İnsanları Mutlu Etmek İçin Yaşayanlardan mısınız?

Seçenekleri hakkında yalan söylerler

İnsanları mutlu etmeyi sevenlerin yaptığı en bariz şey seçenekleri hakkında yalan söylemektir. Genellikle düşündüklerini söylemektense yalan söylemeyi tercih ederler çünkü başkalarını üzmekten korkarlar.

Başkalarının düşüncelerini önemserler

Başkalarının düşünceleri onlar için o kadar önemlidir ki kendi verecekleri kararları etkilerler. Bu insanlar genellikle kendi ihtiyaçlarını göz ardı ederler ve başkalarının doğru olduğunu düşündükleri şeyleri yaparlar.

Sürekli özür dilerler

Hata yapmamış olsalar bile özür dileyen hep onlar olur.

Asla hayır demezler

Hayır demekte zorlanırlar. İstemeseler bile başkalarına yardım ederler çünkü onları üzmek istemezler.

İlgiden hoşlanırlar

Fark edilmek ve ilgi isterler. Saçlarını kestikleri zaman başkalarının bunu fark etmemesi onları üzer ve arkadaş kaybetmekten korkarlar.

Yeni tanıdıklarına bile her şeylerini hemen verirler

Başkalarının onları sevmelerini isterler. Bu nedenle de karşılarındakini mutlu etmek için fazlasıyla çabalarlar. Bu tip insanlar bu nedenle kolayca kullanılabilirler.

 

İnsanları mutlu etmek tabii ki de güzel ama bunun da bir sınırı olmalı. Siz siz olun başkalarının sizi üzmesine ve kullanmasına izin vermeyin!

Sosyal mi Yoksa İçe Dönük Birisi misiniz?

İçedönük

 İnsanlar, içe kapanık olduklarını kabul etmekte zorlanabilirler ve insanları sevmediklerini iddia etmeyi tercih ederler. Fakat bu doğru değil! İçe dönük insanlar da sıcakkanlı, başkalarıyla ilgili ve kararlı olabilirler. İşte içe dönük olduğunuzu gösteren işaretler;

Dışarıda kulaklıktan müzik dinlemeyi tercih etmek

İçine kapanık insanlar başkalarıyla iletişim kurmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle kimi zaman, müzik dinlemeseler bile, kulaklıklarını çıkartmazlar.

Yüz yüze gelmekten hoşlanmazlar

Üzgün birini gördüklerinde derdini sormaktansa oradan uzaklaşmayı tercih ederler. Negatif etkilere karşı, diğer insanlara göre daha hassastırlar bu nedenle böyle durumlardan kaçmayı tercih ederler.

Yalnız vakit geçirmekten hoşlanırlar

Boş vakitleri olduğunda kendi başlarına geçirmeyi tercih ederler. Kitap okumak, müzik dinlemek hoşlarına gider. Bu yalnız zamanlar kendileri için önemlidir ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Yine de arada bir sosyalleşmeye de ihtiyaç duyarlar.

Fikirlerini kendilerine saklarlar

Her düşündüklerini başkalarıyla paylaşmayı tercih etmezler.

Dışadönük

Yukarıdaki özellikler sizi tanımlamıyorsa, dışadönük birisiniz demektir. İşte sizi anlatan şeyler;

Konuşmaya bayılırlar

Arkadaşlarınızla, ailenizle sohbet etmeye bayılırsınız ve onlar da sizle sohbet etmekten keyif alırlar. Hiç tanımadığınız insanlarla bile sohbet edebilirsiniz. Yeni insanlarla sık sık tanışır ve arkadaş edinirsiniz.

Sosyalleşmek onlara enerji verir

Sosyalleşmek onları enerjikleştirir ve yalnız kaldıklarında mutsuz olurlar.

Açıktırlar

Dışa dönük insanlar his ve düşüncelerini paylaşmaktan hoşlanırlar ve insanlar onlarla arkadaşlık kurmayı son derece kolay bulurlar.

Problem çözücüdürler

Ortada bir problem varsa bunu konuşarak çözmek isterler. Bu konuyu konuşmak onlara hangi opsiyonun sorunu çözeceğini gösterir.

 

Peki, siz hangisisiniz?

Her Gününüzün Güzel Geçmesini Sağlayın

Alarmınızı neşelendirin

Güne en sevdiğiniz şarkı ile başlayın. Müziğin modunuzu ne kadar yükselteceğine şaşıracaksınız. İnanın bize, alarm sesindense sevdiğiniz müzikle uyanmak çok daha mutlu uyanmanızı sağlayacak.

Kendinizi zorlayın

Kendinizi pozitif konularda zorlamak pozitif kalmanızı sağlar. Sizi mutlu eden şeylerden bahsedin, sizi mutlu eden yiyecekleri yiyin, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan arkadaşlarınızla görüşün. Asansör yerine merdive kullanın, kendinizi her başardığınız iyi şey için ödüllendirin.

Meditasyon yapın

Eğer işe ya da okula gidiyorsanız sabah stresli uyanabilirsiniz. Bu stresi gün içine de taşımayın. Evden çıkmadan önce biraz meditasyon yapın. Derin nefes almak size kendinizi daha iyi hissettirecek, problemin sandığınız kadar büyük olmadığını anlamanızı sağlayacaktır.

 

Hayat güzelliklerle dolu bunun keyfini çıkarın!

Paranın Satın Alamayacağı 9 Güzel Şey

Eğer istediğiniz şeyleri (arkadaşlarla gezmek, tatile çıkmak) paranız yetmediği için yapamıyorsanız üzülmeniz çok doğaldır ama elinizdekiler için de şükretmek ve mutlu olmak hayatı daha kolay yaşamanızı sağlar. İşte sahip olduğunuz için şükretmeniz gereken, paranın alamayacağı, güzel 9 şey;

Sağlık

Sağlıklı olmak için tedavi ve doktor masraflarını karşılayabilmek de önemlidir ama sağlıklı olmak size doğal olarak gelen bir lütuftur. Pek çok insan sağlığını kaybetmeden bunun değerini maalesef anlayamaz. Siz, onlardan olmayın ve sağlıklı uyandığınız her gün için şükredin.

Kalite

Günümüzde pek çok sonradan görme, zengin ve kalitesiz insan var. Böyle bir dönemde kalitenizi korumak, terbiyeli, kültürlü olmak gerçekten de büyük bir erdem.

Yetenek

Herkesin mutlaka kendine has bir yeteneği vardır. Yetenek, para getirebilir ama parayla alınamaz. Kendi yeteneklerinizin farkına varın ve buna sahip olduğunuz için şükredin.

Tatmin

Paranın alamayacağı bir diğer şey tatmin duygusudur. Yaptığınız işten, şeyden tatmin olmak gerçekten de büyük bir şanstır.

Aşk

Aşk, bir insanın yaşayabileceği en güçlü, korkutucu ve iyi histir. Hiçbir para bu hissi karşılayamaz. Gerçek aşka sahip olmak bir şanstır.

Zaman

Zaman paradan çok daha değerlidir. Birine önerebileceğiniz en iyi şey zamanınızdır ve ihtiyacı olan biriyle vaktinizi paylaşmanız çok değerlidir.

Güneşin doğuşunu ve batışını izlemek

Doğanın bu harikasını her gün yeniden görebilmek bile ne kadar şanslı olduğunuz gösteriyor. Pek çok kişi artık bu güzel manzarayı göremiyor.

Gülmek

Arkadaşınızlayken, sevgilinizleyken, ailenizleyken gülebilmek, kahkaha atabilmek paradan çok daha değerli ve önemlidir. Gülmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve moralinizi yükseltir.

 

Hayatın tadını çıkarın! Para sizin için bir amaç değil bazı durumlar için sadece bir araç olsun!

Gerçek Dostların Yapmadıkları 7 Şey

Hayallerinizin peşinizden koşmanızı engellemek

Gerçek bir arkadaş sizi hayalleriniz ve amaçlarınız konusunda destekler, sizin için en iyisini ister. Eğer arkadaşınız sizin hevesinizi, cesaretinizi kırıyorsa o bir dost değildir.

Sizi aşağılamak

Gerçek dostlar, dostlarına tepeden bakmazlar. Geçmişte ne kadar hata yapmış olursanız olun sizi sever ve desteklerler. Sizi olduğunuz şekilde sever ve sırlarınızı başkalarıyla paylaşmazlar.

Sosyal durumlarda sizi terketmek

Gerçek bir dost sizi asla yalnız bırakmaz. Bir partiye beraber gittiğinizde bütün gece sizle olur ve sizin kendinizi rahat hissetmenizi sağlar.

Başarınızı kıskanmak

Gerçek bir dost asla sizin başarılarınızı kıskanmaz. Tam tersine başarılarınızdan sizin kadar mutlu olur ve sizinle gurur duyarlar.

Sizi yargılamak

Gerçek dostlar sizi yargılamaz ve sizi ‘düzeltmeye’ çalışmazlar.

Arkanızdan dedikodu yapmak

Gerçek bir dost arkanızdan konuşmaz, sizin arkanızdan konuşanlara ise cevap vermekten geri kalmaz.

Kavga sevmek

Dostlar kavga etmekten hoşlanmazlar çünkü bir kavganın yapıcı olmadığını bilirler. Gerçek dostlar sizi kusurlarınızla ve hatalarınızla, olduğunuz gibi kabul ederler. Sizi değiştirmeye ve üzmeye çalışmazlar.

 

Eğer böyle bir dostunuz varsa değerini bilin!

Sizi En İyi Tanımlayan Huy Hangisi?

Soğukkanlı

Soğukkanlı insanlar sakin, duygusal olmayan, uyumlu, içine kapalı, genellikle mutsuz olmayan insanlardır. Anlaşması en kolay insan tipi onlardır ve sakin, rutin bir hayatları vardır. Normal endişeler ve streslerden yoksundurlar. Fazla sosyalleşmekten hoşlanmaz ve olayları akışına bırakırlar.

Melankolik

Mantıklı, içe dönük, analitik, gerçekçi, mahremiyetine düşkün ve her şeyi düzgün yapmak isteyen insanlardır. Sizin niyetinizden emin olana kadar size şüpheci yaklaşırlar. Kendileri adına mükemmeliyetçidirler ve başkalarının yaptıkları hakkında ne düşündüklerini fazlasıyla umursarlar. Sürekli geri dönüşe ve güven aşılanmasına ihtiyaçları vardır. Ayrıca organize olmayı severler ve plan yapmak için zamana ihtiyaçları vardır. Alışık olmadıkları şeylere negatif yaklaşırlar çünkü risk almaktan ve yanlış kararı vermekten korkarlar.

Asabi

Çabuk öfkelenen, hızlı düşünen, kararlı ve dışa dönük insanlardır. Kendilerine güvenirler, kendilerine yeten ve dik kafalı bir karakterleri vardır. Yaptıkları hemen her şeyin bir amacı vardır çünkü sonuç odaklıdırlar. Haksızlıklar karşısında tepkilerini gösterirler çünkü inandıkları şeyler için mücadele etmeyi severler. Kolayca empati kuramazlar ve şefkatli değildirler.

Neşeli

Neşeli insanlar eğlenceyi seven, dışa dönük, fevri, eğlenceli, ikna edici, kolayca mutlu olan ve optimistik kişilerdir. Çabuk kavrayan ve başkalarına karşı açık olan insanlardır ve bu sayede kolayca başkalarıyla iletişim kurabilirler. Neşeli insanlar yeni biriyle tanıştıkları zaman karşılarındakine sanki yıllardır tanışıyorlarmış hissi verirler. Herkesle anlaşabilirler ve yalnızlıktan hoşlanmazlar.

 

Peki, sizin huyunuz hangisi?

Ne Tip Arkadaşlara Sahipsiniz?

Hepimizin hayatta vazgeçemeyeceği arkadaşları vardır. Arkadaşlık, gelişmemizi ve ilerlememizi sağlar. Etrafınızda size değer veren, destek veren arkadaşlarınızın olması için çaba sarf edin.

Optimist

Herkesin pozitiflik saçan bir arkadaşı vardır. Her durumun iyi yanını görmeyi başarır ve sizi de bu yönde olmak için teşvik ederler. Cesaretlendirici konuşma yapmak istediğinizde bu arkadaşınıza güvenebilirsiniz.

Olay sever

Bu arkadaşlar hayatınıza daima hareket katarlar. Onlarla birlikteyken ne yaşayacağınızı asla tahmin edemezsiniz ve onlar sayesinde hayatınız asla sıkıcı olmaz.

İlham kaynağı

Bu arkadaşınız bütün hayatını yoluna koymuştur ve sizin örnek aldığınız, daha çok ona benzemek istediğiniz kişidir. Sizi cesaretlendirir ve çalışmalarınıza, işlerinize odaklanmanızı sağlar.

Komik

Ne zaman bu arkadaşınızla birlikte olsanız kendinizi gülmekten alıkoyamazsınız. Sizin kabuğunuzdan çıkmanızı sağlar ve komiklikler yapmak için sizi cesaretlendirir. Her zaman gülümsemenizi sağlar.

Dinleyici

Size gerçekten de değer verir ve söyleyeceklerinizi can kulağıyla dinler. Kendine güvenli, hedeflerinizi bilen ve size bunları başarmanız için yardımcı olmak isteyen kişilerdir. Gecenin 4’ünde çekinmeden onu arayabilirsiniz ve aradığınız her desteği daima onda bulabilirsiniz.

Anne

Fazla koruyucu olsa da bunun tek nedeni size fazlasıyla değer vermesidir. Sarılmak istediğinizde, yardıma ihtiyacınız olduğunda, büyük kararlar vermeniz gerektiğinde daima ona güvenebilirsiniz. Zaman zaman ondan hiç istemediğiniz şeyleri de duyabilirsiniz ama o sizin daima iyiliğinizi düşünür ve sizi kollar.

Parti kızı

Ne zaman canınız eğlence istese ve dertlerinizden kurtulmak isteseniz bu arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Daima gece çıkmak için hazırdır ve sizi eğlendirmeyi başarır. Kimi zaman başkaları tarafından kötü örnek gibi görülse de asla sıkılmanıza izin vermez.

 

Bu arkadaşlarınızın değerini bilin ve onlarla geçirdiğiniz zamanların tadını çıkarın!

Bir İnsanın Bencil Olduğunu Gösteren Sinyaller

Nadiren teşekkür ederler

Bencil birine iyilik yaptığınızda, nadiren bir teşekkürle karşılaşırsınız. Onlar için yaptığınız şeylerden dolayı şükran duymazlar ve özel muameleyi hakettiklerini düşünürler.

Sahte davranışlarını kolayca fark edersiniz

İnsanlara sahte ve abartılı bir sevecenlikle yaklaşırlar. Karşılarındaki kişiyi hiç sevmiyor bile olsalar, işlerine geliyorsa, en yakın arkadaşları gibi davranmaktan çekinmezler.

Kafanızı karıştırmaya çalışırlar

Bencil bir arkadaş, sizin sık sık aklınızı karıştırmaya çalışır. Kendi yeteneklerinizden ve değerinizden şüphe etmenizi sağlar. Bencil insanlar becerikli manipülasyonculardır.

Sürekli iyilik isterler

Bencil insanların en büyük özelliği sizden sürekli bir şeyler istemeleridir fakat karşılık olarak iyilik yapmaya yanaşmazlar.

Başkalarını kullanırlar

Bencil insanlar sürekli başkalarını kullanırlar. Yaptıklarının yanlış olduğunun farkına bile varmazlar.

Özel davranışı hak ettiklerini düşünürler

Kendilerinin özel ilgi va davranışları hak ettiklerini düşünürler ve bu nedenle de sizden her çeşit iyiliği çekinmeden isteyebilirler.

Çok arkadaş canlısıdırlar

Bencil insanlar genellikle çok sosyal, iyi ve düşünceli insanlardır. Özellikle de biriyle ilk tanıştıkları zaman. Hatta onların insanları mutlu etmekten hoşlanan kişiler olduklarını düşünürsünüz ama zamanla onları iyice tandıkça tembel ve farklı olduklarını fark edersiniz. Sizden bir şey isteyecekleri kıvama gelene kadar sizi şımartır ve sizinle çok ilgilenirler.

 

Böyle insanlardan uzak durmanızı tavsiye ederiz!

Sinirliyken Asla Yapmamanız Gerekenler

Herkese konudan bahsetmek

İnsanlara yaşadıklarınızdan bahsetmeniz son derece doğal ama seçtiğiniz sözcüklere dikkat etmeniz gerektiğini aklınızdan çıkartmayın. Hakkınızdaki özel şeyleri bir sinirle herkese anlatmak sonradan pişman olmanıza neden olur ve kötü önerilerle karşılaşabilirsiniz.

Acısını başkalarından çıkartmak

Sırf sinirli olduğunuz için başkalarına kötü davranmak son derece yanlıştır.

Araba kullanmak

Arabayı sinirliyken kullanmak hata hatta kaza yapmanıza neden olabilir.

Karar vermek

Sinirliyken verilen kararlardan, siniriniz geçtikten sonra, pişmanlık duyabilirsiniz. Aklınız başınızdayken karar almak en iyisidir.

Sosyal medyada paylaşmak

Sinirliyken sosyal medyaya bunu yazmak hiç de akıllıca değildir ve kırıcı yorumlar almanıza neden olabilir.

Sosyalleşmek

Siniriniz geçene kadar insanların arasına çıkmamak çok daha akıllıcadır. Aksi halde başkalarında kötü izlenim bırakabilirsiniz.

Kötü alışkanlıklara yönelmek

Sırf sinirli olduğunuz için kendinizi kötü alışkanlıklara yönlendirmeyin. Bu, sizin için hiç sağlıklı değildir ve bir yararı olmaz.

 

Sinirlendiğiniz zaman durun, gözlerinizi kapatın ve derin nefes alın. Güzel şeyler düşünün, bir süre sonra siniriniz yatışacaktır!

Daha İyi Bir Hayata Sahip Olmanın Yolları

Gülümseyin

Negatif olmak sizi daha iyi bir ruh haline sokmaz, mutsuzlukların sizi ele geçirmesine izin vermeyin, gülümseyin, neşeli olun ve mutlu olun. İçinizden kendinizi mutlu hissetmeseniz bile gülümsemek, bir süre sonra beyninizin de mutlu olduğunuza inanmasını sağlar ve gerçekten de kendinizi daha mutlu ve iyi hissedersiniz.

Kitap okuyun

Kişisel gelişim kitaplarına bütün kitapçılardan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu kitaplar gerçekten de bakış açınızın değişmesine yardımcı olabilirler. Ayrıca kendinize olan güveninizi kazanmanıza da yardımcı olurlar.

Seyahat edin

Seyahat etmek hem kendinizi keşfetmenizi hem de mutlu olmanızı sağlar. Fakat maalesef hepimiz finansal açıdan seyahat etme fırsatına sahip olamayabiliriz. Eğer siz de ekonomik olarak seyahat edemeyenlerdenseniz daha ekonomik turlar yapabilirsiniz. Sahile inebilir, ailenizle sayfiye kasabalarına gidebilir ve şehirden uzaklaşabilirsiniz.

Organize olun

Organize olmak zihninizi berraklaştırır. Programınız, buzdolabınız, kıyafetleriniz daha organize ve düzenli olursa daha hızlı ve verimli olursunuz.

Yardımları kabul edin

Hayatta her şeyi kendi başınıza halletmek zorunda değilsiniz. Kimi zaman yardım ve destek almaktan çekinmeyin.

Küçük adımlarla ilerleyin

Bir anda büyük değişimler yapmanıza gerek yok. Büyük hedefiniz için daha az korkutucu, emin ve kararlı adımlar atın. Böylece geçiş dönemi de daha kolay olacaktır.

Yaralanmayı kabullenin

Mutluluğu kapı dışarı etmeden mutsuzluğu da kovamazsınız. Her şey her zaman güllük gülistanlık olmayabilir ama böyle zamanlarda içinize kapanmak yerine umudunuzu yitirmemeli ve pozitif olmaya devam etmelisiniz.

 

Mutlu ve sağlıklı günler dileriz!