15. Hafta Hamilelik (Gebelik)

0
164

İkinci üç aylık döneminizde bir haftayı daha sağlıkla atlattınız. Hamileliğini tamamlamış çoğu anneye göre, ikinci üç aylık dönem hamileliğin en rahat dönemi. Umarız sizin için de rahat geçer ve güzel bir anı olarak kalır.

Bu hafta sizin ve bebeğinizin vücudunda nelerin değiştiğine birlikte bakalım.

Sizin Vücudunuz

Artık göbeğiniz iyice belirginleşmiştir. Büyüyen göğüsleriniz ve göbeğiniz için doktorunuza da danışarak çatlaklara karşı krem kullanmaya başlayabilirsiniz. Beslenmenize ve egzersiz programınıza dikkat ederseniz, vücudunuz kendini doğum sonrasında toparlayacak ve hemen hemen hiç iz kalmayacaktır.

Daha önce doğum yaptıysanız, vücudunuz sürece alışkın olduğundan karnınız daha belirgin olacaktır. Ancak bebeğinizin gelişimi normal olduğu sürece karnınızın boyutu çok da önemli değil. Henüz belli olmuyorsa endişelenmeyin.

Bebeğiniz Ne Durumda?

  1. haftada bebeğiniz ortalama 10 cm boyuna ulaşmıştır. Artık elleri ve ayakları ultrason ile kolaylıkla ayırt edilebilir. Ayrıca bu hafta ultrasona girecekseniz, henüz erken olsa da cinsiyetini öğrenme ihtimaliniz var. Bilmek istemiyorsanız doktorunuzu uyarmayı unutmayın!

Doktor Kontrolü

İlk testlerinizi yaptırdınız ve çok şükür her şey yolunda. Bu haftalarda her şey yolundaysa genellikle ekstra bir doktor kontrolü olmaz.

Bazı hamile kadınlar bu aşamada ciltlerinde değişiklikler gözlemleyebilir. Cildiniz hiç olmadığı kadar parlak, pürüzsüz bir hal alabileceği gibi koyu renk benler, sivilceler de üretebilir. Bunların ikisi de doğal olsa da, sivilce ya da lekeleriniz çok artarsa doktorunuzu haberdar etmenizde fayda vardır.

Ev Hazırlıkları

Henüz bebek odası hazırlamak için çok erken. Ancak eğer eviniz müsait değilse, bebek doğduğunda taşınmayı planlıyorsanız, yeni ev arayışına başlayabilirsiniz. İkinci üç aylık dönem, taşınma süreci için en rahat dönem olacaktır. Yeni taşınacağınız evde bir süre kalmaya niyetiniz varsa bu planlama aşamasını uzun tutup uzun vadede mutlu olacağınız bir yeri seçmeniz çok önemli. Örneğin uzun vadede başka çocuk düşünüyorsanız, oda sayısına ona göre dikkat edin. Ailenizle rahat rahat vakit geçireceğiniz parklara, mümkünse deniz kenarına yakın, güvenli bir yer bakabilirsiniz. Çocuğu olan arkadaşlarınız varsa onları evlerinde ziyaret ederek tercih ettikleri bölgeleri alıcı gözüyle dolaşabilirsiniz.

Aklınıza Takılabilecekler

Henüz iş yerinize haber vermediyseniz, bu aralar patronunuzla konuşmak için bir randevu alabilirsiniz. Doğumdan sonra işe dönüp dönmeyeceğiniz, doğum izninizin süresi gibi konuları şimdiden konuşmanız iyi olur. Doğumdan sonra çalışmayı düşünmüyorsanız sizden, yerinize gelecek kişiyi eğitmeniz istenebilir. Bu konuda karşılıklı iletişim içinde olun.

 

İştahınızın açılmasıyla ve haberi alan yakınlarınızın desteğiyle bu aralar biraz fazla yemiş olabilirsiniz. Tadını çıkarın. Bu dönemde kilo almanız normal olsa da, abartmamakta fayda var. Fazla kilo aldığınızı düşünüyorsanız sakın kendi kendinize diyet yapmaya kalkmayın. Porsiyonlarınızı küçülterek az az sık sık yemeniz hem kilo alımınızı kontrol altına almanıza, hem de olası reflü sorunlarıyla önceden baş etmenize yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmenize hala birkaç hafta var, ancak henüz konuşmadıysanız eşinizle olası bebek isimleri hakkında konuşmaya başlayabilirsiniz. Bazı çiftler için karar vermek çok kolay olabilirken, bazı çiftler için de bu süreç haftalarca sürebilir. Aileniz sorduğunda hazırlıksız yakalanmak istemiyorsanız şimdiden konuşmaya başlamanız iyi olabilir. Yoksa sizin aklınızda bir isim olmadığı için hiç istemediğiniz bir isme evet demek zorunda kalabilirsiniz.

Henüz rahatsızlık çekmezken, bu haftalarda yan yatmaya başlayarak vücudunuzu alıştırmak isteyebilirsiniz. Daha sonraki haftalarda göbeğiniz büyüdükçe rahat bir uyku pozisyonu bulmak zorlaşacaktır. O nedenle şimdiden kendinizi ve vücudunuzu yan yatmaya alıştırırsanız, daha sonraki haftalarda rahat edersiniz.

Tıbbi olarak aklınıza takılan herhangi bir konu varsa, doktorunuza telefon edip sorabilirsiniz. Herhangi bir nedenden dolayı telefon edemiyorsanız cevabını merak ettiğiniz soruları bir kağıda not ederek yanınızda taşıyın. Her zaman yanınızda olursa, randevu gününde telaşla unutma riskiniz olmaz. Ayrıca aklınıza gelebilecek yeni soruları da dilediğiniz zaman ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER