İş Yerinde Yapabileceğiniz En Büyük Yanlışlar

Moralsiz olmak

Eğer iş yerinize her gün zorla gidiyor ve bunu dışarıya da belli ediyorsanız, işinizi istekli bir şekilde yapmıyorsanız kimse sizinle çalışmak istemez. Bu şekilde işinizi elinizde tutmanız da zordur.

”Bu benim işim değil” demek

Eğer böyle söylediğinizi patronunuz duyarsa terfi etmeyi sonsuza kadar unutacaksınız demektir. İş yerinizde, zaman zaman sizden, çalışma saatleriniz dahilinde, ekstra bir şeyler istenebilir ve bunun için de size ekstra bir ödeme yapılmayabilir. Bunu kabullenmeli ve yüzünüzde bir gülümsemeyle görevi yapmalısınız.

Açık espriler

Çalıştığınız yerde açık espriler yapmaktan, küfür etmekten kaçınmalısınız.

Giyim kuralları

İşe giderken, aşırı seksi giyinmekten kaçınmalısınız. İş yeri kıyafet kurallarınızın dışına çıkmamalı ve profesyonel görünecek şekilde giyinmelisiniz.

Kişilik çatışmaları

Her çalıştığınız kişiyle iyi geçinmeniz imkansızdır. Bunu kabullenmeli, karşınızdakinin de bir yetişkin ve iş arkadaşınız olduğunu bilmeli ve orta yolu bulmayı öğrenmelisiniz.

Dedikodu yapmak

Dedikodu yapmak ne kadar çekici olursa olsun iş yerinde bundan uzak durmalısınız.

Takım oyuncusu olmamak

İş yerinde kendinizi soyutlamak yanlıştır. İnsanlar, kitap okumak isteyeceğinizi düşünmezler, sizi yanlış anlarlar ve onlarla birlikte vakit geçirmek istemediğinize inanırlar. İş yerinde takım oyuncusu olmak önemlidir. Kendinizi iş arkadaşlarınızdan soyutlamamalısınız.

 

Her şeyden önce kendinize güvenin. Her işin üstesinden geleceğinize inanın!

Sizi Başarıya Götürecek 9 Hareket

Sevdiğiniz işi yapın

İşinizi severseniz başarıya ulaşma şansınız daha yüksektir. Çünkü sevdiği işi yapan kişiler daha yaratıcı ve çalışkan olurlar.

Öğrenin

Sürekli yeni şeyler öğrenen kişiler hayatta ve işte çok daha başarılı olurlar.

Dürüst olun

Dürüstlük, size daimi başarıyı getirir. Yalan söylemek ise sadece geçici başarılar elde etmeyi sağlar.

Sağlıklı olun

Hiçbir şey sağlıktan daha önemli değildir. Ne kadar yoğun olursanız olun sağlığınızı ihmal etmeyin. Yeterli uyku uyuyun, düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı beslenin.

Disiplinli olun

Bir şey başarmaya karar verdiyseniz, planınıza sadık kalmalısınız. Disiplini elden bırakmayın.

Kendinize inanın

Sizi yıldırmak, yolunuzdan döndürmek isteyen insanlar olacak. Siz, öncelikle kendinize inanmalısınız.

Odaklanın

Eğer kendinizi pek çok önemsiz iş yaparken buluyorsanız durun ve amacınızı gözden geçirin. Başarmak için nelere odaklanmanız gerektiğini bulun ve onlara odaklanın.

Önem sırası yapın

Hedeflerinizi ve günlük işlerinizi sıraya dizin. Aynı anda birden çok iş yapmak zamandan kazanmanızı sağlıyor gibi görünebilir ama sonuçta elde edeceğiniz şeyleri etkiler. Önemli olanları önce yapmayı ihmal etmeyin.

Yaratıcı olun

Çerçevenin dışında düşünün. Bu, sizi diğerlerinden ayırarak başarıya götürecektır.

 

Her şeyden önce kendinize güvenin ve başarabileceğinize inanın!

Uzun Bir İş Gününden Sonra Kendinizi Dinlendirin

Hiçbir şey yapmayın

Uzun bir günün ardından yapmanız gereken şey son derece basit, uzanın ve hiçbir şey yapmayın. Birkaç dakika kendinize rahatlamak için izin verin ve etrafınızdaki şeylerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

Daha rahat kıyafetler giyin

İş kıyafetinizi çıkartıp daha rahat bir şeyler giymeniz çok önemli. Böylece daha rahat hisseder ve gevşeyebilirsiniz.

Banyo yapın

Uzun, sıcak bir banyo herkesi rahatlatır. Eğer küvetiniz varsa sıcak su doldurup içinde en az 20 dakika uzanın, eğer yoksa, duşta sıcak suyun altında vakit geçirin.

Egzersiz yapın

Koşmaktan hoşlanıyorsanız biraz koşabilir, bisiklete binebilir, spora gidebilir ya da Pilates yapabilirsiniz. Egzersiz yapmak sizi rahatlatacak ve kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

Hoşunuza giden bir şeyler yapın

Bütün gün çalıştıktan sonra keyif aldığınız şeyleri yapmak sizin de hakkınız. Biraz kitap okuyabilir, televizyon izleyebilir, kurabiye pişirebilirsiniz. Önemli olan hoşunuza giden bir şey yapmaktır. Bunu yapmak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Kokulu mum yakın

Rahatlamanızı sağlayacak bir diğer şey kokulu mumlar yakmak ve etrafa yayılan kokunun ve güzel ışığın keyfini çıkartmaktır.

Rahatlatıcı müzik açın

Rahatlamak için güzel bir müzik açmaya ne dersiniz? Biraz klasik müzik ya da doğa sesleri içeren müzik açın ve rahatlayın.

 

Keyifli günler dileriz!

Kovulmanıza Neden Olabilecek 7 İş Alışkanlığı

İşteyken internette sörf yapmak

İşinizi riske atabilecek en büyük yanlış, işteyken internette sörf yapmaktır. Pek çok iş yerinde, çalışanlarının bilgisayarlarından ne yaptıklarını görebilirsiniz. Yani, çalışıyor gibi görünseniz de patronunuz aslında sizin ne yaptığınızı bilir.

Yalan söylemek

Birkaç küçük yalandan zarar gelmeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hangi alanda çalışıyor olursanız olun yalan söylemek işinizden olmanıza neden olabilir.

Dedikodu yapmak

Bu hem kişisel hayatınızda hem de iş hayatınızda size zarar verebilecek bir alışkanlıktır. Patronların %40’ı, iş yerinde dedikodu yapan elemanlarını işten çıkartırlar.

İşi erteleme

Bu, kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülük ve işten kovulmanın ilk sebeplerinden biridir. Kendinizi daha disiplinli olmak için zorlayın ve işlerinizi bitirmek için son anı beklemeyin.

Negatif olmak

Negatif olmak ve sürekli asık bir suratla gezmek patronunuzun hoşuna gitmeyecektir. Üstelik negatiflik, yaratıcılığınızı da kötü yönde etkiler. Eğer son zamanlarda işinizden sık sık şikayet ediyorsanız belki de kendinize daha çok keyif alacağınız bir iş bulmanızın zamanı gelmiştir.

Katılımcı olmamak

Her iş yerinin kendine has kültürü, giyim şekli ve tarzı vardır. Çalıştığınız yerin bu özelliklerini bilmeniz, iş arkadaşlarınızla iyi geçinmeniz önemlidir.

İşe geç kalmak

İşe geç gelmek asla iyi bir fikir değildir. Bu, iş hayatınızda mutlaka size problem yaşatır. Üstelik bu hareketiniz, işe ve iş yerinize saygı duymadığınızı gösterir. Daima işe zamanında gelin.

Özel Hayat ve İş Hayatınızı Dengelemek Sizi Strese mi Sokuyor?

İş ve aile hayatınızı dengelemede sorun mu yaşıyorsunuz? Yeni yapılan araştırmalar egzersizin bu stresi yenmenize yardımcı olacağınız gösteriyor.

476 yetişkin üzerinde yapılan araştırmalar, düzenli egzersiz yapanların daha az stres yaşadığını göstermiştir.

Mesela, spor yapıp, hedefinize ulaştığınızda kendinizi iyi hissedersiniz ve bu iyi his, size gün boyu ihtiyacınız olan morali verir ve stresle başa çıkmanızı kolaylaştırır.

Egzersizin, hem erkeklerde hem de kadınlarda, stres seviyelerini düşürdüğünü biliyoruz, bunun yanında, iş ve özel hayatı dengelemeye yardımcı olduğu da artık ispatlanmış durumda. Çünkü egzersiz yapmak, zihninizi açarak yeni bakış açılarına sahip olmanızı sağlar.

Eğer siz, kendinize egzersiz yapmak için vakit ayırmıyorsanız ve ayırmanız gerektiği vakiti bile düşündükçe strese giriyorsanız daha kolay bir yönteme yönelin. Asansör yerine merdiven kullanmak, uygun mesafeleri yürümek de hareket etmenizi ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Spor yapmayı geleceğiniz ve akıl sağlığınız için bir yatırım olarak düşünün. Günde 30 dakika aktif olmak, daha sağlıklı, mutlu ve yaratıcı olmanızı sağlayacaktır.

Kariyerinizde Risk Almanın Faydaları

Cesaret katar

Cesaret sahibi olmak kariyerinizde risk almanın en büyük faydalarından biridir. Cesaret sahibi olmak, kendinizi yeni fikirlere açmanızı, kendinize inanmanızı ve kendinizi geliştirmenizi sağlar.

Yeni yerler görmenizi sağlar

Kariyerinizde risk almanın bir diğer avantajı ise yeni yerler görmek ve keşfetmektir. Bu, size yeni fırsatlar sunabilir, yeni bir yerde yaşamaya başlamanızın önünü açabilir. Hiç ummadığınız bir yerde hayalinizdeki işi bulabilirsiniz.

Daha sağlıklı olursunuz

Kariyerinizi değiştirmek sağlığınız için de faydalıdır. Sevdiğiniz bir iş bulduğunuzda daha mutlu ve buna bağlı olarak da daha sağlıklı bir insan olursunuz.

İşiniz sizi tatmin eder

İşinizin sizi tatmin etmesi önemlidir. Böylece o işe her gün, severek ve isteyerek gidersiniz.

 

Bazen risk almak iyidir. Tabii önemli değişikliklere neden olacak riskler almadan önce 2 kere düşünmenizi tavsiye ederiz.

Ofise Giyilebilecek En Doğru Renkler

Lacivert

Ofise giyilebilecek en doğru renklerden biri olan lacivert sadakatin, kendine güvenin ve kararlılığın rengidir.

Koyu bej

Koyu bej sizi profesyonel ve bakımlı gösteren bir renktir. Üstelik bu renk her türlü renk takı ve aksesuarla uyumludur.

Siyah

Siyah, biz kadınların en sevdiği renk olmanın yanı sıra iş için de en uygun renklerden biridir.

Bej

Bu nötr renk beyazdan sıkılanlar için idealdir. Sadeliği, kendine güveni ve kolay iletişim kurulan biri olduğunuzu simgeler.

Beyaz

Her renkle uyum sağlayan beyaz, kendine güvenin, temizliğin ve şıklığın rengidir.

Kırmızı

Cesur bir renk olan kırmızı, çoğu kişinin düşündüğünün aksine, ofis için uygun bir renktir. Cesaretin, liderliğin ve kendine güvenin rengidir. Yalnız kırmızıda aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

Kahverengi

Bir diğer nötr renk olan kahverengi, ofis için çok uygundur. Profesyonel bir renktir ve pek çok renkle uyumludur.

 

Ofise her zaman klasik bir tarzla gitmek zorunda değilsiniz. Önerilerimizi uygulayarak her gün şık olabilirsiniz.

İş Değiştirmenizin Zamanının Geldiğini Gösteren İşaretler

Her sabah evden zorla mı çıkıyorsunuz? Kariyerinizden mutlu değil misiniz? Üzülmeyin yalnız değilsiniz.

Araştırmalar bir kişinin, hayatı boyunca, 10 ila 14 farklı iş yerinde çalıştığını, 3-4 defa da kariyer değişikliğine gittiğini göstermektedir.

Bir işten diğerine geçmeye karar vermek için pek çok farklı neden vardır. Beklentilere ulaşamamak, yeni ilgi alanları edinmek gibi pek çok farklı nedenden dolayı insanlar iş değiştirebilirler.

Eğer iş yerinizde birkaç yılı geride bıraktıysanız ve bir süredir işinizden mutsuzsanız, durun ve düşünün. Aşağıdaki 6 işaretten birini veya birkaçını kendinizde görüyorsanız, kendinize, iş değiştirip değiştirmemeniz gerektiğini sorun.

Tavrınız yanlış

Herkes sizi negatif biri olarak mı tanıyor? Bütün gün tek yaptığınız şikayet etmek mi? Eğer çalışma arkadaşlarınız bu kötü tavrınızın farkındalarsa iş değiştirmeyi düşünmeye başlamanızı öneririz.

İşinizden sıkıldınız

Ağzınızdan sık sık ”Bu benim işimin bir parçası değil.’’ lafı mı çıkıyor? Kolayca dikkatiniz dağılıyor, sıkılıyorsunuz. İş yerinizden ve yaptığınız işten sıkılmak hiçbir zaman iyiye işaret değildir.

Sosyal yaşamınız kötü etkileniyorsa

Eşiniz ve çocuklarınıza yeterince zaman ayıramıyorsanız, bütün gün sadece evde oturmak ve kimseyi görmemek gibi istekleriniz oluyorsa işiniz sosyal hayatınızı kötü etkiliyor demektir. Hemen CV’nizi yenileyin, hedeflerinizi kendinize hatırlatın ve sizi mutlu kılacak bir iş aramaya başlayın.

Şirketiniz batıyor

Herkes ilk işinde hayalini ettiği yerde çalışmaya başlayamaz ama bu istemediğiniz bir yerde çalışmak için bir bahane olmasın. Sürekli işten çıkartmaların olduğu veya sürekli strateji değiştiren bir şirkette vakit kaybetmeyin.

İş arkadaşlarınızla anlaşamıyorsunuz

Eğer ikiyüzlü ve dedikoducu çalışma arkadaşlarınız varsa ve size gelmesi gereken bilgiler sizle doğru düzgün paylaşılmıyorsa iş yerini değiştirmeyi göz önünde bulundurun.

Sağlığınız tehlikeye giriyorsa

İşinizden mutsuz olduğunuzda bu sizi sadece psikolojik olarak etkilemez. Sağlığınız da bundan dolayı zarar görebilir. Eğer işinizden dolayı stresliyseniz, gözünüze uyku girmediği zamanlar oluyorsa, sıkıntıdan aşırı yemek yiyip kilo almaya başladıysanız, depresyondaysanız işinizi değiştirmek size iyi gelebilir.

 

Sağlığınızın işinizden önce geldiğini unutmayın ve kendinize içinde mutlu olacağınız bir çalışma ortamı bulun.

Kariyerinizde Neden İlerleyemiyorsunuz?

Aşağıdaki küçük adımları atarsanız, kariyerinizde büyük adımlar atmaya başlayacaksınız.

Sosyal olmanın önemi

Bu, her geçen gün daha da önem kazanan bir şey.

Bağlantılar kurmanın, adınızı ön plana çıkartmanın ve pek çok önemli isimle tanışmanın en önemli yolu sosyal olmaktan geçer.

İnsanlarla sosyalleşmek, arkadaş canlısı olmak, insanlara yardımcı olmak iyi ilişkiler kurmanızı sağlar, bu da kariyerinizde ilerlemenizi destekler.

İş görüşmesi yetenekleri

En başarılı ve zeki elemanların bile iş görüşmelerine hazırlanarak gitmesi gerekir.

İş görüşmesine gittiğinizde, bu işi almak için ne kadar istekli olduğunuzu karşınızdakilere göstermeniz diğer potansiyel elemanların arasından sıyrılmanızı sağlayacaktır.

İş görüşmesine gideceğiniz yerle ilgili dersinize iyi çalışın, şirketle ilgili edinebildiğiniz kadar çok bilgi edinin. 

Patron ile iletişim

Patronunuzla iletişim kurmak, özellikle zam istemek gibi konular için, size korkutucu gelebilir. Fakat unutmayın, zamanınız kısıtlı çünkü patronlar genellikle meşguldürler ve kısıtlı zamana sahiptirler. Bu nedenle, patronunuzdan bir şey isteyeceğiniz zaman bu isteğinizi destekleyecek noktalarınızı da hazır bulundurun. Eğer işinizde bir değişiklik istiyorsanız, bunun nedenlerini de hazır bulundurun. Kısacası, patronunuzla yapmayı düşündüğünüz her konuşma öncesi dersinize iyi çalışın ve her sorusuna hazır bir cevabınız olsun.

İyi çalışma prensibi

Hepimiz zaman zaman dikkat dağınıklığı yaşayabilir, yapmamız gereken işten uzaklaşabilir ve sonraya bırakabiliriz. Bunu minimuma indirmenin yöntemi, yapmanız gerekenlerin bir listesini en önemli olandan en az acelesi olana doğru sıralamak ve işleri bu sırayla halletmektir.

Eğer o gün için yapacak bir işiniz yoksa patronunuzdan ekstra iş istemek onun gözüne girmenizi ve dikkatini çekmenizi de sağlayacaktır.  

İş arkadaşlarıyla ilişkiler

İş arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizi iyi tutmak sizin için çok önemlidir.

İyi ilişkilere sahip olursanız, yardım istemeniz gerektiğinde, size yardım edecek bir iş arkadaşı bulmanız, bir şeyler rica etmeniz hatta sizi idare etmeleri gereken durumlarda yardım istemeniz çok daha kolay olur.

Ayrıca unutmayın ki, iş arkadaşlarınızla, ailenizden bile daha çok vakit geçirirsiniz. Sizden büyük ya da küçük, herkesle iletişiminizi iyi tutun ve ihtiyacı olana yardımcı olmaktan çekinmeyin. Bütün gününüzü geçirdiğiniz yerde sevdiğiniz insanlarla çalışmak, iş gününüzün daha güzel ve kolay geçmesini de sağlar.

Kariyer Değiştirmek İçin Atılması Gereken Adımlar

Hazır mısınız?

Kariyerinizi değiştirmek için harekete geçmeden önce ilk yapmanız gereken bu değişiklik için gerçekten de hazır olup olmadığınıza karar vermektir.

Şimdiki işinizde neyin sizi mutsuz ettiğini bulun, mutsuzluğunuzun sebebi işinizin doğası mı, canınızın sıkılması mı, yoksa iş arkadaşlarınızla olan ilişkileriniz mi?

Eğer her gün işe istemeye istemeye gidiyorsanız ve işteki mutsuzluğunuz günlük hayatınızı etkiliyorsa, iş değiştirmenizin zamanı kesinlikle gelmiş demektir. Ne istediğinizi iyice düşünün ve ondan sonra harekete geçin.

Düşünmeniz gerekenler

Aklınızdaki kariyer opsiyonlarının bir listesini yaptıktan sonra, bir sonraki adımınızı atmadan önce yapmanız gereken araştırmalar olduğunu unutmayın.

Mesela iş alanının yeri, ki bu çok önemli. Kariyer hedefinize göre başka bir şehire taşınmanız gerekebilir. Bu nedenle şehir ya da semt değiştirmeyi göz önünde bulundurmalısınız.

Bir diğer düşünmeniz gereken şey işinize adamanız gerekecek olan zaman. Tercih ettiğiniz kariyere göre daha uzun saatler çalışmanız gerekebilir.

Kariyer seçeneklerinizi araştırırken internetten yardım alın ve ilgilendiğiniz işi yapmış olan ya da yapan kişilerle görüşün. Nasıl becerilere ve bilgilere ihtiyacınız olduğunu öğrenin.

Zamanlama doğru mu?

Finansal olarak, kariyer değişikliğinizin sonuçlarını göz önünde bulundurun. Alacağınız yeni maaş sizi tatmin edecek ve geçinmenizi sağlayabilecek mi?

Kendinize şu önemli soruyu sorun; ”Daha çok kazanmak mı? Daha huzurlu çalışmak mı?’’

Finansal durumunuza göre bir zamanlama seçmenizin önemini de unutmamalısınız.

Kendinizi hazırlayın

Her iş için gereken özellikler ve yetenekler değişiklik gösterir. Yeni kariyer hedefiniz için geliştirmeniz gereken yeni bilgi ve yetenekler var mı? Yeni kariyer alanınızda bir işe alınmak için gereken yeteneklere sahip olmanızın önemini göz ardı etmeyin. Bunun için internetten de araştırma yapabilirsiniz.

Harekete geçin

Kariyer değiştirmek kolay değildir ama kararınızı verdiyseniz ve araştırmalarınızı yaptıysanız daha fazla beklemenize gerek yok demektir.

CV’nizi ve önyazınızı yenileyin, işinize yarayacak iletişim numaralarının ve e-posta adreslerinin bir listesini yapın ve harekete geçin.

Reddedilmekten korkmayın ve denemekten vazgeçmeyin. İlk iş görüşmenizde hemen işe kabul edileceksiniz diye bir şey yok.

Ayrıca yeni kariyerinize alt basamaklardan başlamanız gerekebileceğini aklınızdan çıkartmayın ve bu durumun hevesinizi köreltmesine izin vermeyin.

 

Her şeyden önce kendinize güvenin ve istediklerinizi elde edebileceğinize inanın! İyi şanslar!