Tek Üyelik Sınırsız Grup Dersi Keşfi ‘FitinClass.com’

Sağlıklı hayata adım atıp aynı zamanda sosyalleşerek fit kalmak istiyorum diyen kadınların son zamanlardaki trendi fitinclass.com adlı bir site. Bizde sitenin işlevi ve trend olma sebebini sizler için araştırdık.

Projenin Yöneticisi olan Seylan Tasalı ile Fit in Class hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fit in Class Nedir?

Fitness ve grup egzersiz derslerine tek üyelik ile giriş yapabileceğiniz ve bir çok grup aktivite derslerini keşfedebileceğiniz bir sistemdir.

fitgorsel1

Aylık 99 TL üyelik ücreti ile anlaşmalı olan tüm spor salonlarının grup egzersiz derslerine giriş yapabilirsiniz. Sınırsız grup dersi keşfedebileceğiniz sistemde tek sınırlama aynı salona ayda 3 defa giriş yapabiliyor olmanız.

Avantajları Nelerdir?

Türkiye de sadece grup aktivite derslerine katılmak oldukça zor. Herhangi bir salonda Zumba veya Pilates grup dersine girmek için o spor salonuna üye olmanız gerekir. Sadece grup derslerinin satışı yapıldığı bir stüdyo bulmak oldukça zordur. Grup dersi üyeliği satın alabileceğiniz stüdyolar ise bütçeyi fazla zorlar vaziyette.

Durum böyle olunca Fit in Class’ın avantajları saymakla bitmiyor. Uygun fiyat, tek üyelik ve dilediğin salonda grup dersi keşfi. İstediğin zaman üyelğini iptal etme hakkı ve süre sınırı olmadan üyelik dondurma.

Fit in Class Nasıl Kullanılır?

fitgorsel2 

Sistem herkesin keyifle kullanabileceği basitlikte. www.fitinclass.com giriş yapıyorsunuz. Kayıt ol işlemi yapıp, üyelik bedeli olan 99 TL ‘yi ödüyorsunuz.

Ödeme sonrasında anlaşmalı salonların tüm grup aktivite derslerini görebileceğiniz ve aynı zamanda rezervasyon yapabileceğiniz bir sayfa açılıyor. Bu sayfada istediğiniz salonun dilediğiniz grup dersine rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Derslere rezervasyon yapabilir, rezervasyon iptallerinde bulunabilirsiniz. Kurallar çevçevesindeki saat aralıklarında rezervasyon iptallerini yapmanız oldukça önemli.

Peki Fit in Class Kuralları Nelerdir?

Grup derslerine rezervasyon kuralları çok önemlidir. Eğer herhangi bir derse rezervasyon yapıyorsanız ve derse katılmayacaksınız mutlaka 24 saatten önce rezervasyon iptali yapmanız gerekir. İptal edilmeyen her ders kaydı, başka birinin o derse olan katılımını engelliyor aslında.

Aynı zamanda ufak tefek cezalar almanıza da sebep oluyor. Rezervasyonlar eğer 24 saatten az zaman kala iptal edilirse 8 TL, hiç iptal edilmeyip derse de katılım olmazsa 10 TL ceza ödenmesi gerekiyor. Derslere 24 saatten daha fazla süre varsa ücretsiz iptal işlemi yapılabiliyor.

Fit in Class Fikri Nasıl Oluştu?

Uzun süredir sektörün içindeyiz. Sizlerin bildiği gibi hali hazırda devam eden anlaşmalı salonların esnek üyeliklerini satan sitemiz SporCard.com’un kullanıcılarından gelen talep ve yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda grup egzersiz derslerine olan ilginin azımsanmayacak kadar büyük olduğunu fark ettik. Sektöre yeni bir soluk, kullanıcılara da avantajlı bir sistem sunmak istedik.

Eğlenceli grup derslerinin tadını çıkartmak isteyen herkesi sitemize bekleriz.

4 Şifalı Yöntemle Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Migren, araç tutması, stres, kaygı, hamilelik, gıda zehirlenmesi, aşırı alkol kullanımı ve vertigo; yaşadığınız mide bulantısının pek çok nedeni olabilir. Alerji de mide bulantısının sebeplerinden biridir. Bazı yiyecekler mide bulantısını artırırken bazıları hafiflemesini sağlar. Eğer kronik bir şekilde mide bulantısı problemi yaşıyorsanız ve sebep bu saydıklarımızdan hiçbiri değilse mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Ancak hafif ve geçici mide bulantılarında evde uygulayacağınız bitkisel yöntemlerle de sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Mide bulantısı nasıl geçer diyenler için işte 4 şifalı yöntem.

Zencefil çayı

Mide için oldukça şifalı bir bitki olan zencefil, araç tutması ve hamilelikte yaşanan sabah bulantılarına da oldukça iyi geliyor. Mide bulantınızı hafifletmek için günde bir-iki bardak zencefil çayı için. Bu çayı hazırlamak için toz zencefil yerine taze zencefil kullanmanızı öneririz.

Tavuk suyu

Özellikle gribal enfeksiyonlardan kaynaklanan mide bulantılarında, halk arasında oldukça sık başvurulan bir yöntemdir, tavuk suyu çorbası. Mideniz bulanırken kokusu biraz ağır olan bu çorbayı içmek zor olabilir. Ancak denemeye değer. Pirinçli veya erişteli olarak yaptığınız tavuk çorbası, mide bulantısı nasıl geçer diyenlere ilaç gibi gelecek. Çorbası ağır geliyorsa iki-üç parça tavuğu haşlayıp suyundan bir miktar için. İyi geldiğini hissedeceksiniz.

Nane-limon

Küçükken midemiz bulandığında annelerimiz nane-limon yapardı ve bu sihirli iksir bizi neredeyse hayata döndürürdü. Çok bilinen, etkili ve pratik bir yöntem olan nane-limonu yapamayacak durumdaysanız, mide bulantınızın şiddetlendiği anlarda bir-iki yaprak nane çiğneyin. Ayrıca nane çayı da içmek de midenize çok iyi gelecektir. Bu şifalı bitki, mide bulantısı nasıl geçer diyenlerin kısa sürede sağlığına kavuşmasına yardımcı olacak. Ama dikkat! Uzmanlar mide ekşimesi, gastrit gibi sorunları olanların nane tüketmesini tavsiye etmiyor.

Papatya çayı

Yalnızca mideyi değil, içerdiği etken maddelerle tüm vücudu rahatlatan bir bitki, papatya. Orta ve hafif mide ağrılarında ve adet sancılarında kullanılan papatya, mide bulantılarına çok iyi geliyor. Midede oluşan asidi dengeleyip kasılmaları, gaz ve şişkinliği de hafifletiyor. Mide bulantısı nasıl geçer diyenlerin çayını yaparak içebileceği bu bitki, sakinleştirici, stresi ve kaygıyı azaltıcı bir özelliğe de sahip.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Solunum sisteminin ilk başlangıç organı olan burunun görevi soluduğumuz havayı nemlendirmek, ısıtmak ve süzmek. Soğuk algınlığı ya da alerji tıkanıklığa yol açar ve burun bu işlevlerini yapamaz hale gelir. Burnu tıkanan kişi nefes almakta zorluk çeker; ağızdan nefes almaya başlar. Bu durum, geceleri uyumakta zorlanmaya da neden olur. Burun tıkanıklığının pek çok nedeni olabilir. Ancak sebep soğuk algınlığı ise bu 3 etkili yöntemle sağlıklı nefes almaya başlamanız mümkün.

Bol su ve buhar

Yaşadığınız burun tıkanıklığının pek çok nedeni olabilir. Çözüm yollarını araştırmadan önce tıkanıklığın sebebini bilmek, doğru yöntemler uygulamanızı ve daha kısa sürede sağlığınıza kavuşmanızı sağlar. Eğer tıkanıklığın sebebi soğuk algınlığıysa bu süreçte bol su tüketmeniz çok önemlidir. Bol bol ılık su için. Su içmek, ağzınızdan nefes aldığınız bu süreçte hem boğaz hem de ağız kuruluğunu önler. Kaynar suya mentol ekleyip buhar kürü de yapabilirsiniz. Sıcak suyun üstüne eğilin ve başınızın üstünü bir havluyla kapatın. Bu buharı solumak burnunuzun kısa sürede açılmasını sağlayacak.

Çörek otu damlası

Beş dal ince kıyılmış maydanoz, üç parmak büyüklüğünde kesilmiş kırmızı lahana ve bir yemek kaşığı kadar çörek otunu havanda iyice dövün. Hazırladığınız bu karışımı bir su bardağı su ile on dakika boyunca kaynatın ve ardından soğumaya bırakın. Oda sıcaklığına geldiğinde bu sudan üçer damla burnunuza damlatın. Burun tıkanıklığı nasıl geçer diyorsanız bu yöntemi mutlaka denemenizi öneririz. Burnunuzun kısa süre içinde açıldığını siz de göreceksiniz.

Okyanus tuzuyla gargara

Tuzlu suyun, özellikle de deniz suyunun burun kanallarını ve sinüsleri açan bir etkiye sahip olduğunu biliyoruz. Bu etkiyi evinizde hazırlayacağınız tuzlu karışımla da elde edebilirsiniz. Yarım bardak ılık suya yarım çay kaşığı okyanus tuzu ekleyip karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı burnunuza çekin. Hemen hemen tüm aktarlarda bulabileceğiniz okyanus tuzlu bu su sayesinde hem burnunuz açılacak hem de sinüslerdeki bakterilerin ölmesini sağlayacaksınız. Burun tıkanıklığı nasıl geçer diyenler bu karışımdan gargara olarak da faydalanabilirler.

Burun akıntısı genellikle soğuk algınlığı, grip gibi bulaşıcı hastalıklar sonucu yaşanan bir sağlık sorunudur. Çok ciddi olmasa da gündelik hayatta bizi oldukça rahatsız eden, yaşam kalitemizi düşüren bir hastalık olan burun akıntısının soğuk algınlığı dışında alerjik nedenleri de olabilir. Basit bir burun akıntısı nedeniyle doktorun kapısını çalmaktansa evde hazırlayabileceğiniz bitkisel yöntemlerle bu sinir bozucu hastalıktan kurtulmanız mümkün.

Limon kürü

Limon ve suyu karıştırarak hazırlayacağınız bu kür, burun akıntısını ortadan kaldırabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri . Hazırlanışı çok pratik olan bu yöntemde yapmanız gereken tek şey bir bardağın içine su doldurup içine yedi-sekiz damla limon suyu ilave etmek. Yaptığınız bu karışımı burnunuza çekin. Günde üç defa çekmeniz yeterli olacaktır. Bu kür ile burun akıntınızın kısa sürede son bulduğunu göreceksiniz.

Zencefil kürü

Her derde deva zencefil, burun akıntısının da bitkisel tedavilerinden biri. Zencefilin kökünü veya yaprağını kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken şey zencefilin kökünü veya  yaprağını iyice ezip suyunu çıkarmak. Elde ettiğiniz bu suyu için.

Zerdeçal  ve keten tohumu kürü

Ciltteki kesik ve yaralar için de oldukça etkili bir şifa kaynağı olan zerdeçal; antiviral, antibakteriyel, atiflamatuar ve antioksidan etkisiyle, burun akıntısından şikayet edenlerin derdine derman olacak. Bir bardak kadar taze zerdeçal ile bir çay kaşığı keten tohumu yağını karıştırın ve iyice ezin. Bu karışımı sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez, bir kaşık tüketin. Bu yöntem yalnızca burun akıntınızı kesmekle kalmayacak vücudunuzdaki yaraların iyileşmesini de sağlayacak.

Okaliptüs yağı kürü

Burun akıntısını gidermede en etkili bitkisel yöntemlerden biri olan okaliptüs yağı kürünün hazırlanışı da oldukça kolay. Bir çaydanlık kadar sıcak suyun içine yedi-sekiz damla okaliptüs yağı damlatın. Buharın üzerine eğilip kürün daha etkili olması için başınızın üzerini havluyla örtün. Hazırladığınız bu yağlı sudan çıkan buharı teneffüs edin. Burun kanallarının içinde biriken mukusun dağılıp burnunuzun açıldığını daha ilk anda hissedeceksiniz. Bu kürü günde iki kez uygulayabilirsiniz.

Bitkisel Önerilerle Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer

Kış aylarının gelişiyle birlikte, bakterilerin neden olduğu boğaz ağrısı şikayetleri de artıyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından olan boğaz ağrısı, yemek yemeyi ve hatta konuşmayı dahi güçleştiriyor. Bu ağrıya soğuk algınlığı, grip ve hafif ateş de eşlik ediyor. Boğaz ağrısı nasıl geçer diyen ve ilaç kullanmak istemeyenler için evde rahatlıkla hazırlanabilecek bitkisel tedaviler de var. İşte hem pratik hem de etkili bitkisel yöntemler!

Adaçayı gargarası

Kış aylarında havadaki virüslerin üst solunum yoluna yerleşmesi, boğazın şişip ağrımasına neden olur. Böylesi bir durumda adaçayı gargarası, bademcik ve boğaz iltihabının oluşumunu önleyici etkisiyle, uygulanabilecek en doğal tedavilerden biri. Yaklaşık bir su bardağı suda, bir tatlı kaşığı taze adaçayını on dakika kadar demleyin. Hazırladığınız bu çayla günde iki-üç defa gargara yapın. Ayrıca her gün bir bardak adaçayı içmek, kış aylarında sizi pek çok hastalığa karşı da koruyacak. Yalnız dikkat; adaçayı, hamile kadınların temkinli tüketmesi gereken bir içecek.

Okaliptüs çayı

Boğazdaki tahrişi azaltırken bronşit ve sinüzit ağrılarını da hafifleten okaliptüs, soğuk algınlığı ve gribe karşı yaygın olarak kullanılan bir bitki. Okaliptüs bitkisinin çayını yapıp içebileceğiniz gibi buharını soluyarak da burnunuzu ve sinüslerinizi açabilir, ağrınızı azaltabilirsiniz. Kaynar suya iki-üç kaşık okaliptüs atın ve buharını soluyun. Bu şifa dolu bitkinin çayını içmek istemiyorsanız demleyip soğuduktan sonra  gargara olarak da kullanabilirsiniz. Hazırlanması kolay ve etkisi güçlü olan okaliptüs kürleri, boğaz ağrısı nasıl geçer diyenlerin dertlerine deva olacak.

Papatya çayı

Halk arasında iltihap önleyici özelliğiyle bilinen papatya, sinirleri yatıştırıcı ve uyku getirici etkiye de sahip. Gerçekten etkili doğal bir uyku ilacı olan papatya çayınının bu nedenle gündüz tüketilmesi pek önerilmiyor. Papatyanın çayını hazırlayıp soğutun ve bir şişeye koyup yanınıza alın. Hazırladığınız bu çayı gargara olarak gün boyu kullanabilirsiniz.

Ballı zencefil çayı

Zencefil antiseptik özelliği sayesinde virüs ve bakterileri yok eden, bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitki. Boğazınızda yanma ve ağrı hissettiğinizde zencefil çayı yapıp balla tatlandırarak içebilirsiniz. Bir bardak suyu kaynatın. İçine yarım çay kaşığının yarısı kadar toz zencefil ve biraz da bal ekleyin. Boğaz ağrısı nasıl geçer diye yakınanlar, ağrının kısa sürede azaldığını görecekler.

Bitkisel ve Pratik Çözümlerle Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Uzun zamandır bir diş doktoruna görünmeniz gerektiğini biliyordunuz, üstelik dişleriniz ara ara bu krizin sinyallerini de veriyordu. Ve işte beklenen oldu; gecenin bir vakti sürpriz bir diş ağrısıyla uyandınız. Dişiniz öyle bir zonkluyor ki her defasında canınızı alıyorlar sanki. Ne yapacağını bilmeyenler, diş ağrısı nasıl geçer diyenler için pratik ve bitkisel çözümleri derledik. Bu yöntemlerle geçici de olsa, diş hekimine gidene kadar ağrınızı hafifleteceksiniz.

Sirkeli gargara

Sağlıksız ve yetersiz beslenme, şekerli gıdalar, ağız içi hijyenine özen göstermeme gibi nedenlerle yaşanan diş problemlerinin başında diş ağrısı geliyor. Elma sirkesi ise ağrıyı kesmenin en doğal yollarından. Yarım çay bardağı sirke ve yarım çay bardağı suyu karıştırın. Bu karışımın içine bir çay kaşığı tuz ekleyin. İyice karıştırıp gargara yapın. Gargarayı hemen tükürmeyin ağızda birkaç saniye bekletin. Hem sirke hem de tuz ağız içindeki bakterileri yok edecek ve apseli dişe oldukça iyi gelecek.

Karanfil kürü

Karanfil, uyuşturucu ve ağrı kesici özelliğiyle diş ağrısını azaltan bitkisel ve pratik çözümler arasında yer alıyor. Özellikle dolgulu dişiniz ağrıyorsa bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Varsa evdeki 10-15 karanfili dövün ve bir fincana koyun. Ezdiğiniz karanfillerin üzerine bir bardak sıcak su ekleyin ve karışımı soğumaya bırakın. Bu suyla gargara yapın. Bardakta kalan karanfil posasını bez bir mendilin içine sarın ve ağrıyan dişin üzerine tampon yapın. Karanfil gargarası ve posasının yanı sıra yağı da diş ağrısı nasıl geçer diyenler için etkili bir çözüm yöntemi.

Sarımsak kürü

Bitkisel ve oldukça etkili bir antiseptik olan sarımsak, diş ağrılarını azaltmada da birebir. Bir-iki diş sarımsağı havanda dövüp üzerine biraz tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı çürük dişinizin üzerinde bekletin. Bu kür, itihabın neden olduğu basınç ağrısını azaltacak. Ayrıca antiseptik özelliğiyle iltihaba neden olan bakterilerle de savaşıp dişinizin şişmesini önleyecek.

Zerdeçal ve adaçayı

Zerdeçal ve adaçayı, diş ağrısı çekenler için etkili çözümler sunuyor. Bu bitkilerle hazırlayacağınız karışımlar ağrınızın hafiflemesini sağlayacak. Bir bardak suyu kaynatın ve içine bir tutam adaçayı ekleyin. Hazırladığınız bu çayı on-on beş dakika bekletip soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra gargara yapın. Zerdeçalı ise rendeleyip biraz suyla karıştırarak hamur kıvamına getirin. Ardından ağrıyan dişinizin üstüne tampon yapın. Bu yöntemler, diş ağrısı nasıl geçer diyenlere ilaç gibi gelecek.

Kadınların Ortak Çilesi Adet Sancısı Nasıl Geçer

Mide krampları, kasık, sırt ve göğüs ağrıları. Kadınların neredeyse %75’i her ay yaşadığı bu ağrı ve kramplardan şikayetçi. Adet dönemi öncesinde başlayıp genellikle tüm süreç boyunca devam eden bu sancıları geçirmek, ağrı kesici ilaçlarla da mümkün. Ancak metabolizmanızın doğal akışını bozmak istemiyor ve doğal yöntemlere başvurmak istiyorsanız, sunacağımız bu önerileri bir kenara not edin. İşte adet sancısı nasıl geçer diyenlerin oldukça işine yarayacak şifa dolu yöntemler.

Civanperçemi çayı

Orta ve hafif derecedeki adet sancılarını bitki çaylarıyla dindirebilirsiniz. Civanperçemi bu bitkilerin başında geliyor. Özel döneminiz başlamadan birkaç gün önce içmeye başlamanız gereken civanperçemi çayı, ağrılarınızı kesip daha kolay hareket etmenizi, bu dönemi daha rahat geçirmenizi sağlayacak. Bir tutam civanperçemi otunu, yarım litre kaynayan suya atın ve üç dakika demleyin. Soğumaya bırakın. Sabah ve akşam bu çaydan bir bardak için. Çayı her gün taze demleyin; eski çayı kullanmayın.

Keten tohumu

Kalp, damar, dolaşım sistemi sorunları ve şeker hastalığının tedavisinde de kullanılan keten tohumu, adet ağrılarını ve kramplarını da azaltıcı bir etkiye sahip. Ayrıca bu dönemde yaşanan ateş basması sorununa da iyi gelen keten tohumunu sabah akşam iki kaşık olacak şekilde tüketebilirsiniz. Sade istemiyorsanız ev yapımı yoğurtla karıştırarak da yiyebileceğiniz keten tohumu, adet sancısı nasıl geçer diyenlere önerilebilecek en etkili yöntemlerden biri.

Zencefil çayı

Metabolizmamıza faydaları saymakla bitmeyen zencefil, adet söktürücü ve ağrı kesici özelliğiyle de bilinen bir bitki. Regl dönemlerinizde ağrı kesici olarak çayını demleyip içebileceğiniz zencefil, bağışıklığınızı güçlendirerek sizi kış hastalıklarına karşı da koruyacak. Yaklaşık on-on beş gram taze zencefili temizleyip ince ince dilimleyin. Kaynayan suya atıp on dakika kadar demleyin. Uzmanlar bu çayı günde iki-üç bardaktan daha fazla tüketmemeniz gerektiğini söylüyor.

Safran çayı

Halk arasında yüksek fiyatlı bir bitki olarak bilinen safran, adet sancınızı kısa sürede dindirmenizi sağlayacak. Şifalarını saymakla bitiremeyeceğimiz safran, adet söktürücü bir etkiye de sahip. Çayını yapmak ise oldukça kolay. Bir tutam tel safranı bir bardak suya atın ve kaynatın. Ilık içebileceğiniz safran çayı, adet sancısı nasıl geçer diyenlere ilaç gibi gelecek.

Baş ağrısını geçirmek için öneriler

Stres, sinir, uykusuzluk, tansiyon; yaşadığınız şiddetli baş ağrısının pek çok nedeni olabilir. Boyundan ve alın bölgesinden başlayan ve tüm baş bölgesine yayılan öyle bir ağrı ki bu tüm hayatınızı kilitliyor, hiçbir iş yapamayacak hale geliyorsunuz. Peki şiddetli baş ağrısını ilaç kullanmadan geçirmek mümkün mü? Tamamen bitkisel, doğal yöntemlerle bu ağrıdan kurtulabilir miyiz? İşte baş ağrısı nasıl geçer diyenler için evde kolayca uygulanabilecek doğal yöntemler.

Himalaya tuzu ve limon suyu

Bir bardak taze sıkılmış limon suyunun içine iki çay kaşığı Himalaya tuzunu çözelti haline gelene kadar iyice karıştırın. Normal tuz kullanmayın. Çözeltinin içinde yarım bardak su ekleyip bir dikişte için. Himalaya tuzunu tüm aktarlarda bulabilirsiniz. Himalaya tuzu bilim insanlarının 118 iyi madde olarak tanımladığı minerallerin 84’ünü ihtiva ediyor. Bu tuz içerdiği mineraller sayesinde kandaki serotonin düzeyini artırıyor. Bu mineraller ayrıca sinir sistemini güçlendirip vücuttaki asit-alkali dengesini normalleştiriyor. Böylece baş ağrısı bıçak gibi kesiliyor. Bu karışım migren ağrılarına da çok iyi geliyor.

Şakak masajı

Baş ağrısı nasıl geçer diye yakınanlar için oldukça etkili yöntemlerden biri de masaj. Özellikle şakak bölgesine yapacağınız parmak masajı ağrınızın kesilmesinde oldukça etkili olacak. Şakak bölgesinin tam ortasında bulunan kası, baş ve orta parmağınızla, bu bölgedeki yumuşamayı hissedene kadar ovun. Bu noktayı bulmakta zorluk çekerseniz parmaklarınızı şakaklarınıza yerleştirin ve azı dişlerini birkaç kere sıkın. Bu bölgesindeki bazı kasların kasıldığını hissedecekseniz. Bu kasa yapacağınız masaj baş ağrınızın azalmasına yardımcı olacak.

Bitki çayları

Bitki çayları özellikle sinüslerdeki iltihabın veya mevsimsel alerjilerin neden olduğu baş ağrılarına oldukça iyi geliyor. Bu tip baş ağrılarında meyan kökü çayı ve zencefilin yanı sıra lavanta, melisa ve papatya çaylarını da aşırı olmamak kaydıyla içebilirsiniz. Bu bitki çaylarının yanı sıra okaliptüs, kasımpatı çiçeği ve yeşil çay da sinüzite bağlı ağrıların hafiflemesinde oldukça etkili. Bitkisel çaylar kasları rahatlatarak sinirleri yatıştırıyor. Böylece özellikle stres kaynaklı ağrıların azalmasını sağlıyor. Kedi otu da yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisiyle bilinen bir bitki. Günümüzde çay halinin yanı sıra hap ve tablet olarak eczanelerde de bulabileceğiniz kedi otu, baş ağrısı nasıl geçer diye düşünenlerin başvurabileceği bir başka yöntem. Hangisi olursa olsun bitki çaylarını günde 2-3 bardaktan daha fazla tüketmek tavsiye edilmiyor.

Doğal Yöntemlerle Kabızlık Nasıl Geçer

Düzensiz beslenme, aşırı kahve tüketimi, yetersiz sıvı alımı, stres, gerginlik ve ruhsal problemler; yaşadığınız kabızlık sorununun pek çok nedeni olabilir. Düzenli egzersiz yapmak, bol su içmek, bol bol meyve yemek, posalı ve lifli gıdalar tüketmek bu sorunu çözmenize yardımcı olacak. Ayrıca kronik kabızlık sorunu yaşayanlar ve kabızlık nasıl geçer diyenler için evde hazırlanabilecek tamamen doğal bitkisel karışımlar da var.

Yoğurt suyu

Kabızlık temel anlamda; dışkının sertleşip yoğunlaşması, zamanında atılmayıp bağırsaklarda daha uzun beklemesine yol açan bir sağlık sorunu. Yoğurt suyu içmek ise kabızlığa çok çok iyi geliyor. Yoğurt beklediğinde oluşan suyu, öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere günde iki defa için. Ev yapımı yoğurt olması daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacak. Bu suyu yaklaşık bir hafta içtikten sonra kabızlık sorununuzun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Bol su için

Bol su içmek bizi yalnızca kabızlık değil, daha başka pek çok sağlık sorununa karşı da koruyor. Uzmanlar pH derecesi uygun su içmenin tüm metabolizmayı düzene soktuğunu belirtiyor. Her gün en az iki litre su için. Sabahları aç karnına bir-iki bardak ılık su içmek bağırsaklarınızın çalışmasını sağlayacak. Hemen aynı gün etkisini göstermesini beklemeyin, zamanla sağlığınıza kavuştuğunuzu göreceksiniz. Kabızlık nasıl geçer diye yakınanlar için hem pratik hem de çok sağlıklı bir çözüm.

Posalı besinler tüketin

Bol bol sebze, özellikle de taze fasulye, salatalık, kabak, lahana ve havuç yiyin. Eğer şiddetli kabızlık çekiyorsanız bu sebzeleri zeytinyağlı olarak tüketin. Özellikle zeytinyağlı pırasa, bu sorunu yaşayanlar için birebir. Meyve yemeniz de çok önemli; elma, kayısı, armut ve incir de bağırsakları rahatlatarak kabızlığa çok iyi geliyor. Ayrıca mercimek, nohut, fasulye ve nohut gibi bakliyat ürünlerine de öğünlerinizde yer verin. Ekmek olarak ise kepek ekmeğini tercih edin.

Sinameki çayı

Bu çayı, şiddetli kabızlık yaşıyorsanız içmenizi öneriyoruz. Zira oldukça etkili bir karışım. Beş-altı parça barut ağacı kabuğu, bir tatlı kaşığı rezene tohumu ve üç-dört yaprak sinamekiyi karıştırıp üzerine sıcak su koyun. Dört-beş dakika demlenmesini bekledikten sonra için. Kısa zamanda bağırsaklarınızın çalıştığını hissedeceksiniz. Bu çaydan fazla tüketmemenizi öneririz. Sinamekiyi de fazla kaçırmayın. Çünkü bu bitki bağırsakları çok hızlı çalıştırır ve gaz yapar. Kabızlık nasıl geçer derken başka sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bitkisel Yöntemlerle İshal Nasıl Geçer

Halsizlik, mide bulantısı ve sürekli tuvalete çıkma isteği; tüm bunlar ishal belirtileri. Alerji, bozuk gıda tüketimi, gıda intoleransı, soğuk algınlığı, üşütme; bağırsaklarınızın bozulmasının pek çok nedeni olabilir. Kalın bağırsağın, öğütülmüş gıdalardaki suyu yeterince emmemesinden kaynaklanan bu rahatsızlık, ciddiye alınması gereken bir sağlık problemi. İşte ishal nasıl geçer diye araştıranlar için doğal ve çok etkili yöntemler.

Limonlu kahve

Limonlu kahve, dinmeyen ishali geçirmek için halk arasında yaygın olarak bilinen, oldukça etkili doğal bir yöntem. Bir tatlı kaşığı Türk kahvesinin üzerine biraz limon sıkarak elde edebileceğiniz bu karışımı evde rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Özellikle üşütmeden kaynaklı ishalde oldukça etkili olan bu karışımla birkaç saat içinde ishalin bıçak gibi kesildiğini göreceksiniz. Kahve ve limon ayrıca bağırsaklardaki bakterileri yok etmeye de yardımcı olur.

Ahududu yaprağı çayı

Ahududu yaprağı içerdiği tanenler sayesinde, ishal nedeniyle bağırsak duvarlarında oluşan tahrişi azaltır. Mide ağrısına, bozukluğuna ve ishale birebir olan ahududu yaprağının çayını özellikle soğuk tüketin. Çayı hazırlarken, karışımın tanen açısından zengin olması için yaprakları suda en az on dakika kaynatın. Stres ve ağrı kaynaklı mide ağrılarına da çok iyi gelen ahududu çayı, ishal nasıl geçer diyenlerin faydalanabileceği, oldukça etkili bir çözüm.

Papatya çayı

İshali iyileştirmekte oldukça etkili bitkilerden biri olan papatya, bağırsak tahrişini ve iltihabını giderici özelliğe de sahip. Ayrıca krampları azlatarak bağırsakları ve mideyi rahatlatır. Genellikle çay halinde tüketilen papatyanın, bağırsak enfeksiyonlarına neden olan bakterileri etkisiz hale getirdiği bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda.

Süpürge tohumu

İshali önlemenin yanı sıra mide bulantısına da çok iyi gelen süpürge tohumundan bir çay kaşığı kadar havanda dövüp toz haline getirin. Elde ettiğiniz bu tozu, her gün öğle yemeğinde önce biraz suyla için. Bir iki gün içinde ishalin kesildiğini göreceksiniz. İshal nasıl geçer diyenler için doğal ve pratik bir yöntem.

Pirinç ve pirinç suyu

Düşük lif oranına sahip pirinç de ishali kesen besinler arasında. Dışkının sertleşip normalleşmesini sağlayan beyaz pirincin kendisi olduğu kadar suyu da bağırsaklar üzerinde oldukça etkili. Bir su bardağı pirinci yarım litre sıcak suyun içinde yaklaşık bir saat bekletin. Ardından bu suyu süzüp için. Pirinç, ishal nasıl geçer diyenler için mucizevi bir çözüm.

Doğal Yöntemlerle Hıçkırık Nasıl Geçer?

Gögüs ve karın boşluğunu birbirinden ayıran ve diyafram adı verilen kasın, hava yutulması nedeniyle istem dışı kasılmasıdır, hıçkırık. Genellikle yemek yerken veya su içerken yakalandığımız hıçkırıkta, diyafram saniyede bir kez kasılıyor ve bu kasılma sırasında, boğazımızın, ses tellerinin bulunduğu üst kısmı kapanıyor. Böylece hava geçişi engelleniyor ve “hıck” sesi çıkıyor. Diyaframın hızlı bir şekilde büzüşmesi, ani ve hızlı nefes almamıza neden oluyor. Hıçkırık nasıl geçer diye merak ediyorsanız işte en etkili yöntemler.

Nefes tutma

Halk arasında en yaygın bilinen yöntem nefes tutmadır. Normalde hıçkırık bir süre beklenilince kendiliğinden geçer. Ancak geçmezse nefes tutma yöntemini uygulayabilirsiniz. Nefesinizi tuttuğunuzda diyaframın hareketi engellencek; kasılamayacak ve böylece zorlanmayacaktır. Hıçkırık önce azalacak sonrasında ise duracaktır. Ayrıca nefes tutulduğunda, kandaki karbondioksit oranı artar. Bu da hıçkırığı durdurur. Kese kağıdına solumak da aynı etkiyi yaratacaktır.

Bitkisel yöntemler

Diyaframdaki kasılmayı buzlu su, limon suyu veya sirke içerek de giderebilirsiniz. Bunların yanı sıra iki-üç adet kesmeşeker yemek veya bir tatlı kaşığı tuz yemek de aynı etkinin oluşmasını sağlayabilir. Aç karnına karanfil çiğnemek de hıçkırığa çok iyi gelir. Papayta çayı da hıçkırığı kesmekte birebirdir. Bir tutam papatyayı bir fincan sıcak suda demleyip içebilirsiniz. Bu yöntemler hıçkırık nasıl geçer diyenlerin oldukça işine yarayacak.

Tatlı şeyler yemek

Bir kaşık bal veya şeker yiyerek beyninizi şaşırtıp hıçkırığı kesebilirsiniz. Dilin arka tarafından ekşi tat almayı bekleyen beyin, yaptığınız aşırı tatlı yüklemesiyle şaşıracak ve bu duraksama hıçkırığın kesilmesini sağlayacak. Beyin, dilin ekşi noktasında tatlı tadının nasıl oluştuğunu algılamakla meşgulken diyaframdaki kasılmayı, tabiricaizse “unutacak”.

Şınav çekmek

Eğer vücudunuz müsaitse şınav çekin. Şınav çekerken karın kasları ve diyafram aşırı kasılır. Bu kasılma akciğeri sıkıştırır. Böylece bu bölgedeki basınç dengesizlikleri azalır; bu da hıçkırığın azalmasını sağlar. Hıçkırık nasıl geçer diye yakınıyorsanız ve uygun bir ortamdaysanız bu yöntem oldukça etkili.

Sıcak şeyler içmek

Saydığımız tüm bu yöntemler arasında sıcak bir şeyler içmek en pratik ve en güvenilir olanı. Hıçkırmaya başladığınızda bir bardak çay, süt veya su içerseniz kasılmaların azalmaya başladığını göreceksiniz. Hıçkırık nasıl geçer diye düşünmek yerine bu yöntemi uygulayın; çok ama çok iyi gelecek.