11. Hafta Hamilelik (Gebelik)

0
201

Hamileliğinizin ilk üç aylık dönemini tamamlamaya bir hafta daha yaklaştınız. Bu hafta sizin ve bebeğinizin vücudunda nelerin değiştiğine birlikte bakalım.

Sizin Vücudunuz

Karnınız hamileliğinizi hala ele vermiyor olabilir. Bu son derece normaldir. Çoğu hamile kadında, 3. ayın sonuna kadar dışarıdan belli olacak herhangi bir değişiklik olmaz. Bazı kadınlar, bu dönemde saçlarında ve tırnaklarında bazı değişiklikler hisseder. Saçlarınız kalınlaşabilir, saç ve tırnaklarınız daha hızlı uzamaya başlayabilir. Neden olduğu tam olarak bilinmese de bunlar hamilelik sürecinde son derece normaldir. Dolaşım artışına ve hormonal değişikliklere bağlı olabildikleri düşünülür.

Sabah bulantılarınız yoğun geçiyorsa, hamileliğinizin şu ana kadar olan sürecinde kilo almak yerine vermiş bile olabilirsiniz. Endişelenmeyin. Birkaç hafta içinde bulantılarınız kesilecek ve ondan sonra kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bebeğiniz bu hafta itibariyle 10. haftayı tamamladı ve artık yasalara göre bir birey.

Şu anda kafası neredeyse tüm vücudunun yarısı kadar. Tüm vücudu ise ortalama bir incir büyüklüğünde. El ve ayak parmaklarındaki perdeler yok oldu ve artık parmakları ayrı ayrı. Derisi hala saydama yakın olsa da, kemikleri güçleniyor. 11. haftada bebeğinizde hareketlenmeler de başlar, ancak henüz bu hareketleri siz hissedemezsiniz.

Doktor Kontrolü

Bu hafta doktor kontrolüne gidecekseniz bebeğinizin kalp atışlarını rahatlıkla duyabilirsiniz. Cinsiyetini öğrenmek için ise hala çok erken. 11. haftada doktorunuz bebeğinizle ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını anlamak için bazı testler yapmak isteyebilir. İkili Test ya da Zeka Testi olarak bilinen test, bebeğinizde Trizomi 21 (Down Sendromu) veya Trizomi 18 olma ihtimalini ölçer. Bebeğinizin %100 sağlıklı veya hasta olduğu bu test ile belli olmasa da, ileri tanı tetkiklerine gerek olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Doktorunuzla bu hafta görüşmeyecekseniz endişelenmeyin. İkili Test ya da Zeka Testi, bebeğinizin boyu başından poposuna kadar 45 mm ile 84 mm arasındayken yapılabilir. Bu da ortalama 11. hafta ile 14. hafta arasına denk gelir. Bebeğinizin ayrıntılı gelişimi ve test ile ilgili detaylar için doktorunuza danışabilirsiniz.

Ev Hazırlıkları

Henüz bebek odası hazırlamak için çok erken. Ancak eğer eviniz müsait değilse, bebek doğduğunda taşınmayı planlıyorsanız, yeni ev arayışına başlayabilirsiniz. İkinci üç aylık dönem, taşınma süreci için en rahat dönem olacaktır. Yeni taşınacağınız evde bir süre kalmaya niyetiniz varsa bu planlama aşamasını uzun tutup uzun vadede mutlu olacağınız bir yeri seçmeniz çok önemli. Örneğin uzun vadede başka çocuk düşünüyorsanız, oda sayısına ona göre dikkat edin. Ailenizle rahat rahat vakit geçireceğiniz parklara, mümkünse deniz kenarına yakın, güvenli bir yer bakabilirsiniz. Çocuğu olan arkadaşlarınız varsa onları evlerinde ziyaret ederek tercih ettikleri bölgeleri alıcı gözüyle dolaşabilirsiniz.

Aklınıza Takılabilecekler

Henüz hamileliğiniz belli olmadığı için, patronunuz sizi iş gezilerine göndermek isteyebilir. Ya da belki önceden yaptığınız seyahat planlarınız vardır. Doktorunuz özellikle dikkat etmeniz gereken bir durum olduğunu belirtmediği sürece, gönül rahatlığıyla seyahat edebilirsiniz. Ancak yeni plan yapıyorsanız, seyahatinizi ikinci üç aylık döneme denk getirirseniz daha rahat edersiniz. Böylece ilk üç ayın rahatsızlıkları sonlanmış, son üç ayın hareket zorlukları da henüz başlamamış olacaktır.

Tıbbi olarak aklınıza takılan herhangi bir konu varsa, doktorunuza telefon edip sorabilirsiniz. Henüz doktorunuz belli değilse ya da bir nedenden dolayı telefon edemiyorsanız cevabını merak ettiğiniz soruları bir kağıda not ederek yanınızda taşıyın. Her zaman yanınızda olursa, randevu gününde telaşla unutma riskiniz olmaz. Ayrıca aklınıza gelebilecek yeni soruları da dilediğiniz zaman ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER