Gençler İçin Sosyal Ağları Güvenli Hale Getirmek

0
228

Bundan 10 yıl önce, sosyal ağların hayatımızın bu kadar içinde olacağını söyleseler inanmazdık. Siz, ister kişisel olarak sosyal ağları hayatınıza dahil etmiş olun, ister olmayın şöyle bir gerçek var; çocuklarınız, sosyal ağların olmadığı bir yaşamı hiç görmediler ve muhtemelen de asla görmeyecekler. Bu durumda sosyal ağlar, çocuklarınız için yararlı olabileceği gibi, bazı zamanlar zararlı da olabiliyorlar. Ama korkmayın, aşağıdaki önerilere uyarak çocuğunuzun arkadaşlarıyla güvenli bir şekilde sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz.

Perspektif oluşturun

Facebook’u en doğru kullanma şekli sadece gerçek hayatınızda tanıdığınız insanlarla iletişim kurmaktır. Kullanıcılar bu sosyal ağı, sanal ortamda arkadaşlıklar kurmak amaçlı kullanırlarsa, durum tehlikeli bir hal alabilir. Çocuğunuzla Facebook’ta ne kadar zaman geçireceğini konuşun ve sayfasında bir şey yayınlamadan önce (resim, yorum ya da bilgi) iki kere düşünmesi gerektiğini ona anlatın. Gerçek hayatta söylemeyeceği sözleri, yapmayacağı yorumları burada da yapmaması gerektiğini açıklayın. Diğer bir deyişle ona, bu sanal dünyanın, gerçek dünyasının bir yansıması olması gerektiğini söyleyin, bir alternatifi değil.

Facebook’un güvenlik özellikleri

Facebook’un sözcüsü Nicky Jackson Colaco’ya göre Facebook ekibi için, onu kullanan insanların güvenliğinden daha önemli bir şey yok. Özellikle de genç olan kullanıcılarının. Bu site her ne kadar 13 yaş altı kullanıcılara açık olmasa da, aileler Facebook’a üye olan çocuklarının hareketlerinden ve siteyi nasıl kullandıklarından sorumlu olmalı ve çocuklarını bu konuda eğitmelilerdir.

Facebook, kullanıcılarının hesaplarının ulaşılabilirliğini, istedikleri gibi kontrol etmelerini sağlayan gizlilik özelliklerini bünyesinde bulundurmakta. Ailelerin çocuklarıyla bu gizlilik özellikleri hakkında konuşmaları, beraber bir karar alarak, hesaplarının gizlilik özelliklerini limitlemeleri ve zaman zaman güvenlik ayarlarını tekrar kontrol etmeleri önemlidir.

Sanal zorbalık günümüzün önemli sorunlarındandır. Birçok genç bu duruma maruz kalabiliyor. Böyle istenmeyen durumlar ve rahatsız edilmeleri engellemek için Facebook’un rahatsız olduğumuz durumları rapor etme seçeneği mevcuttur ve şikayet edilen üyelerin hesapları eğer geçerli bir sebepten dolay rapor edilmişse silinmektedir.

Facebook’ta gizlilik ayarları nasıl yapılır?

Gizlilik ayarları, kullanıcıların hesaplarını kimin görüp, kimin göremeyeceğini, kimlerin mesaj atıp, kimlerin atamayacağını, kimlerin arkadaşlık talebi gönderip, kimlerin gönderemeyeceği gibi ayarların yapılmasını sağlar. Küçük yaşta olan kişilerin profilleri Facebook tarafından dışarıdan aramalara otomatik olarak kapatılır.

  • Gizlilik ayarlarına ulaşmak için
  • Facebook sayfanızın sağ üst köşesindeki ‘Hesaplar’ yazısına tıklayın.
  • Gizlilik ayarlarını seçin
  • Buradan istediğiniz gizlilik özelliklerini ayarlayın

Gerçek

Facebook genel olarak güvenli bir sanal ortamsa da bu siteyi yanlış amaçlarla kullanan insanlar da mevcuttur. Bu sebeple, çocuklarınıza şifrelerini daima gizli tutmalarını ve Facebook arkadaşlarını dikkatli seçmeleri gerektiğini mutlaka söylenmelisiniz. Doğru kural; ”Gerçek hayatta tanımadığınız kişilerin arkadaşlık tekliflerini kabul etmeyin” ‘dir.  

Anne babalar çocuklarına paylaştıkları bilgiler ve resimler konusunda dikkatli olmaları gerektiğini anlatmalıdırlar. Adreslerini, telefon numaralarını ve yerlerinin kolayca belli olacağı bilgileri paylaşmamalarının önemi çocuklara anlatılmalıdır.

Birçok çocuk internete koydukları bir bilginin her zaman orada kalacağını kavrayamaz. Bunu, çocuğunuza birinin ismini Google’dan aratarak göstermeli ve bilgilerin orada kaldıklarını görsel olarak anlatmalısınız. Bu, çocuklarınızın kendileri hakkında bir şey paylaşmadan önce iki kere düşünmeleri gerektiğini anlamalarını sağlayacaktır.

CEVAP VER