13. Hafta Hamilelik (Gebelik)

0
184

Tebrikler, yeni üç aylık döneme giriyorsunuz! Hamileliğini tamamlamış çoğu anneye göre, ikinci üç aylık dönem hamileliğin en rahat dönemi. Umarız sizin için de rahat geçer ve güzel bir anı olarak kalır.

Bu hafta sizin ve bebeğinizin vücudunda nelerin değiştiğine birlikte bakalım.

Sizin Vücudunuz

Geçen hafta geçmediyse, bu hafta sabah bulantılarınız artık azalmış, hatta bitmiş olmalıdır. Sık sık tuvalete gitme gibi diğer erken hamilelik sıkıntıları da. Bunun yanında, kan hacminin artmasına bağlı hafif baş ağrılarınız başlayabilir. Endişelenmeyin. Genellikle biraz dinlenmek, ilaç kullanımına gerek kalmadan ağrıların geçmesi için yeterli olacaktır.

Artık kıyafetleriniz dar gelmeye de başlamış olmalıdır. Henüz eski kıyafetlerinizi giyebiliyor olabilirsiniz ancak son dakikaya bıraktıysanız, kendinizi iyi hissederken birkaç hamilelik kıyafeti almanın vakti gelmiş olabilir.

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bu hafta bebeğinizin başından poposuna kadar boyu ortalama 70-75 mm’ye ulaşmıştır. Sinir sistemiyle birlikte, bir takım refleksleri de gelişmiştir. Beslenmesi tamamen plasenta ve göbek kordonuyla sağlanan bebeğiniz, artık size ve hayata çok daha sağlam tutunmaktadır.

Bugüne kadar bebeğinizin kafası, toplam boyunun hemen hemen yarısı kadardı. Artık bu değişiyor. Bu hafta kafası oran olarak toplam boyunun ortalama 1/3’ü kadar.

Doktor Kontrolü

Eğer henüz bebeğinizle ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını anlamak için bazı testler yapmadıysanız, bu hafta doktorunuzla bu konuda görüşebilirsiniz. İkili Test ya da Zeka Testi olarak bilinen test, bebeğinizde Trizomi 21 (Down Sendromu) veya Trizomi 18 olma ihtimalini ölçer. Bebeğinizin %100 sağlıklı veya hasta olduğu bu test ile belli olmasa da, ileri tanı tetkiklerine gerek olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İkili Test ya da Zeka Testi, bebeğinizin boyu başından poposuna kadar 45 mm ile 84 mm arasındayken yapılabilir. Bu da ortalama 11. hafta ile 14. hafta arasına denk gelir. Bebeğinizin ayrıntılı gelişimi ve test ile ilgili detaylar için doktorunuza danışabilirsiniz.

Ev Hazırlıkları

Artık bir bebek beklediğinizi aileniz ve arkadaşlarınızla rahatlıkla paylaşabilirsiniz. Şu ana kadar kendi sıkıntılarınıza odaklanmış ya da bazı inançlara göre ilk 3 ayın geçmesini beklemiş olabilirsiniz. İkinci üç aylık dönem, güzel haberi paylaşma ve kutlama vakti. Tabii ki içkisiz ve sigarasız partilerle…

Henüz bebek odası hazırlamak için çok erken. Ancak eğer eviniz müsait değilse, bebek doğduğunda taşınmayı planlıyorsanız, yeni ev arayışına başlayabilirsiniz. İkinci üç aylık dönem, taşınma süreci için en rahat dönem olacaktır. Yeni taşınacağınız evde bir süre kalmaya niyetiniz varsa bu planlama aşamasını uzun tutup uzun vadede mutlu olacağınız bir yeri seçmeniz çok önemli. Örneğin uzun vadede başka çocuk düşünüyorsanız, oda sayısına ona göre dikkat edin. Ailenizle rahat rahat vakit geçireceğiniz parklara, mümkünse deniz kenarına yakın, güvenli bir yer bakabilirsiniz. Çocuğu olan arkadaşlarınız varsa onları evlerinde ziyaret ederek tercih ettikleri bölgeleri alıcı gözüyle dolaşabilirsiniz.

Aklınıza Takılabilecekler

Şu ana kadar yapmadıysanız bile, beslenmenizde değişiklikler yapmaya başlayabilirsiniz. Özellikle kalsiyum ve protein almaya dikkat etmeniz önemli. Yağsız kırmızı etten alacağınız demir de, bazı kadınların hamilelik ile birlikte karşılaştıkları demir eksikliği anemisine yakalanmamanıza yardımcı olur. Et yemiyorsanız ıspanak ya da mercimekten de yardım alabilirsiniz.

Tıbbi olarak aklınıza takılan herhangi bir konu varsa, doktorunuza telefon edip sorabilirsiniz. Herhangi bir nedenden dolayı telefon edemiyorsanız cevabını merak ettiğiniz soruları bir kağıda not ederek yanınızda taşıyın. Her zaman yanınızda olursa, randevu gününde telaşla unutma riskiniz olmaz. Ayrıca aklınıza gelebilecek yeni soruları da dilediğiniz zaman ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER