16. Hafta Hamilelik (Gebelik)

0
215

İkinci üç aylık döneminizde bir haftayı daha sağlıkla atlattınız. Hamileliğini tamamlamış çoğu anneye göre, ikinci üç aylık dönem hamileliğin en rahat dönemi. Umarız sizin için de rahat geçer ve güzel bir anı olarak kalır.

Bu hafta sizin ve bebeğinizin vücudunda nelerin değiştiğine birlikte bakalım.

Sizin Vücudunuz

  1. haftaya girmenizle birlikte vücudunuzda fark edeceğiniz en büyük değişiklik, göğüslerinizin görüntüsü ve büyüklüğü olacaktır. Artık süt bezleriniz üretime başladı ve göğüs bölgenizdeki damarlar, bu bölgeye giden kan miktarının artmasıyla birlikte çok daha görünür hale geldi.

Birçok kadının karnı bu haftalarda belli olmaya başlar. Daha önce doğum yapan kadınların vücudu bu gelişmeleri daha önce de deneyimlediği için karınları daha belirgin olabilir. Yine de karnınız belli olmuyorsa endişelenmenizi gerektirecek bir şey yok. Her kadın hamilelik sürecine farklı tepkiler gösterir, bebeğinizin gelişiminde bir problem olmadığı sürece karnınızın büyüklüğünü kafanıza takmaya gerek yok.

Bu dönemde aldığınız kiloların büyük bir kısmı karnınıza gidiyor, bu sebepten bel çizginizin gerginleştiğini hissetmeniz oldukça normal. Büyüyen göğüslerinizde ve göbeğinizde oluşabilecek çatlaklar için krem kullanmaya başlayabilirsiniz fakat hangi tür ürünler kullanmanız gerektiğini ya da çatlak karşıtı krem kullanmanızın uygun olup olmadığını doktorunuza danışmayı unutmayın!

Alınan kilo miktarına bağlı olarak bu haftalarda sırt ağrılarınız da başlayabilir. Sırt ağrılarından korunmak için kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapabilirsiniz. Yüzme ve yürüyüş hamilelik döneminde en çok tavsiye edilen egzersizler, ancak siz yine de program çıkarmadan önce konuyu doktorunuzla konuşun.

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bu haftayla birlikte bebeğiniz neredeyse bir armut boyutuna geldi. Yüz kasları gelişmeye devam eden bebeğiniz yaklaşık olarak 10-12 cm uzunluğunda. 100 gram civarında bir ağırlığa sahip olan bebeğiniz, artık karnınızın içinde farklı yüz ifadeleri yapabiliyor. Bebeğinizin gözleri ve kulakları, 16. haftada olması gereken yerlere yerleşmiş durumda.

  1. hafta, birçok anne-baba için heyecanın doruk yaptığı dönem olarak da nitelendirilebilir. Her ne kadar, hamileliğin tamamı ve hatta daha sonrası oldukça heyecanlı olsa da, bu haftayı diğerlerinden ayıran özellik, deneyimli bir jinekoloğun bu hafta gerçekleşecek bir ultrasonda bebeğinizin cinsiyetini anlayabilmesidir. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek istemiyorsanız doktorunuzu bundan haberdar etmek için en doğru zamandasınız!

Doktor Kontrolü

Bu haftalarda doktorunuzun size yaptırmanızı tavsiye edeceği testlerden ilki amniyosentez. Hamileliğin 16.-20. haftaları arasında yapılan amniyosentez, down sendromu gibi kromozomsal bozuklukları tespit etmek için kullanılır. Yüzde 99’a varan oranlarda doğru sonuç veren amniyosentez sayesinde, birçok genetik hastalığın varlığını tespit etmek mümkündür.

Doktorunuz, amniyosentezin yanı sıra birkaç opsiyonel test yaptırmanızı da önerebilir. Alpha-Feta Protein ve üçlü tarama testi, doktorunuzun size önerebileceği testlerden ikisi. Birçok uzman hamileliğin birince ve ikinci dönemleri için hazırlanan opsiyonel testlerin uygulanmasından yana olsa da, testlerin avantajlarını ve dezavantajlarını doktorunuzla konuştuktan sonra kararınızı vermelisiniz.

Ev Hazırlıkları

Henüz bebek odası hazırlamak için çok erken olsa da partnerinizle birlikte evinizin bebek sonrası döneme uygun olup olmadığını konuşmaya başlamalısınız. Eviniz, yeni bir aile bireyinin aranıza katılmasına uygun değilse, yeni ev aramak için en uygun dönem ikinci üç aylık dönemdir.

 

Yeni ev ararken, bebeğinizin aranıza katılmasından sonra yardım alabileceğiniz kişilere yakın bir yerler bulmaya çalışabilirsiniz. Bebeğinizi emanet edebileceğiniz aile büyüklerine ya da arkadaşlara yakın oturmak, ilerisi için elinizi oldukça rahatlatacaktır. Yeni evinizde kalıcı olmayı planlıyorsanız parklara ve iyi okullara yakın bir yer tercih etmek yararınıza olacaktır. Geleceği şimdiden planlamaya başlamalısınız.

Aklınıza Takılabilecekler

Bebeğinizin cinsiyetinin belli olduğu bu hafta, partnerinizle bebek isimleri hakkında konuşmaya başlamak için en güzel zaman olabilir. İsim seçmek, birçok çift arasında tartışmalara sebep olabilir. Anne adaylarının yaşadığı hormonal dengesizlikler, bu tartışmaları olması gerekenden daha sıkıntılı hale getirebilir. Bazı örnekler de aile büyükleri de tartışmanın içinde yer alabilir. Yapmanız gereken, istediğiniz isimlerin bir listesini oluşturmak ve partnerinizden de aynısını yapmasını istemek. Böylece elinizdeki isimlerden ortak bir liste oluşturabilir ve daha sonrasında sakince üzerinden geçebilirsiniz.

Doğumdan sonra işe dönüp dönmeyeceğiniz, doğum izninizin ne kadar süreceğiyle ilgili konuları iş yerinizdekilerle konuşmak için en doğru zaman olabilir. Hala konuşmadıysanız bu durumu ertelememelisiniz.

Henüz rahatsızlık çekmezken, bu haftalarda yan yatmaya başlayarak vücudunuzu alıştırmak isteyebilirsiniz. Daha sonraki haftalarda göbeğiniz büyüdükçe rahat bir uyku pozisyonu bulmak zorlaşacaktır. O nedenle şimdiden kendinizi ve vücudunuzu yan yatmaya alıştırırsanız, daha sonraki haftalarda rahat edersiniz.

Aklınıza takılan tıbbi konuları doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Bazı meseleleri abarttığınızı düşünüyor olabilirsiniz ama emin olun ki doktorunuzun bu duruma alışkın. Doktor hasta ilişkisindeki çizgileri zorlamamak kaydıyla aklınıza takılanları doktorunuzla konuşabilirsiniz.

CEVAP VER