İş Yerindeki Enerjinizi Yükseltmenin Yolları

Şunu düşünün; günde 12-14 saat çalışıyorsunuz ve kendinizi sürekli yorgun hissediyorsunuz. Eve gelince en sevdiğiniz televizyon programını izlemek için bile zar zor haliniz kalıyor. Arkadaşlarınızla eğlendiğiniz günler geçmişte kaldı, yemeğinizi bile masanızda yiyorsunuz ve haftalardır kendinizi dinlenmiş hissetmiyorsunuz.

Eğer yukarıdakiler sizi anlatıyorsa işte size işyerinde enerjinizi yükseltecek birkaç öneri;

Enerji dalgalarınızı düzenleyin

Enerji dalgalar halindedir. Siz, iş sırasında enerjinizi gerersiniz ve dinlenme sırasında da yenilersiniz. Uzun süreler çalışmak ya da dinlenmek aynı şekilde işler, ikisi de içinde bulunması sağlıklı olmayan durumlardır. Enerji dalgalarınızı çalışırken kısa molalar vererek, gerinerek, bir bardak su içerek tekrar şarj edin. Nefes alışverişinize odaklanmak sizi sakinleştirir ve etkili bir şekilde kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Daha azını yapın

Eğer bugünkü yapılacaklar listeniz oldukça uzunsa yapacak çok işiniz var demektir. Bir dakikalığına durun, herhangi bir gün seçin ve radikal bir şey yapın; daha azını yapın. Listenizde 30 tane iş olacağına işlerinizi öncelik sırasına koyun. En başa 5 ya da en fazla 7 tane mutlaka bugün bitmeden yapılması gereken işleri koyun ve ilk olarak bu işlere odaklanın. Sadece haftada 1 kere de olsa daha azını yapma tekniğini kullanın ve kendinizi daha kontrollü, daha rahatlamış hissedin.

Ergonomik olun

Monitörünüzün göz seviyenizde ve klavyenizle yazı yazarken, dirseklerinizin rahat pozisyonda olması gerektiğini biliyorsunuz. Eğer şirketiniz size ergonomik bir sandalye temin etmiyorsa ihtiyacınız olan bel desteğini akıllı yastıklardan sağlayabilirsiniz. Masanızda bacaklarınız ve dizleriniz için yeterince alan olduğuna emin olun. Eğer laptop kullanıyorsanız, omuzlarınızı rahat ettirebileceğiniz size hareket özgürlüğü sağlayacak ergonomik bir Mouse (fare) edinin.

Fişten çekin

Eğer işiniz tüm gün online olmanızı gerektirmiyorsa, e-postalarınızı arada bir kontrol edin, hatırlatıcılarınızı kapatın ve önceden belirlenmiş işlerinizi yaptıktan sonra online olun. E-postaya cevap vermek zorunda olmadığınızda çok daha rahatlayacaksınız.

 

Unutmayın ki, yapacak işler hiçbir zaman bitmez. Bundan dolayı, arada bir kendinize zaman ayırın ve rahatlamaya çalışın. Kendinizi baskı altında veya çok yorgun hissettiğiniz zamanlar, arkanıza yaslanın ve derin bir nefes alın. Sonuçta, sağlığınız ve siz her şeyden daha önemlisiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir