürürdü. Çok bilinen, etkili ve pratik bir yöntem olan nane-limonu yapamayacak durumdaysanız, mide bulantınızın şiddetlendiği anlarda bir-iki yaprak nane çiğneyin. Ayrıca nane çayı da içmek de midenize çok iyi gelecektir. Bu şifalı bitki, mide bulantısı nasıl geçer diyenlerin kısa sürede sağlığına kavuşmasına yardımcı olacak. Ama dikkat! Uzmanlar mide ekşimesi, gastrit gibi sorunları olanların nane tüketmesini tavsiye etmiyor.

Papatya çayı

Yalnızca mideyi değil, içerdiği etken maddelerle tüm vücudu rahatlatan bir bitki, papatya. Orta ve hafif mide ağrılarında ve adet sancılarında kullanılan papatya, mide bulantılarına çok iyi geliyor. Midede oluşan asidi dengeleyip kasılmaları, gaz ve şişkinliği de hafifletiyor. Mide bulantısı nasıl geçer diyenlerin çayını yaparak içebileceği bu bitki, sakinleştirici, stresi ve kaygıyı azaltıcı bir özelliğe de sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir