Mükemmel Bir Anne Olacağınızı Gösteren İşaretler

Sabırlısınız

Çocukları çok seviyorsunuz ama sizin sabrınızı zaman zaman sınadıkları da bir gerçek. Çocuklar, sabrınıza ve sevginize ihtiyaç duyarlar. Zaman zaman sabırlı olmak çok önemlidir.

Sınırları çizmeyi biliyorsunuz

Çocukların sınırlara ihtiyaçları vardır. Bu, onların güvende olmasını sağlar.

Düzenli ve yerleşiksiniz

Düzenli, yerleşik bir ev, çocukların büyürken en çok ihtiyaç duydukları şeydir. Hayatınızda bir düzen olması çok önemli.

Sorumluluk sahibisiniz

İyi bir anne olmanın ilk şartlarından biri sorumluluk sahibi olmaktır. Çocuğunuz sizin birinci önceliğiniz olmalı.

İnsanlar size çocuklarla ne kadar iyi anlaştığınızı sık sık söylüyorlar

Bu konuda iltifat alıyorsanız bunun kesinlikle doğru olduğunu bilmelisiniz.

Çocuklarla deneyimleriniz oldu

Eğer daha önce hiç çocuk ve bebeklerin etrafında olmadıysanız üzülmeyin, bu kötü bir anne olacağınız anlamına gelmez ama çocuklarla önceden tecrübe sahibi olmak size yardımcı olacaktır. Yeğenlerinizle ya da arkadaşlarınızın çocuklarıyla daha sık vakit geçirmeye özen gösterin.

 

Unutmayın anne olmak dünyadaki en güzel duygudur!

Düşük Hakkında Bilmedikleriniz

Düşük, sandığınızdan çok daha sık karşılaşılan bir durumdur

Hamileliklerin %15’i düşükle sonuçlanır.

Düşük, hamileliğin başlarında gerçekleşir

Hamileliğin ilk 20 haftası içinde bebek kaybedilirse buna düşük denir. Çoğu düşük, hamileliğin ilk 12 haftasında gerçekleşir. 20 haftalıktan sonra kaybedilen bebeklere ölü doğum denilir.

Düşük yaptığınızın farkına varamayabilirsiniz

Hamile kaldığınız ilk 10 gün içinde bebeğinizi kaybedebilir, bunun farkına bile varmayabilirsiniz. Düşüğü adet kanaması sanan pek çok kadın vardır.

Annenin suçu değildir

Pek çok düşük, genetik anomalli nedeniyle olur. Bunu önlemenin bir yolu yoktur.

Yaşı ilerlemiş kadınların düşük yapma ihtimalleri daha yüksektir

Kadınlar yaşlandıkça düşük yapma riskleri artar. Bunun nedeni, yumurtaların genetik anomalilerin artmasıdır.

Kilonuz durumu etkiler

Aşırı zayıf ya da fazla kilolu olmak düşük yapma riskini arttıran faktörlerdir. Obeziteden dolayı sıkça görülen diyabet de, kontrol altına alınmadığında, düşük riskini arttırır.

Sigara içmek de risk faktörüdür

Sigara içen kadınların düşük yapma ihtimalleri daha fazladır.

Seks neden değildir

Hamileyken seks yapmak düşüğe neden olmaz.

Bir kez düşük yapmak her zaman düşük yapacağınız anlamına gelmez

Düşük yapmış pek çok kadın sonradan bir ya da daha fazla çocuk sahibi olabilmektedir. Doktorlar, 2 ya da daha fazla sefer üst üste düşük yaşanmadığı takdirde bunu bir problem olarak görmezler.

Düşük sonrası yas tutmak normaldir

Düşükten sonra kayıp hissi yaşamak son derece doğaldır. Anne adayları, bebeklerinin ultrasonunu görmemiş olsalar bile bu hissi yaşayabilirler. Düşükten dolayı mutsuz ve üzgünseniz sevdiklerinizden ya da bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

 

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için mutlaka bir kadın-doğum uzmanına başvurmanızı tavsiye ederiz.

Sıcak Havalarda Rahat Bir Hamilelik Geçirmek İçin Öneriler

Su için

Vücudunuzu susuz bırakmamanız önemli. Her gün yeterince sıvı aldığınızdan emin olun ve susuz kalmanın hem sizin hem de bebeğiniz için çok zararlı olduğunu unutmayın. Suyunuzu daima yanınızda bulundurun.

Ayaklarınızı yukarı kaldırın

Ayaklarınızın şişmesi son derece normal, özellikle de son 3 ayınızda. Sıcak havalarda iyice şişen ayaklarınızı rahatlatmak için onları yukarı kaldırarak dinlenin ayrıca sodyum alımınızı azaltmak da size yardımcı olacaktır.

Klima kullanın

Normalde kullanmayı tercih etmiyorsanız bile bu yaz klima kullanın.

Havuzun keyfini çıkartın

Sıcak bir günde sizi rahatlatacak şeylerden biri de havuzdur. Eğer böyle bir imkanınız varsa mutlaka havuza gidip serinleyin.

Kapalı alanlarda kalın

Günler ısındıkça daha az dışarı çıkın. Evde yapabileceğiniz pek çok eğlenceli şey olduğuna eminiz!

Kıyafetlerinizin kumaşlarına dikkat edin

Giydiğiniz kıyafetin kumaş cinsi sizi etkiler. Polyester ve suni ipekten uzak durun ve pamuklu kıyafetlere yönelin.

Gebeliğinizin kaçıncı haftada olduğunu öğrenmek için gebelik hesaplama aracını kullanın!

Hamileyken Daha Rahat Uyumanın Yolları

Yastıkların büyüsü

Doktorlar, hamilelik süresince, yan yatmanızı tavsiye ederler (özellikle de sol yanınıza). Bu süreçte yastıklar da size çok yardımcı olacaktırlar. Sola döndükten sonra bir yastığı dizlerinizin arasına alın, bir başka yastığı sırtınıza ve iki tanesini boynunuz ve başınıza koyun.

Kitapların sağladığı dikkat dağınıklığı

Hamilesiniz ve hamilelikle ilgili bulduğunuz her kitabı okumak istiyorsunuz. Bu gayet normal ama okuduklarınız sizi endişelendiren ve uykularınızı kaçıran şeyler olmamalı. Sizi endişelendiren, heyecanlandıran kitapları yatağınızın yanına koymayın ve yatmadan bir saat önce bu tip kitapları okumayı bırakın.

Daha az su için

Hamilelik süresince sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı hissedilir. Bu sebeple geceleri uyanabilir ve dinlendirici bir uykudan mahrum kalabilirsiniz. Bunu önlemek için gün boyunca içebildiğiniz kadar su için ve akşamları saat 17.00’den sonra su içmeyi azaltın. Böylece geceleri daha rahat uyursunuz.

Müzik dinleyin

Sizi dinlendiren, rahatlatan müzikleri dinleyin ve gözlerinizi kapatın.

Aromatik yağlar

Papatya, lavanta gibi aromatik yağlar uyumanızı kolaylaştırır. Yastığınıza birkaç damla damlatabilirsiniz.

Hızlı ve sıcak bir duş

Yatmadan önce hızlı ve sıcak (çok da sıcak olmamalı!) bir duş almak ya da küvette biraz uzanmak size iyi gelecek ve kolayca uyumanızı sağlayacaktır.

Meditasyon

Eğer meditasyon yapmaktan hoşlanıyorsanız geceleri, yatmadan önce, nefes egzersizleri ve meditasyon yapın.

 

Bu güzel dönemin keyfini çıkarın!

Bebek Sahibi Olmaya Çalışıyorsanız Bilmeniz Gerekenler

Doğum öncesi vitaminlerinizi hamile kalmadan önce kullanmaya başlayın

Hamile kalma çalışmalarına başlamadan önce doğum öncesi vitaminlerini almaya başlamanız önemlidir. Böylelikle vücudunuz, ileride, bebeğinizin ihtiyacı olacak vitaminleri depolayacak ve kendini hamileliğe hazırlayacaktır. Ayrıca sağlıklı beslenmeniz ve gereken vitaminleri almanız gerektiğini unutmayın.

Döngünüzü takip edin

Hamile kalmaya çalışırken döngünüzü takip etmek ve döngünüz konusunda bilgi sahibi olmak çok işinize yarar. Ne zaman yumurtladığınızı, ayın ne zamanı doğurgan olduğunuzu, ne zaman adet göreceğinizi bilmek çok işinize yarayacaktır.

Vücudunuzu tanıyın

Vücudunuzu tanımak, fiziksel değişimleri fark etmeniz açısından önemlidir. Eğer vücudunuzu iyi tanırsanız, ne zaman yumurtladığınızı bilebilirsiniz.

Sağlıklı beslenin ve düzenli egzersiz yapın

Eğer sorunsuz bir hamilelik geçirmek, kolay bir doğum yapmak ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak istiyorsanız sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya önem vermelisiniz. Bol bol meyve, sebze tüketmeyi, yağsız proteinler tüketmeyi ve yeterince kalsiyum ve magnezyum almayı ihmal etmeyin. Karbonhidrat alımınızı limitleyin, işlenmiş şekerlerden ve yağlardan uzak durun.

Bol bol dinlenin

Uyku, sağlık için çok önemlidir. Çünkü vücut, uyku sırasında kendini tamir eder. Hamile kalmaya çalıştığınız dönemde, yeterince dinlenmeniz çok önemlidir. Sürekli hasta olursanız ve immün sisteminiz düşük olursa bu, hamile kalma ihtimalinizi düşürecektir.

Zamanlama çok önemlidir

Hamile kalabileceğimiz dönem kısıtıldır. Düzenli adet döngüsü olan bir kadın, genellikle, adet gördükten 14 gün sonra hamile kalabileceği döneme girer. Yumurta, 24-48 saat boyunca vücutta canlı kalır ve bu süre içinde döllenebilir. Sprem ise, vücutta 3-7 gün boyunca yaşayabilir bu nedenle ideal olan, yumurtlamadan önce cinsel ilişkiye girmektir. Zamanlamayı göz önüne aldığınızda hamile kalmak gerçekten de bir mucizedir!

Doğum kontrol hapı kullandıysanız hamilelikte gecikme olabilir

Doğum kontrol hapları ağızdan alınan ve yumurtlamayı önleyen bir doğum kontrol yöntemidir. Doğum kontrol hapı kullandıktan sonra hamile kalmaya karar verdiyseniz bikaç ay ile 1 yıl kadar, vücudunuzun tekrar dengesini bulup yumurtlamaya başlamasını, beklemeniz gerekebilir. Hamile kalmak beklediğinizden daha uzun sürdüğü zaman panikleyebilirsiniz ama bu durum, son derece normaldir ve unutmayın ki vücudunuzun eski dengesine dönmesinin süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

 

Hamile kalmak kimi zaman normalden daha uzun süre beklemenizi gerektirebilir. Bu süreçte strese girmemeli ve kendinizi pozitif tutmalısınız. 

Hamilelikte Kilo Almak

Gebeliğinizin kaçıncı haftada olduğunu öğrenmek için gebelik hesaplama aracını kullanın!

Nasıl ki herkesin vücut şekli aynı değil ve vücudunun aynı yerlerinden kilo almıyorlar, hamilelikleri de aynı şekilde ilerlemez.

Hamilelik sırasında, kimi zaman, vücudunuzun kontrolden çıktığını düşünüp panikleseniz de bilmeniz gereken şudur; hamilelikte kilo almak son derece normaldir.

Kilolarınızı hangi bölgenizden, nasıl aldığınız bedeninize bağlı bir durumdur ve hamileliğin kaçınılamaz etkisidir.

Kilo almak doğal bir süreç olsa da siz, kilo alımınızın sağlıklı boyutu geçmediğinden emin olun ve bunun için aşağıdakileri uygulayın.

Sağlıklı beslenin

İki kişilik beslenmek lafı tamamen bir batıl inançtır. Toplam olarak tabii ki de iki kişilik yemiyorsunuz ama sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz ki vücudunuz, bebeğinizin sağlıklı gelişebilmesi için, ihtiyacı olan besinleri alabilsin.

Vücudunuzu dinleyin, iştahınız doğal olarak ihtiyacınız olan enerjiye göre dengelenecektir ve eğer hamile kalmadan önce sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip değildiyseniz, bu alışkanlığı kazanmanın şimdi tam sırası.

Taze meyve ve sebze alımınızı, süt ve süt ürünleri tüketiminizi, iyi pişmiş et, balık, tam tahıllı ürünleri ve gevrekleri alımınızı arttırın. Fazla tuzlu, yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durun.

Kilo almayı dert etmeyin ve beslenebildiğiniz kadar sağlıklı beslenin.

Kalori alımı

Genel olarak bir kadının günlük kalori tüketimi 2000 kaloridir ve bu, bebek bekleyen anneler için de geçerli bir sayıdır. Fakat hamileliğinizin 3. trimestresinde günlük ekstra 200 kalori daha almanız tavsiye edilmektedir. Bu da bir küçük porsiyon yemeğe ya da 2 sağlıklı atıştırmalığa eşit bir orandır.

Tavsiye edilen kilo alımı

Hamilelikte kilo alımı katı bir listeye göre değil, doktorunuzun belirlediği orana göre ayarlanmalıdır. Ama aşağı yukarı aşağıdaki oranlarda olacaktır

1. Trimestre

Kilo alımı azdır, 1-2 kg. arasında değişir. Bazı kadınlar hamileliğin ilk üç ayında sabah bulantıları ve kusmalarından dolayı kilo bile verebilirler.

2. Trimestre

Bu dönemde kilo alımında hızlanma olur ve pek çok kadın haftada 250 ile 500gr. arasında kilo alır.

3. Trimestre

Hala haftada 250-500 gr. alırsınız ama bu aylarda bebeğinizin boyunda büyük bir artış olur. Bu üç haftalık dönemde bebek %350 oranında büyüme gösterir ve doğum için sağlıklı olan kilosuna ulaşır.

Kilonun dağılımı

Hamileliğiniz sırasında aldığınız kilonun 1/3’ü yağdır. Bu da bebeğinizi emzirebilmeniz için ihtiyaç duyulan enerji depolarını sağlar. Siz, bebeğinizi emzirirken vücudunuz bu depoları kullanır ve yeni doğan bebeğinize zengin bir besin kaynağı sunar.

Kilonuzun diğer 1/3’lük kısmı bebeğinizi, amniyotik sıvıyı ve plasentayı içermektedir. Yani, doğumdan sonra hızla vereceğiniz kilo buradan olacaktır.

Kalan diğer kilo ise kan hacminizdeki artıştan, vücudunuzdaki sıvıdan, artan göğüs ağırlığınızdan ve uterusun genişlemesinden kaynaklanmaktadır.

İştahınızı kontrol altına almak

Canınız çikolata mı çekiyor? Kendinize arada bir bu keyif için izin verin ama alınan fazla kilonun doğumdan sonra zor bir şekilde verileceğini de aklınızdan çıkartmayın.

Kız Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlere Öneriler

Seks sırasında üstte olun

Kız çocuk sahibi olmayı mı umuyorsunuz? O zaman seks sırasında üstte olduğunuz bir pozisyonu tercih edin! Her ne kadar seks pozisyonları bebeğin cinsiyetini kesin olarak belirleyemeseler de bir ihtimal var. Kız bebek sahibi olmak istiyorsanız sekste önemli olan derinlik değil, eşinizin nereye boşaldığıdır. Eşiniz, vajinanıza en yakın noktada boşalmaya çalışmalı ki erkek kromozomu taşıyan spermlerin yumurtaya ilk olarak ulaşmaları daha zor olsun. Erkek kromozomlu spermlerin ömrü daha kısadır. Bu nedenle yumurtadan ne kadar uzakta olurlarsa, canlı kalarak yumurtaya ulaşma ihtimalleri o kadar zor olacaktır.

Misyoner pozisyonunu tercih edin

Kız bebek sahibi söz konusu olduğunda eski yöntemlere başvurmak iyidir. Unutmayın, derinlik ne kadar azsa, kadın kromozomu taşıyan spermlerin şansı o kadar çoktur.

Doğru zamanlama

Kız bebek sahibi olmak isteyen çiftler daha sık seks yapmalıdırlar ve yumurtlama gününe 2-3 gün kala da seks yapmayı bırakmalıdırlar. Bu teorinin işe yarayacağının düşünülmesinin sebebi kadın kromozomu taşıyan spermlerin 3 güne kadar yaşayabilmeleri ama erkek spermlerinin yaşayamamalarıdır. Bu nedenle, yumurtlama gerçekleştiği zaman sadece kadın spermler hayatta kalmış olurlar.

Seks sırasında orgazm olmayın

Orgazm olduktan sonra vücudunuz vajinanızın daha bazik olmasına neden olan kimyasallar salgılar ve bu kimyasallar, erkek spermlerin içinde daha rahat yaşadığı bir ortam oluştururlar. Kadın spermler ise daha asidik ortamı severler.

Beslenmenizi şekillendirin

İngiltere’deki iki farklı üniversitede yürütülen araştırmalar sonucunda kalsiyum ve magnezyum açısından zengin gıdalarla beslenen kadınların (yoğurt, tofu, yulaf, badem, ıspanak, brokoli…) kız bebek sahibi olma şanslarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

 

Unutmayın ki, bu yöntemler kız çocuk sahibi olma ihtimalinizi biraz olsun arttırırlar fakat kesinliği kanıtlanmış yöntemler değillerdir.

Erkek Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlere Öneriler

Arkadan deneyin

Bilinen adıyla ”Köpek Stili’’ , erkek bebek sahibi olmak isteyen çiftlere tavsiye edilen seks pozisyonudur. Çünkü bu pozisyon, daha derin birleşme sağlar ve boşalma sırasında erkek geni taşıyan spermler rahim boynuna daha yakın olurlar. Buna dikkat edilmesinin nedeni, erkek geni taşıyan spermlerin daha hızlı olmalarına rağmen, kadın geni taşıyan spermlerden daha kısa süre yaşamalarıdır.

Ayakta seks yapın

Erkek bebek sahibi olma şansınızı arttıracak bir diğer pozisyon, ayakta yapılan pozisyondur. Çünkü spermler, yerçekiminin tersine doğru hareket etmek için programlanmışlardır ve bu pozisyonda erkek geni taşıyan spermler avantajlı olurlar.

Orgazm olmanızı sağlayan pozisyonları deneyin

Orgazm, vajinanın daha bazik olmasını sağlar. Bu durumda vajinanın pH seviyesi erkek geni taşıyan sperm için daha uygun olur.

Yumurtlayana kadar bekleyin

Konu bebek yapmak olduğunda zamanlama her şey demektir! Seks yaptığınız günler, bebeğinizin cinsiyetini etkileyebilir. Erkek bebek sahibi olmayı hayal edenler, yumurtlama gününden en az 4-5 gün önce seks yapmayı bırakmalı ve yumurtlama gününde seks yapmalıdırlar.

Daha çok kalori tüketin

İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, günlük kalori alımınızı en az 400 kalori arttırırsanız ve özellikle de mısır gevreği, muz, balık gibi yüksek enerjili besinler tüketirseniz, erkek bebek sahibi olma ihtimalinizin arttığını göstermiştir.

Eşinize kahve içirin

Seks yapmadan yarım saat kadar önce eşinizin büyük bir kola ya da sert bir kahve içmesini sağlayın. Cinsel aktiviteden önce kafein almanın spermleri de hızlandıracağı düşünülmektedir.

 

Unutmayın ki, bu yöntemler erkek çocuk sahibi olma ihtimalinizi biraz olsun arttırırlar fakat kesinliği kanıtlanmış yöntemler değillerdir.

Hamile Kalamamanızın Muhtemel Sebepleri

Hamile kalamıyor musunuz? Bunun sebebi yumurtlama döneminizi kaçırmanız da olabilir, daha ciddi bir şey de…

İşte size hamile kalmanızı engelleyebilecek 5 medikal durum ve tedavi yöntemleri:

Polikistik over sendromu

Kadınlarda en sık rastlanan hormonal problemlerden biri olan polikistik over sendromu, yumurtlamayı etkilediği için hamileliği engeller. Bunun tam bir tedavisi olmasa da semptomlarını tedavi etmenin pek çok yöntemi bulunmaktadır. Sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersizle normal kilonuzu korumak, dengesiz seks hormonlarınızı düzenleyebilir ve vücudunuzun normal menstrual düzenine kavuşmasını sağlayabilir. Ayrıca yumurtlamayı düzenleyici ilaçlar da bulunmaktadır.

Endometriyoz

Rahim dokusunun rahim dışında büyümesine endometriyoz denir. Ağrılı adet görmek, aşırı kanamalar bu hamileliği önleyici sorunun belirtileridirler. Peki, bu hastalığa sahip olanlar ne yapabilir? Ameliyat, ilaç ya da ikisinin karışımıyla tedavi olabilirler.

Yaş

Her ne kadar günümüzde kadınlar 30’larında hatta 40’larında anne olmaya karar veriyorlarsa da yaş ilerlediği zaman kadınların doğurganlıklarının azaldığı da bir gerçektir. Hamile kalmayı sağlayan en büyük etken yumurtaların yaşıdır.

Tanı konmamış sağlık sorunları

Günümüzde pek çok kadın sağlık sorunlarını fark etmeden yaşamlarına devam ediyor. Tiroit ve diyabet gibi hastalıklar kısırlığa sebep olabilmektedirler. Düzenli kontrollerinizi yaptırmayı atlamayın.

Düşük sperm sayısı

Hamile kalamamanız hakkında gereken bütün testleri yaptırdınız ve bir sorun çıkmadı mı? Belki de sorun eşinizdedir. Eğer eşinizin sperm sayısı düşükse hamile kalma şansınız azalır.

Sperm sayısı düşüklüğü durumunda, rahim içi inseminasyon yöntemiyle kolayca hamile kalınabilmektedir.

 

Bu rahatsızlıklardan birinin sizde olduğundan şüpheleniyorsanız ve uzun zamandır istediğiniz halde hamile kalamıyorsanız mutlaka bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelik Sırasında Nelerden Kaçınmanız Gerekir?

Gebeliğinizin kaçıncı haftada olduğunu öğrenmek için gebelik hesaplama aracını kullanın!

Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik için aşağıdakilerden uzak durun!

Alkol ve sigara

Pek çok insan bunu bilse de sık sık hatırlatmakta fayda var. Unutmayın ki alkol ve zararlı madde kullanımı size olduğu kadar bebeğinize de zarar verir hatta bebeğinizde ileride pek çok sağlık problemi oluşmasına bile neden olabilir.

Topuklu ayakkabı giymek

Hamileyken topuklu ayakkabı giymek dengenizi kaybetme riskinizi arttıracağı için tehlikelidir. Üstelik ayak ve bilekte şişmelerin daha fazla olmasına da neden olurlar, bu da kalça ve sırt ağrılarını tetikler.

Tehlikeli dumanları solumak

Hamile bir kadının kaçınması gereken pek çok zararlı duman vardır. Bu konu hakkında doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Ana kural, her yeri iyice havalandırmak ve saç spreyi, oje kokusu gibi kokulardan uzak durmaktır.

Fazla ısınmak

Hamileyken vücut ısınızı kontrol altında tutmak önemlidir. Anne adayı fazla ısındığı zaman bebek de bu durumdan muzdarip olur. Çünkü sizin vücut ısınız bebeğinizin vücut ısısını da etkiler.

Çok fazla abur cubur yemek

Hamileyken ne kadar çekici de olsa fazla abur cubur yemekten kaçınmalısınız. Arada bir atıştırmakta sorun yok ama bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri alması için sağlıklı beslenmenizin ne kadar önemli olduğunu da unutmayın.

Stresli durumlar

Hamileyken stresten kaçınmak zor olsa da stres seviyenizi minimumda tutmaya çalışmalısınız. Etrafınızı pozitif, neşeli insanlarla çevreleyin ve kendinizi fazla stresli aktivitelerle boğmamaya çalışın.

Kafein tüketmek

Kafeinin bebekler üzerinde kötü etkileri yoktur hatta pek çok kadın hamileyken düzenli olarak kafein tüketmeye de devam eder. Ama kafeinin hiçbir iyi etkisi de yoktur. Bu nedenle canınız gerçekten kafein çekmiyorsa, kafeinden uzak durmanızı öneririz.

Yorucu aktiviteler

Hamileliğinizi bahane ederek egzersizlerinizi aksatmayın ama asla bu egzersizleri fazla abartmayın. At binmek, sörf yapmak, kayak yapmak gibi ekstrem sporlardan uzak durun ve bisiklete binmek, yürüyüş yapmak, yüzmek, yoga gibi hamileliğe daha uygun egzersizlere yönelin.

Bazı ilaçlar

Hamile kadınların aspirin ve Advil’den uzak durmaları gerektiğini unutmayın. Sadece doktorunuzun onayladığı ağrı kesici ve ilaçları kullanın.

 

Düzenli doktor kontrollerinizi de ihmal etmeyin. Keyifli bir hamilelik dileriz!