Ergenlere Yeni Görevler ve Sorumluluklar Öğretmek

0
676

Ergenlere sorumluluk nasıl öğretilir?

Çocuklarınızın daha önceleri kendilerine verilen her görevi siz daha onlara söylemeden yaptıkları zamanları hatırlıyor musunuz? Tabii ki hatılamazsınız çünkü böyle bir şey asla olmadı!

Öncelikle ”Sana kaç kere……..  söyledim?” lafını sözlüğünüzden çıkarın. Bu sözü söylerken siz kendi sesinizi ne kadar duyarsanız duyun, ergen çocuğunuz bunları asla duymayacaktır.

Ama bu sizin kurallardan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Tam tersi, asıl çocuğunuza bu dönemlerinde bazı kurallar koymalısınızdır. Ama bunları uygulamasını çocuğunuzdan beklemeyin. Peki, madem uygulamayacak, bu kuralları neden koyuyoruz dediğinizi duyar gibiyiz. Çok basit, bu kuralları çocuğunuz için koyduğunuzu düşünseniz de, bu kurallar aslında sizin yararınızadırlar. Kurallar, anne babalara bu kontrol edilemez yıllarda düzen kurma ilüzyonu sağlar, kendinizi daha güçlü ve kontorllü hissedersiniz. Bu son derece sağlıklı bir inkar yöntemidir ve size bunu yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Kendi ergenliğinizi nasıl atlattığınızı hatırlıyor musunuz? Aklınız o kadar havadaydı, kendinizi o kadar her şeyi bilir görüyordunuz ki, başkalarının yaşadığını zar zor fark ediyordunuz. Her şey sizinle ilgiliydi. Siz bu günlerinizi tekrar hatırlayın ve içinizdeki genci tekrar harekete geçirin.

Bunu yapabilirsiniz! Gözlerinizi devirme hareketine çalışın ve başaracaksınız!

Görev ve sorumluluklar

Siz, ergen çocuğunuzun odasını temizlemesini, çöpleri çıkarmasını, köpeği gezdirmesini ve masayı toplamasını istiyorsunuz, o ise uzanmak, müzik dinlemek, dışarı çıkmak, uyumak ve yine uzanmak istiyor. Bu noktada ikinizin ortak düşündüğü tek bir şey vardır; biri diğerinin hayatını cehenneme çeviriyor.

Siz, kendi üzerine düşen görevleri yapsa onu rahat bırakacaksınız. O ise şöyle düşünüyor; onun ne yapması gerektiğini bir kenara bırakıp, onu rahat bıraksanız, ne kadar güzel olacak!

Araştırmalar şunu gösteriyor; evdeki görevlerini düzenli yapan çocuklar ve gençler evde ve kendi içlerinde daha mutlu bireyler oluyorlar, kendilerine güvenleri daha yüksek oluyor ve topluma daha faydalı bireyler olarak yetişiyorlar. Eğer anne ve babalar çocuklarının görevlerini yapmamalarına dair sürekli bahaneler bulurlarsa (çok ödevi var, zamanı yok … vb.) elbette ki çocukları bundan son derece mutlu olurlar ama hayat hakkında ne öğrenirler? Nasıl tembel ve işe yaramaz olunacağını mı? Tamam, belki bu biraz fazla ağır bir tanım oldu ama siz ne demek istediğimizi anladınız. Ergen çocuğunuza bir iyilik yapın ve yapması gerekenleri ona öğretin. Bulaşıkları lavaboda bırakın, köpeğinizin eve tuvaletini yapmasına izin verin ve bankamatik kartını iptal edin. Ne yapın edin, çocuğunuzun bir görev edinmesini ve bunu yapmasını sağlayın.

Çocuğunuzun evde  bazı işleri yapması gerektiğine ikna oldunuz, peki bunları ona nasıl yaptırmalı?

Tabii ki onlara, ”Bu evde yaşıyorsan, bazı görevleri yerine getirmelisin’’ diyebilirsiniz ama bu pek işe yaramayacaktır. Onun yerine işleri şu şekilde bölebilirsiniz;

  • Evin ergeni kendi dağınıklığını toplamalıdır.
  • Düzenli yapacağı görevlere sahip olmalıdır (karşılık beklemeden)

Kendi dağınıklığını toplamak

Bu oldukça basit bir olaydır. Öncelikle alanı kendi odaları olarak belirleyin. Gerçek şu ki ergen çocuğunuzun odası çok ender temiz ve düzenli olacaktır. Ama siz odasındaki bir önceki günden kalan yiyecekler ve taşan çöp kovalarının onun sorumluluğunda olduklarını ve temizlenmelerinin gerektiğini inatla ona söylemelisiniz. Odası dağınık olabilir ama siz onun anne ya da babası olarak odasının temiz olmasını isteme hakkında sahipsiniz.

Ayrıca bütün evdense, sadece kendi odasını dağıtması çok daha iyidir. Bu da kıyafet, kitap, sırt çantası, spor eşyaları gibi eşyalarının evin sağında solunda olmasına izin verilmediği anlamına gelir.

İkinci olarak, çocuğunuzdan, kendi odası dışındaki, evin diğer odalarında arkasında bir şey bırakmamasını isteyebilirsiniz. Mesela, eşyalarını toplayabilir, yemek yediği tabağı mutfağa götürebilir.

Eğer çocuğunuz görevlerini yerine getirmezse o, bunları yapmayı öğrenene kadar onun işlerini yapmayı reddetmelisiniz. ”Bir dahaki sefere yapar.’’ diyerek arkadasından topladığınız zaman, o bir dahaki sefer asla gelmeyecektir.

Karşılıksız yapılan işler

Düzenli bir şekilde yapacağı ve karşılığında bir şey kazanmayacağı işler, ergen çocuğunuzun aklını başına getirmek ve dünya üzerinde yaşayan tek canlının kendisi olmadığını hatırlatmak için iyi bir yöntemdir. Bu karşılıksız yapacağı görevi basit ve az sayıda tutmanızda fayda var. Onlardan ellerinden gelenden daha fazla bir şey beklememelisiniz.

 

Ergen çocuğunuzun zor bir dönem geçirdiğini unutmayın, ona destek olun ve onu sevdiğinizi her fırsatta gösterin. İnanın, bu şekilde hem aranızdaki bağ kuvvetlenecek, hem de onun bu dönemi atlatması kolaylaşacaktır.

CEVAP VER