Kirpik Uzatma Yöntemleri

Gür ve uzun kirikleri özellikle bakışlarınızı daha derin bir hale getiriyor. Evinizde de uygulayabileceğiniz kirpik uzatma yöntemleri ile sizler de uzun ve gür kirpiklere sahip olabilirsiniz. Mevsimsel olarak kirpik dökülmesi her bayanın yaşadığı bir sorudur. Fakat bununla birlikte kirpikleriniz zaten seyrek ve oldukça kısa ise çareyi kozmetik ürünlerinde aramak zorunda kalabilirsiniz. Artık evinizde uygulayacağınız birkaç kolay işlem ile uzun kirpiklere sahip olabilirsiniz.

Kirpik uzatma yöntemleri arasında en çok kullanılan ve oldukça ucuz ve basit bir işlem olan vazelin uygulamasından bahsetmek istiyoruz. Vazelin cilde nem dengesi kazandırmak için oldukça zararsız ve en sağlıklı yöntemdir. Bu yöntemi dilerseniz parmaklarınız ile veya bir pamuklu çubuk yardımı ile kolaylıkla kirpiklerinize sürebilirsiniz. Aynı yöntemi kaşlarınız için de uygulayabilişiniz. Kirpiklerin dökülmesi veya uzamaması nem eksikliğinden dolayı olmaktadır. Bu nem oranını yeniden kazandırmak için ise en doğal yöntemden yani vazelinden faydalanarak giderebilişiniz. Düzenli kullanım daha sağlıklı ve somut veriler elde etmek için oldukça önemlidir. Bunun için de vazelin uygulamasını her akşam ya da yatmadan önce kirpiklerinize uygulamalısınız.

Kirpik uzatma için evde uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise saç uzatmak için de kullanılan ve oldukça yakında tanıdığınız hint yağıdır. Genellikle hint yağı daha etkili olması için yumurta akı ile birlikte karıştırılıp maske haline getirilerek kullanılmaktadır. Saçlarınız için de bu ikili karşımı kullanabileceğiniz gibi kirpik uzatmada da haftada 3 kez gönül rahatlığı ile bu karışımı kirpiklerinize de uygulayabilirsiniz.

Kozmetik sektöründe satılan kirpik uzatma ürünlerinden de faydalanabileceğiniz gibi evinizde yapacağınız karışımlar ve kullanacağınız bitkisel bakım yağları ile de doğal yollardan kirpiklerinizin uzamasına yardımcı olabilir ve hız kazandırabilirsiniz. Düzenli olarak yapacağınız bu uygulamalar ile hem kirpiklerinizin uzamasını hızlandırırken aynı zaman da bakımını da yaptığınız için dökülmesini de durdurabilirsiniz. Sağlıksız beslenmenin saç, kaş ve kirpik dökülmesinde oldukça etkili olduğunu da belirtmek isteriz. Özellikle kirpik ve kaşlar için gerekli olan b vitamini besinlerden alınmalı ve biotin içeren meyveler ve sebzeler sıklıkla tüketilmelidir.

Göz Makyajına Yeni Başlayanlar İçin Faydalı Malzemeler

Far

Hangi renk göz farı kullanmak istediğinize karar verin ve o rengin 3 tonunu da kapsayan bir göz farı alın. Böylece hangi tonun size yakıştığını keşfeder, renk geçişleri çalışabilirsiniz.

Kaş bakımı

Kaşlarınızın bakımlı olması da en az iyi bir makyaja sahip olmak kadar önemlidir. Kaşlarınızı doğru şekilde şekillendirin, gerekirse bir profesyonelden yardım alın. Asla çok ince ya da çok kavisli yapmayın. Kaşlarınızın aşağı doğru bakmamaları için onları eski bir diş fırçası ya da kaş fırçasıyla tarayabilirsiniz.

Göz makyajı fırçaları

Göz makyajınızın başarılı olmasını istiyorsanız, doğru far fırçalarına sahip olmalısınız. Bunun için bir makyaj uzmanından öneri alabilirsiniz.

Rimel

Su geçirmeyen rimel tercih etmek her zaman akıllıcadır. Kirpiklerinizi ayıran, topaklanmayan ve suda akmayan bir rimel tercih edin.

Kapatıcı

İhtiyacınız olduğunda kapatıcı kullanmaktan çekinmeyin. Kapatıcıyı yüzünüzün en hassas bölgesine uygulayacağınız için iyi kalitede ve teninizle uyumlu bir kapatıcı seçin.

Göz kalemi

Güzel bir göz kalemi gözlerinizin öne çıkmasına yardımcı olur.

Sıvı eyeliner

Eyeliner kullanmak istiyorsanız sıvı olanlar başlamak için idealdirler. İyi bir markanın eyelinerını tercih edin ve satın aldığınız yerden nasıl uygulayacağınızla ilgili yardım almaktan çekinmeyin.

 

Sizin de önerileriniz varsa bizimle paylaşabilirsiniz!

Akneye Yatkın Ciltler İçin Makyaj Önerileri

Fırçalarınızı temizleyin

Kirli, yağlı fırçalar kullanmak, cildinize de kiri yaymanıza neden olur. Haftada en az 1 defa fırçalarınızı temizleyin. Makyaj uygularken cildiniz temiz olsa bile fırçanıza yağ, kir ve bakteri geçebilir ve burada üreyebilirler. Fırçalarınızı ılık, şampuanlı suda yıkayın ve kağıt havlu üzerinde gece boyunca kurutun.

Kapatıcı konusunda dikkatli olun

Akneli ciltlerin gizli silahı kapatıcıdır diye düşünüyor olabilirsiniz fakat gözeneklerinizi tıkamak, daha çok sivilce oluşmasına neden olur. Bu nedenle, kullandığınız kapatıcının hafif yapıda ve yağsız olmasına dikkat edin.

Üst üste yığmayın

Akneleri kapatmak için uğraşıyor olsanız bile makyaj malzemenizi daima hafif miktarda sürün. Sivilcelerin üzerini ve gözenekleri tıkamak daha çok sivilce oluşmasına neden olur.

Cildinizin nefes almasına izin verin

Cildinizi her gün makyajla kapatmayın. Bazı günler makyaj kullanmadan ona nefes alma izni verin. Makyajsız sokağa çıkmanın kolay olmadığını biliyoruz ama bunu yaparak uzun vadede çok daha sağlıklı ve genç görünümlü bir cilde sahip olacaksınız.

Uyku

Yeterince uyku uyumamak ne kadar makyaj yaparsanız yapın, cildinizin güzel görünmesini engeller. Düzenli uykunuzu uyuyun, her zaman yağsız bir nemlendirici tercih edin.

Etiketi kontrol edin

Makyaj malzemesi alırken, akneye yatkın cilde sahip olanlar iki kere bilinçli olmalıdırlar. Cildinizin daha kötü olmaması için daima alacağınız ürünün etiketini kontrol edin. Yağsız, su bazlı ve hafif ürünler tercih edin.

Sıvıdan kurtulun

Akneye yatkın ciltlerin en çok kullandığı makyaj ürünü fondötendir. Fondöteninizi sıvı yerine mineral tercih edin. Mineral fondötenler genellikle kokusuz, parabensiz ve kimyasalsızdırlar ve çok daha doğal görünürler.

 

Akne probleminiz ciddi boyutlardaysa bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz!

Yazın Yapılması ve Yapılmaması Gereken Makyaj Uygulamaları

Yazları azın daha iyi olduğunu unutmayın

Aşırı makyaj, aşırı süs, aşırı saç yaz ayları için uygun değildir. Yazın olayı doğal güzelliktir.

Kış renklerinden uzak durun

Yaz aylarında makyaj ve kıyafet renkleri değişiklik göstermelidir. Yazları mercan, pembe, beyaz, sarı gibi daha açık ve neşeli renklere yönelin.

Yanınızda makyaj temizleme mendili bulundurun

Makyajınız sıcaktan bozulduğunda, makyaj çıkartıcı mendiller sizi kurtaracaktır.

Koruyucusuz makyaj ürünü kullanmayın

Güneşten korunmak, yazın bir numaralı kuralıdır. Makyajınızı yaparken, malzemelerinizin de güneşe karşı koruyucu özellikli olmasına dikkat edin.

Cildinizin parlamasına izin vermeyin

Cildiniz, yazın daha çok yağlanır. Parlamasını önlemek için, parlama karşıtı bir fondöten ya da yağ alıcı kağıtlar kullanabilirsiniz.

Dudaklarınıza kullandığınız ürünleri değiştirin

Yaz aylarında şeffaf parlatıcı veya nemlendirici rujlar çok daha güzel görünecektirler.

 

Yazın daha rahat ve doğal olmanızı ve bu güzel günlerin keyfini çıkarmanızı tavsiye ederiz!

Profesyoneller Gibi Makyaj Yapın

Adım 1: Fondöten

Fondöteninizi her zamanki gibi uygulayın ve yüzünüzde güzel bir baz elde edin.

Adım 2: Daha açık renk bir fondöten

Asıl fondöteninizden 1-2 ton açık bir fondöten seçin. Bir sünger yardımıyla bu fondöteni alnınızın ortasına uygulayın ve burnunuza doğru ilerledikçe çizgiyi inceltin ve bu çizgiyi dudaklarınızın üzerine kadar indirin. Gözlerinizin dış köşesine ve altına bir parmak genişliğinde açık renk olan fondötenden sürün. Burnunuzun dış köşesine doğru bu fondöteni biraz daha geniş uygulayın. Çenenize küçük bir daire şeklinde uygulayın ve kaşlarınızın dış kısmının altına da biraz sürün.

Adım 3: Kontur renk

Bir bronzlaştırıcı kullanarak (eğer açık renk bir teniniz varsa normal renk tonunuzdan 2 ton koyu bir renk seçin) kontur işlemine başlayın.

Fırçanızı bu kontur renginize batırın ve çenenizin dış kısımlarına uygulayın. İnce bir çizgi de burnunuzun ve göz kapaklarınızın açık renk fondöten kullanılmış bölgelerinin arasına uygulayın. Alnınızın dış kısımlarına da uygulamayı atlamayın. Yanaklarınıza uygularken de, fırçayı, elmacık kemiğinizden uygulamaya başlayın ve gözleriniz ve kulaklarınızın arasında kalan bölgeye doğru hareket ettirin.

Adım 4: Vurgulamak

Bir pudra ile ortaya çıkmasını istediğiniz bölgelerinizi vurgulayın. Elmacık kemiklerinin altı, alnınız, burun köprünüz ideal vurgulanacak noktalardırlar.

Genellikle yüzün iç kısımları vurgulanır. Mesela, gözlerin altı, burnun merkez noktası ve alın, çenenin orta kısmı ve kaşların altı. Bu bölgeleri vurgulayarak yüzünüzü daha parlak, açık renk, dolgun ve sağlıklı gösterirsiniz.

Adım 5: Bir adım geri atın ve gözlemleyin

Kaçırdığınız noktalar var mı? Makyaj malzemelerini yeterince birbirine karıştırdınız mı? Aynadan bir adım uzaklaşın ve yüzünüze iyice bir bakın. Düzeltmek istediğiniz alanlar, daha çok vurgulamak istediğiniz bölgeler varsa bunları düzeltin.

İşte, cildiniz mükemmel görünüyor!

Akşamdan Kalma Olduğunuzu Gizleyecek Makyaj Hileleri

Su alın

İlk yapmanız gereken şey bolca su içmektir. Alkol, vücudunuzdaki suyun azalmasına neden olur ve cildiniz ihtiyacı olan sudan mahrum kalır. Alkolün cildinizi kuru ve sarkık göstermemesi için gün içinde en az 2 litre su için.

Nemlendirin

Kendinizi içten nemlendirdikten sonra sıra, dıştan nemlenmeye geldi. Makyajınızı uygulamadan önce cildinize nemlendirici sürün.

Bakım

Eğer vaktiniz varsa, soğumuş çay poşetleri ya da salatalık kabukları ile gözlerinize bakım yapın. Bu, gözlerinizin şişkinliğini alacaktır.

Baz

Bugün, baştan savma makyaj yapabileceğiniz bir gün değil. İlk yapmanız gereken cildinize baz uygulamak. Baz, göz altı morluklarınızı ve cildinizin solgunluğunu kapatacaktır.

Renklendirici

Renkli nemlendiricinizi ya da kullandığınız renk verici makyaj ürününüzü yüzünüze uygulayın.

Allık

Yüzünüze biraz renk katmak için sevdiğiniz renk bir allık uygulayın.

Göz makyajı

Normalde koyu renk eyeliner tercih ediyorsanız bile bugün koyu renklerden uzak durun. Bunun yerine ten rengi ya da beyaz eyeliner kullanın. Açık renk bir kalem ya da eyeliner kullanmak gözlerinizi daha büyük ve parlak gösterecektir.

Vurgu

Akşamdan kalmaysanız nötr renkte bir far kullanın. Mor ya da gri gibi koyu renkler gözlerinizin morarmış gibi görünmelerine neden olacaktır. Ten rengi, açık renk ürünleri kullanın ve son olarak kirpik kıvırıcıyla kirpiklerinizi kıvırın.

Temizlik

Akşamdan kalmaysanız bundan saçınız da etkilenecektir. Saçlarınıza hızlı bakım için, kuru şampuandan yardım alın. Evde kuru şampuanınız yoksa bebek pudrasını da saç diplerinize hafifçe uygulayabilirsiniz. Saçınızdaki sigara kokusunu çıkartmanın bir diğer yolu da yüksek ısılı fönü saçınıza tutmaktır ama bu işlemin saçlarınızı yıpratacağınız aklınızdan çıkartmayın.

 

Size tavsiyemiz önemli bir işiniz olduğu zaman bir daha bu kadar içmemeniz.

Dudaklarınızı Daha Dolgun Gösterecek Makyaj Hileleri

Kan dolaşımını hızlandırın

Dudaklarınızı düzenli olarak ölü derilerden arındırmak kan dolaşımını hızlandıracak ve dudaklarınızın daha dolgun olmalarını sağlayacaktır. Bunun için küçük bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

Yalancı gölge oluşturun

Su geçirmez, koyu kahverengi bir göz kalemi alın ve alt dudağınızın hemen altından küçük bir çizgi çekin, çizginiz gerçekten çok hafif ve ince olsun. Bu, sahte bir gölge görüntüsü ortaya çıkartacaktır.

Son dokunuş parlak olsun

Ruj seçerken parlak olmasına dikkat edin. Dudaklarınızdaki ışık yansıması onları daha dolgun gösterecektir.

Beyaz göz kalemi kullanın

Kahverengi göz kalemiyle yaptığınız gölgeler hoşunuza gitmiyorsa, beyaz kalem kullanın. Makyaj malzemelerinizi uyguladıktan sonra, en son, beyaz kalem kullanarak dudak altınızda ince bir beyaz çizgi çekin. Bu, üç boyutlu bir etki yaratacaktır.

Rujla aynı renk kalem kullanın

Rujunuzu seçerken onunla aynı renkte bir dudak kalemi alın. İkisini beraber kullanarak daha dolgun dudak görüntüsüne sahip olabilirsiniz.

Dudak büyütücü ruj kullanın

Artık her yerde dudak dolgunlaştırıcı ruj bulmak mümkün. Bu rujlardan edinerek dudaklarınızın daha dolgun olmalarını sağlayabilirsiniz.

 

Sizin de önerileriniz varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

Uzun Süre Dayanacak Makyaj İçin Öneriler

Baz

Uzun süre dayanacak bir makyaj için ilk yapmanız gereken şey iyi bir baz uygulamasıdır. Genellikle krem formunda satılan bazlar yüze ve göz kapaklarına uygulandıklarında fondöten ve farınız için iyi bir baz olur. Cildinizin pürüzsüzleşmesini sağlar ve makyaj ürünlerinin cilde eşit uygulanmasına yardımcı olur.

Kırışıksız

Kırışıklığa neden olmayan ürünleri tercih edin. Özellikle far ve kapatıcılar göz altlarındaki ve göz kapaklarındaki kırışıklıkların belirginleşmesine neden olabilirler. Kırışıklık önleyici makyaj malzemeleri bu görüntüyü azaltacaklardır.

Pudra

Makyajınızı pudra ile sabitlemek önemlidir. Fondöten ve kapatıcınızı sürdükten sonra pudranızı küçük vuruşlarla uygulayın. Sonra biraz bekleyin ve birkaç dakika sonra pudranızı sürerek dağıtın.

Sabitleyici

İyi bir sabitleyici sprey makyajınızın bütün gün dayanmasını sağlar. Makyajı uygulamadan önce ve sonra spreyi sıkarsanız makyajınız ekstra dayanıklı olur.

Yağ almak

Makyajınızın bütün gün dayanmasını sağlayacak bir diğer öneri, gün içinde biriken, cildinizdeki fazla yağları bunun için özel olan kağıtlarla almaktır. Eğer bu kağıtlardan bulamıyorsanız kağıt mendil de işinizi görecektir.

Pudralamaya devam

Eğer gün içinde cildinizin yağlandığını hissederseniz pudrayla makyajınızı tazeleyin. Bunun için yanınızda daima bir pudra bulundurmanız yeterli.

Cilt bakımı

Uzun süre dayanıklı bir makyaj için yapmanız gereken bir diğer şey de cilt bakımıdır. Makyaj en güzel, yeni temizlenmiş ve pürüzsüz cilde uygulanır. Cilt bakımınızı aksatmayın ve ihtiyacınız oldukça cildinizi nemlendirin.

 

Cilt bakımınızı asla ihmal etmeyin! Cildiniz ne kadar güzelse, siz de o kadar güzel görüneceksiniz demektir.

Gözlerinizin Daha Güzel Görünmelerini Sağlayacak Öneriler

Önce kapatıcı

Göz makyajında ilk yapılması gereken şey kapatıcı uygulamaktır. Kapatıcınızın renkini dikkatli seçin, cildinize yakın bir ton olmasını tavsiye ederiz. Altın tonlarındaki kapatıcılar seçmek size daha genç ve güzel bir ışıltı katacaktır.

Alta ve üste uygulayın

Kapatıcıyı uygulamak için parmak uçlarınızı kullanın. Bu, hem kapatıcınızın ziyan olmamasını hem de doğal bir görünümü olmasını sağlayacaktır. Kapatıcıyı her zaman hem göz kapaklarınızın üzerine hem de göz altlarınıza uygulayın. Kapatıcıyla gözlerinizin etrafında bir daire yaratın ve sonra makyajınızın devamını uygulayarak gözlerinize parlaklık kazandırın.

Mineral pudra uygulayın

Farı uygulamadan önce mineral bir pudrayı yüzünüze uygulayın. Pudranızdan birazını parmak uçlarınızla kapatıcınızın üzerine de uygulayın ki kapatıcınızın yağlı görünümü ortadan kalksın. Bu pudra sürme şekli, farınız için de mükemmel bir baz yaratacaktır.

Önce beyaz farı sürün

Büyük görünen gözlerin sırrı beyaz fardan geçer! Beyaz bir farı bütün göz kapağınıza uygulayın bu, gözlerinizi daha büyük gösterecek ve farınızın rengini ortaya çıkartacaktır.

Göz kapağı çizgisi

Şimdi göz kapağınızın katlandığı noktaya koyu bir renk far sürmenin vakti geldi. Eğer esmerseniz, koyu kahverengi bir farı hafif bir parlatıcı far ile kullanabilirsiniz. Koyu farınızı, saç renginize ve cilt renginize uygun bir tonda seçin. Kahverengi, hemen hemen herkese yakışan ve doğal duran bir renktir o nedenle ne renk yapacağınızı bilmiyorsanız kahverengiye yönelin. Bu koyu renk farla bütün göz kapağınızı boyamamaya dikkat edin. Farı, göz kapağınızın ortasından dış köşeye doğru uygulayın. Böylece beyaz göz farı hala görülür olur ve gözlerinizi daha iri gösterir.

Karıştırın

Küçük bir far fırçası alın ve nazik bir şekilde bütün uyguladığınız göz farlarını birbirine karıştırın. Sert bir çizgi kalmamasına dikkat edin.

Son rengi uygulayın

Şimdi sıra dikkat çekici göz farını uygulamaya geldi. Bebek pembesi gibi yumuşak bir rengi seçerek gözlerinize dikkati abartmadan çekin. Bebek pembesini kaşınızın oradaki kemikten göz kapağının çizgisine kadar sürün. Bu, bütün modellerin gözlerini daha büyük gösterme hilesidir.

Eyeliner

Sırada eyeliner kullanmak var. Siyah her zaman en çok tercih edilen ve klasik renktir ve siz de bunu kullanabilirsiniz. Eyelinerınızı ister kalem, ister sıvı, ister toz seçin ama jel olanlardan uzak durun. Çünkü jel eyeliner çabucak bozulur. Eyelinerınızı göz pınarınıza kadar çekmeyin, göz pınarınızın orayı boş bırakmak daha doğal bir görünüm verecektir.

Rimel

Son olarak iyi kalite, sudan etkilenmeyen bir maskara seçin ve bunu 2-3 kat olarak kirpiklerinize uygulayın.

 

Hazırsınız!

Rujunuzun Çıkmamasını Sağlayın

Bakım

Dudaklarınızın bakımlı olursa rujunuz da güzel görünür. Ev yapımı peeling ile dudaklarınızda ölü deri kalmadığından emin olun. 1 çay kaşığı toz şeker ve ½ çay kaşığı balı karıştırın ve nazikçe dudaklarınıza uygulayın. Şeker ölü deriyi atacak, bal dudaklaırnızı nemlendirecektir.

Kaliteli ürün alın

Konu ruj seçimi olduğunda suya dayanıklı ve kalıcı olanları tercih etmek önemlidir. Bu ürünler akşam yemeklerinde, toplantılarda, sürekli tazelenme ihtiyacı olmaksızın, dudağınızda kalırlar.

Kalıcılık

Rujunuzun mükemmel olması için;

  • Dudak kenarlarınızı, dudağınızın doğal renginde, dudak kalemiyle çizin.
  • Rujunuzu sürün, peçeteyle fazlasını alın ve tekrar uygulayın.

Son dokunuş

Rujunuzu mükemmel uyguladıktan sonra son noktayı koyun. Bir nemlendiriciyi dudak kenarlarınıza hafifçe uygulayın. Dilerseniz biraz şeffaf pudra ile nemlendiricinizin üstünden geçerek rujunuzun daha da kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle kırmızı, fuşya gibi canlı renklerde bu uygulama çok işinize yarayacak.