Çocuklarda Gıda Alerjisi ve Önlemleri

0
267

Gıda anafilaksisi (yiyecek alerjisi) hayatı tehdit eden bir sağlık problemidir ve acil bir durumda bu olay çabuk ve doğru bir şekilde ele alınmalıdır.

Gıda anafilaksisi nedir?

Gıda anafilaksisi, ani ve şiddetli bir alerjik reaksiyondur. Bu reaksiyon cildi, solunum sistemini, sindirim yolunu ve kalp ve dolaşım sistemini etkisi altına alır. Potansiyel olarak ölümcüldür. Çocuklarda ve ergenlerde en hayati tehlikeye sebep olan nedenler genellikle yer fıstığı ve ağaç yemişleridir.

Belirtileri ve semptomları

Belirti ve semptomlar kişiden kişiye değişiklik gösterirler. Genel olarak görülen alerjik reaksiyonlar ise şunlardır;

  • Ağzın kaşınması ya da karıncalanması
  • Ciltte şişme ya da kızarıklıklar
  • Hapşırmak, öksürmek ya da hırıltılı solunum
  • Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ishal
  • Kalp atışının yükselmesi, kan basıncında düşme, baş dönmesi ve şok

Çocuğunuz gıda anafilaksisi sırasında bu semptomlardan bir ya da birden fazlasını gösterebilir. Asıl önemli olan acil durum planının ne zaman gerekli olduğunun belirlemektir.

Çocuğunuzun acil durum planı

Çocuğunuzu en iyi siz tanıdığınız için, çocuğunuzun pedyatri uzmanı, aile doktorunuz ya da alerji uzmanı ile nelere alerjisi olduğunu ve  alerjik bir durumda ne yapılması gerektiğini belirlemeniz gerekir.

Bazı doktorlar bu gibi durumlarda, semptomlar ortaya çıkmadan önce, tedavi önermektedirler. Bazıları ile semptomları gördükten sonra tedavi etmekten yanadırlar. Siz ve çocuğunuzun doktoru, çocuğunuzun medikal geçmişine bakarak tercih ettiğiniz yolu seçmelisinizdir.

Yazılı bir acil durum planında şunlar olmalıdır;

  1. Verilecek ilacın dozu ve ne zaman verilmesi gerektiği. İlaçlar, çocuğunuzun öğretmeninde ya da gittiği yuvada daima hazır bulunmalıdır.
  2. Anne, baba ve gerekirse diğer aile üyelerinin telefon numaraları mutlaka gerekli kişilere verilmelidir.
  3. Çocuğunuzun doktorunun telefon numarası ve acil durumda doktorun muayenehanesine nasıl gidileceği belirtilmelidir.
  4. Çocuğun ailesine ya da doktoruna ulaşılamasa bile tedavinin geciktirilmeden yapılması gerektiği hakkında bir yazı yazmak ve öğretmene bu konuda izin verdiğinizi belirtmeniz son derece önemlidir.

 

Unutmayın, tedbirli olmak pişman olmaktan iyidir.

CEVAP VER