Blog Yazarak Para Kazanmanın Yolları

Girişimciler İçin Bir Destek de Etohumdan!

Etohum nedir, neler yapar?

Etohum, kendi internet şirketini kurmak isteyen girişimcilere koçluk yapan, çeşitli destekler veren ve yatırımcılarla tanışmalarını sağlayan bir platformdur.

Seçilen girişimcilerin, Etohum Girişimcilik Kampı’na katılması sağlanmaktadır, böylece girişimcilere iş planı hazırlarken koçluk ve yönlendirme yapılabilir, hazırladıkları iş planlarını bireysel, kurumsal yatırımcı ve şirketlere sunmaları sağlanır. Girişimcilere ofis yeri ve yazılım desteği, internet erişimi, danışmanlık ve birçok diğer hizmet sunulur.

Kimler başvurabilir?

İnternet konusunda yeni iş fikri olan ancak henüz şirketini kurmamış olanlar veya internet şirketini kurmuş, sermaye, yönetim, pazarlama ve diğer desteklere ihtiyacı olan herkes Etohum’a başvuru yapabilir.

Girişimciler okuyor veya okulunu bitirmiş olabilirler. Okulu bitirmiş, çalışmaya başlamış, ancak kendi işini kurmayı isteyen kişi / takımlar da başvurabilirler.

Girişimciler bireysel olarak başvuracakları gibi takım halinde de katılabilirler.

Hangi konularda projelere destek verilir?

Etohum’a internet, e-ticaret, oyun, yazılım, mobil ortamlarda iş fikri olan girişimciler katılabilir.

Başvuru sürecindeki takvim nedir?

Başvurular internet üzerinden alındıktan sonra, 2012 Aralık sonuna kadar girişimcilerle birebir görüşmeler, telefon / video görüşmeleri, e-posta ve diğer iletişim yöntemleri ile uygun adayların seçimi yapılacaktır.

2013 Ocak ayında kısa listeye giren Etohum 40 adayı seçilecek, kendileriyle bu bilgi paylaşılacaktır.

5 – 6 Ocak 2013 Cumartesi – Pazar günü Etohum 40 girişimlerine yatırımcılarla iletişim eğitimi verilecektir.

12 – 13 Ocak 2013 hafta sonu Etohum 40 adayı Etohum melek yatırımcılarına kısa sunumlarını yapacaklardır.

26 Ocak 2013 Cumartesi günü Etohum 15 internet girişimi ve yatırım yapılacak hafta sonu toplantısında açıklanacaktır.

13 – 17 Şubat 2013 tarihleri arasında bu sene seçilen ve geçen seneki Etohum girişimleriyle beraber Etohum Antalya Yatırımcı – Girişimci kampı yapılacaktır.

Girişimcileri bilgilendirmeye yönelik neler yapılır?

Ayda iki defa Etohum kafe toplantıları yapılmakta ve bu toplantılara internet alanında girişim yapmış başarılı kişiler davet edilmektedir. Bu toplantıları kaçıranlar Etohum’um web sayfasından videoları izleyebilirler.

29 Kasımdaki Etohum kafe toplantısından notlar

29 Kasımda yapılan kafe toplantısına katıldım. “Kariyer mi yoksa Girişimcilik mi?” konulu toplantının konuşmacıları, kariyer hayatını bırakıp girişimci olan Can Turanlı ve Serkan Ünsal idi. Burak Büyükdemir’in moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide çok sayıda öğrenci, girişimci ve girişimci adayı merak ettikleri soruları konuklara sordular.

Konuşmacıların her ikisi de yaklaşık 10 senelik kariyer tecrübesinden sonra girişimci olmuşlar. Her ikisinin de geçmişlerinde Turkcell tecrübesi olmuş. Can Bey, markapon’u, sonra da yoyo’yu kurmuş, üçüncü teşebbüsünü kurmak üzereymiş, ama ser verdi sır vermedi. Serkan Bey ise dakick adlı siteyi kurmuş, en az 5 yıl sadece bu girişim üzerinde çalışmak istiyormuş.

Girişimciliğin kariyere göre avantajları ve dezavantajları üzerinde konuşuldu. İki konuşmacı da şu an itibariyle kariyer hayatına göre daha az para kazandıklarını, ama daha mutlu olduklarını vurguladılar.

Konuşmacıların, girişimcilik tecrübesinde kendilerine çıkarttıkları dersler şunlar olmuş: girişimci işin her detayıyla bizzat ilgilenmelidir, rakipler ve işle ilgili her gelişme yakından takip edilmelidir, zorluklar karşısında yılmadan devam edilmelidir.

Enteresan bir gözlem de şu oldu: girişimcilerin çoğu dışa dönük, sosyal ilişkileri kuvvetli kişiler oluyormuş. Ancak bir ortaklıkta her iki ortak da dominant karakterdeyse, o ortaklıkta çoğu zaman problemler, hatta ayrılıklar yaşanıyormuş. Demek ki ortaklık kurarken buna dikkat etmek lazım.

Son olarak, başarılı girişimin olmazsa olmazlara şunlarmış: İyi ekip kur, az para harca, müşteri talebini iyi anla.

Etohum kafe toplantılarını takip etmenizi öneririz, girişimciler için çok faydalı bilgiler veriliyor…

Başarılı Bir İş Kurmak İçin Atmanız Gereken Adımlar

Sizin tutkunuz nedir? Eğer yeni bir iş kurmayı planlıyorsanız bu, aynı zamanda keyif alacağınız bir iş olmalı. Yeni bir iş, büyük zaman ve enerji ister, bu nedenle, hobinizi veya profesyonel deneyiminizi potansiyel iş fikri olarak kullanmak akıllıca bir seçimdir. Mesela, dikişte iyiyseniz, kendinize bir terzi dükkanı açmayı düşünün.

Bir girişimci olmanın gerektirdiği özelliklere sahip misiniz? Başarı şansınızı arttırmak için bu yazımızı mutlaka okuyun.

İsim oyunu

Şimdi, iş fikrinizi 1’e düşürdüğünüzü düşünelim. Sıra, isim seçmeye geldi. İş başlatmanın en zor yanlarından biri doğru ismi seçmektir. Doğru isim başarı demektir, yanlış seçilmiş bir isimse, işinizin başlamadan bitmesi anlamına gelebilir. İşte size akıllıca isim seçmenize yarayacak öneriler;

 • Akıllıca seçilmiş bir isim unutulmaz ve kolay söylenebilir olmalıdır.
 • Akıllıca seçilmiş bir isim, iş yerinizin ne yaptığını açıklar özellikte olmalıdır. Mesela; ”… Danışmanlık’’ bu, bir danışmanlık şirketi olduğunuzu açıklıyor.
 • Akıllıca seçilmiş bir isim kısa ve olabildiğince sıcak olmalıdır.

Görevde

 • Bir misyon tanımı, diğerlerine kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve nasıl yaptığınızı anlatır. Ayrıca rakibinizden neden daha üstün olduğunuzun da cevabını verir.
 • İşyerinizin vizyonunu, hedefini ve yönünü tanımlar ve açıklar.
 • Bir yol çizmenizi ve başarılı olmak için neye odaklanmanız gerektiğini görmenizi sağlar.
 • Gelecekteki çalışanlarınızın ne yapacağına karar vermenizi sağlar. Mesela, ”… Danışmalık olarak hedefimiz son derece açık, girişimci olmaya karar vermiş kadınların başarılı olmasını sağlamak.” gibi.

Yasallaştırın

İşyerinize en uygun yasal formu çok dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Bu, sizin vereceğiniz ilk, en önemli kararlardan biridir. Bu kararınızın uzun süreli sonuçları olabilir. Bu nedenle ne tip bir iş yapısına sahip olacağınıza karar vermeden önce, göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır.

 • Elde etmek istediğiniz işin kapsama alanı
 • İşinizin büyüklüğü
 • İşinizin davalara karşı olan hassasiyeti ve kırılganlığı
 • Farklı sahiplik yapılarına göre vergi sonuçları
 • Sahip olmak istediğiniz kontrol yetkisi oranı
 • İşyerinizden beklediğiniz kar ve kayıplar

Kendinizi ileri düşünceli bir ekiple destekleyin

Kimi bilmeniz ya da kimlerle işbirliği yapmanız gerekiyor? Takımınızda doğru insanların olması işinize odaklanmanızı sağlar ve büyük miktarda paralar kaybetmenize sebep olacak hatalar yapmanızı engeller. Mesela, aşağıdakilere ihtiyacınız olabilir;

 • Sertifikalı bir mali müşavir
 • İşyeri avukatı
 • Bilgisayar mühendisi
 • İnsan kaynakları danışmanı

İşyeriniz için ihtiyacınız olan lisans ve izinler araştırın

Gördüğünüz gibi, yeni bir iş kurmak için birçok işi adım adım gerçekleştirmeniz gerekmekte. Bu kadar çok işi hallederken önemli, yasal ayrıntıları atlama ihtimaliniz yüksektir. İşte size ihtiyacınız olacakların bir listesi;

 • Şehrinizin istedikleri; iş yerinizin lisansı için gerekenler şehirden şehire değişiklik gösterebilmektedir.
 • İşyeri lisanları; Bulunduğunuz şehire bağlı olarak, işyeri lisansı, vergi nedeniyle ya da başka nedenlerle istenebilmektedir.
 • Vergi levhası; Şirketinizin bir vergi numarası ve lisansı olması önemlidir.
 • Marka tescili; İşinizin büyüklüğüne bağlı olarak markanızı tescil etmek isteyebilirsiniz.
 • İşyeri sigorta sicil numarası; İşyerinize eleman almayı düşünüyor musunuz? Eğer cevabınız evetse, bunu devlete belirtmeniz gerekcektir ve işyeri sigorta sicil numarası almanız gerekir.

 

Yeni bir iş kurmak için yapmanız gerekenlerin sayısının gözünüzü korkutmasına izin vermeyin. Daima profesyonellerle çalışın, kurallara uyun ve bu zor süreçten sonra kendinize ait bir işyerinizin olmasının keyfini çıkartın!

G3 Forum Çok Renkli Geçti

Tüm dünyada 123 ülke ile aynı anda kutlanan Global Girişimcilik Haftası’nın en önemli etkinliklerinden biri olan G3 GİRİŞİMCİLİK FORUMU, bu yıl Vodafone ana sponsorluğunda, 15 Kasım Perşembe günü Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda gerçekleşti.

Yaklaşık 1500 girişimci ve girişimci adayına ev sahipliği yapan Forum , TOBB ve GATE Türkiye ev sahipliğinde gerçekleşti ve bu yılki ana konuşmacı Hüsnü Özyeğin oldu.

Etkinliğin ilk bölümünde, girişimciler, 62 değişik masada finans, hukuk, insan kaynakları, pazarlama, sosyal girişimcilik, teşvikler, mobil teknolojiler ve fikri satma konusunda uzman kişilerle bir araya geldiler. 15’er dakikada bir farklı bir masaya geçerek birçok uzmanla tanışma ve soru sorma fırsatı buldular. Bu uzman kişiler arasında Ali Sabancı, Gülden Yılmaz, Emre Kurttepeli, Sina Afra, Alphan Manas gibi kendi alanında pek çok tanınmış kişi vardı. Bu kadar değerli ismi bir araya getirdiği için çok önemli bir organizasyondu bana göre.

Etkinliğin ikinci kısmında ise, girişimcilik konusunda Türkiye’de önemli destekler veren Rıfat Hisarcıklıoğlu, Gülden Yılmaz ve Serpil Timuray’ın konuşmaları oldu. Ayrıca 2 önemli oturum vardı. Bir tanesi Erol Aksoy, Ali Sabancı ve Alphan Manas’ın katılımıyla gerçekleşti. Bu oturumda konuşmacılar, nasıl sektör değiştirdiklerini ve başarılı/başarısız oldukları tecrübeleri anlattılar. İkinci oturum ise Ali Sabancı ve Serpil Timuray moderatörlüğünde gerçekleşen Hüsnü Özyeğin söyleşisiydi. Hüsnü Bey de girişimcilik konusunda çok önemli tecrübelerini paylaştı. Günün sonunda Uluslararası Girişimcilik Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Tüm gün süren etkinlikte, başarılı girişimcilerin verdiği en önemli mesajlar bana göre şunlardı:

Gülden Yılmaz:

 • Yapılan işte farklılık yarat.
 • Müşteriyi iyi tanı ve ihtiyacı iyi anla, bunun için de araştırma yap ve veri topla.

Erol Aksoy:

 • Analiz yapmadan bir işe girme.
 • Bilmediğin işe tanıdığın kişiyle gir.

Alphan Manas:

 • İşinle evlenme, her zaman ceketini alıp çıkmaya hazır ol.

Ali Sabancı:

 • Girişimci doğulmaz, olunur.
 • Ailevi destek olmadan da başarılı olunabilir.

RIfat Hisarcıklıoğlu:

 • Eski köye yeni adet getir.

Hüsnü Özyeğin:

 • Başarılı olmak için iyi bir takım kur ve üst düzey yöneticileri işe ortak et.
 • Liderin enerjisi işin başarısı için çok önemli!
 • Girişimcilikten önce kurumsal iş tecrübesi kazan.

Girişim Fabrikası

Girişim Fabrikası yöneticilerinden Ozan Sönmez, Murat Tortopoğlu ve Jason Lau ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Girişimci adayları, yalnız değilsiniz, okuyun ve bu desteklerden siz de faydalanın…

Öncelikle Girişim Fabrikası’nın başlıca faaliyet alanlarını öğrenebilir miyiz? Girişimcilere nasıl bir destek sağlıyorsunuz?

Girişim Fabrikası, Özyeğin Üniversitesi ve Turkcell ortaklığında kurulmuş bir yapıdır. Girişim Fabrikası, tekno girişim fikri olan girişimcilerin, fikirlerini hayata geçirmek için ihtiyacı olan kaynakları bir araya getirmeye yardımcı olur. “Girişimciler İçin İş Hızlandırma Merkezi” olarak tanımlayabiliriz.

Girişim Fabrikası’na nasıl başvurulabilir?

Girişimcilerin başvurularını webden topluca alıyoruz. Başvurularda iş planı istemiyoruz, sadece kısa bir başvuru formu doldurmak gerekiyor. Seçtiğimiz ekipleri daha sonra sınıf içi bir eğitime tabi tutuyoruz. Bu eğitimde girişimcilere iş planı hazırlamayı anlatıyoruz. İş planına koyulacak rakamların arkasının doldurulması lazım. İş fikirlerinin nasıl iş modeline döndürüleceğini gösteriyoruz. Yaptığımız çalıştay sonunda iş modeli ortaya çıkıyor. Daha sonra girişimcilere 2-3 hafta veriyoruz. Bu süre içerisinde iş modelinin içindeki varsayımları saha testleri ile test ediyorlar. Tüm bunlar sonunda girişimciler Yürütme Kurulu’na sunum yapıyorlar. Seçilenlere ofis mekanı veriliyor ve bizim mentorluğumuzda ilk prototiplerini geliştirmeye başlıyorlar.

Girişim Fabrikası seçilen girişimcileri hangi hizmetlerden faydalandırıyor?

Ofis mekanı, ücretsiz avukatlık hizmetleri, müşavirlik hizmetleri ve tabi mentorluk veriyoruz. Ayrıca çeşitli uzmanlardan da destek alınıyor. Girişim Fabrikası, tüm bu destekler karşılığında girişimciden bir AȘ. kurma taahhüdü istiyor ve kurulacak şirkette %5 hisse talep ediyor.

AȘ kurma taahhüdü derken, şunu da belirtmek lazım: “Fail Fast” (başarısız olacaksan, çabuk ol) felsefesine inanıyoruz. Fikirler en kısa zamanda denensin ve çalışmayacaksa da bir an önce anlaşılsın istiyoruz. Fikri değiştirmek veya farklı bir fikre geçmek gerekiyorsa, bunu çok para harcamadan anlamak istiyoruz. Eğer fikri hayata geçirmek mümkün değilse, AȘ kurma zorunluluğu olmuyor.

6 aylık ofis desteğinin ardından, girişimciler bir VC (venture capital) desteği alarak mezun olsun istiyoruz. O aşamada biz de %5 hissemizi satıyoruz. Zaten bizim bir kar amacımız yok. Üniversite bünyesinde çalışıyoruz ve girişimciliği desteklemeyi hedefliyoruz.

İşin teknoloji ayağını nasıl hallediyorsunuz? Developer desteği de veriyor musunuz?

Tekno girişimcilerin ekiplerinde genelde bir developer oluyor. Eğer yoksa bu ekiplere kendi networkümüzden bu desteği de sağlamaya çalışıyoruz. Yaptığımız çalıştayda kritik kaynaklar belirleniyor. Developer bazı işlerde 2. planda olabiliyor.

Maddi destek veriyor musunuz?

Tahincioğlu ve Doğa Girişim’i bu sene yeni sponsorlarımız olarak içeri aldık. %5 hisse karşılığında 15 bin TL destekte bulunuyorlar. Ürünü küçük denemelerle test etmek için bu rakam uygun aslında. “Fail fast”, aynı zamanda “Succeed Faster” (başarılı olacaksan, daha çabuk ol) oluyor.

Varsayımları test etmek konusunda örnek verebilir misiniz?

Mesela yapılan varsayım şu olabilir: müşteri bu üründe böyle bir değer görecek ve bunun için x TL ödeyecek. Test etmek için, ‘’Bu ürünü bu fiyata alır mısınız?’’ Diye çevredeki kişilere sorulabilir. Ama biz aslında aksiyona dökülebilecek testleri tavsiye ediyoruz. Mesela basit bir web sitesi kurulabilir ki, insanlar bir düğmeye bassın veya ilgilenirlerse bir e-posta bıraksınlar.

Testlerle ilgili başka bir örnek: yeni bir ilaç bulundu diyelim. Hangi acıyı çözüyor bu ilaç diye soruyoruz. Varsayım şu: ilaç x şikayetini gideriyor. İlk yapılan testler farelerde oluyor. Daha sonra başka hayvanlarda, en son insanlarda deneniyor. Ancak bundan sonra ilaç piyasaya veriliyor.

Başka bir öneri: Fikirle ilgili bir sunum veya video hazırlanıp, internete koyulabilir, bunun ne kadar izlendiği de bir testtir. Fikir tabii ki yayılmış olur ama fikrin çok da bir önemi yok aslında. Önemli olan fikri aksiyona dökebilmek. Müşteri geribildirimini kim daha önce alıp işi kurarsa, zaten o başarılı oluyor.

Hangi tip projelerin desteklenme şansı yüksek?

Öncelikle ekipte tam zamanlı çalışacak ve projeye full dedikse en az 1 kişi olmalı. Bunun haricinde, işin gerektirdiği ekip yetkinliğine sahip olan projelerin şansı daha fazla. Az kaynakla hızlı olmak gerekiyor. Dışarıdan bir kaynakla hızlı olmak çok zor.

Başvuranlar arasında kadınların oranı nedir?

Maalesef çok düşük. Yaptığımız her 20 görüşme içinde en fazla 1 veya 2 kadın oluyor. Seçip desteklediğimiz ekiplerden 3 tanesinde bayan kurucu ortak var. Bayanların işe bakış açısı farklı oluyor, o yüzden bu oran mutlaka artmalı.

Bayanları desteklemeye yönelik projeleriniz var mı?

Goldman Sachs ve Özyeğin Üniversitesi’nin beraber yürüttüğü 10,000 Kadın Girişimci Sertifika Programı var. Burada en temel eğitimler veriliyor ve girişimciler sonrasında izleniyor.

Sosyal girişimcileri de destekliyorsunuz bildiğim kadarıyla, bununla ilgili de bilgi verebilir misiniz?

Sosyal girişimcilik yeni oluşan bir olgu. Biz de bunu desteklemek istiyoruz. Amacımız Girişim Fabrikası modelinde bir yapıyı sosyal girişimciler için de oluşturmak.

Sosyal girişimci, çevresel veya sosyal bir konuda insanların etkilendiği bir soruna çözüm bulmalı. Bunu yaparken gelirini ticari faaliyetlerden kazanması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, bir girişimci, çeşitli firmalardan kullanılmayan boş paketleri alıp,

çalışmayan kadınlara bu malzemeyi işleme becerisini öğretti. Daha sonra bu kadınlar eldeki maddelerden çanta yaptılar ve girişimci bu ürünleri satarak hem para kazandı, hem de istihdam yarattı.

Bu dönemde programa bir sosyal girişimci aldık. İlerde ise bir enkubasyon programı yaratacağız. Bir sivil toplum kuruluşu ve bir fon işbirliği ile bu projeyi hayata geçireceğiz.

Bir de üniversitedeki girişimcilik yüksek lisans programınızdan bahsedebilir misiniz?

Üniversite bünyesinde, girişimci olmak isteyen kişilere yönelik bir yüksek lisans programımız var. Bu bir akademik program. Ancak katılımcılar, 1 sene içinde bir şirket kuracağını ve %5 hisseyi bize vereceğini taahhüt ediyorlar. Buna karşılık, biz de program bedelinin %80’ini harcaması için girişimciye geri veriyoruz. “Convertible seed money” diyoruz buna. Girişimci bu parayı aklında olan fikri geliştirmek için harcıyor. Girişimci, fikirlerini akademik bilgiyle yoğuruyor ve 1 sene boyunca planlama yapmaya zamanı oluyor.

 

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

Global Üniversiteli Girişimci Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Global Üniversiteli Girişimci Yarışması, Türkiye’de genç girişimcilerin desteklemesi açısından çok önemli bir organizasyon. İstanbella ekibi olarak ödül töreninde gençlerin heyecanını paylaştık. 

Türkiye’de 2. defa gerçekleşen Global Üniversiteli Girişimci Yarışması, aslında dünya çapında üniversiteli girişimciler arasında yapılan yarışmanın Türkiye ayağı. Bu yarışmaya katılmak için üniversiteli olmak ve en az 6 aylık geçmişi olan bir şirkete sahip olmak gerekiyor. Başvuru sürecinden sonra, ön elemeyi geçen girişimciler Serpil Timuray, Ali Sabancı, Nejat Eczacıbaşı, Hakan Binbaşgil gibi çok değerli isimlerden oluşan jüriye sunum yapıyorlar. Kazananlar ise ödül töreninde açıklanıyor.

Bu sene yapılan 180 başvurudan, 10 tanesi jüri tarafından yapılan elemede finale kaldı. 5 girişimciye ödül verildi ve aralarında en çok beğenilen girişimci olan Batuhan Yılmaz, New York’ta Türkiye’yi temsil etme hakkını kazandı.

Yarışmanın ana sponsoru Vodafone oldu, diğer önemli sponsorlar ise Akbank, BNP Paribas, Ericsson, Daikin, Novartis, Adobe, Etiva, Bizz Consulting, Capital ve Hürriyet ‘ti. Tüm sponsorları, genç girişimcilere verdikleri destekten ötürü kutluyoruz. Türkiye’de gençler arasında girişimciliğin ileriki yıllarda daha da yaygınlaşmasını diliyoruz. 

3. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi

KAGİDER’in düzenlediği 3. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi, 8-9 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER’in bu yıl üçüncüsünü düzenlediği, Garanti Bankası ana sponsorluğundaki Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi, 8-9 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Yeni dünya düzeni, yeni bir dönem, yeni fırsatlar, kadının yükselen gücü, değişim ana hatları çerçevesinde düzenlenecek oturumlara, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, ABD Toplumsal Cinsiyet Politikaları Direktörü Winnie Byanyima, Sosyal Medya Uzmanı ve Yazar Simran Sethi, Uganda Ulusal Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Olive Z. Kigongo, Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Cartier ödüllü girişimci ve Defining Moments’ın kurucusu Wendy Luhabe gibi ilgi çekici ve donanımlı konuşmacılar konuk olacak. 

Amacı, ”kadın girişimciliğinin ve liderliğinin ekonomik gelişmişliğe ve kalkınmaya olan katkısını ön plana çıkarmak ve bu doğrultuda ulusal ve uluslararası politikaların gelişmesine, ilgili tüm aktörlerin işbirliği yapmasına ve aksiyon almasına ortam hazırlamak” olarak açıklanan zirve konusunda detaylı bilgi sahibi olmak ve kayıt yaptırmak için www.kglzirve.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

”HAYALİME DOKUN” Pozitif Kadın Zirvesi

Sınır Tanımayan Ebeveynler Topluluğu Derneği (STET) ve Şişli Belediyesi Sıcak Eller Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “HAYALİME DOKUN” – Pozitif Kadın Zirvesi, 9 Ekim 2012 Salı günü Şişli Derviş Eroğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

STET Ekibi tarafından hazırlanan “HAYALİME DOKUN”- Pozitif Kadın Zirvesi’nde, ülkemizde yaşayan farklı eğitim ve gelir seviyesindeki kadınların hayattan beklentilerine ve hayallerine yönelik farkındalık kazandırmak ve mevcut durumlarını irdeleyerek, kendilerine bir yol haritası çıkarmalarını sağlamak amaçlanıyor.

 • Yaşam amacımı bulamıyorum, bir vizyona ihtiyacım var!
 • Kendimi daha değerli ve önemli hissetmek istiyorum!
 • Anne oldum, işi bıraktım ama evden çalışmak istiyorum, ne yapabilirim?
 • Yıllar önce iyi bir üniversiteden mezun oldum ama hiç çalışmadım, şimdi iş hayatına başlamaya korkuyorum!
 • İş arıyorum, bulamıyorum, acaba yanlış bir şey mi yapıyorum?
 • İşyerinde hep kendi işimi yaptığımı hayal ediyorum, ama nasıl yapacağımı bilmiyorum!

Bu ve benzeri soruları soran okuma-yazması olan, 18 yaş üstü her kadına açık olan seminere katılım için başvurular banu@stetdernek.org adresinden yapılıyor.

Şişli Belediyesi Derviş Eroğlu Kültür Merkezi’nde 9 Ekim 2012 Salı günü 10:00 -17:00 saatleri arasında STET’ten Ayşe Tolga’nın moderatörlüğünde profesyonel koç ve eğitimciler Banu Tozluyurt ve Işık Taçoğlu tarafından interaktif olarak gerçekleştirilecek.

STET- Sınır Tanımayan Ebeveynler Topluluğu Derneği

Ülkemizdeki kadınlara, insan hakları, anayasal haklar, sağlık sorunları, psikolojik destek gibi pek çok konuda makro ve mikro ölçekte danışmanlık hizmeti veren STET, “sorunsuz çocuk sorumlu ebeveyn” sloganından hareketle ebeveynlere daha iyi anne ve baba olmaları konusunda destek oluyor.  Dernek, ayrıca çocukların ihtiyaçları, davranış biçimleri konusunda onları bilinçlendirerek, sağlıklı nesiller yaratacak projeler geliştirerek etkinlikler düzenliyor.

Blogunuzu Nasıl Kazançlı Bir İşe Çevirirsiniz?

Reklam satışları

Yayıncılık yapan bir iletişim ağına katılmak reklam satışı işinizi kolaylaştırabilir ve sizin blogunuza reklam gelmesini sağlayabilir. Bazı blog ağları direkt olarak reklam alımını zaten yaparlar. Bu da bloggerlara yazı yazmaları için para ödemedikleri bir site alabilmelerini sağlar. Eğer siz de yayıncılık yapan bir iletişim ağına katılmak istiyorsanız, ağınızı seçerken şunlara dikkat etmelisiniz;

 • Nicelikten çok kaliteye dikkat etmelisiniz: Potansiyel reklam verenler sizi bir televizyon kanalı ya da bir dergi gibi görürler. Reklam verecekleri sitelerin düzenli şekilde yeni yazılar yazmalarını ve bu yazıların kaliteli içeriklere sahip olmasını beklerler. Bir de bu siteyi okuyanların rahatça sitede gezinebilecekleri bir düzen ararlar.
 • Ahlak ve Şeffaflık: Potansiyel reklam verenler, iş yaptığınız kişilere karşı dürüst bir ilişki içinde olmanızı ve bu endüstrinin ana esaslarına uymanızı beklerler. Okuyucular ise, genellikle, sizin yazılarınızda sponsorlarınızı belirttiğiniz sürece reklam vermenizde bir sakınca görmezler.
 • Bir profesyonel gibi düşünmek ve davranmak: Blog, tuğla ve harçlarla oluşturulmuş somut bir iş yeri olmayabilir ama yine de bir iş yeridir. Peki, siz insanlarla nasıl iletişim kuruyorsunuz? Sitenizin tasarım ve içeriğine nasıl yaklaşıyorsunuz? Kendinizi potansiyel reklam verenlere nasıl sunduğunuzu mutlaka düşünmelisiniz.

Şirket sponsorluğu

Araştırmalar, insanların %88’inin okudukları bloglarda yazanlara inandıklarını gösteriyor. Bu kişilerin yarısının da bloglarda gördükleri ürünleri aldıkları bilinmekte.

Bu verilere bakılınca, şirketlerin bu blogları pazarlama (marketing) programlarına dahil etmeleri hiç de şaşırtıcı değil. Bir şirket sponsorluğuyla çalışmak blogunuza bu şirketin ürünleri hakkında birkaç yazı yazmak ya da davetlerinde bir marka olmak kadar basit bir olay olabilir.

Bir şirketle ne şekilde çalışıyor olursanız olun, unutmamanız gereken blogunuzun bir platform ve portföy olduğudur. En küçük blog bile doğru kullanıldığında sahibine hatırı sayılır bir gelir sunabilir.

Eğer siz de bir şirket sponsoru ile çalışmakla ilgileniyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurmanızda fayda var;

 • Zorlamayın; Ortaklığınız doğal olmalı. Eğer blogunuz ekonomik stiller yaratmak üzerine bir blog ise, haute couture ürünler üreten bir şirketle anlaşmayın. İş birliği yaptığınız şirket mutlaka sitenizin genel tavrına ve konusuna uymalıdır.
 • Bir teklif hazırlayın; İyi bloggerlar sadece yazar değillerdir, aynı zamanda iyi birer pazarlamacılardır da. Hedef aldığınız şirkete bir teklif hazırlayın ve bu teklifin yanına blogunuzu anlatan bir özet ekleyin. Bu özette sitenizin içeriği, aylık ziyaretçi sayısı ve teklif götürdüğünüz şirketin neden sizinle çalışması gerektiğini anlatan bir paragraf olsun. Bu şirketi nasıl pazarlamayı düşündüğünüzü de mutlaka belirtin ama bu konu ile ilgili fazla bilgi vermekten de kaçının.
 • Hedefinize yaklaşın; Teklifi yollamak istediğiniz şirketteki doğru kontağı bulun (bu kişi genellikle şirketin pazarlamacısı ya da halkla ilişkileridir) ve o kişiye dikkatini çekmenizi sağlayacak bir e-posta atın. Bu mailin konusu, teklifinizin özeti olabilir.

İçeriğinizi geliştirin

Uzmanlık alanınıza daha çok kişi tarafından ulaşılmasını sağlayın. E-kitaplar, seminerler ve konuşma yapabileceğiniz ortamlar bu konuda size yardımcı olabilirler.

Kendinizi ve hedefinizi yenilemek ve geliştirmek için fikirlerinizi bir kağıda yazın ve kendinize bir pazarlama planı oluşturun. Kendiniz için konuşmacı olarak katılabileceğiniz seminerler bulun ve bu seminerler için hakkında konuşabileceğiniz, uzmanlık alanınız olan konular hazırlayın.

Seminerler üzerinden ne kadar para kazanmak istediğinize karar verin. Kaç kişinin seminerlerinize katılacağı hakkında gerçekçi bir tahminde bulunun ve bu durumda kişilerden ne kadar ücret talep edeceğinizi hesaplayın. Sonra da seminerinizin kalitesinin istediğiniz ücretin karşılığı olup olmadığının kararına varın. Kendinizi ya da katılımcılarınızı haksız bir masrafa sokmayın.

Sosyal medya ağlarınızın gücünü kullanın. Düzenleyeceğiniz seminerin reklamını sosyal medya üzerinden yapın ve online hayatın dışında da, işinizle ve seminerinizle ilgisi olan, davetlere ve etkinliklere katılarak insanlara seminerinizin reklamını yapın.

 

Blogunuz ile yapabileceğiniz maddi kazançlı işlere her gün bir yenisi eklenebilir. İster sponsorlar üzerinden, ister kendi uzmanlığınızla para kazanıyor olun, unutmamanız gereken en önemli nokta; stratejik bir planla gelen marka güvenilirliğidir.

Hobinizi Kara Dönüştürmenin Yolları

İş yaşamınızı canlı tutmanıza yardım edecek şeylerden biri; yeni fikir ve olanaklara açık olmanızdır. Aksi takdirde kolayca kendinizi tek yönlü ve skıcı bir iş yaşamında bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, başarılı ve umut vadedici bir girişimci şöyle demelidir; ”Modadan çok hoşlanırım, bu yüzden bir moda tasarımcısı olacağım.’’

Başarılı bir peyzaj mimarı şöyle demelidir; ”Evet, artık işleri biraz canlandırma zamanı, kendime daha yüksek bütçeli ve başarılı müşteriler bulacağım.” Yukarıda size verdiğimiz örnekler başarılı örneklerdir fakat gördüğünüz gibi kısıtlı ve sınırları olan fikirlerdir. İşin gerçeği hobiniz olan bir şey size çok yönlü iş fikirleri oluşturabilir.

Aşağıda size bir hobiden nasıl birçok fikir üretebileceğinizi göstereceğiz ama öncelikle ilgi alanlarınızı, hobilerinizi ve doğal yeteneklerinizi tanımlamalısınız.

Sözcüklerle aranız hep iyi miydi ya da parti ve etkinlik düzenlemek konusunda doğal bir yeteneğiniz mi var? Modayı, yemek pişirmeyi ya da hayvanlara yardım etmeyi mi seviyorsunuz? İlgi alanlarınızın bir listesini yapın ve bunu yaparken kendinize sansür uygulamayın. Unutmayın, herşeyden iş alanı yaratmanız mümkün!

İlgi alanlarınızın ana başlıklarını hazırladıktan sonra, bu konuların çeşitlilikleri hakkında bir beyin fırtınası yapın. Mesela, en ilgilendiğiniz konu moda diyelim ve aşağıdaki seçenekleri inceleyelim;

Yapın gitsin

Birçok iş sahibi ”kendi başına yap” iş modelini benimserler. Bu daha önce örneğini verdiğimiz; ”modadan hoşlanıyorum o zaman moda tasarımcısı olmalıyım’’ tipi düşüncedir ve daha önce de söylediğimiz gibi; bu düşünce şeklinin yanlış hiçbir tarafı yoktur fakat, hobinizin üzerine ekleyebileceğiniz başka seçenekler de mevcuttur. Bunları aşağıda göreceksiniz.

Satın

Bir diğer seçenek de hobinizle bağlantılı, satabileceğiniz ürünler geliştirmenizdir. Mesela yine modayı örnek alırsak; kendinize online bir butik açabilir ve burada tasarımcı kıyafetleri satabilirsiniz.

Hakkında konuşun

İşte burada işinizin hobiniz olması avantaja dönüşüyor. Konu hakkında blog açmak mükemmel bir örnektir. Moda düşkünü olup da sonradan blog açan ve bu yolla öğütler vererek ya da en son moda hakkında ipuçları ve tavsiyeler vererek para kazanan sosyetik güzelleri düşünün.

Konu hakkında öğütler verin

Danışman olarak, uzmanlık alanınız hakkında bir müşterinize direkt olarak önerilerde ve eğitimlerde bulunabilirsiniz. Moda alanına dönersek; bu stilist olarak görev almak ya da stil danışmanlığı yapmak olabilir.

Konuya yatırım yapın

Yatırımcı ya da iş sahibi rolünü üstlendiğinizde, hobinizi ve tutkunuzu bir mülk gibi görerek, ondan gelir elde etmeyi umarsınız. Uzmanlık alanınız modaysa, yeni ve henüz popüler olmamış fakat umut vadettiğini düşündüğünüz bir modacı bulun ve ona maddi anlamda yardımcı olarak bir sonbahar koleksiyonu yapmasını sağlayın, sonra bunları satarak kar elde edin.

Konu için teknoloji geliştirin

İşinizi geliştirecek bir şey bulmaya çalışın. Moda alanında hayatı kolaylaştıracak ve sizin yapabileceğiniz bir makine ya da kullanabileceğiniz bir teknoloji var mı? Mesela, tasarımcılar için bir çizim aplikasyonu gibi. İnsanların günlük kıyafetlerini planlamalarına yardımcı olabilecek bir şey de tasarlayabilirsiniz.

Konunuz ile ilgili bir topluluk oluşturun ya da davet organize edin

Bir moda aşığı olarak, bir moda şovu organize edebilirsiniz ve moda tasarımına yeni başlamış umut verici tasarımcıların dizaynlarını ve yeteneklerini sergilemelerini sağlayabilirsiniz. Evinizde küçük organizasyonlar düzenleyebilir ve bu organizasyonda kadınların vintage parçalar alıp satmalarını sağlayabilirsiniz.

 

Yukarda size önerdiklerimiz seçeneklerinizin sadece birkaçı. Unutmayın, seçenekleriniz neredeyse sınırsız!