19. Hafta Hamilelik (Gebelik)

0
195

Tebrikler, bebeğinizi kucağınıza almaya bir hafta daha yaklaştınız ve yolun yarısına gelmenize çok az kaldı. Bu hafta hem sizin hem bebeğiniz için oldukça önemli. Hamileliğinizin yarısına yaklaştıkça, karnınızda bir bebek oluşuna ve vücudunuzda yaşanan değişikliklere alışmış olmalısınız. Bu hafta sizin ve bebeğinizin vücudunda nelerin değiştiğine birlikte bakalım.

Sizin Vücudunuz

Metabolizma hızınızın ve kan hacminizin artmasıyla birlikte cildiniz kuruyup pul pul olabilir. Bu haftalarda vücudunuz susuz kalabilir. Tuvalete gitme sıklığınızın artmasıyla birlikte su tüketiminizi artırmak bir sıkıntı gibi gözükse de, dikkatli olmanız lazım. Sıvı alımınıza dikkat etmek, sıcağa karşı artan hassasiyetinizi kontrol altına almak için de önemli

Büyüyen rahminizin midenize baskı yapması ve gebelik hormonunun (progesteron) mide boşalma zamanını uzatması, sindirim problemlerine sebep olabilir. Artan istahınızla birlikte yemeği çok kaçırdığınız zamanlarda ya da gece geç vakitte yemek yediğinizde mide safranızın ağzınıza geldiğini hissedebilirsiniz. Bu durumdan kaçınmak için öğün sayınızı artırıp porsiyonlarınızı küçültebilir, geç saatlerde yemek yemeyi bırakabilir ve yattığınız yastıkları artırarak gövdenizin üst yarısını yükseltebilirsiniz. Bunları yapmanıza rağmen şikayetlerinizde azalma olmazsa doktorunuza danışmaktan çekinmeyin

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bu haftayla birlikte bebeğiniz neredeyse iri bir portakal boyutuna ulaştı. Koku, tat alma, görme, dokunma ve duyma alanları belirmeye başlayan bebeğiniz, yaklaşık olarak 15 cm uzunluğunda. 210 gram civarında bir ağırlığa sahip olan bebeğinizin kolları ve bacakları da artık birbiriyle daha orantılı halde.

 

Bebeğinizde yaşanan değişiklikler bu haftalarda çok daha belirgin bir şekilde gözlemlenebiliyor. İçinizdeki küçük insanın böbrekleri artık idrar üretiyor ve kafa derisinde de yavaş yavaş saçları çıkmaya başladı. Eğer bir kız bebek bekliyorsanız, yumurtalıklarında 6 milyondan fazla yumurta hücresi olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir.

Ev Hazırlıkları

  1. haftada bebeğinizin cinsiyetini öğrenmiş olmalısınız. Bebeğinizin karnınızdaki hareketlerini hissetmeye başlamanızla birlikte, hazırlıklara yavaştan başlayabilirsiniz. Erkek bebekler için mavi, kız bebekler için pembe eşyalar klişesini kırabilir ve bebeğinize hangi renklerde kıyafetler alabileceğinizi görmek için mağazaları dolaşmaya başlayabilirsiniz.

Bebek odanızı hazırlamak için daha erken olsa da, hamileliğinizin görece rahat geçtiği bu dönemde mobilya mağazalarını dolaşıp fikir sahibi olmak iyi bir fikir olabilir. Canınız evden çıkmak istemezse, aynı işi internet ve dekorasyon dergilerini kullanarak da yapabilirsiniz.

Aklınıza Takılabilecekler

Bu dönemde kafeinden uzak durmalısınız. Kafein, kan basıncını ve kalp ritminizi artırır ve bu artış da bebeğinize zarar verebilir. Eğer kahve içmeyi seviyorsanız, markaların kafeinsiz ürünlerini deneyebilirsiniz. Yine de bu tarz ürünleri tüketmek yerine taze sıkılmış meyve suları ve evde yapılmış ayran size çok daha iyi gelecektir.

Bazı araştırmalar, bebeklerin bu dönemde duymaya başladığını gösteriyor. Şimdiye kadar başlamadıysanız bebeğinizle konuşmaya, ona kitap okumaya ya da müzik dinletmeye başlayabilirsiniz. Bebeğinizle iletişime girmek, ona olduğu kadar size de iyi gelecektir.

Hamilelikte yaşadığınız bazı sağlık problemlerini hafifletmek için bitkisel yöntemler kullanıyor olabilirsiniz. Bunu yaparken çevrenizin önerilerine kulak tıkamayın ancak bitkisel yöntemlerin de bebeğiniz için zararlı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Herhangi bir şey kullanmadan önce doktorunuza danışmak, bu konuda yapabileceğiniz en mantıklı şey.

Bu dönemde cildinizde birçok değişiklik fark edebilirsiniz. Avuç içleriniz kızarabilir; yüzünüzde, meme uçlarınızda, dış genital bölgenizde, koltuk altlarınızda ya da uyluklarınızda koyu lekeler oluşabilir. Kloazma denen bu lekelerin sebebi pigmentlerinizin artmasıdır. Gayet normal olan bu lekelerin daha da koyulaşmaması için güneşten korunmaya dikkat etmelisiniz. Dışarı çıkarken koruyucu krem kullanmak, şapka ve gözlük takmak işe yarayabilir.

CEVAP VER