Saç Dökülmesine Etkili Çözümler

0
673

Erkek, kadın herkesin sorunu saç dökülmesi! Anneannelerimizin zamanında böyle bir sorun yokmuş, örgülü, uzun, parlak saçlı kadınlar kırıksız ve kepeksiz sorunsuz bir yaşam varmış… Yedikleri yemekler sağlıklı, hormonsuz ve katkısız doğal yapıldığı için vücut dengeleri her zaman düzenliymiş. Eskiler bu zamana göre daha sağlam daha uzun yaşardı, temiz hava solumaları bile onlar için önemli artılardandı, şimdi araba egzozları, sigara kokuları, kalorifer kullanımından oluşan doğal gaz atığı ve klimanın dışarıya verdiği hava sirkülasyonları bunların hepsi saçların kirlenmesine sebep olur ve yağlandırır her gün yıkmadan sonra saç yavaşça yıpranır ve dökülmeler meydana gelir.

Büyük şehirlerde yaşanan stres ve sinir vücudu olumsuz yönde etkiler ve hücrelerimiz buna dayanamaz kırılmalar meydana gelir. Saçlarımızı koruma altına almaya öncelikle yediklerimize dikkat ederek başlayabiliriz.

Evde mayaladığınız yoğurdu her gün 2 ya da 3 kâse tüketin, şeker pekmezi saçınızda matlaşmış görüntüyü yok eder canlılık katar, bir kaba manavdan aldığınız dereotunu temizleyin ve göz önünde bir yerde bulundurun ve gidip geldiğiniz sürece yiyin saçlarınızı dökülmelere karşı önemli destekleyicilerdendir. Ihlamur bitkisini her akşam yatmadan önce kaynatıp için, saçınıza durulama suyu olarak da kullanabilirsiniz, saçınızın gürleşmesini sağlar, manavdan ya da pazardan alacağınız taze ısırgan otunu kaynatıp suyuyla saçınızı yıkarsanız, saçlarınız parlak ve canlı bir görünüm edinmesini sağlar. Aktardan edineceğiniz lavanta çiçeğini kullanarak erkeklerde oluşan kelliğe doğru ilerlemiş saç dökülmesini durdurmakta etkilidir. Ispanak, bezelye, mercimek, nohut, şalgam böbrek ve yer fıstığı haftalık yemek listenizde olması gerekenlerden çünkü saçın kökten güçlenmesini sağlar, koparak dökülmeleri engeller. Yeşil yapraklı sebzeler, soya, balık ve süt ürünleri saça protein desteği sağlar dengelendirir, yağlanmayı önler. Havuç elinizde bir kalem gibi sürekli bulunması gereken bir sebze olup saçın ve cildin rengini düzene getirir. Fındık, fıstık içerdiği besin değeri sayesinde kırılmayı önler ve saçın sağlıklı uzamasını sağlar.

Şimdi saçınıza doğal bir kür uygulaması yapalım bunun için gerekli malzeme aktardan edineceğiniz lavanta. Bir büyük cezvede suyu kaynatın, kaynamaya yakın içerisine 1 avuç dolusu lavanta ekleyin 5 dakika buyunca kaynatın demlenmeye bırakın. Bu sırada saçınızı güzelce kremsiz bir şampuanla yıkayın ve durulayın ardından temiz haldeki saçınızı bu suyla bir kez daha durulayın. Bu şekilde 45 dakika bekleyin saçınızı ılık bir su ile yıkayın işlemi saçınıza üçüncü kez uyguladığınızda saçta dökülme duracak köklerde hafif küçük saçlar belirmeye başlayacaktır, düzenli uygulamadan sonra dökülme tamamen duracak yeni saçların oluşumu çoğalacaktır.

Saç dökülmelerine etkili çözümleri uygularken sıkılmadan devam etmelisiniz yarıda bıraktığınız tedavi, dökülmenin kısa bir zaman sonra tekrar etmesine neden olur, bu yüzden en az 2 ay devam edilmesi gereklidir ki kesin sonuç alınabilsin. Gün içinde 2 litre su içilmesi vücuttaki nem dengesini sağlar saça doğal bir nemlilik, yağlandırmadan yumuşaklık sağlar kırılmayı önler. Böylece saçınız sağlıklı doğal bir görüntüye kavuşur.

CEVAP VER