12. Hafta Hamilelik (Gebelik)

1
198

Bu hafta itibariyle, hamileliğinizin ilk üç aylık dönemini tamamladınız. Tebrikler! En riskli ve rahatsız dönemi atlattınız diyebiliriz. Bu ilk dönemi kapatırken belirlediğiniz pozda fotoğraf çekmeyi unutmayın! Doğumdan sonra hoş bir hatıra olarak kalacaktır.

Bu hafta sizin ve bebeğinizin vücudunda nelerin değiştiğine birlikte bakalım.

Sizin Vücudunuz

Bu haftanın en büyük müjdesi, sabah bulantılarınızın sona ermesi. Şimdiden geçmiş olsun… Ayrıca rahim karın içine doğru büyüdüğü ve pelvis kemiklerinin üzerine doğru çıkmaya başladığı için, sık sık tuvalete gitme isteğinizde de azalma olacaktır. Şu ana kadar kilo almadıysanız, bundan sonra almaya başlayabilirsiniz. Günde 300 kalori fazla almanız, bebeğinizin sağlıklı gelişimi için yeterli olacaktır.

Bunlarla birlikte, bu hafta diş eti kanamalarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu endişelenecek bir şey değildir. Hamileliğiniz nedeniyle diş etlerinizde hassasiyetin artmasının doğal bir sonucudur. Dişinizi normalde fırçaladığınızdan daha yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalarsanız rahatladığınızı fark edeceksiniz. Ekstra yumuşak diş fırçalarını yakınınızdaki bir eczaneden de temin edebilirsiniz.

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bebeğin başından poposuna kadar boyu yaklaşık 56 mm civarına ulaşmıştır. El ve ayak parmaklarının tırnakları uzamaya başlamıştır. Üstelik artık o el ve ayak parmaklarını oynatmaya başlamıştır. Uzun bir süre kullanmayacak olsa da diş etlerinde dişlerinin yerleri bile belli olmuştur. Bu aşamada erkek bebeklerin testisleri hala karın içlerinde olduklarından cinsiyeti söylemek hala zordur.

Doktor Kontrolü

Eğer geçen hafta bebeğinizle ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını anlamak için bazı testler yapmadıysanız, bu hafta doktorunuz sizinle bu konuda görüşebilir. İkili Test ya da Zeka Testi olarak bilinen test, bebeğinizde Trizomi 21 (Down Sendromu) veya Trizomi 18 olma ihtimalini ölçer. Bebeğinizin %100 sağlıklı veya hasta olduğu bu test ile belli olmasa da, ileri tanı tetkiklerine gerek olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Doktorunuzla bu hafta görüşmeyecekseniz endişelenmeyin. İkili Test ya da Zeka Testi, bebeğinizin boyu başından poposuna kadar 45 mm ile 84 mm arasındayken yapılabilir. Bu da ortalama 11. hafta ile 14. hafta arasına denk gelir. Bebeğinizin ayrıntılı gelişimi ve test ile ilgili detaylar için doktorunuza danışabilirsiniz.

Ev Hazırlıkları

Daha paylaşmadıysanız, bu haftadan itibaren bir bebek beklediğinizi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Şu ana kadar kendi rahatsızlıklarınıza odaklanmış ya da bazı inançlara göre ilk 3 ayın geçmesini beklemiş olabilirsiniz. Artık güzel haberi paylaşma ve kutlama vakti. Tabii ki içkisiz ve sigarasız partilerle…

Henüz bebek odası hazırlamak için çok erken. Ancak eğer eviniz müsait değilse, bebek doğduğunda taşınmayı planlıyorsanız, yeni ev arayışına başlayabilirsiniz. İkinci üç aylık dönem, taşınma süreci için en rahat dönem olacaktır. Yeni taşınacağınız evde bir süre kalmaya niyetiniz varsa bu planlama aşamasını uzun tutup uzun vadede mutlu olacağınız bir yeri seçmeniz çok önemli. Örneğin uzun vadede başka çocuk düşünüyorsanız, oda sayısına ona göre dikkat edin. Ailenizle rahat rahat vakit geçireceğiniz parklara, mümkünse deniz kenarına yakın, güvenli bir yer bakabilirsiniz. Çocuğu olan arkadaşlarınız varsa onları evlerinde ziyaret ederek tercih ettikleri bölgeleri alıcı gözüyle dolaşabilirsiniz.

Aklınıza Takılabilecekler

Normalde saçınızı boyuyorsanız, hamileliğiniz süresince saçınızı boyamamanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bazı doktorlar da bunu savunsa da, bazı diğer doktorlar da 12. haftadan sonra doğal saç boyalarına karşı çıkmıyor. Dilerseniz bu konuda kendi doktorunuza danışarak onun fikirlerini alabilir, açıklamalarını dinleyebilirsiniz.

Tıbbi olarak aklınıza takılan herhangi bir konu varsa, doktorunuza telefon edip sorabilirsiniz. Herhangi bir nedenden dolayı telefon edemiyorsanız cevabını merak ettiğiniz soruları bir kağıda not ederek yanınızda taşıyın. Her zaman yanınızda olursa, randevu gününde telaşla unutma riskiniz olmaz. Ayrıca aklınıza gelebilecek yeni soruları da dilediğiniz zaman ekleyebilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER