İlişkilerde Bağlanma Korkusu ve Çözümleri

3025

Bu senaryo sizin de başınıza gelmiş olabilir; harika bir adamla tanışırsınız, çekici, komik, cömert ve gerçekten de yakışıklıdır ve beraber haftalar geçirirsiniz; deniz kıyısında yürüyüşler, şık restorantlarda romantik yemekler, sinemada film izlemeler… Ama birkaç ay sonra telaşlanmaya başlarsınız. Çünkü sizi hala kız arkadaşı olarak sıfatlandıramaz, arkadaşlarıyla hala tanışmamışsınızdır ve sadece seks yaptığınız gecelerde sizde kalıyordur.

Bunun sebebi belki sadece aptal olmasıdır ama genel olarak bu davranışların sebebi bağlanma korkusudur.

Bu fobi, düşündüğünüzden daha çok insanın sahip olduğu bir fobidir. Aramızda en çok kendine güvenenlerin bile bağlanma korkusu olabilir ama bazı insanlar bağlanmaktan o kadar çok korkarlar ki, kimseyle bir bağ kuramazlar. Bu kişi delicesine aşık oldukları biri de olsa durum değişmez.

Ama bu hikayemiz gözünüzü korkutmasın! Bağlanma korkusunun da diğer her şeyde olduğu gibi, üstesinden gelinebilir. İster siz, kendiniz bağlanma fobisine sahip olun, ister beraber olduğunuz kişi, her zaman bunun bir çözümü vardır.

Bağlanma korkusu (fobisi) nedir?

Birine söz verirken ya da kendinizi adarken yaşadığınız endişe duygusu, hafif oranda ise, normal ve olması gereken bir histir. Harekete geçmeden önce bilinçli olmak iyidir. Buna, duygusal olgunluk deriz. Harekete geçmeden önce düşünmek hayatta daha iyi ve doğru kararlar almamızı sağlar.

Bağlanma korkusu ise, bu endişe hissinin çok daha aşırı olduğu duruma denir. Eğer sizin bağlanma korkunuz yoksa bu hissi anlamanız zor olacaktır. Bağlanma fobisi olan kişinin korktuğu pek çok konu vardır. Ailelerinin ve arkadaşlarının ilişkiyi onaylamaması, sevgilisi olduğu zaman eskisi kadar popüler olamayacağı ihtimali ya da ilişkiden sıkılma ihtimali düşünebileceklerinden bazılarıdır.

Neden bazı insanların bağlanma korkusu vardır?

Hoşlandığınız birine bağlanmak ve kendinizi adamak iyi bir durumdur ama aynı zamanda da büyük bir karardır. İnsanların, yaşları ilerledikçe, bağlanma korkusuna kapılma ihtimalleri de o kadar artar. Çünkü hayat içerisinde bağlandığımız insanlarla yürümemiş ilişkiler gibi deneyimler yaşarız. Gençken bu acı verici deneyimleri yaşamayız ve bu nedenle de hata yapmaktan korkmayız ama bir kere yası, acıyı, yanlış kararın verdiği suçluluk duygusunu veya pişmanlığı tattıktan sonra, bir daha aynı riske girmeden önce iki kere düşünmeyi yeğleriz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER