Saç Dökülmesini Engellemek için 5 Etkili Bitkisel Bakım Kürü

0
1018

Başınızı çeviriyorsunuz omuzlarınız saç dolu. Elinizi atıyorsunuz tutam tutam saç geliyor, avcunuza.  Üstelik aynaya baktığınızda saçınızdaki seyrelmeyi de fark etmeye başladınız. Saç dökülmesini engellemek için uygulayacağınız doğal mı doğal bu 5 kürle, bu gidişe bir dur demenin zamanı geldi.

Zeytinyağı ve hindistancevizi

Saf zeytinyağı ve hindistancevizi yağını karıştırın ve tüm saç derinize masaj yaparak yedirin. Bir saat kadar bekleyip ılık suyla durulayın. Uygulayacağınız bu bakım, masaj sayesinde saç derisindeki kan dolaşımını ve böylelikle hücre yenilenmesini hızlandıracak. Saç köklerini canlandıracak. Saç dökülmesini engellemek için hazırlayacağınız bu karışımı haftada bir uygulayabilir, hem saçlarınızın gürleşmesini hem de hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Limon ve alma yağı

Hindistan kökenli bir bitki olan almanın yağı, hızlı saç uzatmak ve kurumuş saç derisini nemlendirmek için kullanılan en eski doğal maddelerden. Hemen hemen tüm aktarlarda bulabileceğiniz alma yağını hindistancevizi yağı ve limon suyu ile karıştırın. Saç diplerinizle masaj yaparak uygulayın. Saçınıza bone takın ve yatın. Böylece tüm gece karışım, saçınızı köklerine kadar nüfuz ederek besleyecek. Sabah saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Her hafta aynı işlemi tekrar edin.

Biberiye suyu

Saç dökülmesinin tedavisinde etkin bir şekilde kullanılan biberiye de saç dökülmesini engellemek için faydalanabileceğiniz bitkilerden biri. Bir tutam biberiye yaprağını 20 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Suyunu süzün ve bu suyla her gün saçlarınızı durulayın. Yaklaşık üç gün buzdolabında bekletebileceğiniz biberiye suyunu, saç dökülmelerinin yanı sıra yumuşaklık ve parlaklık için de kullanabilirsiniz.

Marul ve ıspanak suyu

Şaşırtıcı ama gerçek; marul, saç dökülmesini engellemek için kullanılan bitkilerden biri. Bir demet marul yaprağını haşlayıp püre haline getirin. Bir demet ıspanağın suyunu sıkın ve mikserde, marul püresiyle karıştırın. Hazırladığınız karışımı haftada bir kez maske olarak tüm saçınıza uygulayın. Bir saat kadar bekleyip ılık suyla yıkayın.

Sardunya yaprağı

Güçsüz ve kolay kırılan saçlara sağlık kazandırmak için kullanılan bir bitki olan sardunyanın yapraklarını aktarlarda bulabilirsiniz. Bir tutam yaprağı kaynayan suya atın ve su beyazlaşana kadar bekleyin. Elde ettiğiniz suyu süzün ve haftada iki kez saçlarınızı durulamak için kullanın. Saç dökülmesini engellemek için oldukça etkili olan bu yöntemle dökülmelerin azaldığını siz de göreceksiniz.

CEVAP VER