Sınavsız İkinci Üniversite Nasıl Okunur

Üniversite okumak herkesin hayali olmakla birlikte artık gençlerimiz ikinci üniversite tercihlerini de kullanmaktadırlar. Halen üniversitede okumakta olan kişilerin ikinci bir üniversiteyi üstelik sınavsız olarak da okuyabileceğini biliyor muydunuz?

Peki, sınavsız ikinci üniversite nasıl okunur ve şartları nelerdir?

Öncelikli olarak Anadolu üniversitesinin başlatmış olduğu sınavsız ikinci üniversite şansı ile dilerseniz okuduğunuz bölüme ek ve destek olarak yan bölümü okuyabilir veya farklı dalda bir bölüm seçiminde de bulunabilirsiniz. Meslek seçiminizde ikinci bir diplomanın daha fazla kapıyı açma şansını kaçırmak istemeyenler için hangi üniversitede okursanız okuyun başta Anadolu üniversitesi olmak üzere, Atatürk ve İstanbul üniversitesinin de açık öğretim bölümlerini uzaktan eğitim şansı ile ikinci bir üniversite tercihi olarak yapabilirsiniz.

İkinci üniversite olarak seçim yapabileceğiniz bölümler arasında iki yıllık veya dört yıllık bölümler de bulunmaktadır. Sınavlarını bulunduğunuz şehirdeki açık öğretim bürolarında yapılacağı veya uzaktan eğitim de internet üzerinden vize ve finallerin yapıldığı ikinci üniversite şansını üniversitede okuyan herkes sınavsız olarak tercih yapabilmektedir.

Şu an okuduğunuz bölümle ilgili olarak yan bir dalda da kariyerinizi ve eğitiminizi geliştirmek istiyorsanız lisans programlarından faydalanabilirsiniz. İkinci üniversite için sadece bir üniversitede okumakta olmanız veya kaydınızın olması da gerekmemektedir. Herhangi bir üniversiteden mezun durumunda iseniz yine sınavsız ikinci üniversite şansınız var demektir. Bu noktada tek şart tabi ki bitirdiğiniz veya halen okumakta olduğunuz bölüm ile aynı programı seçmeme zorunluğunuz bulunmaktadır.

Sınavsız ikinci üniversite için kaydını yaptıran öğrenciler okurken açık öğretim bölümleri ile herhangi bir şekilde örgüm öğretime geçiş yapamayacaklardır. İkinci üniversite tercihiniz için hangi bölümü okuyacağınıza karar verdikten sonra dilerseniz internet üzerinden veya bizzat bulunduğunuz şehirdeki açık öğretim bürolarından sınavsız ikinci üniversite başvurusu yapabilirsiniz. Ülkemizde de sayılı birkaç üniversitenin tanımış olduğu bu haklardan yararlanırken her üniversitenin bu alanda açmış olduğu bölümler ve kontenjanların da sınırlı olduğunu da belirtmek isteriz. Kariyer hedefinizi ikinci bir diploma ile ikiye katlamak için sizlere tanınan bu sınavsız üniversite hakkından faydalanabilirsiniz.

Kendinize Daha Fazla Zaman Ayırmanızı Sağlayacak İpuçları

Özellikle çalışan hanımlar eve geldiklerinde de asla işleri bitmez, sorumlulukları beylere göre kat ve kat fazladır, eve gelince yemek hazırlanmasını bekleyen bir çocuk bir erkek onları bekler, bir yığın ütü ve koskoca bir evin temizlenmesi de işin en zor kısmı. Bu işleri kolaylaştırmak için püf noktalar oluşturarak daha az zamanla daha çok iş yapmanız kendinize ve sevdiklerinize daha fazla vakit ayırmanızı sağlar.

Duvarlarınızı temizlerken büyük bir leğen hazırlayın, içerisine çok kaynar su ekleyin bunu duvarlarını temizleyeceğiniz odanın merkezine yerleştirin, oda kapısını ve pencerelerinizi kapatın ki kaynar sudan çıkan buhar duvarlarınızı aha fazla nemlendirebilsin, bu işlem silerken duvardaki kirin daha çabuk(100) çıkmasına fayda sağlar, daha az yorulursunuz.

Eğer temizleyeceğiniz duvar mutfaktaysa hazırladığınız deterjanlı kovaya bir fincan tuz atın, bunu yapmaktaki sebep, yemek sırasında duvarlarda oluşan is lekelerine ve kızartmalardaki yağ lekelerine etkili bir çözüm getirecek lekelerin kolayca çıkmasını sağlayacaktır.

Bahçe duvarlarınızı boyadıktan sonra iyice yıkayıp kurutun ardından, bir kovaya nişastalı su hazırlayın. Hazırladığınız suya sünger batırarak duvarlarınızı silin, duvara daha az kir bulaştığını oluşan lekelerin bile kolayca çıktığını göreceksiniz, size büyük bir kolaylık sağlayacak.

Hiçbir bayan ezilmiş basık halıları evinde görmekten hoşlanmaz, evinize gelen misafirlerin de ilk dikkat edeceği noktalardan biri peki bunun için ne yapılmalı! Ezilmiş halının üzerine ıslak bir (100)bez koyun bezin mümkün olduğunca ıslak olmasına dikkat edin, kuruyan bez halının daha çok ezilmesine neden olur, ıslak bezin üzerine ılık ütüyü dolaştırın. Ütünüz hafif olması gerekir halıya çok baskı yapmadan bu işlemi gerçekleştirin, halıların kabardığını göreceksiniz tamamen kalkması için halıyı hırpalamadan fırçalamanız yeterli olacaktır.

Koltuklarınızı her süpürge yaptığınızda temizleyin bu işlem için elektrik süpürgesinin özel aparatı vardır. Aparatı kullanmaktaki amaç yerleri ve halıları süpürdüğünüz fırçanın pisliğini koltuklara bulaştırmamanızdır. Evinizde elektrik süpürgesi yoksa koltuğun üzerine büyükçe nemli bir örtü serin, beze merdane ya da oklava ile vurun, çıkan toz nemli beze yapışacağı için evinize tozlar yayılmaz bezi kaldırdığınızda koltuğun temizlendiğini(100) göreceksiniz.

Kapıları silmek oldukça yorucu bir iştir küçük köşeler oyuntulu bölgeler zahmet verebilir, parmak izleri kapılarda kötü görüntüye neden olur, bunların temizliğini kolaylaştırmak için büyükçe bir patatesi alın ve ikiye bölün ve hafifçe çıkmayan lekelerin üzerinde gezdirin, inatçı kirlerin hemen yok olduğunu göreceksiniz. Başka bir yöntem olarak kaynar bir su hazırlayın içersine 4 tatlı kaşığı çay ekleyin, suyu soğumaya bırakın, soğuyan suyu kapı ve tahta eşyalarınıza büyük bir sünger yardımıyla bolca sürün ardından yumuşak mikro fiber bez ile kurutun bu işlemi çerçeveleriniz içinde kullanabilirsiniz. Parladığını ve tertemiz olduğunu göreceksiniz. Sizde bu işlemleri uygulayarak evinizi kolayca temizler kendinize ve sevdiklerinize bolca vakit ayırabilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olurum?

Ne zaman emekli olacağınızı merak mı ediyorsunuz, SGK nın sisteminden ne zaman emekli olacağınızı hesaplayabilir ve tam tarihini öğrenebilirsiniz.  Ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için gerekli bilgiler aşağıdaki gibidir. Bu bilgileri girdiğinizde SGK nın sisteminden ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

  • Çalışmaya başladığınız tarih
  • Doğum tarihiniz
  • SSK Prim ödeme gün sayınız

Yeni Bir İş Kurmanın Yolları

Kendiniz yapın

Başlangıçta elinizdeki para miktarına göre hareket edin ve işleri adım adım büyütün. Pek çok başarılı iş kadını, işine bu şekilde başlamıştır.

Kredi alın

Bankalar, size başlangıç için ihtiyacınız olan krediyi sağlayabilirler. Fakat akıllı bir ödeme planı yaptığınızdan emin olun.

Bağış

Aileniz ve yakın arkadaşlarınız size bağışta bulunabilirler. İnsanlardan doğum günü ve yılbaşında hediye yerine para isteyebilirsiniz.

Melek yatırımcı

Eğer şirketinizin yarısını bölüşmek sizin için sorun değilse melek yatırımcı denilen, para yatıracak ve işinizi destekleyecek bir yatırımcı bulabilirsiniz. Yalnız bu yatırımcıların sadece büyüme şansı olan şirketleri desteklediklerini de aklınızdan çıkartmayın.

Kişisel borç

Tanıdığınız insanlardan, ailenizden ileride ödemeli borç isteyebilirsiniz.

 

Her şeyden önce kendinize güvenin ve yapabileceğinize inanın!

Evde Oturan Anneler İçin Part Time İş Önerileri

Online yazı

Gününüz çok yoğun geçiyorsa günlük istenilen kotaya ulaşmanız zor olabilir ama online yazı yazmak hoşunuza gidecek bir deneyimse bunu deneyebilirsiniz.

Online dükkan

Online bir dükkan açarak elinizdeki ikinci elleri ya da kendi yaptığınız şeyleri satabilirsiniz.

Pastacılık

Eğer pasta, kurabiye yapmayı seviyorsanız bunu işiniz haline getirebilirsiniz.

Özel hocalık

Uzmanı olduğunuz bir konuda (matematik, fen, İngilizce) çocuklara özel ders verebilirsiniz.

Web tasarımcısı

Eğer bu konuda bilgi ve eğitiminiz varsa, part time olarak web siteleri tasarlayabilirsiniz.

Blogger

Blog yazmak sizi rahatlatır, eğlendirir hatta bu işten para bile kazanabilirsiniz.

 

Bu fikirlerden biri mutlaka hoşunuza gidecektir. Değerlendirmenizi tavsiye ederiz!

Online İş Kurmanın Zorlukları

Alan adı bulmak

Online iş kurmanın karşılaşacağınız ilk zorluğu, e-ticaret şirketinizin ismine karar vermektir. Sonra bu ismi kayıt ettirmeniz gerekir. Bunun için resmi kurumlara başvurmalı ve ‘.com’ , ‘.com.tr’ ya da ‘.net’ uzantılı olarak bir adres almalısınız.

Pazarlama stratejileri

Kurduğunuz şirketin nasıl sosyal stratejiyle ilerleyeceğini bilmek gerekir. Reklam mı vermeli? Sosyal medyadan (Facebook, Twitter, Instagram…) mı tanıtım yapmalı? Bunun için bir uzamana danışabilirsiniz.

Bir gecede zengin olmayı beklemeyin

Çok çok özel bir ürününüz olmadığı sürece ve bu viral bir şekilde yayılmadığı sürece bir gecede zengin olmanız imkansızdır. Siz, online işinizin içeriğini zenginleştirmeye ve sosyal ortamlarda tanınmak için çalışmaya devam etmelisiniz.

Öğrenme zamanı

Sitenizi ilk kurduğunuzda, kod yazma ya da başka karmaşık bilgilere sahip olmanıza gerek olmaz. İnternette, site kurmanıza yardımcı pek çok adres mevcuttur. Fakat bir süre sonra PHP, HTML bilgilerinizin artması gerekir. Bunun için birini tutabilir (ki bu çok masraflı olabilir) ya da eğitim alabilirsiniz.

Ödeme alımı

Sattığınız malın ödemesini ne yolla alacağınıza karar vermeniz gerekli. Bunun için bir araştırma yapabilir, size en uygununu bulabilirsiniz.

Google içerik sever

Websiteniz için yapabileceğiniz en faydalı şey, içerik hazırlamaktır. Ne kadar çok içeriğiniz olursa o kadar iyi. Yazdığınız şeyleri silmeden, üzerine, yeni yazılar ekleyin.

Dükkanınızı dizayn etmek

Alan adınızı aldınız, sitenizi kurarken sırada dizaynınızı seçmek var. İnternette bunun için yardımcı pek çok site bulabilirsiniz. Üstelik bu şablonlar için para vermenize bile gerek yok! İnternette pek çok bedava şablon mevcut.

Forumlar

Yeni e-ticaretinizi oluştururken forumlardan yardım alabilirsiniz. Forumlar, size pek çok sorunuzun cevabını bulmanızda yardımcı olacaktır.

 

Başarılar dileriz!

İş Yerinde Yapabileceğiniz En Büyük Yanlışlar

Moralsiz olmak

Eğer iş yerinize her gün zorla gidiyor ve bunu dışarıya da belli ediyorsanız, işinizi istekli bir şekilde yapmıyorsanız kimse sizinle çalışmak istemez. Bu şekilde işinizi elinizde tutmanız da zordur.

”Bu benim işim değil” demek

Eğer böyle söylediğinizi patronunuz duyarsa terfi etmeyi sonsuza kadar unutacaksınız demektir. İş yerinizde, zaman zaman sizden, çalışma saatleriniz dahilinde, ekstra bir şeyler istenebilir ve bunun için de size ekstra bir ödeme yapılmayabilir. Bunu kabullenmeli ve yüzünüzde bir gülümsemeyle görevi yapmalısınız.

Açık espriler

Çalıştığınız yerde açık espriler yapmaktan, küfür etmekten kaçınmalısınız.

Giyim kuralları

İşe giderken, aşırı seksi giyinmekten kaçınmalısınız. İş yeri kıyafet kurallarınızın dışına çıkmamalı ve profesyonel görünecek şekilde giyinmelisiniz.

Kişilik çatışmaları

Her çalıştığınız kişiyle iyi geçinmeniz imkansızdır. Bunu kabullenmeli, karşınızdakinin de bir yetişkin ve iş arkadaşınız olduğunu bilmeli ve orta yolu bulmayı öğrenmelisiniz.

Dedikodu yapmak

Dedikodu yapmak ne kadar çekici olursa olsun iş yerinde bundan uzak durmalısınız.

Takım oyuncusu olmamak

İş yerinde kendinizi soyutlamak yanlıştır. İnsanlar, kitap okumak isteyeceğinizi düşünmezler, sizi yanlış anlarlar ve onlarla birlikte vakit geçirmek istemediğinize inanırlar. İş yerinde takım oyuncusu olmak önemlidir. Kendinizi iş arkadaşlarınızdan soyutlamamalısınız.

 

Her şeyden önce kendinize güvenin. Her işin üstesinden geleceğinize inanın!

İstediğiniz İşi Almanın Yolları

Cv ve önyazınızı süsleyin

İstediğiniz işi almak için önyazı ve CV’nizi özenerek hazırlamanız gerekir. Böylece, kendinizi en iyi şekilde açıklamış olursunuz.

İş görüşmesinden önce araştırmanızı iyi yapın

Görüşmeye gideceğiniz şirket hakkında iyi bir araştırma yapın. Şirketin kıyafet kurallarına göre giyinmeye özen gösterin, şirket hakkında edinebildiğiniz kadar bilgi edinin.

Başarı için giyinin

Görüşmeye giderken, özenli ve doğru giyindiğinizden emin olun. Ne kadar özenli ve doğru giyinirseniz işi alma şansınız da o kadar yüksektir. Profesyonel ve rahat görünmeye dikkat edin.

Pozitif olun

Her zaman kendinize inanın, yeteneklerinize inanın ve pozitif tavrınızı yitirmeyin.

Gerçekçi olun

Büyük hayaller kurmanın kötü bir yanı yoktur, hatta bu, sizi daha fazla motive eder fakat, gerçekçi olmakta da fayda var. Hayalinizdeki işi isterken de gerçekçi olmasınız. Eğer hayalinizdeki iş için yeterli bilginiz yoksa o işi almanız olanaksızdır. Böyle bir durumda bunun farkında olmak ve eksiklerinizi gidermek sizi, istediğiniz işe yaklaştıracaktır.

 

İyi şanslar!

Sizi Başarıya Götürecek 9 Hareket

Sevdiğiniz işi yapın

İşinizi severseniz başarıya ulaşma şansınız daha yüksektir. Çünkü sevdiği işi yapan kişiler daha yaratıcı ve çalışkan olurlar.

Öğrenin

Sürekli yeni şeyler öğrenen kişiler hayatta ve işte çok daha başarılı olurlar.

Dürüst olun

Dürüstlük, size daimi başarıyı getirir. Yalan söylemek ise sadece geçici başarılar elde etmeyi sağlar.

Sağlıklı olun

Hiçbir şey sağlıktan daha önemli değildir. Ne kadar yoğun olursanız olun sağlığınızı ihmal etmeyin. Yeterli uyku uyuyun, düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı beslenin.

Disiplinli olun

Bir şey başarmaya karar verdiyseniz, planınıza sadık kalmalısınız. Disiplini elden bırakmayın.

Kendinize inanın

Sizi yıldırmak, yolunuzdan döndürmek isteyen insanlar olacak. Siz, öncelikle kendinize inanmalısınız.

Odaklanın

Eğer kendinizi pek çok önemsiz iş yaparken buluyorsanız durun ve amacınızı gözden geçirin. Başarmak için nelere odaklanmanız gerektiğini bulun ve onlara odaklanın.

Önem sırası yapın

Hedeflerinizi ve günlük işlerinizi sıraya dizin. Aynı anda birden çok iş yapmak zamandan kazanmanızı sağlıyor gibi görünebilir ama sonuçta elde edeceğiniz şeyleri etkiler. Önemli olanları önce yapmayı ihmal etmeyin.

Yaratıcı olun

Çerçevenin dışında düşünün. Bu, sizi diğerlerinden ayırarak başarıya götürecektır.

 

Her şeyden önce kendinize güvenin ve başarabileceğinize inanın!

Uzun Bir İş Gününden Sonra Kendinizi Dinlendirin

Hiçbir şey yapmayın

Uzun bir günün ardından yapmanız gereken şey son derece basit, uzanın ve hiçbir şey yapmayın. Birkaç dakika kendinize rahatlamak için izin verin ve etrafınızdaki şeylerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

Daha rahat kıyafetler giyin

İş kıyafetinizi çıkartıp daha rahat bir şeyler giymeniz çok önemli. Böylece daha rahat hisseder ve gevşeyebilirsiniz.

Banyo yapın

Uzun, sıcak bir banyo herkesi rahatlatır. Eğer küvetiniz varsa sıcak su doldurup içinde en az 20 dakika uzanın, eğer yoksa, duşta sıcak suyun altında vakit geçirin.

Egzersiz yapın

Koşmaktan hoşlanıyorsanız biraz koşabilir, bisiklete binebilir, spora gidebilir ya da Pilates yapabilirsiniz. Egzersiz yapmak sizi rahatlatacak ve kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

Hoşunuza giden bir şeyler yapın

Bütün gün çalıştıktan sonra keyif aldığınız şeyleri yapmak sizin de hakkınız. Biraz kitap okuyabilir, televizyon izleyebilir, kurabiye pişirebilirsiniz. Önemli olan hoşunuza giden bir şey yapmaktır. Bunu yapmak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Kokulu mum yakın

Rahatlamanızı sağlayacak bir diğer şey kokulu mumlar yakmak ve etrafa yayılan kokunun ve güzel ışığın keyfini çıkartmaktır.

Rahatlatıcı müzik açın

Rahatlamak için güzel bir müzik açmaya ne dersiniz? Biraz klasik müzik ya da doğa sesleri içeren müzik açın ve rahatlayın.

 

Keyifli günler dileriz!