20. Hafta Hamilelik (Gebelik)

Artık hamileliğinizin ve ikinci üç aylık döneminizin yarısına geldiniz. Tebrikler! Sabah bulantılarınız, yorgunluğunuz ve ilk yarıda yaşadığınız problemlerin neredeyse hepsi sona erdi. Muhtemelen, bu haftayla birlikte kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Ama siz yine de kendinizi dikensiz bir gül bahçesine hazırlamayın, içinizde büyüyen küçük insan her hafta yeni belirtiler ve biraz da sıkıntılarla gelebilir.

Sizin Vücudunuz

Minyon kadınların büyük bir kısmı, bu haftayla birlikte nefes alıp vermekte biraz sıkıntı yaşayabilir. Bebeğiniz artık iç organlarınıza baskı yapacak kadar büyüdü ve bu da soluk alıp verişinizi zorlaştırabilir. Rahminizin tepe noktası da artık göbek deliğinizin hizasına kadar yükseldi.

Hamile kadınların büyük bir kısmı, gebeliklerinin ilk yarısını 7 kiloya yakın kilo alarak tamamlıyor. Bundan sonrasında da her hafta yarım kilo alacağınızı hesaplayabilirsiniz. Bir anda söyleyince korkutucu gibi gözükse de, aşırıya kaçmadığınız sürece hamileliğinizde kilo almaktan çekinmeyin. İçinizdeki ufaklığı kucağınıza aldığınızda yaşayacağınız koşturma ve düzenli spor sayesinde, aldığınız kiloları vermenin o kadar da zor olmayacağını göreceksiniz.

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bu haftayla birlikte bebeğiniz neredeyse bir havuç uzunluğunda. Ciğerleri tam olarak gelişmemiş olsa da nefes alıp vermeye başlayan bebeğiniz, yaklaşık olarak 17 cm uzunluğunda. 300 gram civarında bir ağırlığa sahip olan bebeğinizin vücudu, verniks kazeoza denen bir sıvıyla kaplı.

Yutkunma hareketini sıklıkla yapan bebeğinizin sindirim sistemi de gelişmeye devam ediyor. Bebeğinizin sindirim sisteminin ürettiği mekonyum (ilk dışkı) denen siyah madde, bu dönemde bağırsaklarında tutulacak ve dışarı atılmayacak, ancak doğumundan sonra bu maddeye bebeğinizin bezinde rastlamanız mümkün.

Ev Hazırlıkları

Bebeğinizin hareketlerinin artmasıyla birlikte siz de bebek odası için hareketlenmeye başlayabilirsiniz. Hamileliğinizin görece rahat geçen bu döneminde mağazaları dolaşmak ve sürekli değişen bebek modasını yakalamak yerinde bir davranış olabilir. Mobilya mağazalarını dolaşabilir ya da ufak kıyafetler içinde kendinizi kaybedebilirsiniz. Yine de bebeğinizin doğumdan sonra da çok çabuk büyüyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Küçük ayakkabılar, ufacık elbiseler birçok anne adayını yoldan çıkarsa da, bebeğinizin sadece birkaç hafta giyeceği kıyafetlere çok para harcamak, daha sonrasında pişman olmanıza sebep olabilir

Çevrenizde yakın zamanda doğum yapmış birileri varsa, uygun markalarla ilgili onlara danışabilirsiniz. Onlar da yakın dönemde sizin yaşadıklarınızı atlattıkları için bebeğinizin sağlığını tehdit etmeyecek ve bütçenizi zorlamayacak ürünler bulmanız konusunda size yol gösterebilirler. Çevrenizdeki bebeklerin küçülen eşyalarına bir gözatmanızda da fayda var.

Aklınıza Takılabilecekler

Daha önce doğum yapmış anne adayları hareketleri daha önce hissetmeye başlamış olsa da, ilk hamileliğini yaşayan birçok kadın bebeğinin hareketlerini bu hafta hissetmeye başlar. Bebeğinizin uyku düzeni de yine bu haftalarda oluşmaya başlar. 20 dakika ila 2 saat arasında değişen periyotlarla uyuyan bebeğiniz, uykudan geri kalan zamanlarında ise saatte 10’dan fazla kez pozisyon değiştirir ya da hareket eder. Ancak bu hareketlerin sadece yeterince güçlü olanlarının anneler tarafından hissedildiğini unutmayın. Nadiren de olsa bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlamanız 22. haftayı bulabilir. Panik yapacak bir şey yok, içinizdeki ufaklık biraz tembel yaratılışlı olabilir.

Bu haftayla birlikte diyetinizdeki demir miktarını artırmak isteyebilirsiniz. Bebeğiniz vücudunuzdaki demirin büyük bir kısmını kullanıyor. Koyu renkli meyve ve sebzeler, yumurta, tavuk, kuru yemişler ve lifli yiyecekler demir yönünden zengindir.

Şimdiye kadar başlamadıysanız bebeğinizle konuşmaya, ona kitap okumaya ya da müzik dinletmeye başlayabilirsiniz. Bebeğinizle iletişime girmek, ona olduğu kadar size de iyi gelecektir. İlerleyen zamanlarda bebeğinizin farklı seslere farklı tepkiler verdiğini fark edeceksiniz ancak bunun için biraz erken. Yine de denemekten vazgeçmeyin.

19. Hafta Hamilelik (Gebelik)

Tebrikler, bebeğinizi kucağınıza almaya bir hafta daha yaklaştınız ve yolun yarısına gelmenize çok az kaldı. Bu hafta hem sizin hem bebeğiniz için oldukça önemli. Hamileliğinizin yarısına yaklaştıkça, karnınızda bir bebek oluşuna ve vücudunuzda yaşanan değişikliklere alışmış olmalısınız. Bu hafta sizin ve bebeğinizin vücudunda nelerin değiştiğine birlikte bakalım.

Sizin Vücudunuz

Metabolizma hızınızın ve kan hacminizin artmasıyla birlikte cildiniz kuruyup pul pul olabilir. Bu haftalarda vücudunuz susuz kalabilir. Tuvalete gitme sıklığınızın artmasıyla birlikte su tüketiminizi artırmak bir sıkıntı gibi gözükse de, dikkatli olmanız lazım. Sıvı alımınıza dikkat etmek, sıcağa karşı artan hassasiyetinizi kontrol altına almak için de önemli

Büyüyen rahminizin midenize baskı yapması ve gebelik hormonunun (progesteron) mide boşalma zamanını uzatması, sindirim problemlerine sebep olabilir. Artan istahınızla birlikte yemeği çok kaçırdığınız zamanlarda ya da gece geç vakitte yemek yediğinizde mide safranızın ağzınıza geldiğini hissedebilirsiniz. Bu durumdan kaçınmak için öğün sayınızı artırıp porsiyonlarınızı küçültebilir, geç saatlerde yemek yemeyi bırakabilir ve yattığınız yastıkları artırarak gövdenizin üst yarısını yükseltebilirsiniz. Bunları yapmanıza rağmen şikayetlerinizde azalma olmazsa doktorunuza danışmaktan çekinmeyin

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bu haftayla birlikte bebeğiniz neredeyse iri bir portakal boyutuna ulaştı. Koku, tat alma, görme, dokunma ve duyma alanları belirmeye başlayan bebeğiniz, yaklaşık olarak 15 cm uzunluğunda. 210 gram civarında bir ağırlığa sahip olan bebeğinizin kolları ve bacakları da artık birbiriyle daha orantılı halde.

 

Bebeğinizde yaşanan değişiklikler bu haftalarda çok daha belirgin bir şekilde gözlemlenebiliyor. İçinizdeki küçük insanın böbrekleri artık idrar üretiyor ve kafa derisinde de yavaş yavaş saçları çıkmaya başladı. Eğer bir kız bebek bekliyorsanız, yumurtalıklarında 6 milyondan fazla yumurta hücresi olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir.

Ev Hazırlıkları

  1. haftada bebeğinizin cinsiyetini öğrenmiş olmalısınız. Bebeğinizin karnınızdaki hareketlerini hissetmeye başlamanızla birlikte, hazırlıklara yavaştan başlayabilirsiniz. Erkek bebekler için mavi, kız bebekler için pembe eşyalar klişesini kırabilir ve bebeğinize hangi renklerde kıyafetler alabileceğinizi görmek için mağazaları dolaşmaya başlayabilirsiniz.

Bebek odanızı hazırlamak için daha erken olsa da, hamileliğinizin görece rahat geçtiği bu dönemde mobilya mağazalarını dolaşıp fikir sahibi olmak iyi bir fikir olabilir. Canınız evden çıkmak istemezse, aynı işi internet ve dekorasyon dergilerini kullanarak da yapabilirsiniz.

Aklınıza Takılabilecekler

Bu dönemde kafeinden uzak durmalısınız. Kafein, kan basıncını ve kalp ritminizi artırır ve bu artış da bebeğinize zarar verebilir. Eğer kahve içmeyi seviyorsanız, markaların kafeinsiz ürünlerini deneyebilirsiniz. Yine de bu tarz ürünleri tüketmek yerine taze sıkılmış meyve suları ve evde yapılmış ayran size çok daha iyi gelecektir.

Bazı araştırmalar, bebeklerin bu dönemde duymaya başladığını gösteriyor. Şimdiye kadar başlamadıysanız bebeğinizle konuşmaya, ona kitap okumaya ya da müzik dinletmeye başlayabilirsiniz. Bebeğinizle iletişime girmek, ona olduğu kadar size de iyi gelecektir.

Hamilelikte yaşadığınız bazı sağlık problemlerini hafifletmek için bitkisel yöntemler kullanıyor olabilirsiniz. Bunu yaparken çevrenizin önerilerine kulak tıkamayın ancak bitkisel yöntemlerin de bebeğiniz için zararlı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Herhangi bir şey kullanmadan önce doktorunuza danışmak, bu konuda yapabileceğiniz en mantıklı şey.

Bu dönemde cildinizde birçok değişiklik fark edebilirsiniz. Avuç içleriniz kızarabilir; yüzünüzde, meme uçlarınızda, dış genital bölgenizde, koltuk altlarınızda ya da uyluklarınızda koyu lekeler oluşabilir. Kloazma denen bu lekelerin sebebi pigmentlerinizin artmasıdır. Gayet normal olan bu lekelerin daha da koyulaşmaması için güneşten korunmaya dikkat etmelisiniz. Dışarı çıkarken koruyucu krem kullanmak, şapka ve gözlük takmak işe yarayabilir.

18. Hafta Hamilelik (Gebelik)

Hamileliğinizin 4. ayını neredeyse tamamladınız. Çoğu anneye göre, bu zamanlar hamileliğin en rahat dönemi. Sizin için normalden daha sıkıntılı geçiyorsa da endişelenmeniz gereken bir şey yok, hamileliğinizde yaşadığınız sıkıntıların hepsi, yaklaşık 5 ay sonra tatlı birer anı olarak kalacak…

Sizin Vücudunuz

Karnınız bir süredir olduğu gibi büyümeye devam ediyor ve bebeğinizi kucağınıza alana kadar da bu büyüme durmayacak. Hamilelerin çoğunluğu, ilk 18 haftada 6 kilogram civarında kilo alıyor. Ama siz daha fazla ya da az aldıysanız endişelenmeyin, her anne adayı 9 ayını farklı yaşıyor ve hamileliği mucizevi kılan özelliklerinden bir tanesi de bu.

Bu haftalarda tuvalete gitme sıklığınızın artmış olduğunu fark etmişsinizdir. Uzanmadan ya da rahatça koltuğunuza yerleşmeden önce tuvalete gitmeyi alışkanlık haline getirmek, rahatınızın daha az kaçmasını sağlayabilir. Ne de olsa bedeninizi bir ufaklıkla paylaşıyorsunuz ve idrar keseniz ona yer açmak için büyük bir fedakarlık yapıyor.

Baş dönmesi, sindirme problemleri ya da kabızlık da bu haftalar da yaşayabileceğiniz sıkıntılar arasında. Otururken ya da ayakta dururken pozisyonunuzu çok hızlı değiştirmemek, baş dönmesinin etkilerini azaltabilir. Kabızlık ve sindirim problemleri için de doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Vücudunuzun yaşanan değişikliklere hızlıca adapte olamaması ve m,de yanması gibi şikayetler yaşamanız da mümkün. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi içinizdeki küçük insanın iştahınızı artırması. Lif oranı yüksek, sağlıklı besinleri tercih etmek, bu sürecin üstesinden daha kolay bir biçimde gelmenizi sağlayabilir. Unutmayın, ağzınızdan içeri giren her şey, bebeğinizin gelişimini etkileyecektir

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bu haftayla birlikte bebeğiniz neredeyse bir avokado boyutuna geldi. Kemikleri kalınlaşan bebeğiniz, yaklaşık olarak 14 cm uzunluğunda. 200 gram civarında bir ağırlığa sahip olan bebeğinizin cildi, verniks caseosa denen kremsi koruyucu bir tabakayla kaplanmaya başladı. Bu tabaka, bebeğinizin cildini sürekli maruz kaldığı sudan koruyacak.

  1. haftada eğer bir kızınız olacaksa rahmi ve fallopian tüpler, oğlunuz olacaksa ise penisi ve testisleri oluşmaya başlayacak. Her ne kadar bebeğinizin cinsiyeti, döllenmenin gerçekleştiği andan itibaren belli olsa da, dışarıdan bakıldığında bu durumun rahatça anlaşılabilmesi bu haftalara denk geliyor

Doktor Kontrolü

Eğer ikinci trimester’da yaptırmanız gereken ultrasona hala gitmediyseniz, daha fazla geciktirmemelisiniz. Artık bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeniz mümkün olduğu gibi, ultrason görüntülerinde onun bacaklarını çapraz yaptığını, kaslarını esnettiğini ya da parmağını emdiğini görebilirsiniz. Bu ultrason görüntülerinin çıktısını doktorunuzdan isteyerek bebeğinize ait bir albüm oluşturmaya başlayabilir ya da çoğaltıp çerçeveleterek sevdiklerinize gönderebilirsiniz.

Doktorunuz bu haftalarda “üçlü test” yaptırmanızı önerebilir. 16.-18. haftalar arasında yaptırılan üçlü testte anne adayından kan alınır. Test sonucunda B.hcg, estriol, AFP hormonlarının düzeyleri incelenir ve trizomi 21 (Down sendromu), trizomi 18 ve nöral tüp defekti olasılıkları hesaplanır.

16.-18 haftalar arasında doktorunuz size opsiyonel testleri yaptırmanızı önerebilir. Amniyosentez, üçlü tarama testi ve benzeri testleri yaptırmayı birçok uzman tavsiye ediyor olsa da, testlerin avantajlarını ve dezavantajlarını doktorunuzla konuştuktan sonra kararınızı vermelisiniz.

Aklınıza Takılabilecekler

Ağırlığınızın artması ve baş dönmeleri yaşamanızla birlikte bu dönemde denge problemleri yaşayabilirsiniz. Göbeğiniz büyüdükçe yerçekimi merkeziniz de değişmeye başladı o yüzden bazı zamanlarda ayakta dururken dengesizlik yaşamanız çok normal. Dengesiz pozisyonlardan kaçınmak ve alçak topuklu ayakkabılar giymek, düşme riskinizi azaltır ve karnınıza gelebilecek darbelerden sizi korur.

  1. haftadan itibaren bebeğinizin ilk hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeklerin çoğu, 16.-20. haftalar arasında hareketlenir. Ufak bir tekme bu hafta sizi bekliyor olabilir ama yine de beklentinizi yükseltmeyin, hamile kadınların birçoğu, bebeklerinin ilk hareketini hissettiklerinde karınlarında gaz olduğundan şüphelendiklerini belirtiyor

Birçok kadın, hamileliği döneminde “öğle uykusu”na yatmadan gününü geçiremediğinden bahsetmiştir. Eğer çalışmıyorsanız, siz de günlük planınızı şekerlemelere uygun bir şekilde değiştirebilirsiniz. Çalışan bir anne adayıysanız da uyku bastırdığında kendinizi rahatlatmak için yanınızda elma taşımak yararlı olabilir. Bu sayede hem düşen kan şekerinizi dengeleyebilir, hem de uykunuzu açabilirsiniz.

 

17. Hafta Hamilelik (Gebelik)

İkinci üç aylık döneminizde bir haftayı daha sağlıkla atlattınız. Hamileliğini tamamlamış çoğu anneye göre, ikinci üç aylık dönem hamileliğin en rahat dönemi. Umarız sizin için de rahat geçer ve güzel bir anı olarak kalır.

Bu hafta sizin ve bebeğinizin vücudunda nelerin değiştiğine birlikte bakalım.

Sizin Vücudunuz

  1. haftada birçok kadın hamileliğini belli eder. İç organlarınızın rahminize ve bebeğinize yer açmak için yer değiştirmesiyle birlikte göbeğiniz büyür. Rahminiz, kendisine yer açmak için bağırsaklarınızı yukarı ve dışa doğru, göbeğinizin yanlarına iktirir.

Nadiren de olsa hamilelerin bir kısmı siyatik ağrısı çekebilir. Vücudunuzdaki en büyük sinir olan siyatik, rahminizin altından geçer ve bütün bacağınız boyunca uzanır. Bebeğiniz büyüdükçe bu sinire baskı yapabilir ve bu baskı da ağrılara sebep olabilir. Uzun süreli ayakta kalmaktan kaçınarak ve geceleri ayaklarınızın altına yastık koyarak bu ağrıları azaltabilirsiniz. Ağrılarınız dayanılamayacak boyutta olursa doktorunuza danışmaktan çekinmeyin, size farklı önerilerde bulunabilir.

Vücuttaki kan hacminin artması, anne adaylarında terleme miktarının artmasına sebep olabilir. Aynı zamanda hamilelerde vajinal akıntı ve burun tıkanıklığı görülebilir. Bunlar normaldir ve doğum sonrasında ortadan kaybolurlar. Yine de normal olmadığını düşündüğünüz bir durum için doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bu haftayla birlikte bebeğiniz neredeyse bir domates boyutuna geldi. Göbek bağı uzayan ve kalınlaşan bebeğiniz, yaklaşık olarak 16-17 cm uzunluğunda. 135 gram civarında bir ağırlığa sahip olan bebeğinizin duyma yeteneği, kulaklarınının gelişmesiyle birlikte yavaştan başladı.

Bebeğinizin kafası da, ilk haftalarda olduğu kadar gövdesiyle orantısız değil. kollarının ve bacaklarının düzenli olarak büyümesi sayesinde bebeğiniz artık çok daha normal gözüküyor.

Doktor Kontrolü

 

Doktorunuz bu haftalarda “üçlü test” yaptırmanızı önerebilir. 16.-18. haftalar arasında yaptırılan üçlü testte anne adayından kan alınır. Test sonucunda B.hcg, estriol, AFP hormonlarının düzeyleri incelenir ve trizomi 21 (Down sendromu), trizomi 18 ve nöral tüp defekti olasılıkları hesaplanır.

 

Bu haftalarda doktorunuzun önereceği bir diğer test de amniyosentez olabilir. Anne adayının karnından iğne yardımıyla amniyo sıvısı alınması şeklinde gerçekleştirilen amniyosentezin amacaı bebeğin kromozom yapısının incelenmesidir. Bu işlemin uygulanması için en uygun dönem 16.-18. haftalar arasıdır ve testin sonuçları 15-30 gün içerisinde çıkmaktadır.

 

Doktorunuz, amniyosentezin yanı sıra birkaç opsiyonel test yaptırmanızı da önerebilir. Birçok uzman hamileliğin birinci ve ikinci dönemleri için hazırlanan opsiyonel testlerin uygulanmasından yana olsa da, testlerin avantajlarını ve dezavantajlarını doktorunuzla konuştuktan sonra kararınızı vermelisiniz.

 

Ev Hazırlıkları

 

Eviniz, yeni bir aile bireyinin aranıza katılmasına uygun değilse, yeni ev aramak için en uygun dönem ikinci üç aylık dönemdir. Karnınızın hareketlerinizi zorlayacak kadar şişmediği bu dönemde, hayatınıza katılacak ufaklık için en uygun evi arayabilirsiniz. Yine de ev hazırlıkları yaparken kendinizi zorlamamaya dikkat edin.

 

Yeni ev ararken, bebeğinizin aranıza katılmasından sonra yardım alabileceğiniz kişilere yakın bir yerler bulmaya çalışabilirsiniz. Bebeğinizi emanet edebileceğiniz aile büyüklerine ya da arkadaşlara yakın oturmak, ilerisi için elinizi oldukça rahatlatacaktır. Yeni evinizde kalıcı olmayı planlıyorsanız parklara ve iyi okullara yakın bir yer tercih etmek yararınıza olacaktır. Geleceği şimdiden planlamaya başlamalısınız.

 

Aklınıza Takılabilecekler

 

Hamileliğinizin bu döneminde, mevcut alerjilerinizin alevlendiğini ve kaşıntılarınızın arttığını fark edebilirsiniz. Bu durum hamilelik süresince normal olsa da, doktorunuza danışıp neler yapabileceğinize karar vermek en doğrusu olabilir.

 

Bebeğinizin cinsiyetinin belli olduğu bu hafta, partnerinizle bebek isimleri hakkında konuşmaya başlamak için en güzel zaman olabilir. İsim seçmek, birçok çift arasında tartışmalara sebep olabilir. Anne adaylarının yaşadığı hormonal dengesizlikler, bu tartışmaları olması gerekenden daha sıkıntılı hale getirebilir. Bazı örnekler de aile büyükleri de tartışmanın içinde yer alabilir. Yapmanız gereken, istediğiniz isimlerin bir listesini oluşturmak ve partnerinizden de aynısını yapmasını istemek. Böylece elinizdeki isimlerden ortak bir liste oluşturabilir ve daha sonrasında sakince üzerinden geçebilirsiniz.

 

Henüz rahatsızlık çekmezken, bu haftalarda yan yatmaya başlayarak vücudunuzu alıştırmak isteyebilirsiniz. Daha sonraki haftalarda göbeğiniz büyüdükçe rahat bir uyku pozisyonu bulmak zorlaşacaktır. O nedenle şimdiden kendinizi ve vücudunuzu yan yatmaya alıştırırsanız, daha sonraki haftalarda rahat edersiniz.

 

  1. haftadan itibaren bebeğinizin ilk hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeklerin çoğu, 16.-20. haftalar arasında hareketlenir. Ufak bir tekme bu hafta sizi bekliyor olabilir ama yine de beklentinizi yükseltmeyin, hamile kadınların birçoğu, bebeklerinin ilk hareketini hissettiklerinde karınlarında gaz olduğundan şüphelendiklerini belirtiyor.

 

Aklınıza takılan tıbbi konuları doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Bazı meseleleri abarttığınızı düşünüyor olabilirsiniz ama emin olun ki doktorunuzun bu duruma alışkın. Doktor hasta ilişkisindeki çizgileri zorlamamak kaydıyla aklınıza takılanları doktorunuzla konuşabilirsiniz.

16. Hafta Hamilelik (Gebelik)

İkinci üç aylık döneminizde bir haftayı daha sağlıkla atlattınız. Hamileliğini tamamlamış çoğu anneye göre, ikinci üç aylık dönem hamileliğin en rahat dönemi. Umarız sizin için de rahat geçer ve güzel bir anı olarak kalır.

Bu hafta sizin ve bebeğinizin vücudunda nelerin değiştiğine birlikte bakalım.

Sizin Vücudunuz

  1. haftaya girmenizle birlikte vücudunuzda fark edeceğiniz en büyük değişiklik, göğüslerinizin görüntüsü ve büyüklüğü olacaktır. Artık süt bezleriniz üretime başladı ve göğüs bölgenizdeki damarlar, bu bölgeye giden kan miktarının artmasıyla birlikte çok daha görünür hale geldi.

Birçok kadının karnı bu haftalarda belli olmaya başlar. Daha önce doğum yapan kadınların vücudu bu gelişmeleri daha önce de deneyimlediği için karınları daha belirgin olabilir. Yine de karnınız belli olmuyorsa endişelenmenizi gerektirecek bir şey yok. Her kadın hamilelik sürecine farklı tepkiler gösterir, bebeğinizin gelişiminde bir problem olmadığı sürece karnınızın büyüklüğünü kafanıza takmaya gerek yok.

Bu dönemde aldığınız kiloların büyük bir kısmı karnınıza gidiyor, bu sebepten bel çizginizin gerginleştiğini hissetmeniz oldukça normal. Büyüyen göğüslerinizde ve göbeğinizde oluşabilecek çatlaklar için krem kullanmaya başlayabilirsiniz fakat hangi tür ürünler kullanmanız gerektiğini ya da çatlak karşıtı krem kullanmanızın uygun olup olmadığını doktorunuza danışmayı unutmayın!

Alınan kilo miktarına bağlı olarak bu haftalarda sırt ağrılarınız da başlayabilir. Sırt ağrılarından korunmak için kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapabilirsiniz. Yüzme ve yürüyüş hamilelik döneminde en çok tavsiye edilen egzersizler, ancak siz yine de program çıkarmadan önce konuyu doktorunuzla konuşun.

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bu haftayla birlikte bebeğiniz neredeyse bir armut boyutuna geldi. Yüz kasları gelişmeye devam eden bebeğiniz yaklaşık olarak 10-12 cm uzunluğunda. 100 gram civarında bir ağırlığa sahip olan bebeğiniz, artık karnınızın içinde farklı yüz ifadeleri yapabiliyor. Bebeğinizin gözleri ve kulakları, 16. haftada olması gereken yerlere yerleşmiş durumda.

  1. hafta, birçok anne-baba için heyecanın doruk yaptığı dönem olarak da nitelendirilebilir. Her ne kadar, hamileliğin tamamı ve hatta daha sonrası oldukça heyecanlı olsa da, bu haftayı diğerlerinden ayıran özellik, deneyimli bir jinekoloğun bu hafta gerçekleşecek bir ultrasonda bebeğinizin cinsiyetini anlayabilmesidir. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek istemiyorsanız doktorunuzu bundan haberdar etmek için en doğru zamandasınız!

Doktor Kontrolü

Bu haftalarda doktorunuzun size yaptırmanızı tavsiye edeceği testlerden ilki amniyosentez. Hamileliğin 16.-20. haftaları arasında yapılan amniyosentez, down sendromu gibi kromozomsal bozuklukları tespit etmek için kullanılır. Yüzde 99’a varan oranlarda doğru sonuç veren amniyosentez sayesinde, birçok genetik hastalığın varlığını tespit etmek mümkündür.

Doktorunuz, amniyosentezin yanı sıra birkaç opsiyonel test yaptırmanızı da önerebilir. Alpha-Feta Protein ve üçlü tarama testi, doktorunuzun size önerebileceği testlerden ikisi. Birçok uzman hamileliğin birince ve ikinci dönemleri için hazırlanan opsiyonel testlerin uygulanmasından yana olsa da, testlerin avantajlarını ve dezavantajlarını doktorunuzla konuştuktan sonra kararınızı vermelisiniz.

Ev Hazırlıkları

Henüz bebek odası hazırlamak için çok erken olsa da partnerinizle birlikte evinizin bebek sonrası döneme uygun olup olmadığını konuşmaya başlamalısınız. Eviniz, yeni bir aile bireyinin aranıza katılmasına uygun değilse, yeni ev aramak için en uygun dönem ikinci üç aylık dönemdir.

 

Yeni ev ararken, bebeğinizin aranıza katılmasından sonra yardım alabileceğiniz kişilere yakın bir yerler bulmaya çalışabilirsiniz. Bebeğinizi emanet edebileceğiniz aile büyüklerine ya da arkadaşlara yakın oturmak, ilerisi için elinizi oldukça rahatlatacaktır. Yeni evinizde kalıcı olmayı planlıyorsanız parklara ve iyi okullara yakın bir yer tercih etmek yararınıza olacaktır. Geleceği şimdiden planlamaya başlamalısınız.

Aklınıza Takılabilecekler

Bebeğinizin cinsiyetinin belli olduğu bu hafta, partnerinizle bebek isimleri hakkında konuşmaya başlamak için en güzel zaman olabilir. İsim seçmek, birçok çift arasında tartışmalara sebep olabilir. Anne adaylarının yaşadığı hormonal dengesizlikler, bu tartışmaları olması gerekenden daha sıkıntılı hale getirebilir. Bazı örnekler de aile büyükleri de tartışmanın içinde yer alabilir. Yapmanız gereken, istediğiniz isimlerin bir listesini oluşturmak ve partnerinizden de aynısını yapmasını istemek. Böylece elinizdeki isimlerden ortak bir liste oluşturabilir ve daha sonrasında sakince üzerinden geçebilirsiniz.

Doğumdan sonra işe dönüp dönmeyeceğiniz, doğum izninizin ne kadar süreceğiyle ilgili konuları iş yerinizdekilerle konuşmak için en doğru zaman olabilir. Hala konuşmadıysanız bu durumu ertelememelisiniz.

Henüz rahatsızlık çekmezken, bu haftalarda yan yatmaya başlayarak vücudunuzu alıştırmak isteyebilirsiniz. Daha sonraki haftalarda göbeğiniz büyüdükçe rahat bir uyku pozisyonu bulmak zorlaşacaktır. O nedenle şimdiden kendinizi ve vücudunuzu yan yatmaya alıştırırsanız, daha sonraki haftalarda rahat edersiniz.

Aklınıza takılan tıbbi konuları doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Bazı meseleleri abarttığınızı düşünüyor olabilirsiniz ama emin olun ki doktorunuzun bu duruma alışkın. Doktor hasta ilişkisindeki çizgileri zorlamamak kaydıyla aklınıza takılanları doktorunuzla konuşabilirsiniz.

15. Hafta Hamilelik (Gebelik)

İkinci üç aylık döneminizde bir haftayı daha sağlıkla atlattınız. Hamileliğini tamamlamış çoğu anneye göre, ikinci üç aylık dönem hamileliğin en rahat dönemi. Umarız sizin için de rahat geçer ve güzel bir anı olarak kalır.

Bu hafta sizin ve bebeğinizin vücudunda nelerin değiştiğine birlikte bakalım.

Sizin Vücudunuz

Artık göbeğiniz iyice belirginleşmiştir. Büyüyen göğüsleriniz ve göbeğiniz için doktorunuza da danışarak çatlaklara karşı krem kullanmaya başlayabilirsiniz. Beslenmenize ve egzersiz programınıza dikkat ederseniz, vücudunuz kendini doğum sonrasında toparlayacak ve hemen hemen hiç iz kalmayacaktır.

Daha önce doğum yaptıysanız, vücudunuz sürece alışkın olduğundan karnınız daha belirgin olacaktır. Ancak bebeğinizin gelişimi normal olduğu sürece karnınızın boyutu çok da önemli değil. Henüz belli olmuyorsa endişelenmeyin.

Bebeğiniz Ne Durumda?

  1. haftada bebeğiniz ortalama 10 cm boyuna ulaşmıştır. Artık elleri ve ayakları ultrason ile kolaylıkla ayırt edilebilir. Ayrıca bu hafta ultrasona girecekseniz, henüz erken olsa da cinsiyetini öğrenme ihtimaliniz var. Bilmek istemiyorsanız doktorunuzu uyarmayı unutmayın!

Doktor Kontrolü

İlk testlerinizi yaptırdınız ve çok şükür her şey yolunda. Bu haftalarda her şey yolundaysa genellikle ekstra bir doktor kontrolü olmaz.

Bazı hamile kadınlar bu aşamada ciltlerinde değişiklikler gözlemleyebilir. Cildiniz hiç olmadığı kadar parlak, pürüzsüz bir hal alabileceği gibi koyu renk benler, sivilceler de üretebilir. Bunların ikisi de doğal olsa da, sivilce ya da lekeleriniz çok artarsa doktorunuzu haberdar etmenizde fayda vardır.

Ev Hazırlıkları

Henüz bebek odası hazırlamak için çok erken. Ancak eğer eviniz müsait değilse, bebek doğduğunda taşınmayı planlıyorsanız, yeni ev arayışına başlayabilirsiniz. İkinci üç aylık dönem, taşınma süreci için en rahat dönem olacaktır. Yeni taşınacağınız evde bir süre kalmaya niyetiniz varsa bu planlama aşamasını uzun tutup uzun vadede mutlu olacağınız bir yeri seçmeniz çok önemli. Örneğin uzun vadede başka çocuk düşünüyorsanız, oda sayısına ona göre dikkat edin. Ailenizle rahat rahat vakit geçireceğiniz parklara, mümkünse deniz kenarına yakın, güvenli bir yer bakabilirsiniz. Çocuğu olan arkadaşlarınız varsa onları evlerinde ziyaret ederek tercih ettikleri bölgeleri alıcı gözüyle dolaşabilirsiniz.

Aklınıza Takılabilecekler

Henüz iş yerinize haber vermediyseniz, bu aralar patronunuzla konuşmak için bir randevu alabilirsiniz. Doğumdan sonra işe dönüp dönmeyeceğiniz, doğum izninizin süresi gibi konuları şimdiden konuşmanız iyi olur. Doğumdan sonra çalışmayı düşünmüyorsanız sizden, yerinize gelecek kişiyi eğitmeniz istenebilir. Bu konuda karşılıklı iletişim içinde olun.

 

İştahınızın açılmasıyla ve haberi alan yakınlarınızın desteğiyle bu aralar biraz fazla yemiş olabilirsiniz. Tadını çıkarın. Bu dönemde kilo almanız normal olsa da, abartmamakta fayda var. Fazla kilo aldığınızı düşünüyorsanız sakın kendi kendinize diyet yapmaya kalkmayın. Porsiyonlarınızı küçülterek az az sık sık yemeniz hem kilo alımınızı kontrol altına almanıza, hem de olası reflü sorunlarıyla önceden baş etmenize yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmenize hala birkaç hafta var, ancak henüz konuşmadıysanız eşinizle olası bebek isimleri hakkında konuşmaya başlayabilirsiniz. Bazı çiftler için karar vermek çok kolay olabilirken, bazı çiftler için de bu süreç haftalarca sürebilir. Aileniz sorduğunda hazırlıksız yakalanmak istemiyorsanız şimdiden konuşmaya başlamanız iyi olabilir. Yoksa sizin aklınızda bir isim olmadığı için hiç istemediğiniz bir isme evet demek zorunda kalabilirsiniz.

Henüz rahatsızlık çekmezken, bu haftalarda yan yatmaya başlayarak vücudunuzu alıştırmak isteyebilirsiniz. Daha sonraki haftalarda göbeğiniz büyüdükçe rahat bir uyku pozisyonu bulmak zorlaşacaktır. O nedenle şimdiden kendinizi ve vücudunuzu yan yatmaya alıştırırsanız, daha sonraki haftalarda rahat edersiniz.

Tıbbi olarak aklınıza takılan herhangi bir konu varsa, doktorunuza telefon edip sorabilirsiniz. Herhangi bir nedenden dolayı telefon edemiyorsanız cevabını merak ettiğiniz soruları bir kağıda not ederek yanınızda taşıyın. Her zaman yanınızda olursa, randevu gününde telaşla unutma riskiniz olmaz. Ayrıca aklınıza gelebilecek yeni soruları da dilediğiniz zaman ekleyebilirsiniz.

14. Hafta Hamilelik (Gebelik)

İkinci üç aylık döneminizde bir haftayı daha sağlıkla atlattınız. Hamileliğini tamamlamış çoğu anneye göre, ikinci üç aylık dönem hamileliğin en rahat dönemi. Umarız sizin için de rahat geçer ve güzel bir anı olarak kalır.

Bu hafta sizin ve bebeğinizin vücudunda nelerin değiştiğine birlikte bakalım.

Sizin Vücudunuz

Artık göbeğiniz belirginleşmeye başlamış olabilir. Büyüyen göğüsleriniz ve göbeğiniz için doktorunuza da danışarak çatlaklara karşı krem kullanmaya başlayabilirsiniz. Beslenmenize ve egzersiz programınıza dikkat ederseniz, vücudunuz kendini doğum sonrasında toparlayacak ve hemen hemen hiç iz kalmayacaktır.

Bu dönemde kendinizi biraz yorgun hissediyor olabilirsiniz. Eşinizle iletişiminizde açık olun. Kendinizi yorgun hissediyorsanız, değilmiş gibi davranmayın. Ondan da biraz yardım isteyin ve size yardımcı olduğunda teşekkür edin. Değişen hormonlarınız ilişkinize zarar vermesin.

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bebeğinizin sesini duymak için sabırsızlandığınızı biliyoruz. Bu hafta, size anne diyecek bebeğinizin ses tellerinin oluşumu tamamlanmıştır. Henüz açmasa da gözleri olması gerektiği gibi yüzünün ortasına doğru yerleşmiştir. Başından poposuna toplam boyu ortalama 88 mm’ye varmıştır. Bunu ortalama bir kivi olarak hayal edebilirsiniz.

Doktor Kontrolü

İlk testlerinizi yaptırdınız ve çok şükür her şey yolunda. Bu haftalarda her şey yolundaysa genellikle ekstra bir doktor kontrolü olmaz.

Bazı hamile kadınlar bu aşamada ciltlerinde değişiklikler gözlemleyebilir. Cildiniz hiç olmadığı kadar parlak, pürüzsüz bir hal alabileceği gibi koyu renk benler, sivilceler de üretebilir. Bunların ikisi de doğal olsa da, sivilce ya da lekeleriniz çok artarsa doktorunuzu haberdar etmenizde fayda vardır.

Ev Hazırlıkları

Henüz bebek odası hazırlamak için çok erken. Ancak eğer eviniz müsait değilse, bebek doğduğunda taşınmayı planlıyorsanız, yeni ev arayışına başlayabilirsiniz. İkinci üç aylık dönem, taşınma süreci için en rahat dönem olacaktır. Yeni taşınacağınız evde bir süre kalmaya niyetiniz varsa bu planlama aşamasını uzun tutup uzun vadede mutlu olacağınız bir yeri seçmeniz çok önemli. Örneğin uzun vadede başka çocuk düşünüyorsanız, oda sayısına ona göre dikkat edin. Ailenizle rahat rahat vakit geçireceğiniz parklara, mümkünse deniz kenarına yakın, güvenli bir yer bakabilirsiniz. Çocuğu olan arkadaşlarınız varsa onları evlerinde ziyaret ederek tercih ettikleri bölgeleri alıcı gözüyle dolaşabilirsiniz.

Aklınıza Takılabilecekler

İştahınızın açılmasıyla ve haberi alan yakınlarınızın desteğiyle bu aralar biraz fazla yemiş olabilirsiniz. Tadını çıkarın. Bu dönemde kilo almanız normal olsa da, abartmamakta fayda var. Fazla kilo aldığınızı düşünüyorsanız sakın kendi kendinize diyet yapmaya kalkmayın. Porsiyonlarınızı küçülterek az az sık sık yemeniz hem kilo alımınızı kontrol altına almanıza, hem de olası reflü sorunlarıyla önceden baş etmenize yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmenize hala birkaç hafta var, ancak henüz konuşmadıysanız eşinizle olası bebek isimleri hakkında konuşmaya başlayabilirsiniz. Bazı çiftler için karar vermek çok kolay olabilirken, bazı çiftler için de bu süreç haftalarca sürebilir. Aileniz sorduğunda hazırlıksız yakalanmak istemiyorsanız şimdiden konuşmaya başlamanız iyi olabilir. Yoksa sizin aklınızda bir isim olmadığı için hiç istemediğiniz bir isme evet demek zorunda kalabilirsiniz.

Henüz rahatsızlık çekmezken, bu haftalarda yan yatmaya başlayarak vücudunuzu alıştırmak isteyebilirsiniz. Daha sonraki haftalarda göbeğiniz büyüdükçe rahat bir uyku pozisyonu bulmak zorlaşacaktır. O nedenle şimdiden kendinizi ve vücudunuzu yan yatmaya alıştırırsanız, daha sonraki haftalarda rahat edersiniz.

Tıbbi olarak aklınıza takılan herhangi bir konu varsa, doktorunuza telefon edip sorabilirsiniz. Herhangi bir nedenden dolayı telefon edemiyorsanız cevabını merak ettiğiniz soruları bir kağıda not ederek yanınızda taşıyın. Her zaman yanınızda olursa, randevu gününde telaşla unutma riskiniz olmaz. Ayrıca aklınıza gelebilecek yeni soruları da dilediğiniz zaman ekleyebilirsiniz.

13. Hafta Hamilelik (Gebelik)

Tebrikler, yeni üç aylık döneme giriyorsunuz! Hamileliğini tamamlamış çoğu anneye göre, ikinci üç aylık dönem hamileliğin en rahat dönemi. Umarız sizin için de rahat geçer ve güzel bir anı olarak kalır.

Bu hafta sizin ve bebeğinizin vücudunda nelerin değiştiğine birlikte bakalım.

Sizin Vücudunuz

Geçen hafta geçmediyse, bu hafta sabah bulantılarınız artık azalmış, hatta bitmiş olmalıdır. Sık sık tuvalete gitme gibi diğer erken hamilelik sıkıntıları da. Bunun yanında, kan hacminin artmasına bağlı hafif baş ağrılarınız başlayabilir. Endişelenmeyin. Genellikle biraz dinlenmek, ilaç kullanımına gerek kalmadan ağrıların geçmesi için yeterli olacaktır.

Artık kıyafetleriniz dar gelmeye de başlamış olmalıdır. Henüz eski kıyafetlerinizi giyebiliyor olabilirsiniz ancak son dakikaya bıraktıysanız, kendinizi iyi hissederken birkaç hamilelik kıyafeti almanın vakti gelmiş olabilir.

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bu hafta bebeğinizin başından poposuna kadar boyu ortalama 70-75 mm’ye ulaşmıştır. Sinir sistemiyle birlikte, bir takım refleksleri de gelişmiştir. Beslenmesi tamamen plasenta ve göbek kordonuyla sağlanan bebeğiniz, artık size ve hayata çok daha sağlam tutunmaktadır.

Bugüne kadar bebeğinizin kafası, toplam boyunun hemen hemen yarısı kadardı. Artık bu değişiyor. Bu hafta kafası oran olarak toplam boyunun ortalama 1/3’ü kadar.

Doktor Kontrolü

Eğer henüz bebeğinizle ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını anlamak için bazı testler yapmadıysanız, bu hafta doktorunuzla bu konuda görüşebilirsiniz. İkili Test ya da Zeka Testi olarak bilinen test, bebeğinizde Trizomi 21 (Down Sendromu) veya Trizomi 18 olma ihtimalini ölçer. Bebeğinizin %100 sağlıklı veya hasta olduğu bu test ile belli olmasa da, ileri tanı tetkiklerine gerek olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İkili Test ya da Zeka Testi, bebeğinizin boyu başından poposuna kadar 45 mm ile 84 mm arasındayken yapılabilir. Bu da ortalama 11. hafta ile 14. hafta arasına denk gelir. Bebeğinizin ayrıntılı gelişimi ve test ile ilgili detaylar için doktorunuza danışabilirsiniz.

Ev Hazırlıkları

Artık bir bebek beklediğinizi aileniz ve arkadaşlarınızla rahatlıkla paylaşabilirsiniz. Şu ana kadar kendi sıkıntılarınıza odaklanmış ya da bazı inançlara göre ilk 3 ayın geçmesini beklemiş olabilirsiniz. İkinci üç aylık dönem, güzel haberi paylaşma ve kutlama vakti. Tabii ki içkisiz ve sigarasız partilerle…

Henüz bebek odası hazırlamak için çok erken. Ancak eğer eviniz müsait değilse, bebek doğduğunda taşınmayı planlıyorsanız, yeni ev arayışına başlayabilirsiniz. İkinci üç aylık dönem, taşınma süreci için en rahat dönem olacaktır. Yeni taşınacağınız evde bir süre kalmaya niyetiniz varsa bu planlama aşamasını uzun tutup uzun vadede mutlu olacağınız bir yeri seçmeniz çok önemli. Örneğin uzun vadede başka çocuk düşünüyorsanız, oda sayısına ona göre dikkat edin. Ailenizle rahat rahat vakit geçireceğiniz parklara, mümkünse deniz kenarına yakın, güvenli bir yer bakabilirsiniz. Çocuğu olan arkadaşlarınız varsa onları evlerinde ziyaret ederek tercih ettikleri bölgeleri alıcı gözüyle dolaşabilirsiniz.

Aklınıza Takılabilecekler

Şu ana kadar yapmadıysanız bile, beslenmenizde değişiklikler yapmaya başlayabilirsiniz. Özellikle kalsiyum ve protein almaya dikkat etmeniz önemli. Yağsız kırmızı etten alacağınız demir de, bazı kadınların hamilelik ile birlikte karşılaştıkları demir eksikliği anemisine yakalanmamanıza yardımcı olur. Et yemiyorsanız ıspanak ya da mercimekten de yardım alabilirsiniz.

Tıbbi olarak aklınıza takılan herhangi bir konu varsa, doktorunuza telefon edip sorabilirsiniz. Herhangi bir nedenden dolayı telefon edemiyorsanız cevabını merak ettiğiniz soruları bir kağıda not ederek yanınızda taşıyın. Her zaman yanınızda olursa, randevu gününde telaşla unutma riskiniz olmaz. Ayrıca aklınıza gelebilecek yeni soruları da dilediğiniz zaman ekleyebilirsiniz.

12. Hafta Hamilelik (Gebelik)

Bu hafta itibariyle, hamileliğinizin ilk üç aylık dönemini tamamladınız. Tebrikler! En riskli ve rahatsız dönemi atlattınız diyebiliriz. Bu ilk dönemi kapatırken belirlediğiniz pozda fotoğraf çekmeyi unutmayın! Doğumdan sonra hoş bir hatıra olarak kalacaktır.

Bu hafta sizin ve bebeğinizin vücudunda nelerin değiştiğine birlikte bakalım.

Sizin Vücudunuz

Bu haftanın en büyük müjdesi, sabah bulantılarınızın sona ermesi. Şimdiden geçmiş olsun… Ayrıca rahim karın içine doğru büyüdüğü ve pelvis kemiklerinin üzerine doğru çıkmaya başladığı için, sık sık tuvalete gitme isteğinizde de azalma olacaktır. Şu ana kadar kilo almadıysanız, bundan sonra almaya başlayabilirsiniz. Günde 300 kalori fazla almanız, bebeğinizin sağlıklı gelişimi için yeterli olacaktır.

Bunlarla birlikte, bu hafta diş eti kanamalarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu endişelenecek bir şey değildir. Hamileliğiniz nedeniyle diş etlerinizde hassasiyetin artmasının doğal bir sonucudur. Dişinizi normalde fırçaladığınızdan daha yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalarsanız rahatladığınızı fark edeceksiniz. Ekstra yumuşak diş fırçalarını yakınınızdaki bir eczaneden de temin edebilirsiniz.

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bebeğin başından poposuna kadar boyu yaklaşık 56 mm civarına ulaşmıştır. El ve ayak parmaklarının tırnakları uzamaya başlamıştır. Üstelik artık o el ve ayak parmaklarını oynatmaya başlamıştır. Uzun bir süre kullanmayacak olsa da diş etlerinde dişlerinin yerleri bile belli olmuştur. Bu aşamada erkek bebeklerin testisleri hala karın içlerinde olduklarından cinsiyeti söylemek hala zordur.

Doktor Kontrolü

Eğer geçen hafta bebeğinizle ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını anlamak için bazı testler yapmadıysanız, bu hafta doktorunuz sizinle bu konuda görüşebilir. İkili Test ya da Zeka Testi olarak bilinen test, bebeğinizde Trizomi 21 (Down Sendromu) veya Trizomi 18 olma ihtimalini ölçer. Bebeğinizin %100 sağlıklı veya hasta olduğu bu test ile belli olmasa da, ileri tanı tetkiklerine gerek olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Doktorunuzla bu hafta görüşmeyecekseniz endişelenmeyin. İkili Test ya da Zeka Testi, bebeğinizin boyu başından poposuna kadar 45 mm ile 84 mm arasındayken yapılabilir. Bu da ortalama 11. hafta ile 14. hafta arasına denk gelir. Bebeğinizin ayrıntılı gelişimi ve test ile ilgili detaylar için doktorunuza danışabilirsiniz.

Ev Hazırlıkları

Daha paylaşmadıysanız, bu haftadan itibaren bir bebek beklediğinizi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Şu ana kadar kendi rahatsızlıklarınıza odaklanmış ya da bazı inançlara göre ilk 3 ayın geçmesini beklemiş olabilirsiniz. Artık güzel haberi paylaşma ve kutlama vakti. Tabii ki içkisiz ve sigarasız partilerle…

Henüz bebek odası hazırlamak için çok erken. Ancak eğer eviniz müsait değilse, bebek doğduğunda taşınmayı planlıyorsanız, yeni ev arayışına başlayabilirsiniz. İkinci üç aylık dönem, taşınma süreci için en rahat dönem olacaktır. Yeni taşınacağınız evde bir süre kalmaya niyetiniz varsa bu planlama aşamasını uzun tutup uzun vadede mutlu olacağınız bir yeri seçmeniz çok önemli. Örneğin uzun vadede başka çocuk düşünüyorsanız, oda sayısına ona göre dikkat edin. Ailenizle rahat rahat vakit geçireceğiniz parklara, mümkünse deniz kenarına yakın, güvenli bir yer bakabilirsiniz. Çocuğu olan arkadaşlarınız varsa onları evlerinde ziyaret ederek tercih ettikleri bölgeleri alıcı gözüyle dolaşabilirsiniz.

Aklınıza Takılabilecekler

Normalde saçınızı boyuyorsanız, hamileliğiniz süresince saçınızı boyamamanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bazı doktorlar da bunu savunsa da, bazı diğer doktorlar da 12. haftadan sonra doğal saç boyalarına karşı çıkmıyor. Dilerseniz bu konuda kendi doktorunuza danışarak onun fikirlerini alabilir, açıklamalarını dinleyebilirsiniz.

Tıbbi olarak aklınıza takılan herhangi bir konu varsa, doktorunuza telefon edip sorabilirsiniz. Herhangi bir nedenden dolayı telefon edemiyorsanız cevabını merak ettiğiniz soruları bir kağıda not ederek yanınızda taşıyın. Her zaman yanınızda olursa, randevu gününde telaşla unutma riskiniz olmaz. Ayrıca aklınıza gelebilecek yeni soruları da dilediğiniz zaman ekleyebilirsiniz.

11. Hafta Hamilelik (Gebelik)

Hamileliğinizin ilk üç aylık dönemini tamamlamaya bir hafta daha yaklaştınız. Bu hafta sizin ve bebeğinizin vücudunda nelerin değiştiğine birlikte bakalım.

Sizin Vücudunuz

Karnınız hamileliğinizi hala ele vermiyor olabilir. Bu son derece normaldir. Çoğu hamile kadında, 3. ayın sonuna kadar dışarıdan belli olacak herhangi bir değişiklik olmaz. Bazı kadınlar, bu dönemde saçlarında ve tırnaklarında bazı değişiklikler hisseder. Saçlarınız kalınlaşabilir, saç ve tırnaklarınız daha hızlı uzamaya başlayabilir. Neden olduğu tam olarak bilinmese de bunlar hamilelik sürecinde son derece normaldir. Dolaşım artışına ve hormonal değişikliklere bağlı olabildikleri düşünülür.

Sabah bulantılarınız yoğun geçiyorsa, hamileliğinizin şu ana kadar olan sürecinde kilo almak yerine vermiş bile olabilirsiniz. Endişelenmeyin. Birkaç hafta içinde bulantılarınız kesilecek ve ondan sonra kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Bebeğiniz Ne Durumda?

Bebeğiniz bu hafta itibariyle 10. haftayı tamamladı ve artık yasalara göre bir birey.

Şu anda kafası neredeyse tüm vücudunun yarısı kadar. Tüm vücudu ise ortalama bir incir büyüklüğünde. El ve ayak parmaklarındaki perdeler yok oldu ve artık parmakları ayrı ayrı. Derisi hala saydama yakın olsa da, kemikleri güçleniyor. 11. haftada bebeğinizde hareketlenmeler de başlar, ancak henüz bu hareketleri siz hissedemezsiniz.

Doktor Kontrolü

Bu hafta doktor kontrolüne gidecekseniz bebeğinizin kalp atışlarını rahatlıkla duyabilirsiniz. Cinsiyetini öğrenmek için ise hala çok erken. 11. haftada doktorunuz bebeğinizle ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını anlamak için bazı testler yapmak isteyebilir. İkili Test ya da Zeka Testi olarak bilinen test, bebeğinizde Trizomi 21 (Down Sendromu) veya Trizomi 18 olma ihtimalini ölçer. Bebeğinizin %100 sağlıklı veya hasta olduğu bu test ile belli olmasa da, ileri tanı tetkiklerine gerek olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Doktorunuzla bu hafta görüşmeyecekseniz endişelenmeyin. İkili Test ya da Zeka Testi, bebeğinizin boyu başından poposuna kadar 45 mm ile 84 mm arasındayken yapılabilir. Bu da ortalama 11. hafta ile 14. hafta arasına denk gelir. Bebeğinizin ayrıntılı gelişimi ve test ile ilgili detaylar için doktorunuza danışabilirsiniz.

Ev Hazırlıkları

Henüz bebek odası hazırlamak için çok erken. Ancak eğer eviniz müsait değilse, bebek doğduğunda taşınmayı planlıyorsanız, yeni ev arayışına başlayabilirsiniz. İkinci üç aylık dönem, taşınma süreci için en rahat dönem olacaktır. Yeni taşınacağınız evde bir süre kalmaya niyetiniz varsa bu planlama aşamasını uzun tutup uzun vadede mutlu olacağınız bir yeri seçmeniz çok önemli. Örneğin uzun vadede başka çocuk düşünüyorsanız, oda sayısına ona göre dikkat edin. Ailenizle rahat rahat vakit geçireceğiniz parklara, mümkünse deniz kenarına yakın, güvenli bir yer bakabilirsiniz. Çocuğu olan arkadaşlarınız varsa onları evlerinde ziyaret ederek tercih ettikleri bölgeleri alıcı gözüyle dolaşabilirsiniz.

Aklınıza Takılabilecekler

Henüz hamileliğiniz belli olmadığı için, patronunuz sizi iş gezilerine göndermek isteyebilir. Ya da belki önceden yaptığınız seyahat planlarınız vardır. Doktorunuz özellikle dikkat etmeniz gereken bir durum olduğunu belirtmediği sürece, gönül rahatlığıyla seyahat edebilirsiniz. Ancak yeni plan yapıyorsanız, seyahatinizi ikinci üç aylık döneme denk getirirseniz daha rahat edersiniz. Böylece ilk üç ayın rahatsızlıkları sonlanmış, son üç ayın hareket zorlukları da henüz başlamamış olacaktır.

Tıbbi olarak aklınıza takılan herhangi bir konu varsa, doktorunuza telefon edip sorabilirsiniz. Henüz doktorunuz belli değilse ya da bir nedenden dolayı telefon edemiyorsanız cevabını merak ettiğiniz soruları bir kağıda not ederek yanınızda taşıyın. Her zaman yanınızda olursa, randevu gününde telaşla unutma riskiniz olmaz. Ayrıca aklınıza gelebilecek yeni soruları da dilediğiniz zaman ekleyebilirsiniz.