İnsanlar Neden Seks Yaparlar?

2377

İnsanlar zaman zaman seks yapmak istemediklerini, çeşitli nedenler öne sürerek belirtirler. Peki ya seks yapmak için kaç tane geçerli neden var? 1, 2, 20 peki ya 200? Bazı üniversite araştırmaları bunun için 237 farklı neden bulmuştur.

Günümüzde seksüel davranış pek çok psikolojik, kültürel, sosyal hatta dini nedene bağlıdır. Fakat yine de en temel anlamda insanların seks ihtiyacının sadece tek bir nedeni olduğunu düşünen seksolojistler de vardır.

Seks için programlanmış

Bazı seks terapistleri, biz insanların seks için programlandığını iddia ediyor. Onlara göre, insanlara neden seks yaptıklarını sormak, neden yemek yediklerini sormakla aynı. Çünkü beynimiz, bizi bu yöne motive etmek için programlanmış. Bazı terapistlere göre ise ise insanlar, nesillerinin devamı için cinsel ilişkiye yönelmek üzere programlanmışlar.

Sizi sekse yönlendiren ne?

Peki, siz neden seks yapma ihtiyacı duyuyorsunuz? Seks motivasyonunun nedenleri genellikle birkaç kategoride toplanmakta ve araştırmalar baz alınınca bu kategoriler;

  • Fiziksel reaksiyonlar (zevk, stres atımı, egzersiz, cinsel merak, kişiye duyulan ilgi)
  • Hedefe yönelik sebepler (bebek yapmak, sosyal statüyü yükseltmek veya intikam almak)
  • Duygusal sebepler (aşk, bağlılık, minnettarlık)
  • Güvensizlikle ilgili nedenler (kendine güveni arttırmak, sevgilinin cinsellik için başka bir yere yönelmesini engellemek, görev hissi, baskı görme hissi)

Cinsiyetler arası farklar nelerdir?

Genel olarak konuşursak, erkekler verdiği his nedeniyle seks yapma isteği duyarlar. Kadınlar ise, bu durumdan kendileri de zevk alsalar da, seksin hissettirdiklerinden çok, ilişkiyi güçlendirdiği için sekse yönelirler. Araştırmacılar bu farklılığın nedenini; beden odaklı ile kişi odaklı seks olarak belirtiyorlar.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER