Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Her yıl, binlerce kadın istenmeyen gebelik nedeniyle çocuklarını aldırmak durumunda kalıyorlar. Fakat, korunmadan yaşanılan bir cinsel deneyimin sonucunda istenmeyen gebelikleri engelleyecek bir acil durum çözümü var ve buna ulaşmak çok kolay; her eczanede kolayca bulunan ertesi gün hapları.

Acil durum doğum kontrol yöntemi

Ertesi gün hapı, doğum kontrol yöntemi çeşitlerinden biridir ve sizin, korunmadan gerçekleştirdiğiniz cinsel ilişki sonrasında, doğum kontrol hapınızı almayı unuttuğunuz durumlarda ya da diğer doğum kontrol yöntemlerinizin başarısız olduğu durumlarda kullanılır.

Bu ilacın içinde, kadınsal bir hormon olan, progesteron hormonu bulunur ve bu hormon, yumurtanın döllenmesini engelleyerek, kendisini uterusa gömmesine sebep olur. Fakat, bir kere döllenmiş yumurta uterusa düşmüşse, ertesi gün hapı bir işe yaramaz.

Ertesi gün hapını, herhangi bir eczaneden bu isimle isteyebilirsiniz. Size sunacakları markaların hepsinin etkisi aynı orandadır, bu nedenle dilediğinizi seçebilirsiniz.

Nasıl kullanmalı?

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkide bulunulduktan sonra, en kısa sürede alınmalıdır. Hapın en geç alınabileceği süre ise 72 saat yani 3 gündür. Ama ne kadar beklerseniz, işe yarama oranı o kadar azalacaktır. Ertesi gün hapının, ilk 12 saat içerisinde alındığı sürece, %90 oranda başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Daha geç alındığında ise etkisi %50’lere hatta daha aşağı oranlara düşmektedir.

Yan etkileri

Ertesi gün hapları, bazı kişilerde, baş ağrısına, karın ağrısına, hafif kanamaya (bu regl olduğunuz anlamına gelmez) ve mide bulantısına neden olabilir. Eğer ilacı aldıktan sonraki 3 saat içinde istifra ederseniz, ilacı tekrar almanız gerekir.

Ertesi gün hapını aldıktan sonra

Reglinizin başlangıç gününe dikkat edin. Başlangıç günü beklediğinizden biraz daha farklı bir günde olabilir. Ama regliniz 5 günden daha uzun bir süre geciktiyse, bir hamilelik testi yaptırmalı ve doktorunuza görünmelisiniz.

Aynı durum, reglinizde bir anormallik varsa da geçerlidir. Kısa kanamalar, uzun kanamalar, regl sırasında normalden daha çok ağrı duyulması ve ya reglin normalden daha ağır geçmesi doktorunuza danışmanız gereken durumlardır.

Eğer normalde doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, kullanmaya devam edin ve bu sırada, siklusunuzun sonuna kadar, yardımcı bir yöntem (prezervatif gibi) de kullanın.

 

Ertesi gün hapları, acil durumlar için vardır ve normal bir doğum kontrol yöntemi gibi kullanılmamalıdırlar. Bu hapın sıkça kullanılması da sağlığınız açısından zararlı olabilir. Doğum kontrol yöntemi seçenekleriniz konusunda doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin ve size en uygun yöntemi kullanın.

Kayganlaştırıcı Nasıl Kullanılır?

Ben seks sırasında kayganlaştırıcı denemek istiyorum, ama nasıl kullanıcağıma emin değilim. Yardım!

Eğer cinsellik esnasında zevki arttırmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan şey ıslaklıktır. Doğal ıslaklık çeşitli nedenlerle (örneğin, stres, ilaç ve doğum kontrol hapları) bazı durumlarda azalabilir ve bu seksi zevkli bir aktivite olmaktan çıkarıp acılı bir sürece dönüştürebilir. Böyle durumlarda, kayganlaştırıcı vazgeçilmez bir yardımcı olucaktır. Vajinal kuruluk yoksa bile, yağ kullanmak cinsel sürece keyif katabilir. Kayganlaştırıcı cinsellik süresince yaşanan hissiyatı arttırır ve size rahatsızlık vermeden daha uzun ve sert bir birlikteliğin kapısını açar.

Şu bazlı kayganlaştırıcıları tercih edin

Kayganlaştırıcı şu, yağ, petrol veya silikondan yapılmış olabilir. Tabi ki şu bazlı kayganlaştırıcılar bunların arasında en iyileridir. Petrol ve petrol bazlı kayganlaştırıcılar, prezarvatife zarar verip güvensiz bir ortam yaratabilir. Ayrıca bu kayganlaştırıcıları ciltten veya yataktan çıkarmak daha zor olabilir. Özellikle mantar gibi hastalıklara hassas bir bünyeniz varsa, kesinlikle şu bazlı kayganlaştırıcıları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Birliktelik esnasında

Kaliteli bir kayganlaştırıcı aldıktan sonra, gerektiğinde kolaylıkla ulaşabilmek için bunu baş ucunuzda tutun. Partnerizle oynaşmaya başladıktan sonra, elinize bir çay kaşığı kadar kayganlaştırıcı döküp, elinizi ovarak bu kayganlaştırıcıyı ısıtın. Sonra bunu, partnerinizin cinsel organına, ucundan başlayarak sürün. Kendisinden de benzer bir şekilde, sizin hassas noktalarınıza kayganlaştırıcı sürmesini isteyebilirsiniz. Cinsel birliktelik vakti gelince, aynı şekilde kayganlaştırıcıyı prezervatif üzerinden sürebilirsiniz. Hassasiyeti arttırmak için de, penetrasyon öncesinde prezervatifin ucuna bir damla daha kayganlaştırıcı sürebilirsiniz.

Birliktelik sırasınca, kayganlaştırıcıyı yakında tutmayı unutmayın. Kuruluk hissettiğiniz herhangi bir durumda, kısaca bir ara verip, tekrar kayganlaştırıcı kullanmanız bu sorunu çözücektir. Ama kesinlikle kayganlaştırıcı kullanmayı da abartmayın. Doğru miktar kayganlaştırıcı ne kadar keyif vericekse, bunun da fazlası zevk için gerekli olan sürtünmeyi azalticaktır.

Kayganlaştırıcı Nereden Alabilirim?

Kayganlaştırıcıyı eczanelerden veya çeşitli marketlerden tedarik edebilirsiniz. Eğer bireysel olarak kayganlaştırıcı almaktan çekiniyorsanız, aşağıdaki linkleri kullanarak internetten tedarik etmeniz de münkün.

 

Sevgilinize Güvenmenin Yolları

Kendi güvensizlikleriniz

Sevgilinizin sizi aldattığına dair hislerinizin onun hareketlerinden mi yoksa kendi güvensizliğinizden mi ortaya çıktığını anlamaya çalışın. Eğer sizi endişelendirecek hareketlerde bulunduysa dikkat etmeniz gerekiyor demektir. Fakat ortada endişeleneceğiniz bir durum yoksa bu şüphenin nedeni tamamen kendi kişiliğinizdir. Sevgilinize güvenmenizin yolu, kendinizi sevmenizden ve kendinize güvenmenizden geçer.

Kötü düşünceleri silin

Aklınıza aldatıldığınızın geldiği her an bu düşünceyi kafanızdan atın. Bu senaryo sadece sizi mutsuz etmeye yarar.

Pozitif olun

Aklınızda kuruntular biriktirmek hem zamanınızın kötü geçmesine neden olur hem de bu kuruntular genellikle boş çıkarlar. O zaman neden kendimizi boşu boşuna harap edelim ki?

Küçük konuşma

Eğer erkek arkadaşınızın etrafında olmasından hoşlanmadığınız belirli bir kadın varsa bunu sevgilinizle konuşun. Sizin yanlış düşüncelerinizi ortadan kaldırabilir ya da sizi haklı bulup rahatsız olduğunuz kişiyle arasına daha çok mesafe koyabilir. Konuşmak, her ilişkinin önemli bir parçasıdır.

İzleyin ve öğrenin

Sevgilinizle beraberken onun başka kadınlara karşı olan hareketlerini izleyin, sizle mutluysa başkalarına çok dikkat etmeyecektir.

Ona güveniyor musunuz?

Sonuçta her şey bir sorunun cevabına bakıyor; Ona güveniyor musunuz? Sizi inciteceğine ve başkasıyla beraber olacağına inanıyor musunuz? Eğer size böyle bir şey yapmayacağına inanıyorsanız rahatlamalı ve ona güvenmelisiniz.

 

Eğer güzel giden bir ilişkiniz varsa bunu gereksiz kuruntularla bozmayın!

Vücut Dili Size Ne Söylüyor?

Dik duruşu azaltmak

Erkekler genellikle, kadınları etkilemek için, dik dururlar. Sizle konuşurken bu dik duruşu bozuyor ve hafif kamburlaşıyorsa bunun nedeni sizin yanınızda kendini rahat ve güvende hissetmesidir.

Göz kontağı

Eğer bütün gece sizle göz kontağı kuruyorsa sizden gerçekten de hoşlanıyor demektir.

Kolunu size dolaması

Bu, sizden hoşlandığının kesin bir işaretidir.

Sizin yaptığınız mimikleri yapması

Birinden hoşlandığınızda, farkında olmadan onun harketlerini taklit etmeye başlarsınız. Ses tonlarını, el hareketlerini, iletişim şeklini…

Mesafeyi kapatmak

Birbirine yaklaşmak samimiyet göstergesidir. Eğer otururken ya da konuşurken size doğru yaklaşıyorsa bu, sizi daha yakından tanımak istediği anlamına gelir.

Yumuşak bir ses tonuyla konuşmak

Yumuşak bir ses tonuyla sizle konuşan erkek kesinlikle sizden hoşlanıyordur.

Dudaklarını yalaması

Dudaklarını yalayan bir erkeğin düşündüğü tek bir şey vardır, sizi öpmek!

Saçınızı düzeltmesi

Eğer bir erkek saçınızı düzeltiyorsa bu iyiye işarettir. Size dokunmak istediğini gösterir.

 

Siz de beden dilinizi doğru kullanmak istiyorsanız. ”Beden Dili İle Hoşlandığınız Erkeği Etkileyin!” yazımızı mutlaka okuyun!

Bir Erkeği Anında Daha Çekici Hale Getiren Şeyler

Takım elbise

Özel durumlarda giyilen takım elbiseler, hemen hemen her erkeğin üzerinde iyi dururlar.

Yavru köpek

Kim yavru köpek, bebek, yavru kedi tutan bir erkeğe hayır diyebilir ki?

Deri ceket

Üzerine iyi oturan bir deri ceket, erkeği bir anda kadın mıknatısına dönüştürebilir.

Kıvrılmış kollar

Uzun kollu gömleğin kollarını kıvıran bir erkek hem seksi görünür hem de rahat bir tarza sahiptir.

Su

Sudan çıkan hangi erkek çirkin görünebilir ki?

Motosiklet

Kötü çocuk havası veren motosiklet tehlikeli ama çekicidir.

 

Sizce de öyle değil mi?

Sizi Özlemesini ve Daha Çok Aramasını Sağlayın

Son anda teklif ettiği buluşmayı kabul etmeyin

Eğer sevgilinizin sizi daha çok özlemesini istiyorsanız son anda sizi arayıp bir yere davet ettiğinde kabul etmeyin. Sizin de kendinize ait bir hayatınız olduğunu bilsin ve her zaman sizi elinden kaçırabileceğinin farkına varsın.

Dürüst olun

Ona karşı her zaman dürüst ve güvenilir olun. Hakkında bir şeyler öğrenmenizi sağlayacak sorular sorun ve onu iyice tanıyın.

Beraber eğlenin

Bir erkeği kendinize bağlamanın ve sizi özlemesini sağlamanın en iyi yolu sizinleyken eğlenmesini sağlamaktır. Onun hoşlandığı şeyleri öğrenin ve siz de bunlardan keyif alın.

Erkeklerin farklı olduklarını unutmayın

Erkeklerin bizlerden farklı olduklarını aklınızdan çıkartmayın. Günde 10 kere telefonla konuşmaktan bizim gibi hoşlanmayabilirler. Bu, sizi sevmediği anlamına gelmez.

Mükemmel parfümü bulun

Onunla birlikteyken onu çok etkileyen bir parfüm kullanın. Üzerindeki kıyafetlerde, evinde sizin kokunuzun kalması sizi daha çok özlemesini sağlar.

Telefonu ondan önce kapatın

Bu küçük hile çok işinize yarayacak. Telefonu ilk sizin kapatmanız onda hep daha fazlasını ister bir durum yaratacak ve bu sizi özlemesini sağlayacaktır.

 

Her şeyden önce kendinize güvenin!

Birlikte Maceraya Atılmak İlişkilere Nasıl İyi Gelir?

Eğlenmenin iyi bir yoludur

Beraber seyahat etmek eğlenmenin en güzel yollarından biridir. Daha rahatlamış olursunuz ve bu sayede eğlenmek çok daha kolaylaşır. Sevgilinizle beraber eğlenmek de ilişkinizi güçlendirir.

Beraber bir şeyler öğrenirsiniz

Çift olarak birlikte bir şeyler öğrenmek daha sağlam bir ilişkiniz olmasını sağlar. Beraber yeni şehirler keşfedebilir, yeni diller öğrenebilir, yeni hobiler edinebilirsiniz.

Yeni deneyimler paylaşırsınız

Beraber yeni deneyimler paylaşmak ilişkinize iyi gelecektir.

Dünyadan beraber kaçarsınz

Seyahat ederken, dünyevi sorun ve zorunluluklardan birlikte kaçarsınız.

Beraber anı yaratırsınız

Beraber seyahat etmek ortak anılar oluşturmanızı sağlar. Bu anılar da ilişkinizi daha güçlü hale getirir ve aranızdaki bağı kuvvetlendirir.

Romantizm güçlenir

Seyahat etmek aranızdaki romantizmi de alevlendirir. Yeni bir şehir, yeni yerler görmek ve romantik olmak bir ilişki için yapılabilecek en iyi şeydir.

 

Bütçeniz kısıtlı olsa bile ufak bir hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz. Arada yapılan ufak kaçamaklar ilişkinizi güçlendirecektir.

Size Açılmasını Sağlayın

Üzerine gitmeyin

Erkek arkadaşınızın size açılmasını sağlamanın en iyi yollarından biri onun üzerine fazla gitmemektir. İlişkinizin rayına oturmasını bekleyin ve onun üzerinde çok baskı kurmayın. Beraberken rahat olmaya odaklanın ve eğlenmenize bakın. Zamanla o size açılacaktır.

Örnek oluşturun

Eğer partnerinizin size daha çok açılmasını istiyorsanız öncelikle siz ona açılın. Böyle ona örnek oluşturur ve duygularını size açması için teşvik edersiniz.

Basit sorular sorun

Ona karmaşık sorular sormak yerine daha az detay gerektiren sorular sorun. Basit sorular, onun size açılmak istediği kadar açılmasını sağlayacaktır.

Vücut dilinizin farkında olun

Vücut dili, iletişimde büyük rol oynar. Bu nedenle soru sorarken vücut dilinize dikkat etmeniz önemlidir. Duruşunuz, yaptığınız mimikler hatta göz kontağınız bile pek çok mesaj iletecektir. Doğru mesajları ilettiğinizden emin olun.

Nazik olun

Çok talepkar olmaktan kaçının ve partnerinizi boğmayın.

Onu bölmeyin

Partnerinizin size açılmasını istiyorsanız sözünü bölmekten olabildiğince kaçının. Kimse sorguya çekilmekten hoşlanmaz.

Dikkatinizi ona verin

Söylediği her şeyi dikkatlice dinleyin, onu cesaretlendirin ve onu dinlerken söylediklerine önem verdiğinizi ona hissettirin.

 

Acele etmeyin! Bir ilişkişkinin olgunlaşması zaman alacaktır.

Bir Erkeği İtici Kılan Davranışlar

Kendini beğenmişlik

Bir erkek zeki olabilir, yakışıklı, başarılı olabilir ama ağzını açtığı zaman bütün bu iyi yanlarını ukalalık ve kendini beğenmişliğiyle yok edebilir. Kendine güvenmek elbette güzel bir şeydir ama bunu ukalalıkla karıştırmamak gerekir.

Hijyenine dikkat etmemesi

Bir erkeğin pis olması asla kabul edilemez. Erkekler, kendilerine bakmayı ve temiz kokmayı bilmelidirler.

Cimrilik

Ekonomi yapmak, hesabını bilmek tabii ki önemlidir ama bunu cimriliğe çevirmemeye dikkat etmek gerekir. Sonuçta para her şey demek değildir.

Olgunlaşmamışlık

Hiçbir kadın hala ergenlik safhasında olan bir adamla ciddi bir ilişki yaşamayı düşünmez. Erkekler, yaşlarına göre davranmalıdırlar.

Bağımlı olması                

Alkol, sigara, kumar, uyuşturucu gibi bağımlılıklar bir erkeği sadece itici kılarlar.

Hedefinin olmaması

Hedefi, tutkusu olmayan bir erkek kayıp bir vakadır.

Aşırı kıskançlık ve kısıtlayıcı olmak

Bir erkek tabii ki zaman zaman ilişkide söz sahibi olmalıdır ama bunu abartmamalı ve karşısındaki kişinin özgürlüğünü kısıtlayacak raddeye asla gelmemelidir.

 

Böyle bir erkekle ilişki yaşamamanızı tavsiye ederiz!

İlişkinizi Ciddiye Aldığını Gösteren İşaretler

İlgi alanlarına sizi dahil eder

Eğer sizle ciddi bir ilişki düşünüyorsa, hobilerine sizi de dahil eder.

Şeffaftır

Sizle ciddi düşünen bir erkek size karşı son derece dürüsttür. Siz daha ona sormadan gününün nasıl geçtiğini, neler yaptığını size anlatır.

Sizi dinler

Eğer sizle gerçekten de ilgileniyorsa, söylediğiniz her şeyi dinler, fikirlerinize değer verir. Size akıl danışır ve kararlarını size danışarak alır.

Sizi daha iyi tanımak ister

Sizin hakkınızda öğrenebildiği kadar çok şey öğrenmek ister.

Akıl oyunları oynamaz

İlişkide oynanan klasik oyunları oynamaya ihtiyaç duymaz.

Sevdikleriyle sizi tanıştırır

Eğer sizle gerçekten de ciddi düşünüyorsa, sizi arkadaşları ve ailesiyle tanıştıracaktır.

Size vakit ayırır

Sizle ciddi düşünen bir erkek, ne kadar yoğun olursa olsun, sizi görmek için zaman yaratacaktır.

 

Bütün bu davranışlara sahip bir sevgiliniz varsa keyfini çıkarın!