18. Hafta Hamilelik (Gebelik)

0
166

Hamileliğinizin 4. ayını neredeyse tamamladınız. Çoğu anneye göre, bu zamanlar hamileliğin en rahat dönemi. Sizin için normalden daha sıkıntılı geçiyorsa da endişelenmeniz gereken bir şey yok, hamileliğinizde yaşadığınız sıkıntıların hepsi, yaklaşık 5 ay sonra tatlı birer anı olarak kalacak…

Sizin Vücudunuz

Karnınız bir süredir olduğu gibi büyümeye devam ediyor ve bebeğinizi kucağınıza alana kadar da bu büyüme durmayacak. Hamilelerin çoğunluğu, ilk 18 haftada 6 kilogram civarında kilo alıyor. Ama siz daha fazla ya da az aldıysanız endişelenmeyin, her anne adayı 9 ayını farklı yaşıyor ve hamileliği mucizevi kılan özelliklerinden bir tanesi de bu.

Bu haftalarda tuvalete gitme sıklığınızın artmış olduğunu fark etmişsinizdir. Uzanmadan ya da rahatça koltuğunuza yerleşmeden önce tuvalete gitmeyi alışkanlık haline getirmek, rahatınızın daha az kaçmasını sağlayabilir. Ne de olsa bedeninizi bir ufaklıkla paylaşıyorsunuz ve idrar keseniz ona yer açmak için büyük bir fedakarlık yapıyor.

Baş dönmesi, sindirme problemleri ya da kabızlık da bu haftalar da yaşayabileceğiniz sıkıntılar arasında. Otururken ya da ayakta dururken pozisyonunuzu çok hızlı değiştirmemek, baş dönmesinin etkilerini azaltabilir. Kabızlık ve sindirim problemleri için de doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Vücudunuzun yaşanan değişikliklere hızlıca adapte olamaması ve m,de yanması gibi şikayetler yaşamanız da mümkün. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi içinizdeki küçük insanın iştahınızı artırması. Lif oranı yüksek, sağlıklı besinleri tercih etmek, bu sürecin üstesinden daha kolay bir biçimde gelmenizi sağlayabilir. Unutmayın, ağzınızdan içeri giren her şey, bebeğinizin gelişimini etkileyecektir

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bu haftayla birlikte bebeğiniz neredeyse bir avokado boyutuna geldi. Kemikleri kalınlaşan bebeğiniz, yaklaşık olarak 14 cm uzunluğunda. 200 gram civarında bir ağırlığa sahip olan bebeğinizin cildi, verniks caseosa denen kremsi koruyucu bir tabakayla kaplanmaya başladı. Bu tabaka, bebeğinizin cildini sürekli maruz kaldığı sudan koruyacak.

  1. haftada eğer bir kızınız olacaksa rahmi ve fallopian tüpler, oğlunuz olacaksa ise penisi ve testisleri oluşmaya başlayacak. Her ne kadar bebeğinizin cinsiyeti, döllenmenin gerçekleştiği andan itibaren belli olsa da, dışarıdan bakıldığında bu durumun rahatça anlaşılabilmesi bu haftalara denk geliyor

Doktor Kontrolü

Eğer ikinci trimester’da yaptırmanız gereken ultrasona hala gitmediyseniz, daha fazla geciktirmemelisiniz. Artık bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeniz mümkün olduğu gibi, ultrason görüntülerinde onun bacaklarını çapraz yaptığını, kaslarını esnettiğini ya da parmağını emdiğini görebilirsiniz. Bu ultrason görüntülerinin çıktısını doktorunuzdan isteyerek bebeğinize ait bir albüm oluşturmaya başlayabilir ya da çoğaltıp çerçeveleterek sevdiklerinize gönderebilirsiniz.

Doktorunuz bu haftalarda “üçlü test” yaptırmanızı önerebilir. 16.-18. haftalar arasında yaptırılan üçlü testte anne adayından kan alınır. Test sonucunda B.hcg, estriol, AFP hormonlarının düzeyleri incelenir ve trizomi 21 (Down sendromu), trizomi 18 ve nöral tüp defekti olasılıkları hesaplanır.

16.-18 haftalar arasında doktorunuz size opsiyonel testleri yaptırmanızı önerebilir. Amniyosentez, üçlü tarama testi ve benzeri testleri yaptırmayı birçok uzman tavsiye ediyor olsa da, testlerin avantajlarını ve dezavantajlarını doktorunuzla konuştuktan sonra kararınızı vermelisiniz.

Aklınıza Takılabilecekler

Ağırlığınızın artması ve baş dönmeleri yaşamanızla birlikte bu dönemde denge problemleri yaşayabilirsiniz. Göbeğiniz büyüdükçe yerçekimi merkeziniz de değişmeye başladı o yüzden bazı zamanlarda ayakta dururken dengesizlik yaşamanız çok normal. Dengesiz pozisyonlardan kaçınmak ve alçak topuklu ayakkabılar giymek, düşme riskinizi azaltır ve karnınıza gelebilecek darbelerden sizi korur.

  1. haftadan itibaren bebeğinizin ilk hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeklerin çoğu, 16.-20. haftalar arasında hareketlenir. Ufak bir tekme bu hafta sizi bekliyor olabilir ama yine de beklentinizi yükseltmeyin, hamile kadınların birçoğu, bebeklerinin ilk hareketini hissettiklerinde karınlarında gaz olduğundan şüphelendiklerini belirtiyor

Birçok kadın, hamileliği döneminde “öğle uykusu”na yatmadan gününü geçiremediğinden bahsetmiştir. Eğer çalışmıyorsanız, siz de günlük planınızı şekerlemelere uygun bir şekilde değiştirebilirsiniz. Çalışan bir anne adayıysanız da uyku bastırdığında kendinizi rahatlatmak için yanınızda elma taşımak yararlı olabilir. Bu sayede hem düşen kan şekerinizi dengeleyebilir, hem de uykunuzu açabilirsiniz.

 

CEVAP VER