Girişimciler İçin Bir Destek de Etohumdan!

Etohum nedir, neler yapar?

Etohum, kendi internet şirketini kurmak isteyen girişimcilere koçluk yapan, çeşitli destekler veren ve yatırımcılarla tanışmalarını sağlayan bir platformdur.

Seçilen girişimcilerin, Etohum Girişimcilik Kampı’na katılması sağlanmaktadır, böylece girişimcilere iş planı hazırlarken koçluk ve yönlendirme yapılabilir, hazırladıkları iş planlarını bireysel, kurumsal yatırımcı ve şirketlere sunmaları sağlanır. Girişimcilere ofis yeri ve yazılım desteği, internet erişimi, danışmanlık ve birçok diğer hizmet sunulur.

Kimler başvurabilir?

İnternet konusunda yeni iş fikri olan ancak henüz şirketini kurmamış olanlar veya internet şirketini kurmuş, sermaye, yönetim, pazarlama ve diğer desteklere ihtiyacı olan herkes Etohum’a başvuru yapabilir.

Girişimciler okuyor veya okulunu bitirmiş olabilirler. Okulu bitirmiş, çalışmaya başlamış, ancak kendi işini kurmayı isteyen kişi / takımlar da başvurabilirler.

Girişimciler bireysel olarak başvuracakları gibi takım halinde de katılabilirler.

Hangi konularda projelere destek verilir?

Etohum’a internet, e-ticaret, oyun, yazılım, mobil ortamlarda iş fikri olan girişimciler katılabilir.

Başvuru sürecindeki takvim nedir?

Başvurular internet üzerinden alındıktan sonra, 2012 Aralık sonuna kadar girişimcilerle birebir görüşmeler, telefon / video görüşmeleri, e-posta ve diğer iletişim yöntemleri ile uygun adayların seçimi yapılacaktır.

2013 Ocak ayında kısa listeye giren Etohum 40 adayı seçilecek, kendileriyle bu bilgi paylaşılacaktır.

5 – 6 Ocak 2013 Cumartesi – Pazar günü Etohum 40 girişimlerine yatırımcılarla iletişim eğitimi verilecektir.

12 – 13 Ocak 2013 hafta sonu Etohum 40 adayı Etohum melek yatırımcılarına kısa sunumlarını yapacaklardır.

26 Ocak 2013 Cumartesi günü Etohum 15 internet girişimi ve yatırım yapılacak hafta sonu toplantısında açıklanacaktır.

13 – 17 Şubat 2013 tarihleri arasında bu sene seçilen ve geçen seneki Etohum girişimleriyle beraber Etohum Antalya Yatırımcı – Girişimci kampı yapılacaktır.

Girişimcileri bilgilendirmeye yönelik neler yapılır?

Ayda iki defa Etohum kafe toplantıları yapılmakta ve bu toplantılara internet alanında girişim yapmış başarılı kişiler davet edilmektedir. Bu toplantıları kaçıranlar Etohum’um web sayfasından videoları izleyebilirler.

29 Kasımdaki Etohum kafe toplantısından notlar

29 Kasımda yapılan kafe toplantısına katıldım. “Kariyer mi yoksa Girişimcilik mi?” konulu toplantının konuşmacıları, kariyer hayatını bırakıp girişimci olan Can Turanlı ve Serkan Ünsal idi. Burak Büyükdemir’in moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide çok sayıda öğrenci, girişimci ve girişimci adayı merak ettikleri soruları konuklara sordular.

Konuşmacıların her ikisi de yaklaşık 10 senelik kariyer tecrübesinden sonra girişimci olmuşlar. Her ikisinin de geçmişlerinde Turkcell tecrübesi olmuş. Can Bey, markapon’u, sonra da yoyo’yu kurmuş, üçüncü teşebbüsünü kurmak üzereymiş, ama ser verdi sır vermedi. Serkan Bey ise dakick adlı siteyi kurmuş, en az 5 yıl sadece bu girişim üzerinde çalışmak istiyormuş.

Girişimciliğin kariyere göre avantajları ve dezavantajları üzerinde konuşuldu. İki konuşmacı da şu an itibariyle kariyer hayatına göre daha az para kazandıklarını, ama daha mutlu olduklarını vurguladılar.

Konuşmacıların, girişimcilik tecrübesinde kendilerine çıkarttıkları dersler şunlar olmuş: girişimci işin her detayıyla bizzat ilgilenmelidir, rakipler ve işle ilgili her gelişme yakından takip edilmelidir, zorluklar karşısında yılmadan devam edilmelidir.

Enteresan bir gözlem de şu oldu: girişimcilerin çoğu dışa dönük, sosyal ilişkileri kuvvetli kişiler oluyormuş. Ancak bir ortaklıkta her iki ortak da dominant karakterdeyse, o ortaklıkta çoğu zaman problemler, hatta ayrılıklar yaşanıyormuş. Demek ki ortaklık kurarken buna dikkat etmek lazım.

Son olarak, başarılı girişimin olmazsa olmazlara şunlarmış: İyi ekip kur, az para harca, müşteri talebini iyi anla.

Etohum kafe toplantılarını takip etmenizi öneririz, girişimciler için çok faydalı bilgiler veriliyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir