Yeni Annelere Akıl Sağlıklarını Koruyabilmeleri İçin Öneriler

0
837

Evden çıkın

Bütün gün evde oturup duvarların üzerinize üzerinize gelmelerini beklemeyin. Bazen tek ihtiyacınız olan şey taze hava, arkadaşlar ve değişik ortamlardır. Bebeğinizi sıkıca giydirin ve beraber dışarıda biraz gezmeye çıkın ya da markete gidin. Yeter ki biraz evden çıkın.

Diğer annelerle konuşun

Şu sıralar yaşadıklarınızı tek yaşayan siz değilsiniz. Diğer annelerle konuşun ve dertleşin. Başkalarından öneri ve cesaret almak size iyi gelecek.

Spora gidin

Yeni anneler için spor yapmanın birden fazla faydası vardır. Hamilelik kilolarınızdan kurtulur ve stresinizi atarsınız. Spor salonuna gitmek istemiyorsanız bebek arabanızı alıp yürüyüşe çıkabilirsiniz ya da evde DVD yardımıyla spor yapabilirsiniz.

Süslenin ve saçınızı yapın

Bir yere gidiyor olmasanız bile kendinize biraz bakım yapın. Süslenmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Gerçek yemekler yiyin

Zamansızlıktan abur cuburla kendinizi tıkamayın. Enerjiniz düşük diye şekere yönelmeyin. Sağlıklı beslenin, böylece kendinizi daha iyi ve daha enerjik hissedeceksiniz. Üstelik cildiniz ve saçınızın parlaması ve bebeğinize ihtiyacı olan besinleri sütünüz yoluyla vermek için sağlıklı beslenmeniz önemli.

Bakıcı tuttuğunuz için kendinizi kötü hissetmeyin

Her anne bazen kendini dinlemek ve uzaklaşmak ister ve bu, anneler için gerçekten de gerekli ve faydalıdır çünkü vücudunuz ve zihniniz bu şekilde dinlenme fırsatı bulacaktır. Kuaföre gitmek, alışveriş yapmak, birileriyle buluşmak için kendinize zaman ayırmanızda hiçbir kötülük yok. Haftanın birkaç günü, birkaç saatliğine bebeğiniz için bir bakıcı bulun ve kendinize zaman ayırın.

Biraz kestirin

Uyku, yeni anneler için önemlidir. Bebeğiniz uyuduğu zamanlar uyuyun ve bunun için kendinizi kötü ya da suçlu hissetmeyin. Dinlenebileceğiniz zamanlarda mutlaka dinlenin.

Güzelce ağlayın

Doğum sonrası hormonların biz kadınları biraz çıldırttığı bir gerçek. İlk üç aydan önce psikolojinizin eskisi gibi olmasını beklemeyin, üstelik doğum kontrolüne başlarsanız bu süre biraz daha uzayabilir bile. Fakat merak etmeyin, bazı günler diğerlerinden daha zorlu olacak ama mutlaka geçecek. Kendinizi kötü hissettiğiniz günlerde özgürce ağlayın, bir arkadaşınızla ya da kendi başınıza oturun ve istediğiniz gibi ağlayın. Sonrasında kendinizi çok daha iyi hissedecek ve günü daha rahat atlatacaksınız.

Bebeğinizi sevin

Yeni anne olmanın bunalımını atmanın en iyi yolu bebeğinizi sevmekten geçer. Bütün o uykusuz geceler, kirli bezler, tükürüklü tişörtler ve saatler süren ağlamalar bebeğinizin dişsiz gülümsemesi, kahkahası, bebek sesleri ve elinizi parmağıyla tuttuğu her an sayesinde unutulup gidecek. Bebeğinize temas etmeniz hem sizi hem onu rahatlatacaktır.

 

Anne olmak en güzel hediyedir, bunun değerini bilin.

CEVAP VER