Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

0
316

Yapılan araştırmalara saç dökülmelerinin sebeplerinin başında genetik nedenler gelmektedir. Fakat yetersiz beslenme şekilleriyle vücutta oluşan mineral ve vitamin eksikliklerinin saç dökülmelerine yol açtığı bilinmektedir. Genetik hastalıklar yüzünden saçlarınız dökülüyorsa bunu önlememizin bir yolu yoktur. Fakat saçlarımızın daha sağlıklı görünmesini ve büyümesini sağlamak aynı zamanda saç dökülmesini önlemek içinde yenilen besinlerin düzenine beslenme programı ile dikkat edilmelidir. Mevsimlerin sebep olduğu saç dökülmeleri de vardır. Bunlar alerjik dökülmelerdir. Mevsimlik saç dökülmelerini önlemek için doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullanmalısınız.

Fakat hiçbir sebebi olmamasına rağmen saçlarınızda dökülmeler meydana geliyorsa, bu başka hastalıkların belirtileri arasında da olabilir, bu yüzden en kısa zamanda bir hekime gözükülmelidir.

Saç dökülmelerini önleyecek besinler arasında meyveler de gelmektedir. C vitamini açısında zengin ve antioksidan etkisi bulunan meyveler bağışıklık sistemini güçlendirerek saç dökülmesini önlemektedir. Güneşin zararlı ışınları ve hava kirliliklerinden yıpranan saçların sağlığını yediğimiz meyvelerin içerdiği c vitamini vücudumuzdaki enfeksiyonların oluşumunu önlemeye yardımcı olur. C vitamini içeren meyvelerin tüketimiyle saçlarımızın daha sağlıklı olmasının sağlayabiliriz.Yoğurt saçların uzamasını sağlayan kalsiyum ve protein bakımında zengin olan besinlerdendir. Aynı zamanda sindirime yardımcı olmakla beraber birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir.

Saç dökülmesinde zeytinyağı da çok kullanılmaktadır. Saç derilerinde oluşan kuruluklar nedeniyle zayıf ve yıpranan saçların köklerine zeytinyağ sürülür. Zeytinyağ saç köklerini besler. Saçları yumuşatır ve saçlara parlaklık verir.

Bilimsel bir araştırma veriler bulunmamasına rağmen geleneksel bir yöntem olarak saç çıkmasını ve saç uzamasını sağladığı söylenen lavanta yağı saç dökülmelerinde de kullanılmaktadır.

Saç için kullanılan ve ismi fazla bilinmeyen çay ağacı yağıda birçok saç sorununa iyi gelmektedir. Saçlardaki fazla yağı alan çay ağacı yağı saçlardaki aşırı yağ oluşumunu önlemektedir. Çay ağacı yağı saçıda nemlendirerek saçta kuruluğa neden olan mantar, egzama gibi saç derisindeki cilt hastalıklarının etkilerini azaltmakta da kullanılmaktadır.

Saç derisine uygulanan dulavraotu yağı bize ne kadar uzak ve tuhaf gelse de bir çok saç sorununda kullanılmaktadır.Saçların uzamasına yardımcı olan dulavraotu aynı zamanda saç derilerini yumuşatır ve saç köklerini beslemektedir.

Doğal yöntemlerinize rağmen saç dökülmeleriniz düzelmiyor ve git gide dökülmeye devam ediyorsa bir hekime başvurmakta fayda vardır.

CEVAP VER