Ağırlaşmayan Hacimli Saçlar İçin Öneriler

0
918

Saçlarınız hacimli bir şekilde güne devam etmek çoğu zaman zor olabiliyor, hava koşulları ya da kullandığınız şampuan seçinden dolayı gün içersinde saçlar ağırlaşarak yağlanabiliyor, bu sorun birçok bayanın kâbusu haline gelmiş durumda, peki bunun için neler yapmamız gerekir?

Yağlı bir saç tipi bakımı oldukça zordur, öncelikle kullandığınız şampuanları seçerken çok dikkat etmeliyiz, bu tip saçların sağlığına kavuşması için deride oluşan yağı saçtan uzaklaştırmaktır, bu saç tiplerine kullanılan şampuanlar ağır derecede sur faktanlar içerir, bu madde saçtaki yağı ve sudaki kiri önler. Saçlarımızı yıkama şekline gelince öncelikle saçtaki derinin yağlanmasını önlemeniz gerekir şampuanı derinize göre seçmeniz gerekir ki bu sorunu önlemek için başlangıç olsun, saç derisi fazla su görmesi iyi değildir her gün yıkanan saçın yağ hücreleri buna alıştığından daha çabuk yağlanır. Bazı saçların yağ salgısı fazla olduğu için aynı gün içinde yıkanan saç saatler sonra yağlanabilir, kesinlikle saçı günde birden fazla yıkamayın, saçınızı gün aşırı yıkamayı alışkanlı haline getirmeye çalışın. Saçlarınızı mecburen her gün yıkmak zorunda olan kişiler için ise tavsiye olarak yumuşak bir şampuan seçilmeli haftada 1 kez uygulamak üzere kullanılan derinlemesine temizleyici özelliğine sahip bir şampuanla yıkayın.

Saçlarınıza şampuanı kullanmadan önce, saç derisini 1 veya 2 defa masaj yaparak suyla yıkayın, sonra saçlarınızı köpürterek yıkayın saçın köpürmesi saçtaki yağın akması anlamına gelir, ilk yıkamada saçlar köpürmez işlem 2 defa tekrarlanır, saçlarınız uzun ise saçı yıkarken yukarı doğru toplamayın öncelikle saçınızı parmaklarınızla masaj yaparak derideki yağı arındırın. Saçlarınıza bakım yapacağınız ürünleri alırken, saçı yağlandırmayan, yapısını bozmadan dokusunun gelişimini sağlayan ürünler seçilmelidir. Ayrıca saçın kırılmasını önleyici derinin kurumadan nemlenmesini sağlayan bakım ürünlerinden mutlaka kullanılmalıdır. Şampuanınızı seçerken içeriğinde yağ, silikon ve lanolin içermemesine dikkat edin.

Yağlı saçlar için ikisi bir arada olan nemlendirici saç kremlerini tercih etmeyin saça sürülen nemlendiricinin sizin için zararı derideki yağın daha kolay ve çabuk bir şekilde yağlanmasına sebep olur, fakat saçlarınız açılmıyor illa ki krem kullanmanız gerekiyorsa yıkamadan sonra az bir parça saça uygulanarak dağıtılmalıdır.

Saçlarınıza şekil vermek için sürekli taramak saçın yağlanmasının sebeplerindendir, fırça kullanımı ise saçın bezelerini harekete geçirir, saç şeklinizi belirlerken sıkı topuzlardan uzak durun, saç kesim tarzınızı şekil alabilmeye yönelik seçin, saçlarınızla gün içerisinde fazla oynamayın. Saçlarınıza köklü bir değişim yapacaksanız dalgalı yaptırın su dalgası ya da tamamen kıvırcık saçları deriden uzaklaştıracağı için daha az yağlanmasına sağlar

Saçlarınız ağırlaştığında bu işlemleri uygulayabilirsiniz reyon şampuanları yerine eczanelerde edinebileceğiniz doğal bitkisel şampuanları da kullanabilirsiniz. Bitkisel şampuanlar saçın dengesini korur derinin yapısına hiçbir zarar vermez. Ağırlaşmayan hacimli saçlar size rahatlık sağlarken kendinize olan güveninizi arttırır.

CEVAP VER