17. Hafta Hamilelik (Gebelik)

0
174

İkinci üç aylık döneminizde bir haftayı daha sağlıkla atlattınız. Hamileliğini tamamlamış çoğu anneye göre, ikinci üç aylık dönem hamileliğin en rahat dönemi. Umarız sizin için de rahat geçer ve güzel bir anı olarak kalır.

Bu hafta sizin ve bebeğinizin vücudunda nelerin değiştiğine birlikte bakalım.

Sizin Vücudunuz

  1. haftada birçok kadın hamileliğini belli eder. İç organlarınızın rahminize ve bebeğinize yer açmak için yer değiştirmesiyle birlikte göbeğiniz büyür. Rahminiz, kendisine yer açmak için bağırsaklarınızı yukarı ve dışa doğru, göbeğinizin yanlarına iktirir.

Nadiren de olsa hamilelerin bir kısmı siyatik ağrısı çekebilir. Vücudunuzdaki en büyük sinir olan siyatik, rahminizin altından geçer ve bütün bacağınız boyunca uzanır. Bebeğiniz büyüdükçe bu sinire baskı yapabilir ve bu baskı da ağrılara sebep olabilir. Uzun süreli ayakta kalmaktan kaçınarak ve geceleri ayaklarınızın altına yastık koyarak bu ağrıları azaltabilirsiniz. Ağrılarınız dayanılamayacak boyutta olursa doktorunuza danışmaktan çekinmeyin, size farklı önerilerde bulunabilir.

Vücuttaki kan hacminin artması, anne adaylarında terleme miktarının artmasına sebep olabilir. Aynı zamanda hamilelerde vajinal akıntı ve burun tıkanıklığı görülebilir. Bunlar normaldir ve doğum sonrasında ortadan kaybolurlar. Yine de normal olmadığını düşündüğünüz bir durum için doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bu haftayla birlikte bebeğiniz neredeyse bir domates boyutuna geldi. Göbek bağı uzayan ve kalınlaşan bebeğiniz, yaklaşık olarak 16-17 cm uzunluğunda. 135 gram civarında bir ağırlığa sahip olan bebeğinizin duyma yeteneği, kulaklarınının gelişmesiyle birlikte yavaştan başladı.

Bebeğinizin kafası da, ilk haftalarda olduğu kadar gövdesiyle orantısız değil. kollarının ve bacaklarının düzenli olarak büyümesi sayesinde bebeğiniz artık çok daha normal gözüküyor.

Doktor Kontrolü

 

Doktorunuz bu haftalarda “üçlü test” yaptırmanızı önerebilir. 16.-18. haftalar arasında yaptırılan üçlü testte anne adayından kan alınır. Test sonucunda B.hcg, estriol, AFP hormonlarının düzeyleri incelenir ve trizomi 21 (Down sendromu), trizomi 18 ve nöral tüp defekti olasılıkları hesaplanır.

 

Bu haftalarda doktorunuzun önereceği bir diğer test de amniyosentez olabilir. Anne adayının karnından iğne yardımıyla amniyo sıvısı alınması şeklinde gerçekleştirilen amniyosentezin amacaı bebeğin kromozom yapısının incelenmesidir. Bu işlemin uygulanması için en uygun dönem 16.-18. haftalar arasıdır ve testin sonuçları 15-30 gün içerisinde çıkmaktadır.

 

Doktorunuz, amniyosentezin yanı sıra birkaç opsiyonel test yaptırmanızı da önerebilir. Birçok uzman hamileliğin birinci ve ikinci dönemleri için hazırlanan opsiyonel testlerin uygulanmasından yana olsa da, testlerin avantajlarını ve dezavantajlarını doktorunuzla konuştuktan sonra kararınızı vermelisiniz.

 

Ev Hazırlıkları

 

Eviniz, yeni bir aile bireyinin aranıza katılmasına uygun değilse, yeni ev aramak için en uygun dönem ikinci üç aylık dönemdir. Karnınızın hareketlerinizi zorlayacak kadar şişmediği bu dönemde, hayatınıza katılacak ufaklık için en uygun evi arayabilirsiniz. Yine de ev hazırlıkları yaparken kendinizi zorlamamaya dikkat edin.

 

Yeni ev ararken, bebeğinizin aranıza katılmasından sonra yardım alabileceğiniz kişilere yakın bir yerler bulmaya çalışabilirsiniz. Bebeğinizi emanet edebileceğiniz aile büyüklerine ya da arkadaşlara yakın oturmak, ilerisi için elinizi oldukça rahatlatacaktır. Yeni evinizde kalıcı olmayı planlıyorsanız parklara ve iyi okullara yakın bir yer tercih etmek yararınıza olacaktır. Geleceği şimdiden planlamaya başlamalısınız.

 

Aklınıza Takılabilecekler

 

Hamileliğinizin bu döneminde, mevcut alerjilerinizin alevlendiğini ve kaşıntılarınızın arttığını fark edebilirsiniz. Bu durum hamilelik süresince normal olsa da, doktorunuza danışıp neler yapabileceğinize karar vermek en doğrusu olabilir.

 

Bebeğinizin cinsiyetinin belli olduğu bu hafta, partnerinizle bebek isimleri hakkında konuşmaya başlamak için en güzel zaman olabilir. İsim seçmek, birçok çift arasında tartışmalara sebep olabilir. Anne adaylarının yaşadığı hormonal dengesizlikler, bu tartışmaları olması gerekenden daha sıkıntılı hale getirebilir. Bazı örnekler de aile büyükleri de tartışmanın içinde yer alabilir. Yapmanız gereken, istediğiniz isimlerin bir listesini oluşturmak ve partnerinizden de aynısını yapmasını istemek. Böylece elinizdeki isimlerden ortak bir liste oluşturabilir ve daha sonrasında sakince üzerinden geçebilirsiniz.

 

Henüz rahatsızlık çekmezken, bu haftalarda yan yatmaya başlayarak vücudunuzu alıştırmak isteyebilirsiniz. Daha sonraki haftalarda göbeğiniz büyüdükçe rahat bir uyku pozisyonu bulmak zorlaşacaktır. O nedenle şimdiden kendinizi ve vücudunuzu yan yatmaya alıştırırsanız, daha sonraki haftalarda rahat edersiniz.

 

  1. haftadan itibaren bebeğinizin ilk hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeklerin çoğu, 16.-20. haftalar arasında hareketlenir. Ufak bir tekme bu hafta sizi bekliyor olabilir ama yine de beklentinizi yükseltmeyin, hamile kadınların birçoğu, bebeklerinin ilk hareketini hissettiklerinde karınlarında gaz olduğundan şüphelendiklerini belirtiyor.

 

Aklınıza takılan tıbbi konuları doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Bazı meseleleri abarttığınızı düşünüyor olabilirsiniz ama emin olun ki doktorunuzun bu duruma alışkın. Doktor hasta ilişkisindeki çizgileri zorlamamak kaydıyla aklınıza takılanları doktorunuzla konuşabilirsiniz.

CEVAP VER